زمانی در اینترنت بود که هیچ کس نمی دانست شما چه کسی هستید؛ اما آن روزها دیگر مدت زیادی است که تمام شده. امروزه به لطف data brokers ها، سایت هایی با عنوان “افراد یاب یا People-Finder” وجود دارند که در آنها می توانید اطلاعات بسیار دقیقی از یک شخصی را بصورت آنلاین پیدا کنید.

به احتمال زیاد اطلاعات شخصی شما در این سایت ها وجود دارد!

سایت های People-Finder به معنای واقعی یک گنجینه از اطلاعات هستند. در این سایت ها معمولا آدرس، شماره تلفن، ایمیل و سن شما وجود دارد. آنها حتی اطلاعات مربوط به اسناد دادگاه و سایر سوابق عمومی یا دولتی را هم در گرفته‌اند.

اگر می خواهید این نوع وب سایت ها را بررسی کنید، فقط با حساب گوگل خودتان یا یکی از اعضای خانواده وارد سایت شوید. اگر یک چهره عمومی داشته باشید، احتمالاً سایت هایWhitepages ، Spokeo ، BeenVerified و سایر سایت های مشابه جزو نتایج برتر برای شما خواهد بود.

People-Finder چیزهای زیادی درباره شما می دانند!

این سایت ها اغلب اطلاعات زیادی را به شما نشان می دهند، اما برای دیدن اطلاعات بیشتری باید هزینه پرداخت کنید. این سایت ها گاهی اوقات از احساسات انسانی سوء استفاده می کنند. به عنوان مثال سایت BeenVerified با نشان دادن بنر “باید عاشق خود را محک بزنید” افراد را به دادن اطلاعاتشان ترغیب می کند. اگر برای اطلاعات بیشتر روی این بنر کلیک کنید، با گفتن عبارت “تدوین نتایج” مدت زمان طولانی شما را معطل می کنند. این کار یک ترفند روانشناختی است که باعث می شود شما نا خود آگاه در این فرآیند شرکت کرده و حتی مبلغی را هم برای دیدن نتیجه پرداخت کنید.

برخی از این سایت ها حتی کارهای خطرناکی هم انجام می دهند! در سال ۲۰۱۱ سایت MyLife.com به دلیل کلاهبرداری از مردم و دادن اطلاعات جعلی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. اما این سایت در سال ۲۰۱۵ هم مردم را برای دادن اطلاعات شخصی و پول نقد گمراه کرد که در نهایت مردم از آن شکایت کردند.

نادر هنین مدیر ارشد تحقیقاتی گارتنر

نادر هنین مدیر ارشد تحقیقاتی گارتنر می گوید: “فروش مستقیم به خریداران معمولی هدف این سایت ها نیست. در درجه اول Data broker ها اطلاعات را به سازمان هایی که به دنبال افزایش اطلاعات خود در مورد تعداد زیادی از افراد هستند می فروشند.”

حذف اطلاعات شخصی

این سایت ها از رسانه های اجتماعی اطلاعاتی راجع به شما دریافت می کنند. با این حال بیشتر این اطلاعات از طریق سوابق عمومی، مانند اسناد دادگاه، معاملات املاک و سایر داده های آنلاین مانند تاریخچه جستجو های شما در اینترنت به دست می آیند. حتی بسیاری از شرکت ها مایل هستند اطلاعات شما را به این دلالان داده بفروشند. حتی منابعی به ظاهر ایمن مانند ضمانت نامه ها و ثبت نام هایی که برای قرعه کشی هستند، این کار را انجام می دهند.

درصورتی که یک شرکت ادعا کند که اطلاعات شخصی شما محفوظ می باشد، باز هم این اطلاعات دیر یا زود در سایتی مانند Spokeo قرار می گیرند.

شما می توانید خود را از این ماجرا خارج کرده و اطلاعات شخصی خود را از این سایت ها حذف کنید. البته بستگی به تلاش و بودجه مالی شما دارد.

یکی از این راه‌ها فعالیت کمتر در رسانه های اجتماعی است که با وجود توصیه‌ های فراوان، مردم اهمیت چندانی به آن نمی دهند. این توصیه به این دلیل است که رسانه های اجتماعی تنها درصد کمی از داده های شما را به این سایت ها منتقل می کنند.

از قانون به نفع خود استفاده کنید

بسته به جایی که شما زندگی می کنید، قانون ممکن است کمک بزرگی برای شما باشد. قانونی در اول ژانویه سال ۲۰۲۰ در کالیفرنیا اجرا شد که از ۴۰ میلیون نفر جمعیت آنجا در برابر چنین سایت هایی محافظت می کند.

حذف اطلاعات شخصی

اطلاعات خود را به صورت دستی از سایت های People-Finder حذف کنید

شما هنوز هم می توانید از این سایت ها دور بمانید. در حالی که برخی از سایت‌ ها گزینه یا لینک خاصی برای حذف اطلاعات دارند، اما فرآیند حذف اطلاعات از سایت های People-Finder کمی دشوار است.

با سایت Spokeo شروع می کنیم. در این سایت صفحه پروفایل خود را پیدا کنید، به بخش Talko.com/optout بروید و سپس پیوند را به همراه آدرس ایمیل خود تایپ کنید.

در سایت های دیگر این فرآیند به همین سادگی نیست. در سایت Whitepages شما باید URL را در پروفایل خود بخش whitepages.com/suppression_requests قرار داده و سپس دلیل انصراف یا خروج از سایت را تایپ کنید. سپس باید شماره‌ تلفنتان را به یک Data broker بدهید. در آخر یک تماس از یک ربات دریافت می ‌کنید که به شما یک کد امنیتی برای تکمیل فرآیند در وب سایت می ‌دهد.

اگر می خواهید اطلاعات خود را حذف کنید ۴۱۱.info هم با هزینه بالایی این کار را برای شما انجام می دهد. نادر هنین: می گوید “این کار در اروپا غیرقانونی است. اما هیچ راهی وجود ندارد که آن ها را از گرفتن هزینه این کار در ایالات متحده متوقف کند.”

به طور کلی حذف اطلاعات شما کار دشواری نیست؛ فقط بسیار وقت گیر است. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، Delete Me دستورالعمل های مفصلی را برای تعداد کمی از این سایت ها ارائه می دهد.

همچنین مجموعه Privacy Rights Clearinghouse دارای یک بانک اطلاعاتی نسبتاً جامع با بیش از ۲۰۰ Data broker می باشد. همچنین نشان می دهد که راه خروج و پاک کردن اطلاعات از هر کدام از این سایت ها چیست؛ البته برای بسیاری از سایت ها این قسمت با عنوان “نامشخص” نشان داده شده است.

خروج از این سایت ها بی فایده است!

خروج دستی از سایت های People-Finder کار سخت و زمان‌بری است. به علاوه اگر امروز از این سایت ها خارج شوید، هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره به این سایت ها اضافه نشوید. حتی اگر محل زندگی خود را عوض کنید یا شماره تلفن خود را تغییر دهید، ممکن است این سایت ها دوباره به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند.

نادر هنین می گوید: “وقتی بخواهید اطلاعات خود را از این سایت ها حذف کنید، آنها موظف هستند اطلاعات شما را حذف کنند. اما همانطور که گفتیم هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها مجدد شروع به جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد شما کنند.”

پرداخت هزینه برای حذف اطلاعات از سایت های People-Finder

یک راه دیگر برای این کار، ثبت نام در سرویسی می باشد که اطلاعات شخصی شما را از سایت حذف می کند. متأسفانه این سایت ها، مثل Privacy Duck هزینه بسیار زیادی دریافت می کنند. هزینه یکی از این خدمات که با آن اطلاعات دو نفر از ۹۱ سایت People-Finder پاک می شود ۵۰۰ دلار در سال است.

در مقایسه با آن DeleteMe هزینه کمتری دریافت می کند. این سرویس اطلاعات شما را از ۳۸ سایت معروف، آن هم با هزینه ۱۲۹ دلار در سال حذف می کند.

با وجود چنین قیمت هایی، حذف اطلاعات به صورت دستی قانع کننده راه به نظر می رسد. البته در وهله اول باید از خود سوال کنید که آیا حذف اطلاعات شخصی شما از این سایت ها آنقدر هم اهمیت دارد یا خیر.

به خاطر داشته باشید که مهم نیست چه راهکاری را انتخاب کنید، حذف دستی اطلاعات یا سرمایه گذاری در یک سرویس.  با این کارها شما فقط اطلاعات خاصی را از یکسری سایت ها حذف می کنید. اگر می خواهید اطلاعات خود را برای همیشه از این سایت ها دور نگه دارید، باید همیشه مراقب و هوشیاری باشید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید