ویژگی “Reset Your PC” ویندوز ۱۰ ، رایانه شما را به تنظیمات پیش فرض کارخانه باز می گرداند که شامل تمام نرم افزارهای bloatware  (نرم افزاری که نیاز غیر منطقی به حجم دیسک حافظه و یا سرعت پردازنده دارد.) می شود. اما ویژگی جدید “Fresh Start” در Windows 10’s Creators Update، نصب مجدد و آسان ویندوز ۱۰ بدون Bloatware را ممکن کرده است.

این امر همیشه از طریق بارگیری رسانه نصب ویندوز ۱۰ و نصب مجدد آن روی رایانه امکان پذیر بوده است. اما ابزار جدید مایکروسافت انجام مجدد نصب کامل ویندوز را برای دستیابی به سیستم بدون مشکل ویندوز، بسیار آسان می کند.

نحوه کار کردن این ویژگی

ویژگی “Reset this PC” رایانه شما را به تنظیمات پیش فرض کارخانه باز می گرداند. اگر ویندوز سیستم را خودتان نصب کرده باشید، به این معنی است که سیستم ویندوزی­ای را در اختیاز دارید که هیچ مشکلی ندارد. اما احتمالاً خودتان ویندوز سیستم را نصب نکرده اید. همانند اکثر افراد، احتمالاً رایانه ای را خریداری کرده اید که همراه با سیستم عامل ویندوز به علاوه برخی از bloatware اضافی بوده است.

در این صورت، راه اندازی مجدد (reset) رایانه، سیستم شما را به همان حالتی که از کارخانه گرفته اید بر می گرداند، که این حالت همه نرم افزارهایی را که سازنده در ابتدا بر روی رایانه شما نصب کرده است را شامل می شود. از نرم افزارهای bloatware مزاحم گرفته تا درایورهای نرم افزاری مفید، همه آن ها به حالت اولیه خود برمی گردند. همچنین می توانید با این نرم افزارهای مزاحم کنار بیایید و هیچ اقدامی انجام ندهید یا زمان کافی صرف کرده و خودتان آن ها را حذف نمایید.

برای خلاص شدن از شر نرم افزارهایbloatware  به منظور داشتن یک سیستم عامل Microsoft Windows 10 بدون نقص و تمیز، قبلاً مجبور بودید رسانه نصب ویندوز ۱۰ را بارگیری کنید، یک درایو USB یا DVD ایجاد کنید و سپس ویندوز ۱۰ را مجددا نصب نمایید. ویژگی جدید “Fresh Start” ویندوز این روند را بسیار ساده تر می کند، به کاربران عادی رایانه اجازه می دهد تا ویندوز را با چند کلیک، به طور کامل دوباره نصب کنند.

حتی افراد حرفه ای در کار با ویندوز نیز که غالباً روی هر رایانه جدیدی ویندوز را مجددا نصب می کنند، می توانند با استفاده از ویژگی “Fresh Start” در زمان خود صرفه جویی کنند. برای نصب سریع و آسان ویندوز ۱۰ در رایانه جدید، فقط کافیست دستورالعمل ها را دنبال کنید.

Catch  چیست؟

نکته منفی این است که تمام نرم افزارهای نصب شده توسط سازنده روی رایانه شما حذف خواهند شد. مطمئناً بیشتر این نرم افزارها اضافه هستند، اما برخی از نرم افزارهای مهم – مانند درایورها و نرم افزارها – احتمالاً از وب سایت سازنده رایانه شما قابل بارگیری هستند. اگر بعداً به یک ابزار کاربردی نیاز داشتید، می توانید آن ابزار خاص را بارگیری کنید.

اما اگر ابزار یا نرم افزاری وجود دارد که نمی توانید آن را به صورت آنلاین بارگیری کنید – یا اگر این نرم افزارbloatware  کارهای مفیدی انجام می دهد – قبل از انجام این کار باید مطمئن شوید که کلیدهای مجوز یا ثبت نام لازم را ذخیره کرده اید. به عنوان مثال، بسیاری از دستگاه های Dell جدید با ۲۰ گیگابایت فضای Dropbox رایگان فروخته می شوند، که این امکان خیلی مفید است.

مراحل این کار:

  1. منوی Start را باز کنید و برنامه “Windows Defender Security Center” را پیدا کنید.
  2. به بخش “Device Performance & Health” در نوار کناری بروید و روی “Additional Info” در زیر بخش Fresh Start کلیک کنید.
  3. روی دکمه “Get Started” کلیک کنید و دستورالعمل ها را برای نصب مجدد ویندوز دنبال کنید.

مرتبط: آموزش نصب درایورهای USB 3.0 در ویندوز ۱۰

به طور مشابه لازم است که کلید محصولات (product key) یک نرم افزاری که الان روی سیستم شما موجود است و بعدا مجددا می خواهید آن را نصب نمایید را ذخیره کنید. اگر از iTunes استفاده می کنید، باید در ابتدا iTunes را در رایانه خود غیرمجاز سازید. پس از پایان این فرآیند، باید iTunes را دوباره نصب و مجاز کنید. اگر یک کلید محصول برای Microsoft Office در اختیار دارید، اطمینان حاصل کنید که کلید نصب محصول را برای نصب مجدد Office دخیره کرده اید. اگر از Office 365 استفاده می کنید، می توانید Office را بار دیگر بارگیری و نصب نمایید. هر برنامه دیگری که به کلید یا مجوز نیاز دارد نیز به همین صورت است.

مرتبط: نحوه استفاده از ابزارهای پشتیبان گیری و بازیابی در ویندوز ۱۰

عنوان بخشی از این فرایند نگهداری می کند، اما برای پیشگیری از حذف فایل ها در صورت بروز هرگونه مشکلی، همواره تهیه یک نسخه پشتیبان از فایل های مهم در رایانه، روش مفیدی محسوب می شود.

نحوه استفاده از ویژگی Fresh Start در به روزرسانی مه ۲۰۲۰

به روزرسانی: در به روزرسانی ویندوز ۱۰ ماه مه ۲۰۲۰، مایکروسافت اقدام به انتقال (و تغییر نام) Fresh Start کرده است. در این قسمت نحوه اجرا و انجام یک Fresh Start در جدیدترین نسخه های ویندوز ۱۰ آمده است.

مرتبط: آموزش اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید رایانه ای با ویندوز ۱۰ ، بهترین روش نصب به روزسانی اکتبر ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ (۲۰H2)

چگونگی دستیابی به ویژگی Fresh Start در به روزرسانی Creators

ویژگی “Fresh Start” بخشی از رابط Windows Defender است. منوی Start خود را باز کرده و برنامه “Windows Defender Security Center” را راه اندازی کنید.

برای استفاده از Fresh Start، به مسیر Settings > Update & Security > Recovery بروید و روی ” Get Started” در زیر قسمت Reset This PC کلیک کنید. “Keep my files” را انتخاب نمایید.

مرتبط: ۵ روش برای باز کردن سریع پنجره سیستم در ویندوز ۱۰

اگر این برنامه را مشاهده نمی کنید، سیستم شما هنوز به Creators Update ارتقا پیدا نکرده است. برای انجام این کار می توانید از روش دیگری در Anniversary Update که در زیر توضیح داده شده است، استفاده کنید.

روی گزینه “Device performance and & health” در نوار کناری کلیک کنید و سپس روی لینک ” Additional info” در زیر بخش Fresh start کلیک کنید.

همچنین می توانید به مسیر Settings > Update & Security > Recovery بروید و روی لینک ” Learn how to start fresh with a clean installation of Windows” برای دسترسی به این صفحه کلیک نمایید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

این پنجره دقیقاً توضیح می دهد که چه اتفاقی خواهد افتاد. ویندوز ۱۰ مجدداً نصب و به آخرین نسخه به روز رسانی می شود. فایل های شخصی و برخی از تنظیمات ویندوز شما حفظ خواهد شد، اما همه برنامه های دسک تاپ شما – از جمله برنامه هایی که روی رایانه شما از ابتدا نصب بوده اند و برنامه هایی که خودتان آ ها را نصب کرده اید – همگی حذف خواهند شد. طبق گفته ویندوز، فایل های شخصی شما نگهداری می شوند، اما به هر حال تهیه نسخه پشتیبان همیشه ایده خوبی می باشد.

هنگامی که آماده شروع این فرایند هستید، روی دکمه “Get Started” کلیک کنید. برای ادامه باید با User Account Control موافقت کنید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

ویندوز به شما هشدار می دهد که این زمان این فرایند بسته به سرعت کامپیوتر شما ممکن است ۲۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد. برای شروع روی گزینه “Next” کلیک کنید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

این ابزار لیستی از تمام برنامه های دسک تاپ را که قرار است حذف شوند، به شما ارائه می دهد. همچنین این لیست را به صورت یک فایل متنی در دسک تاپ رایانه شما ذخیره می کند و از این طریق به راحتی می توانید ببینید که چه برنامه هایی را قبلا روی سیستم خود نصب داشته اید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

وقتی آماده شدید، برای شروع کردن مراحل این فرایند روی “Start” کلیک کنید. به این دلیل که در هنگام نصب مجدد ویندوز قادر به استفاده از رایانه خود نمی باشید، زمانی را برای آغاز فرایند انتخاب کنید که کاملا آماده باشید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

پس از اتمام مراحل، بر روی سیستم شما، نصب جدیدی از ویندوز ۱۰ وجود خواهد داشت. Windows Update را اجرا کنید – به هر حال این مورد باید به صورت خودکار اجرا شود – و امیدواریم رایانه شما تمام درایورهای سخت افزاری مورد نیاز خود را بارگیری نماید. در غیر اینصورت، به صفحه بارگیری درایور رایانه خود در وب سایت سازنده رفته و درایورها و سایر نرم افزارهای مورد نیاز را بارگیری کنید.

نحوه نصب ویندوز ۱۰ بدون Bloatware در Anniversary Update

نسخه قبلی این ویژگی در Anniversary Update نیز موجود است. هنوز هم می توانید ویندوز سیستم خود را دوباره نصب کنید و حتی اگر هنوز سیستم شما به Creator Update ارتقا پیدا نکرده است، از شر نرم افزارهای bloatware خلاص شوید. با این حال مایکروسافت ابزار Fresh Start را در Creators Update به عنوان گزینه ای بهتر برای انجام این کار توصیه می کند.

برای شروع، برنامهSettings  را از منوی Start خود باز کنید. به قسمت Update & Security > Recovery بروید. به سمت پایین پیمایش کنید و روی لینک ” Learn how to start fresh with a clean installation of Windows” در زیر بخش گزینه های بازیابی بیشتر (More recovery options) کلیک کرده یا ضربه بزنید.

نصب مجدد و آسان ویندوز

این لینک شما را به صفحه “Start fresh with a clean installation of Windows 10” در وب سایت مایکروسافت هدایت می کند. این صفحه اطلاعات بیشتری در مورد روند کار ارائه می دهد.

برای بارگیری ابزار Refresh Windows، روی دکمه “Download tool now” در پایین صفحه کلیک کنید.

فایل بارگیری شده “RefreshWindowsTool.exe” را اجرا کنید و با توافق نامه مجوز Microsoft موافقت کنید. پس از انجام این کار، پنجره “Give Your PC a Fresh Start” را مشاهده خواهید کرد.

گزینه “Keep personal files only” را انتخاب کنید تا ویندوز فایل های شخصی شما را حفظ کند یا گزینه “Nothing” را انتخاب نمایید تا ویندوز همه فایل ها را پاک کند. در هر صورت، همه برنامه های نصب شده روی سیستم شما حذف شده و تنظیمات شما مجدداً تنظیم می شود.

روی “Start” کلیک کنید و این ابزار به طور خودکار فایل های نصب ویندوز ۱۰ را که حجم آن ها تقریباً ۳ گیگابایت است را بارگیری می کند. سپس فرآیند نصب را آغاز می نماید و به شما سیستم با یک ویندوز ۱۰ جدید تحویل می دهد که هیچ کدام از bloatware های نصب شده توسط سازنده سیستم روی آن وجود ندارد.

مرتبط : چگونه در ویندوز ۱۰ استفاده خودکار از حالت تبلت را متوقف کنیم

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید