گاهی اوقات نیاز است تا به آدرس فیزیکی یا آدرس مک (Media Control Access یا MAC) آداپتور شبکه خود در کامپیوتر مجهز به ویندوز ۱۰ یا ۱۱ دسترسی داشته باشید. در اینجا راه پیدا کردن این آدرس را آموزش می دهیم.

منحصر به فرد بودن آدرس مک هر آداپتور

اولین چیزی که باید بدانید این است که آداپتور شبکه، دستگاهی در کامپیوتر است که کامپیوتر را از طریق Ethernet، وای فای یا هر طریق دیگری به شبکه متصل می کند. در بعضی کامپیوترها، این دستگاه باید به طور جداگانه تهیه و نصب شود اما در برخی دیگر، آداپتور به طور پیش فرض موجود است. البته این مورد برای ویندوز فرقی نمی کند، ویندوز هر نوع آداپتور را به عنوان یک دستگاه جداگانه در نظر می گیرد.

قبل از یافتن آدرس مک، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که هر آداپتور، آدرس مک منحصر به فرد خود را دارد.بنابراین اگر کامپیوتر شما دارای پورت Ethernet و اتصال وای فای باشد، هر کدام از این دو، آدرس مک خاص خود را دارند.

یافت آدرس مک در Settings ویندوز

برای پیدا کردن آدرس مک در ویندوز ۱۰ و ۱۱، win+i را همزمان بفشارید تا صفحه Settings ویندوز باز شود. پس از آن، وارد Network & Internet بشوید.

سپس، در صورت ویندوز ۱۰ بودن سیستم عامل شما، روی Status کلیک کرده و View Hardware and Connection Properties را انتخاب کنید.

آدرس مک MAC Address

در صورت مجهز بودن کامپیوتر به ویندوز ۱۱، روی Advanced Network Settings کلیک کنید و سپس Hardware and Connection Properties را انتخاب کنید.

آدرس مک MAC Address

در صفحه Hardware and Connection Properties، لیستی از اطلاعات مربوط به هر آداپتور شبکه نصب شده در کامپیوتر خود را مشاهده می کنید.

آداپتوری را که می خواهید MAC Address آن را بیابید، پیدا کنید. آدرس مک را می توانید روبروی Physical Address (MAC) ببینید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، آدرس مک، ۲b:fc:f3:f3:f3:2b می باشد که برای شما قطعا متفاوت خواهد بود.

آدرس مک MAC Address

در صورت لزوم می توانید این آدرس را با ctrl+c و ctrl+v کپی و پیست کنید تا بتوانید از این پس آن را به راحتی بیابید.

یافت آدرس مک در کنترل پنل

ابزار کنترل پنل در ویندوز ۱۰ و ۱۱ به شما امکان یافت آدرس مک آداپتور شبکه را می دهد، اما چند قدمی بیشتر طول می کشد. Control Panel را باز کرده و View Network Status and Tasks را انتخاب کنید.

در لیست پیش رو، تمامی اتصالات شبکه را مشاهده خواهید کرد، آداپتور مد نظر خود را پیدا کنید و روی لینک روبروی Connections کلیک کنید. عموما متن این لینک، Ethernet یا Wi-Fi خواهد بود.

آدرس مک MAC Address

در پنجره ظاهر شده، روی Details کلیک کنید.

آدرس مک MAC Address

در پنجره Network Connection Details، آدرس مک آداپتور را در کنار Physical Address خواهید دید.

آدرس مک MAC Address

با دابل کلیک بر روی Close و بستن کنترل پنل، به کار خود پایان دهید.

یافتن MAC Address به کمک دستورات ویندوز

پیدا کردن آدرس مک از طریق دستور ipconfig در Command Prompt، Windows Terminal و یا Windows PowerShell نیز ممکن است. برای این کار، Command Prompt یا Windows Terminal ویندوز ۱۰ یا ۱۱ را باز کرده و دستور ipconfig / all را اجرا کنید.

برای اجرای سریع Command Prompt، روی Start راست کلیک کرده یا win+x را همزمان بفشارید. در ویندوز ۱۱، روی Windows Terminal در لیست ظاهر شده کلیک کنید که در ویندوز ۱۰ به جای آن، Command Prompt یا Windows PowerShell را مشاهده خواهید کرد.

بسته به کامپیوتر و تجهیزات سخت افزاری آن، ممکن لیست طولانی از ارقام و حروف مربوط به آداپتور های شبکه تان مشاهده کنید. برای پیدا کردن آدرس مک، نام آداپتور مورد نظر (مثلا Wireless LAN یا Ethernet) را بیابید و حروف روبروی Physical Address را با دقت بررسی کنید.

آدرس مک MAC Address

هر وقت که کارتان تمام شد، صفحه را ببندید. همچنین این دستور را در هر زمانی می توانید اجرا کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید