با گذشت زمان امکان ایجاد مشکل کندی نمایش منوی زمینه ای ویندوز ۱۰ وجود دارد. اکثراً نصب برنامه های شخص ثالث افزونه های متعددی را به منوی زمینه ای اضافه می کند و برنامه هایی که کدگذاری نادرست دارند، منجر به کندی سیستم و کندی نمایش منوی زمینه ای می شوند. در این مقاله نحوه رفع مشکل آهسته باز شدن، فیریز شدن و هنگ کردن منوهای زمینه ای ( context menu ) در حین راست کلیک کردن، توضیح داده شده است.

برای مشاهده افزونه های شخص ثالث از برنامه ShellExView استفاده کنید

در اینجا هدف ما این است که مشکلات به وجود آمده در خصوص کندی منوی زمینه ای ( context menu ) را با ساده ترین روش ممکن حل کنیم. همانطور که می دانید، امکان حذف ورودی های منوی زمینه ای، مستقیما از قسمت رجیستری ویندوز مهیا است. اما این روش روند آهسته ای دارد و قصد ما این است که هر چه سریع تر این مشکل را برطرف کنیم.

با این حساب، در این جا ما برنامه ShellExView را به عنوان یکی از ابزارهای عالی رایگان NirSoft، پیشنهاد می کنیم. این برنامه روی ویندوز ۱۰ و نسخه های قدیمی تر ویندوز اجرا می شود. برای شروع برنامه ShellExView را بارگیری کرده و راه اندازی نمایید.

لیستی طولانی از افزونه های پوسته ویندوز (Windows shell extensions) مشاهده می گردد. با این حال بسیاری از این افزونه ها توسط خود مایکروسافت ایجاد شده و همراه با ویندوز نصب شده اند. افزونه های همراه ویندوز منجر به کندی سیستم شما و کندی منوی زمینه ای ( context menu ) نمی شوند. برای مخفی کردن همه افزونه های مایکروسافت، روی Options > Hide All Microsoft Extensions کلیک کنید.

ویندوز 10

حالا لیست قابل کنترل تری از افزونه های پوسته ای شخص ثالث مشاهده می شود. به عنوان مثال، در سیستمی با ویندوز ۱۰، افزونه های برنامه هایی مانند ۷-Zip، Notepad++، درایورهای گرافیکیNVIDIA ،Dropbox ،Google Drive ، Malwarebytes و Paint.NET دیده می شود.

ویندوز 10

به منظور عیب یابی و رفع مشکل کندی نمایش منوی زمینه ای ( context menu )، با استفاده از برنامه ShellExView افزونه ها را غیر فعال کنید

هدف شما این است که افزونه پوسته ای که منجر به ایجاد مشکل شده است را پیدا کنید. برای دستیابی به این منظور لازم است که یک یا چند برنامه افزونه پوسته ای را غیر فعال کنید، مجدداً Explorer را باز کنید و سپس بررسی کنید که آیا مشکل سیستم شما حل شده است یا خیر.

به عنوان مثال، امکان انجام این کار از طریق چند روش زیر وجود دارد:

  • همه افزونه های شخص ثالث را غیرفعال کنید و یکی یکی آنها را اضافه کنید تا مشخص شود که کدام یک از این افزونه ها دلیل ایجاد مشکل در سیستم شما هستند.
  • افزونه های پوسته ای را تا زمانی که مشکل سیستم برطرف شود، یکی یکی غیرفعال کنید.
  • افزونه ها را به صورت گروهی غیرفعال کنید. به عنوان مثال، می توانید نیمی از افزونه ها را به طور همزمان غیرفعال نمایید. اگر با این روش مشکل سیستم شما حل شد، می دانید که یکی از افزونه هایی که به صورت گروهی غیرفعال کرده اید، منجر به ایجاد این مشکل شده است و می توانید از این طریق افزونه مربوطه را پیدا کنید. این روش، سریعترین راه برای پیدا کردن افزونه مشکل ساز در سیستم شما می باشد.

با توجه به این که قصد شما غیر فعال کردن افزونه مربوطه می باشد، در ادامه نحوه غیرفعال کردن آن ها ذکر شده است:

ابتدا افزونه هایی را که قصد غیرفعال کردن آنها را دارید، انتخاب کنید. برای انتخاب افزونه می توانید بر روی آن کلیک کنید یا کلیدهای Ctrl + A را فشار دهید و یا برای انتخاب همه آنها روی Edit > Select All کلیک نمایید، همزمان با انتخاب محدوده ای از افزونه ها، کلید Shift را فشار دهید و نگه دارید، یا در حین انتخاب چند افزونه مختلف کلید Ctrl را فشار داده و نگه دارید.

برای غیرفعال کردن یک یا چند مورد افزونه پوسته ای انتخاب شده، روی آنها راست کلیک کرده و ” Disable Selected Items” را انتخاب کنید یا بر روی File > Disable Selected Items کلیک نمایید. (برای فعال کردن دوباره این افزونه ها، ” Enable Selected Items” را انتخاب کنید).

ویندوز 10

افزونه های پوسته ای را که در زیر ستون Disabled آنها کلمه “Yes” درج شده است را غیر فعال کنید.

کندی نمایش منوی زمینه ای

تا زمانی که Windows Explorer را مجدداً راه اندازی نکنید، تغییرات ایجاد شده توسط شما، اعمال نمی شود. در منوی Options برنامه ShellExView، گزینه ای برای انجام این کار وجود دارد، اما ما استفاده از این گزینه را توصیه نمی کنیم، چرا که باعث می شود Explorer و نوار وظیفه ویندوز سیستم شما تا زمانی که از سیستم خارج نشوید، بارها بارگیری مجدد (reload) شوند.

به جای این کار توصیه می کنیم از Task Manager استفاده کنید. برای باز کردن Task Manager، Ctrl + Shift + Esc را فشار داده یا روی نوار وظیفه راست کلیک کرده و “Task Manager” را انتخاب نمایید.

کندی نمایش منوی زمینه ای

بر روی “Windows Explorer” در زیر قسمت Apps، در زبانه Processes کلیک کنید. (اگر این زبانه را مشاهده نمی کنید، روی “More Details” کلیک کنید.) سپس بر روی دکمه “Restart” در گوشه پایین سمت راست از پنجره Task Manager کلیک کنید.

کندی نمایش منوی زمینه ای

Explorer مجدداً راه اندازی می شود. حالا روی یک پوشه، فایل یا دسک تاپ خود (یا هر جایی که قبلا دچار مشکل کندی نمایش  منوی زمینه ای بوده است) کلیک راست کنید. آیا منوی زمینه ای هنوز هم به کندی نمایش داده می شود؟ پس باید افزونه های پوسته ای بیشتری را غیر فعال کنید. آیا منوی زمینه ای ( context menu ) سریع تر از گذشته ظاهر می شود؟ پس یک افزونه پوسته ای که عامل کندی سیستم بوده است را غیرفعال کرده اید.

انقدر این فرآیند را تکرار کنید تا مشکل کندی نمایش منوی زمینه ای ( context menu ) سیستم شما حل شود

برای تعیین و شناسایی افزونه ­ای که منجر به ایجاد مشکل شده است، روند فعال و غیر فعال کردن افزونه ها را بارها تکرار کنید. با بررسی منوهای زمینه ای پس از هر بار ایجاد تغییر (حتماً در ابتدا Explorer را مجدداً راه اندازی نمایید!) می توانید تعیین کنید که کدام یک از افزونه ها باعث ایجاد مشکل شده است.

همچنین اگر نمی خواهید یک افزونه خاص را غیر فعال کنید، آن را رها کرده و به سراغ بقیه افزونه ها بروید. همواره می توانید ShellExView برنامه را مجدداً باز کرده و این افزونه ها را دوباره فعال کنید.

به هر حال در مورد رایانه ما، دلیل اصلی کاهش سرعت منوهای زمینه ای پوشه های سیستم، افزونه GDContextMenu Class”” مرتبط با Google Drive بود. ظاهراً این مشکل کاملا شناخته شده است. اما با این افزونه غیر فعال شده در برنامه ShellExView، منوهای زمینه ای ( context menu ) سیستم ما به سرعت معمول خود برگشتند.

کندی نمایش منوی زمینه ای

اگر می خواهید سیستم شما سرعت بیشتری داشته باشد، انیمیشن ها موجود در ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنید. پس از غیر فعال کردن انیمیشن ها، منوهای زمینه ای ( context menu ) بدون اتلاف وقت ظاهر می شوند. این تنها یکی از راه های مختلف برای سرعت بخشیدن به سیستمی با ویندوز ۱۰ می باشد.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید