هارد ها از تکنولوژی خاصی تحت عنوان S.M.A.R.T در جهت ارزیابی خود و تشخیص خرابی استفاده می کنند. شما می توانید با چک کردن وضعیت اسمارت خود متوجه وجود اشکال در هارد خود بشوید. هارد ها برای همیشه کار نمی کنند و ممکن است به صورت غیر منتطره ای خراب شوند، خوشبختانه هارد دیسک های امروزی و مدرن از S.M.A.R.T پشتیبانی کرده و اجزای خود را تحت نظر دارند. متاسفانه ویندوز نرم افزاری درست و درمانی که کار با آن باشد و بصورت پیشفرض بر روی سیستم عامل باشد جهت چک کردن اطلاعات S.M.A.R.T ندارد. شما می توانید اطلاعات پایه و سطحی اسمارت را در Command Prompt مشاهده کنید اما برای دیدن اطلاعات کامل و ضروری احتیاج به نرم افزار های جانبی دارید. در ادامه به معرفی این روش عیب یابی خرابی هارد می پردازیم؛ با مجله نمایندگی دل همراه باشید.

خرابی هارد

 

چک کردن اطلاعات S.M.A.R.T با استفاده از CrystalDiskInfo

نرم افزار CrystalDiskInfo برنامه ای با نصب و کارکرد آسان و متن باز است که قادر است اطلاعات S.M.A.R.T را به شما نشان دهد. شما می توانید نسخه قابل حمل (Portable) این نرم افزار را نیز بسته نیازتان دانلود و نصب کنید. هنگامی که نرم افزار را اجرا می کنید با رابط کاربری ساده ای مواجه می شوید. نمای اولیه برنامه به شما وضعیت S.M.A.R.T هارد هایتان را نشان می دهد. اگر همه چیز درست باشد، نرم افزار وضعیت Good را نشان می دهد. در تصویر شما می توانید هر سه هارد سیستم ما را مشاهده کنید که در وضعیت Good قرار دارند، همچنین قادر به مشاهده دمای هر هارد نیز هستید. ممکن است در صورت استفاده از این در نرم افزار در سیستم دیگری با یکی از وضعیت های زیر مواجه شوید :

  • Badنمایانگر اتمام عمر هارد و یا نزدیکی آن به مرگ و خرابی هارد است
  • Cautionنمایانگر احتیاط است و بعد از دیدن این وضعیت باید به فکر تعویض هارد خود و تهیه پشتیبان باشید.
  • Unknownنشان دهنده این است که اطلاعات S.M.A.R.T شما قابل دریافت نیست.

خرابی هارد

شما همینطور می توانید اطلاعات دقیقی درباره ی هر یک از هارد های لپ تاپ به صورت جداگانه و کامل مشاهده کنید، اما اگر شخص متخصص و حرفه ای نباشید این اطلاعات چندان مهم بنظر نمی آید. ویژگی های این نرم افزار به همین امکانات محدود می شود، اما یک قابلیت دیگر نیز وجود دارد که ارزش اشاره کردن به آن را دارد. اگر درباره ی سلامت درایو خود حساس هستید، می توانید با فعال کردن این قابلیت به نرم افزار اجازه دهید که با هر دفعه با بالا آمدن سیستم، برنامه باز شده و تغییرات S.M.A.R.T شما را چک کند و به شما اعلام کند. تنها کافیست که بر روی تب Function کلیک کرده و دو گزینه ی Resident و Startup را فعال کنید.

 

چک کردن اطلاعات S.M.A.R.T با استفاده از Command Prompt

شما می توانید اطلاعات پایه از S.M.A.R.T را با استفاده از Command Prompt در ویندوز مشاهده کنید. برای باز کردن Command Prompt به منوی Start رفته و عبارت Command Prompt را وارد کنید و سپس اینتر را بزنید.

در داخل محیط برنامه عبارت زیر را وارد (یا کپی) کنید و سپس اینتر را بزنید.

wmic diskdrive get status

اگر مشکلی وجود نداشته باشد، باید با وضعیت OK مواجه شوید در غیر اینصورت وضعیت های Bad ،Caution ،Unknown که نمایانگر خطا و مشکل در هارد تان در نتیجه تحلیل S.M.A.R.T است، مواجه خواهید شد. در صورت بروز هرگونه اشکال از طریق قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید، خوشحال می شویم کمکی به شما کنیم.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید