حالت تاریک در تمام سیستم ها، از سیستم مک گرفته تا ویندوز و اندروید و هم اکنون در گوشی آیفون و تبلت آیپد در دسترس قرار دارد. سرانجام نسخه iOS 13 و iPadOS 13 ویژگی مورد پسند دستگاه های اپل را به ارمغان آورده است. فعال کردن حالت تاریک یا Dark Mode خیلی کاربردی بوده و به طور خودکار با برنامه ها و وب سایت های پشتیبانی شده کار می کند.

مرتبط : بهترین روش ایجاد پروفایل برنامه iMessage در گوشی آیفون و تبلت آیپد

نحوه فعال کردن حالت تاریک در گوشی آیفون و تبلت آیپد

وقتی حالت تاریک را فعال می کنید، کل رابط کاربری در گوشی آیفون یا تبلت آیپد شما با این حالت تنظیم می شود. پس از فعال شدن این حالت، پس زمینه به رنگ سیاه و نوشته های سیستم با رنگ سفید نمایش داده می شود. اپل از تم مشکی و سفید خالص استفاده می کند، این مورد به این معنی است که پس زمینه دستگاه در بیشتر مکان ها به جای رنگ خاکستری تیره، رنگ سیاه خالص دارد.

فعال کردن حالت تاریک یا Dark Mode

Khamosh Pathak

این ویژگی در گوشی های آیفون برخوردار از صفحه نمایشOLED ، (iPhone X, XS, XS Max, 11, and 11 Max) عالی به نظر می رسد، زیرا در قسمت های تاریک، به طور کلی پیکسل ها روشن نمی شوند. برای حفظ خوانایی نوشته ها، اپل از پس زمینه خاکستری برای برخی از عناصر تصاویر پس زمینه استفاده می کند. در این لینک به طور مفصل درباره پیچیدگی های رابط کاربری حالت تاریک صحبت کرده ایم.

مرتبط : نحوه بزرگتر و خواناتر کردن نوشته ها در گوشی آیفون و آیپد

برای فعال کردن حالت تاریک در گوشی آیفون یا تبلت آیپد، ابتدا Control Center (مرکز کنترل) را باز کنید.

اگر دستگاهی با استایل آیفون X دارید که در بالا وسط صفحه نمایش آن یک شکاف وجود دارد، از لبه بالا سمت راست صفحه انگشت خود را به سمت پایین بکشید. همین مورد برای کاربران تبلت آیپد نیز صادق است. اگر از گوشی آیفون شما دارای دکمه Home است، انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید تا Control Center باز شود.

فعال کردن حالت تاریک یا Dark Mode

در این قسمت، روی نوار لغزنده “Brightness” ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید.

فعال کردن حالت تاریک یا Dark Mode

اکنون، روی دکمه “Dark mode” ضربه بزنید تا این حالت روشن شود. اگر می خواهید این ویژگی را غیرفعال کنید، می توانید مجددا روی این آیکون ضربه بزنید.

فعال کردن حالت تاریک یا Dark Mode

به طور جایگزین می توانید حالت تاریک را از طریق منوی Settings روشن یا خاموش کنید. می توانید این کار را با رفتن به Settings > Display انجام دهید و روی گزینه “Dark” ضربه بزنید.

مرتبط: نحوه رسم اشکال بدون نقص در دستگاه آیفون و آیپد

اضافه کردن کلید حالت تاریک به بخش Control Center

اگر شما هم به استفاده از حالت تاریک علاقه دارید، به یک کلید اختصاصی برای حالت تاریک نیاز دارید. این کلید به عنوان یک کلید اضافی در Control Center در دسترس قرار می گیرد.

برای فعال کردن این کلید، به Settings > Control Center > Customize Controls بروید.

مرتبط : انتقال تب های کروم بین آیفون، آیپد و سیستم مک

از این صفحه، روی دکمه “+” که در کنار “Dark mode” موجود است، ضربه بزنید.

با این کار می توانید حالت تاریک اختصاصی را در انتهای Control Center فعال کنید. روی این دکمه ضربه بزنید تا حالت تاریک روشن و خاموش شود. دیگر برای تغییر حالت تاریک، نیازی نیست که به به منوی روشنایی بروید!

طبق یک برنامه از قبل تعیین شده حالت تاریک را روشن و خاموش کنید

با تنظیم یک برنامه از قبل تعیین شده، می توانید ویژگی حالت تاریک را نیز به صورت خودکار در آورید. برنامه “Settings” را باز کرده و به بخش “Display and Brightness” بروید.

از بخش “Appearance”، روی کلید کنار گزینه “Automatic” ضربه بزنید.

سپس روی دکمه “Options” ضربه بزنید تا بتوانید در بین گزینه های “Sunset to Sunrise” و گزینه ” Custom Schedule” مورد دلخواه را انتخاب کنید.

اگر گزینه “Custom Schedule” را انتخاب کنید، می توانید زمان دقیق فعال شدن حالت تاریک را تعیین کنید.

مرتبط : نحوه تغییر خودکار تصویر پس زمینه آیفون و آیپد در حالت Dark Mode

حالت تاریک با برنامه ها و وب سایت های سازگار کار می کند

درست مانند macOS Mojave، حالت تاریک در گوشی آیفون و تبلت آیپد با برنامه ها و وب سایت های پشتیبانی شده کار می کند.

هنگامی که برنامه ای منطبق با نسخه iOS 13 به روز رسانی شود و از این ویژگی پشتیبانی کند، وقتی که حالت تاریک سیستم را از Control Center روشن کنید، به طور خودکار تم برنامه را به تم تاریک تغییر می دهد.

به عنوان مثال، در اینجا از برنامه LookUp Dictionary استفاده می کنیم. در تصویر سمت چپ، این برنامه در حالت روشن پیش فرض قرار دارد و در سمت راست، می توانید ببینید که این برنامه در حالت تاریک به چه صورتی شده است.

مرتبط : نحوه ثبت نام در Apple One در گوشی آیفون و آیپد

تمام کاری که برای تغییر بین حالت روشن و تاریک انجام داده ایم، رفتن به Control Center و روشن کردن حالت تاریک بود. هنگامی که برنامه ها از این ویژگی پشتیبانی می کنند، دیگر نیازی به یافتن ویژگی حالت تاریک در برنامه های مجزا نخواهید داشت.

مروگر سافاری نیز به همین صورت است. اگر وب سایتی از ویژگی حالت تاریک در CSS پشتیبانی کند، براساس تنظیمات سیستم به طور خودکار بین تم های روشن و تاریک جابجا می شود.

در تصویر زیر، می توانید فعال بودن این ویژگی را برای وب سایت Twitter در مرورگر سافاری مشاهده کنید.

مرتبط : آموزش یافتن و نصب میانبرهای شخص ثالث روی آیفون و آیپد

در حال حاضر، هیچ راهی برای جلوگیری از تغییر تم خودکار برنامه ها با تغییر تم پس زمینه، وجود ندارد.

اما برای وب سایت ها، می توانید با رفتن به Settings > Safari > Advanced > Experimental Features و خاموش کردن گزینه “Dark mode CSS support”، این ویژگی را کاملاً غیرفعال کنید.

مرتبط : نحوه استفاده از مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

جایگزین برای حالت تاریک: Smart Invert

حالت تاریک خودکار فقط برای برنامه هایی پشتیبانی می شود که از این ویژگی در نسخه های iOS 13 ، iPadOS 13 و بالاتر پشتیبانی می کنند. اگر بخواهید حالت تاریک را در برنامه ای فعال کنید که از آن پشتیبانی نمی کند، چه باید کنید؟ در این شرایط می توانید از ویژگی Smart invert به عنوان راه حل جایگزین استفاده نمایید.

ویژگی Smart invert یکی از قابلیت هایAccessibility  است که بدون ایجاد تغییری در تصاویر و سایر رسانه ها، به طور خودکار رنگ رابط کاربر را معکوس می کند. با استفاده از این راه حل می توانید یک رابط کاربری زیبا برای متن سفید روی زمینه سیاه بدست آورید.

برای فعال کردن این ویژگی، به Settings > Accessibility > Display و Text Size بروید و سپس ” Smart Invert” را تغییر دهید.

مرتبط : ۱۰ نکته و ترفند در مورد iPadOS 14

می توانید تفاوت ایجاد شده در یک وب سایت را در حالت روشن و در حالتی کهSmart invert  روشن باشد، با استفاده از تصاویر زیر مشاهده می کنید. اگرچه در بیشتر وب سایت، رنگ ها به طور درست معکوس می شوند، اما برخی مناطق مانند نوار منو (همانند مثال زیر) اینگونه به نظر نمی رسد.

مسلماً، ویژگی Smart invert در هر شرایطی کار نمی کند، اما گزینه جایگزین خوبی برای حالت تاریک محسوب می شود. اگر یک توسعه دهنده، حالت تاریک را به برنامه (های) خود اضافه نکند، این ویژگی (تا حدودی) موثر واقع می شود.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید