شاید یک روزی لازم شود که آدرس IP روتر خود را که توسط ISP شما تعیین شده، پیدا کنید. قطعا پیدا کردن آدرس IP با دانستن اینکه از کجا و چگونه می توانید آن را پیدا کنید، بسیار آسان تر می شود.

اینترنت و شبکه های مختلف، رایانه ها را (حتی تلفن هوشمند را) با نامی که شما به آنها اختصاص می دهید، نمی شناسند. ترجیح رایانه ها استفاده از اعداد است و اعدادی را که به عنوان شناسه از آن استفاده می کنند، آدرس IP می نامند.

“IP” مخفف عبارت “internet protocol” است که بخشی از پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت یا Transmission Control Protocol/internet Protocol (TPC/IP) است. این عبارات همگی به اختصار IP نامیده می شوند و TCP / IP زبانی است که در بیشتر شبکه ها برای برقراری ارتباط استفاده می گردد.

آدرس IP روتر

در واقع رایانه (ها) شامل چندین آدرس IP مختلف هستند. یکی از این آدرس ها چگونگی اتصال کلی رایانه به اینترنت را مشخص می کند، که این مورد آدرس IP روتر شما می باشد. این آدرس IP معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) به روتر شما اختصاص یافته است. روتر به نوبه خود تمام ترافیک خروجی از رایانه شما به اینترنت را کنترل می کند. حتی اگر وب سایتی تنها یک درخواست ورودی از آدرس IP روی روتر شما، دریافت کند، روتر نحوه مسیریابی اطلاعات را به / از رایانه می داند. (به همین دلیل به آن روتر (router) گفته می شود.)

رایانه های موجود در منزل یا دفتر کار شما که متصل به شبکه های داخلی مثل Wi-Fi یا Ethernet متصل هستند، آدرس IP ویژه ای دارند که معمولاً توسط روتر به آنها اختصاص داده شده است. به این ترتیب، تمام گره های موجود در شبکه داخلی قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. پروتکل مورد استفاده توسط روتر برای اختصاص آدرس IP، Dynamic Host Control Protocol (DHCP) نامیده می شود.

انواع آدرس IP

اگر آدرس IP مشخصی داشته باشید که معمولاً به دلیل موقتی بودن آن ” dynamic IP ” یا “IP پویا” در نظر گرفته می شود؛ روتر ممکن است بعداً آدرس IP دیگری را به گره مورد نظر اختصاص دهد (همان آدرس IP ای که ارائه دهنده خدمات اینترنت به روتر شما می دهد). با این حال، می توانید “آدرس IP استاتیک” را بر روی رایانه خود تنظیم کنید که در این صورت آدرس IP هرگز تغییر نمی کند. تنظیم آدرس IP استاتیک برای برخی از انواع ارتباطات شبکه ای از اهمیت به سزایی برخوردار است، به ویژه اگر برای شما مهم باشد که بتوانید یک گره را بارها و بارها پیدا کنید. همچنین می توانید برای روتر خود یک IP استاتیک دریافت کنید که مثلاً در صورت کنترل یک سرور وب مفید خواهد بود، اما باید بدانید که ارائه دهنده خدمات اینترنت هزینه اضافی­ای را برای شما در نظر می گیرد.

قالب آدرس IP

آدرس های IP معمولاً در قالب یک شماره ۳۲ بیتی هستند و به صورت چهار عدد اعشاری و هر یک با دامنه ۰ تا ۲۵۵ که با نقاط مختلف جدا شده اند، نشان داده می شوند که به هر کدام از مجموعه اعداد سه رقمی یک octet گفتع می شود. این قالب توسط IP نسخه ۴ (یا IPv4) استفاده می شود. با استفاده از آن، به صورت تئوری آدرس های IP از ۰٫۰٫۰٫۰ تا ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ را شامل شوند. این حالت تنها اجازه ۴ میلیاردIP  آدرس را می دهد که تعداد آن برای کل جهان کافی نیست.

در حال حاضر IPv6 ها به وجود آمده اند که ۱۲۸ بیتی هستند و چهار تا ۱۶ octet را شامل می شوند. در این صورت تعداد آدرس های IP بسیار بیشتر از ۴ میلیارد می شود که حدودا تعداد آن یک عدد ۳۴ با ۳۷ تا صفر در جلوی آن (یا ۲ به توان ۱۲۸) می باشد. به صورت دقیق تعداد تعداد آدرس های IP 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,455. تا است که حقیقتا زیاد است.

تا اینجا اطلاعات کلی مفیدی گفته شد، اما بالاخره چگونه می توانید آدرس IP خود را پیدا کنید؟

آدرس اینترنتی / عمومی خود را پیدا کنید

شاید یک زمانی بخواهید آدرس IP روتر خود را، همانطوری که ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما آن را تعیین کرده است، بیابید. دانستن آدرس IP به ویژه برای مواردی مانند تماس های VoIP یا نرم افزار کنترل از راه دور مفید است.

علاوه بر این، اطلاعات زیادی در مورد شما وجود دارد که با آدرس IP مشخص می شود، به ویژه نام ارائه دهنده خدمات اینترنت و مکان کلی شما ( که GeoIP نامیده می شود). به همین دلیل است که ارائه دهندگان خدمات اینترنت، بازه ای از آدرس های IP را حذف نموده اند. فهمیدن نام ارائه دهنده اینترنت و موقعیت مکانی عمومی شما بر اساس آدرس IP بسیار ساده است.

ساده ترین روش برای بررسی آدرس IP عمومی روتر

ساده ترین روش برای بررسی آدرس IP عمومی روتر شما جستجوی “what is my IP؟” در گوگل است.

چیزی که در گوگل می بینید همانند تصویر بالا است. سایت های زیادی وجود دارند که دقیقا همین را به شما نشان می دهند. این سایت ها آدرس IP شما را به سادگی می بینند، زیرا با مراجعه به آن سایت، روتر درخواستی را می فرستد که آدرس IP شما را فاش می کند. سایت هایی مانند WhatIsMyIP.com و IPLocation خدمات بیشتری ارائه می دهند و نام ارائه دهنده خدمات اینترنت شما، شهر و حتی نقشه موقعیت مکانی شما را نشان می دهند.

اطلاعات GeoIP به راحتی به دست می آید. به طور کلی، مکان تقریبی ارائه دهنده (و نه رایانه شما) مشخص می شود. یکی از این سایت ها موقعیت مکانی من را در ایتاکا، نیویورک … و سیراکوز، نیویورک نشان می دهد. یکی دیگر از سایت ها طول و عرض جغرافیایی من را در کارولینای شمالی نشان می دهد (که احتمالا جایی است که ارائه دهنده خدمات اینترنت من در آنجا مرکز داده دارد). حتماً VPN خود را قطع کنید. دریافت یک آدرس واقعی برای آدرس IP عمومی معمولاً نیاز به یک گواهی جستجوی داده شده به ارائه دهنده خدمات اینترنت دارد.

آدرس IP داخلی خود را پیدا کنید

هر دستگاهی که به شبکه داخلی شما متصل شود، چه در خانه باشد یا در دفتر شما، دارای یک آدرس IP (از جمله رایانه شخصی، تلفن هوشمند، تلویزیون هوشمند، چاپگر شبکه و غیره) است.  مهم نیست که از Wi-Fi استفاده می کنید یا اترنت، همه این دستگاه ها اگر از طریق روتر شما به اینترنت وصل شده باشند، یک آدرس IP یکسان دریافت کرده اند.

در ابتدایی ترین شبکه، روتر شما آدرس IP ای مانند ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ خواهد داشت که ” gateway یا دروازه” نامیده می شود. وقتی که به دنبال آدرس IP دستگاه های دیگر هستید، خیلی این را خواهید دید. معمولا به این معنی است که روتر شما از DHCP برای اختصاص آدرس به دستگاه های مختلف استفاده می کند که با استفاده از آن فقط آخرین octet تغییر می کند، مثلا برای دو دستگاه مختلف ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰۲ خواهد بود، که این به دامنه تعریف شده توسط روتر شما بستگی دارد.

این تقریباً در تمام شبکه های داخلی یکسان است زیرا این شبکه ها همگی در پشت روتر، جایی که ارتباطات را به داخل و خارج به مکان مناسب هدایت می کند، پنهان شده اند. اگر شبکه داخلی بزرگی دارید، عدد دیگری با نام زیر شبکه، به تقسیم شبکه شما به گروه های مختلف کمک می کند. نقاب زیر شبکه که توسط اکثر شبکه های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد، ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ است.

ویندوز

در نهایت چگونه می توان آدرس IP را پیدا کرد؟ در ویندوز به اعلان فرمان نیاز دارید. با استفاده از جستجوی ویندوز، “cmd” را (بدون علامت نقل قول) جستجو کنید. در کادر نتیجه ظاهر شده، “ipconfig” را (بدون علامت نقل قول) تایپ نمایید.

آنچه که مشاهده می کنید بیش تر از آدرس IP شما است: آدرس IPv4 ، نقاب زیر شبکه و Default Gateway (که این روتر شماست) را مشاهده خواهید کرد. بالای ردیف داده ها در وسط صفحه را نگاه کنید که نوع اتصال را نشان می دهد: ” Ethernet adapter Ethernet “. اگر من از Wi-Fi استفاده می کردم، در زیر ” Wireless LAN adapter Wi-Fi ” نیز اطلاعاتی موجود می بود.

Mac

در Mac، این مراحل کمی فرق دارند. به System Preferences بروید، Network را انتخاب کنید و دقیقا در همین جا باید آرس IP را پیدا کنید. برای دیدن IP هر نوع، روی نوع اتصال آن در سمت چپ کلیک نمایید. شاید لازم باشد بر روی TCP/IP tab در بالا کلیک کنید یا اینکه Terminal را باز کرده و “ipconfig” را دقیقاً مانند توضیحات داده شده در مورد ویندوز تایپ نمایید.

در دستگاه آیفون، به Settings > Wi-Fi بروید و بر روی “i” موجود در داخل حلقه ()، در کنار شبکه ای که به آن متصل هستید، کلیک کنید. آدرس IP، زیر شبکه و روتر (gateway) همه در زیر زبانه DHCP قرار خواهند داشت.

اگر به آدرس IP دستگاه های دیگر متصل به شبکه نیاز دارید، وارد روتر شوید. نحوه دستیابی به روتر شما به نام تجاری و نرم افزاری که روتر شما اجرا می کند، بستگی دارد. به طور کلی، باید آدرس IP روتر را در یک مرورگر وب متصل به همان شبکه، تایپ کنید تا به روتر دسترسی پیدا کنید. از آنجا، به بخشی مانند “attached devices” وارد شوید (این عبارت، اسم بخشی است که در  Netgear Nighthawk من، طبق تصویر زیر، دیده می شود). از این بخش لیست کاملی از تمام دستگاه هایی که در حال حاضر (یا اخیراً) به شبکه متصل هستند را مشاهده می کنید که این لیست آدرس IP های اختصاص داده شده به هر دستگاه را نیز شامل می شود.

روترهای مدرن

در روترهای مدرن (یا مجموعه ای از روترها، مثل یک سیستم شبکه ای) که به طور کامل با برنامه های تلفن همراه قابل کنترل هستند، برنامه نصب شده روی تلفن همراه پیدا کردن آدرس IP (های) مورد نظر شما را بسیار آسان تر می کند. روتر قدیمی (طبق استاندارد های اینترنت برای  سال ۲۰۱۳ است!) Nighthawk من نیز هم اکنون برنامه ای دارد که لیست کاملی از دستگاه های متصل را نمایش می دهد. برای نشان دادن آدرس IP و اطلاعات دیگر هر دستگاه، روی نماد کنار هر دستگاه کلیک کنید.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید