گوگل نحوه عملکرد جستجوی سفارشی را در گوگل کروم تغییر داده است. در حال حاضر دیگر نمی توانید کلمه کلیدی جستجوی سفارشی خود را تایپ کرده و برای جستجوی سریع Space را فشار دهید. اگرچه یک گزینه جایگزین برای این مورد و راهی برای بازگرداندن رفتار قدیمی جستجوی سفارشی وجود دارد.

جستجوی سفارشی چیست؟

گوگل کروم از ویژگی جستجویی برخوردار است که به شما این امکان را می دهد تا “کلمات کلیدی” (keywords) را به جستجوی سفارشی اختصاص دهید. به عنوان مثال، پس از تنظیم جستجوی خود، می توانید “w chickadee” را تایپ کنید تا در ویکی پدیا برای کلمه “Chickadee” جستجو انجام شود و یا “h windows” را تایپ نموده تا در How-To Geek برای مقالات مربوط با Windows جستجو صورت گیرد.

با کلیک رویmenu > Settings > Search engine > Manage search engines  می توانید این موارد را در خود مرورگر کروم کنترل کنید. قسمت “Keyword”، کلمه کلیدی سفارشی را تعریف می کند که جستجوی سفارشی را انجام می دهد. برای سرعت بخشیدن به آن، یک کلمه کلیدی کوتاه اضافه کنید. (برای تعریف کلمه کلیدی جستجو برای یک موتور جستجو، روی دکمه منو در سمت راست آن کلیک کنید، روی گزینه “Edit” کلیک کرده و کلمه کلیدی را در کادر کلمه کلیدی وارد نمایید.)

گوگل کروم

چه چیزی تغییر می کند؟

فرض می کنیم شما کلمه کلیدی جستجو “y” را دارید که در سایت YouTube جستجو می کند. پیش از این، می توانستید “y cooking” را در نوار آدرس کروم تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا در وب سایت YouTube در مورد فیلم های پخت و پز جستجو کنید.

با این وجود به لطف تغییر به وجود آمده در نسخه ۸۸ گوگل کروم در فوریه ۲۰۲۱، نوار Space دیگر با این روش کار نمی کند.

همانطور که یک توسعه دهنده Chrome در Reddit توضیح داده است، گوگل این تغییر را برای جلوگیری از ایجاد اشتباه تصادفی در مواقعی که افراد جستجوهای سفارشی را با نوارspace  هنگام انجام یک جستجوی عادی انجام دهند، ایجاد کرده است.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی جستجوهای سفارشی با استفاده از نوار Tab

هنوز راهی برای استفاده آسان از جستجوهای سفارشی وجود دارد، این راه استفاده از نوار Tab است.

برای انجام جستجوی سفارشی، به قسمت نوار آدرس Chrome بروید (به عنوان مثال با Ctrl + L) ، کلمه کلیدی خود را تایپ کنید، کلید Tab را فشار دهید، کلمه مورد جستجوی مد نظر خود را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

به عنوان مثال، اگر جستجوی YouTube داشته باشید که هنگام تایپ “y” در وب سایت “”YouTube جستجو کند، اکنون لازم است که “y” را تایپ کنید، کلید Tab را فشار دهید، جستجوی خود را تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید.

کلمه کلیدی

چگونه رفتار دکمه Space قدیمی را بازگردانیم

اگر به رفتار نوار Space قدیمی عادت کرده اید، می توانید آن را با استفاده از یک پرچم (flag) برگردانید. طبق معمول، هیچ تضمینی برای دائمی بودن پرچم های کروم و همیشه در دسترس بودن آن ها وجود ندارد. به احتمال زیاد گوگل یک روز این امکان  را حذف خواهد کرد.

برای شروع، صفحه پرچم Chrome را باز کنید. “chrome://flags” را در نوار مکان Chrome تایپ کنید (بدون علامت های نقل قول تایپ شود) و برای یافتن این پرچم کلید Enter را فشار دهید.

ابتدا “omnibox keyword” را در قسمت جستجو موجود در بالای صفحه تایپ کنید. وقتی گزینه ” Omnibox keyword search button ” ظاهر شد، روی کادر “Default” کلیک کنید و گزینه “Disabled” را انتخاب نمایید.

کلمه کلیدی

در مرحله بعد، “omnibox suggestion” را در قسمت جستجو تایپ کنید. وقتی گزینه ” Omnibox suggestion button row ” ظاهر شد، روی کادر “Default” در سمت راست آن کلیک کنید و گزینه ” Enabled” را انتخاب نمایید.

کلمه کلیدی

اکنون کار شما به پایان رسیده است و برای راه اندازی مجدد گوگل کروم می توانید روی دکمه ” Relaunch ” در پایین صفحه کلیک کنید. هنگام راه اندازی مجدد، دوباره می توانید از نوار Space با جستجوی سفارشی خود استفاده کنید.

توجه: این مورد را با نسخه ۸۸ گوگل کروم در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۲۰ آزمایش نموده ایم. اگر این گزینه ها دیگر در نسخه های آتی کروم وجود نداشته باشند، ممکن است دیگر راهی برای بازگرداندن رفتار قدیمی نوار Space وجود نداشته باشد. با استفاده از کلید Tab همچنان می توانید از جستجوهای سفارشی استفاده کنید.

مرتبط: نحوه فعال کردن پرچم های گوگل کروم برای تست ویژگی های بتا

howtogee

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید