مرورگر خصوصی (Private Browsing) از سال ۲۰۰۵ به یک صورت وجود داشته، اما مدتی طول کشید تا هر مرورگری آن را داشته باشد. اکنون از هر مرورگری که استفاده می‌کنید، می‌توانید در اینترنت گشت و گذار کنید بدون اینکه ردی از تاریخ، رمزهای عبور، کوکی‌ها و سایر اطلاعات مختلف را پشت سر خود بگذارید.

مرتبط : باز کردن مرورگر Edge در حالت InPrivate با استفاده از میانبر صفحه کلید

مرورگر خصوصی برای پوشش دادن مسیر شما (یا بهتر بگوییم جلوگیری از ایجاد هرگونه رد) و موارد دیگری مفید است. با این وجود خطا‌پذیر نیست و مانع از ذخیره اطلاعات در رایانه شما می‌شود، اما از اطلاعاتی که بین کارفرما، ارائه دهنده خدمات اینترنت، وب سایت‌هایی که بازدید می‌کنید یا NSA منتقل می‌کنید جلوگیری نخواهد کرد.

هر مرورگری برای مرورگر خصوصی نام خاص خود را دارد و اگرچه دسترسی به آن تقریبا به یک روش انجام می‌شود، اما تفاوت‌های ظریفی در هر سیستمی وجود دارد.

Google Chrome: حالت ناشناس را باز کنید (Incognito Mode)

Google Chrome همچنان پرکاربردترین مرورگر موجود در بازار است و حالت مرورگر خصوصی خود را ” Incognito Mode ” می‌نامد.

مرتبط : نحوه فعال سازی افزونه ها در مرورگر Edge در حالت InPrivate

در ویندوز و مک

با کلیک کردن روی منوی ویژه در گوشه بالا سمت راست پنجره مرورگر، می‌توانید یک پنجره ناشناس را باز کنید. در ویندوز، سه خط و در macOS سه نقطه خواهد بود. سپس، ” New Incognito Window” را انتخاب کنید. (همچنین می‌توانید از فهرست File در Mac به این گزینه دسترسی پیدا کنید.)

همچنین می‌توانید میانبر صفحه کلید Control + Shift + N را در Windows یا Command + Shift + N را در Mac فشار دهید.

حالت ناشناس غیرقابل توصیف است: فقط به دنبال نماد مرد کلاه دار در گوشه بالا سمت چپ بگردید. در Mac، این در گوشه بالا سمت راست قرار دارد. (در بعضی از سیستم‌های دارای جدیدترین نسخه Chrome، پنجره نیز خاکستری تیره خواهد بود).

بخاطر داشته باشید که حتی در حالت ناشناس، همچنان می‌توانید سایتها را علامت گذاری کرده و فایلها را بارگیری کنید. اما برنامه‌های افزودنی شما کار نمی‌کند مگر اینکه آنها را در صفحه تنظیمات برنامه افزودنی Chrome ” Allowed in Incognito” علامت گذاری کنید.

برای خروج از حالت ناشناس، کافی است پنجره را ببندید.

مرتبط : نحوه فعال کردن حالت HTTPS-Only در مرورگر موزیلا فایرفاکس

در Android و iOS

اگر از Chrome در یک دستگاه تلفن همراه مانند تلفن Android ، iPhone یا iPad استفاده می‌کنید، می‌توانید روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست پنجره مرورگر ضربه بزنید و از فهرست کشویی “New incognito tab” را انتخاب کنید.

سپس مرورگر به شما خواهد گفت که شما با تمام اخطارهای لازم به صورت ناشناس درآمده‌اید.

مرورگر خصوصی

برای بستن حالت ناشناس، روی کادری که شماره در آن است (روی نشانگر تعداد تب های باز شده) ضربه بزنید و به یک تب غیر خصوصی برگردید یا به راحتی تب (های) ناشناس را ببندید.

مرتبط : نحوه جلوگیری از باز کردن برنامه ها در مرورگر سافاری بر روی دستگاه های آیفون و آیپد

Mozilla Firefox: پنجره Private Browsing را باز کنید

Firefox به سادگی این حالت خود را ” Private Browsing” می‌نامد. مانند Chrome، از منوی گوشه بالا سمت راست قابل دسترسی است. فقط روی « New Private Window» کلیک کنید. (همچنین می‌توانید از فهرست File در Mac به این گزینه دسترسی پیدا کنید.)

همچنین می‌توانید میانبر صفحه کلید Control + Shift + N را در Windows یا Command + Shift + N را در Mac فشار دهید.

پنجره خصوصی شما دارای یک نوار بنفش در بالای پنجره و یک نماد در گوشه بالا سمت راست است.

همچنین در این پنجره می‌توانید محافظت از ردیابی را روشن یا خاموش کنید. محافظت از ردیابی برای جلوگیری از ردیابی شما در چندین وب سایت است. مشکل این است که، هر وب‌سایتی می‌تواند به سادگی این درخواست را نادیده بگیرد و شما را ردیابی کند، بنابراین در حالی که محافظت از ردیابی صدمه‌ای نمی‌رساند، ممکن است کمکی هم به شما نکند.

برای خارج شدن از حالت مرورگر خصوصی، به راحتی پنجره را ببندید.

Internet Explorer: پنجره InPrivate Browsing را باز کنید

در حالیکه محبوبیت آن خیلی کم شده است، هنوز افراد زیادی از Internet Explorer استفاده می‌کنند. برای دسترسی به حالت مرورگر خصوصی آن، InPrivate Browsing، روی نماد چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست و سپس Safety> Browsing InPrivate کلیک کنید، یا به راحتی Ctrl + Shift + P را روی صفحه کلید خود فشار دهید.

IE نشان می‌دهد که در حالت InPrivate از کادر آبی رنگ در کنار نوار مکان قرار دارد که دارای برچسب “InPrivate” است.

مرورگر خصوصی

وقتی InPrivate فعال باشد، نه تنها history مرورگر شما نادیده گرفته می‌شود، بلکه نوارابزارها و برنامه‌های افزودنی نیز غیرفعال می‌شوند.

برای خروج از InPrivate browsing، پنجره را ببندید.

Microsoft Edge: پنجره InPrivate Browsing را باز کنید

Edge مرورگر جدید مایکروسافت است که همراه با ویندوز ۱۰ ارائه می‌شود. مانند IE برای تعیین زمان باز بودن پنجره، InPrivate را به کار می‌گیرند.

برای باز کردن یک پنجره جدید InPrivate، از منوی بالا سمت راست استفاده کنید یا Ctrl + Shift + P را روی صفحه کلید فشار دهید.

پس از باز شدن، کل پنجره مرورگر خاکستری خواهد شد و در هر تب “InPrivate” نوشته خواهد شد.

پس از پایان کار با حالت InPrivate، برای خروج تب یا پنجره را ببندید و به حالت همیشگی برگردید.

Safari: یک پنجره Private Browsing را باز کنید

Safari منبع اصلی private browsing است و به همین ترتیب مانند دیگر مرورگرها به شما اجازه می‌دهد در یک پنجره خصوصی گشت و گذار کنید.

On a Mac

گزینه Private Window از منوی File یا با فشار دادن Shift + Command + N در صفحه کلید قابل دسترسی است.

مرورگر خصوصی

در حالی که private browsing فعال است، location bar خاکستری می‌شود و یک باند در بالای پنجره تب جدید نشان داده می‌شود که شما در private browsing خصوصی هستید.

مرورگر خصوصی

برخلاف Chrome و Internet Explorer، برنامه‌های افزودنی در Safari در حالت خصوصی به کار خود ادامه می‌دهند. برای خروج از این حالت، طبق معمول پنجره را ببندید.

در iOS

سرانجام، اگر از iPhone یا iPad استفاده نموده و با Safari گشت و گذار می‌کنید، می‌توانید از حالت خصوصی نیز روی آن استفاده کنید. برای این کار، ابتدا روی نماد تب جدید در گوشه پایین سمت راست صفحه تب جدید ضربه بزنید.

مرورگر خصوصی

اکنون، روی ” Private” در گوشه پایین سمت چپ ضربه بزنید.

مرورگر خصوصی

پس از فعال شدن، صفحه مرورگر خاکستری می‌شود و به شما خواهد گفت که در حالت مرورگر خصوصی هستید.

مرورگر خصوصی

برای خروج، به سادگی روی ” Done” در گوشه پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید.

همانطور که می‌بینید، هر مرورگری برای رفتن به حالت مرورگر خصوصی، روش کم وبیش مشابهی دارد و اکثر آنها به یک روش (با چند اختلاف گاه به گاه) عمل می‌کنند.  علاوه بر این، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که انواع اطلاعات را از چشمان کنجکاو در هنگام استفاده از مرورگر مخفی کنید.

و به یاد داشته باشید، مرورگر خصوصی برای مواردی غیر از حفظ حریم خصوصی نیز مفید است. به شما امکان می‌دهد از همان حساب‌های مختلف وارد یک سایت مشابه شوید. به عنوان مثال شما به حساب فیس بوک خود وارد شده‌اید و دوست شما می‌خواهد سریع آن را بررسی کند، به راحتی یک پنجره خصوصی را باز کنید و به آنها اجازه دهید.

همچنین از مرورگر خصوصی می‌توانید برای عیب‌یابی برنامه‌های افزودنی احتمالی استفاده کنید. تصور کنید چیزی درست عمل نمی‌کند، آیا این کامپیوتر شما یا یک برنامه افزودنی است؟ از آنجا که حالت خصوصی به طور معمول همه برنامه‌های افزودنی و نوار ابزار را غیرفعال می‌کند، می‌توانید از آن استفاده کنید تا ببینید آیا مشکل تکرار شده است یا خیر، پس ایده خوبی برای شروع می‌باشد.

مرتبط : نحوه باز کردن حالت ناشناس کروم با یک میانبر صفحه کلید

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید