ممکن است هنگام کار با لپ تاپ باشید که ناگهان برخی از کلیدهای کیبورد به جای حروف، شروع به تایپ اعداد یا نماد های مختلفی کنند. به احتمال زیاد در این مواقع مشکل از کلید قفل Num می باشد. در ادامه به علت این موضوع و رفع مشکل تایپ اعداد می پردازیم.

نام لاک (Num Lock ) چیست؟

Num Lock یک عبارت کوتاه شده به معنی «قفل شماره» می باشد. نام لاک از ویژگی های صفحه کلیدهای رایانه‌ای بوده و اولین بار در کامپیوتر شخصی IBM در سال ۱۹۸۱ به کار برده شد. برای مرتب دیده شدن کیبورد، در کامپیوتر IBM این کلید روی صفحه ‌کلید عددی قرار گرفت که وظیفه دوگانه را به عنوان کلید های عددی و کلید های مکان ‌نما انجام دهد. برای تغییر حالت بین آن ها، IBM کلید Num Lock را معرفی کرد.

در تصویر زیر یک قسمت از کیبورد که صفحه کلید عددی در آن قرار دارد نشان داده است.

رفع مشکل تایپ اعداد

زمانی که Num Lock روشن شود، صفحه ‌کلید عددی روی کامپیوتر مانند یک کیپد adding با اعداد و نماد های مختلف (مانند * ، / ، و +) که مخصوص عملیات ریاضی است کار می ‌کند. با خاموش شدن این کلید، می توان از صفحه‌ کلید به عنوان کلید مکان ‌نما (بالا و پایین کردن) و برخی از کلید های ویرایش (مانند خانه و درج) استفاده کرد.

کلید Num Lock در لپ تاپ چه تفاوتی دارد؟

اکثر لپ تاپ ها صفحه کلید عددی اختصاصی ندارند، بنابراین نحوه کار کلید Num Lock در آنها متفاوت است. این کلید وقتی در لپ تاپ فعال شود، به جای تغییر کلید های مکان نما به اعداد، بخشی از حروف QWERTY روی کیبورد را به یک صفحه کلید عددی مجازی تبدیل می کند.

در تصویر زیر شما صفحه کلید لپ تاپ ایسر با ویندوز ۱۰ را مشاهده می کنید. هنگامی که کلید Num Lock را فشار می دهید (در اینجا در یک مستطیل قرمز برجسته دیده می شود)، ۱۵ مورد از کلید ها به یک صفحه کلید عددی تبدیل می شوند و . وقتی آنها را فشار دهید، مواردی که دور آنها دایره قرمز کشیده شده روی صفحه تایپ می شوند.

رفع مشکل تایپ اعداد

لپ‌ تاپ شما به احتمال زیاد متفاوت عمل خواهد کرد، اما بسیاری از تولید کنندگان از این کلیدها در سمت راست کیبورد به عنوان یک صفحه‌ کلید عددی به همراه کلید Num Lock استفاده می‌ کنند.

در نتیجه، اگر تصادفا در لپ‌ تاپ روی کلید Num Lock بزنید، ممکن است به مشکلی مانند آنچه در ابتدا مقاله گفتیم بر بخورید.

رفع مشکل تایپ اعداد

در این حالت شما می توانید به جای حروف، تایپ اعداد را انجام دهید. زیرا کلید Num Lock روشن است. در ادامه نحوه غیر فعال کردن این کلید را به شما توضیح می دهیم.

چگونه کلید Num Lock را در لپ تاپ غیر فعال کنیم؟

اولین مرحله برای غیر فعال کردن Num Lock، یافتن کردن این کلید روی کیبورد لپ تاپ می باشد. محل قرارگیری آن بسته به سازنده و مدل لپ تاپ متفاوت می باشد، اما معمولاً در گوشه سمت راست و بالای کیبورد قرار دارد.

برای یافتن این کلید، به دنبال عبارت ” Num Lock”، “NumLk” یا حتی یک نماد قفل کوچک که عدد ۱ داخل آن قرار دارد باشید. به عنوان مثال محل کلید  Num Lock در لپ تاپ ایسر را در تصویر زیر مشاهده کنید.

در این حالت کلید Num Lock همان کلید F12 می باشد؛ البته حالت پیش فرض آن روی Num Lock تنظیم شده است.

در بعضی از لپ‌ تاپ ‌ها هم ممکن است برای فعال یا غیر فعال کردن کلید Num Lock ، نیاز باشد تا همزمان با خود کلید Num Lock، یک کلیدFunction  (معمولا کلید Fn) را هم فشار دهید.

همچنین در برخی از کیبورد های لپ تاپ ممکن است یک چراغ نشانگر وجود داشته باشد که نشان می دهد Num Lock فعال یا غیر فعال است.

اگر در پیدا کردن کلید Num Lock خود مشکلی دارید، می توانید ترکیبی از نام سازنده لپ تاپ، مدل آن و عبارت محل کلید Num Lock را در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال عبارت “مکان کلید Num Lock لپ تاپ لنوو”  را جستجو کرده و اطلاعات مربوط به کلید Num Lock  را در لپ تاپ های مختلف مدل ThinkPad پیدا کنید.

جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به کلید Num Lock جلوگیری کنیم؟

اکنون که درباره کلید Num Lock اطلاعات لازم را دارید، اگر به طور تصادفی دوباره آن را فعال کردید می توانید به راحتی آن را غیر فعال کنید. در صورت فعال بودن Num Lock می توانید این موضوع را از طریق Task Bar نیز متوجه شوید.

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید