ضربه زدن تصادفی به کلید Windows روی صفحه کلید می تواند بسیار آزار دهنده و دردسرساز باشد. به عنوان مثال در بعضی اوقات با باز کردن منوی Start یا راه اندازی یک میانبر ناخواسته، شما را از یک بازی تمام صفحه خارج می کند. خوشبختانه راهی برای غیرفعال کردن کلید Windows در ویندوز ۱۰ وجود دارد. در ادامه نحوه این کار را آموزش می دهیم.

ساده ترین روش غیرفعال کردن کلید Windows استفاده از ابزار رایگان PowerToys مایکروسافت است. با استفاده از PowerToys ، می توانید مجدداً وظیفه و کار هر کلید را به یک کلید دیگر اختصاص دهید. در این حالت ما می توانیم کلید Windows را روی حالت “تعریف نشده (Undefined)” قرار دهیم. در نتیجه با فشار دادن آن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

اگر قبلاً برنامه PowerToys مایکروسافت را نصب نکرده‌اید، آن را دانلود کنید. سپس برنامه را راه اندازی کرده و روی گزینه “مدیر صفحه کلید (Keyboard Manager)” در نوار کناری کلیک کنید. در آخر گزینه Remap A Key را انتخاب کنید.

در تب “Keyap Remap” روی دکمه “+” کلیک کنید تا بتوانید وظیفه یک کلید را تعریف کنید.

نحوه غیر فعال کردن کلید Windows در ویندوز 10

برای تغییر مپینگ یا کارکرد یک کلید، آن کلیدی که می خواهید تغییر دهید را در ستون سمت چپ و سپس وظیفه و عملکرد آن را در ستون سمت راست تعیین کنید.

با استفاده از منوی کشویی در زیر عنوان ” Key:” موجود در سمت چپ، گزینه ” Win” را انتخاب کنید. سپس در قسمت ” Mapped To” که سمت راست قرار دارد، روی منوی کشویی کلیک کرده و گزینه “Undefined” را انتخاب کنید.

نحوه غیر فعال کردن کلید Windows در ویندوز 10

در آخر روی OK کلیک کنید. با این کار ویندوز به شما هشدار می دهد که نمی توانید از کلید Windows استفاده کنید، زیرا روی حالت تعریف نشده قرار دارد. اهمیتی به این هشدار نداده و روی گزینه ” Continue Anyway ” کلیک کنید.

نحوه غیر فعال کردن کلید Windows در ویندوز 10

پس از اعمال این تغییرات کلید Windows باید غیر فعال شود. بنابرین تنظیمات شما ذخیره شده و می توانید برنامه PowerToys را بسته و طبق معمول از رایانه خود استفاده کنید.

بر خلاف روش های دیگر مانند استفاده از SharpKeys و رجیستری ویندوز، با استفاده از این روش دیگر لازم نیست از قبل وارد سیستم شده یا برای اجرای آن مجدد سیستم را راه اندازی کنید. با روشی که گفتیم کلید Windows بلافاصله غیر فعال می شود.

چگونه می توان کلید Windows را دوباره فعال کرد؟

اگر نظر خود را تغییر داده و می خواهید کلید Windows را دوباره فعال کنید، مجدد برنامه PowerToys را راه اندازی کرده و به سمت قسمت Keyboard Manager> Remap a Key بروید.

در این بخش گزینه “Win -> Undefined” را پیدا کرده و روی نماد سطل زباله در نزدیکی آن کلیک کنید تا حذف شود. سپس روی گزینه OK  کلیک کنید تا صفحه بسته شود. پس از این کار کلید Windows شما به طور عادی و مانند قبل کار خواهد کرد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید