ابزار Android Debug Bridge یا به اختصار ADB، یک ابزار خط فرمان است که به همراه Android SDK گوگل ارائه می شود. ADB می تواند دستگاه شما را از طریق USB به کامپیوتر متصل کند، فایل ها را بینشان کپی کند، برنامه ها را نصب و حذف کند، دستورات پوسته را اجرا کند و سایر قابلیت های کم و بیش دیگر که در این ابزار موجود است.

جهت نصب این برنامه باید مراحل زیر را پیش برد.

قدم اول: دانلود ابزارهای پلتفورم

Android Debug Bridge - ADB

به صفحه دانلود Android SDK Platform Tool بروید. لینک سیستم عامل خود را از بخش Downloads انتخاب کنید. با این کار یک فایل ZIP دانلود می کنید، که می توانید آن را از حالت فشرده خارج کنید تا فایل های ADB را در هر جایی که می خواهید ذخیره کنید. فایل ها پرتابل هستند، بنابراین می توانید آن ها را در هر جایی که می خواهید قرار دهید.

این تمام کاری است که فعلا باید انجام دهیم. فقط محل ذخیره فایل ها را به یاد داشته باشید زیرا بعدا به آن نیاز خواهیم داشت.

قدم دوم: فعال کردن USB Debugging در موبایل

برای استفاده از Android Debug Bridge Utility با دستگاه اندرویدی خود، باید قابلیتی به نام USB Debugging را فعال کنید. به Settings خود موبایل خود رفته و About Phone را پیدا کنید. تا انتها به پایین اسکرول کنید و هفت بار روی Build Number ضربه بزنید. پیامی ظاهر می شود که شما را Developer خطاب خواهد کرد.

به صفحه اصلی Settings برگردید. باید گزینه جدیدی را در بخش System به نام Developer Options ببینید. آن را باز کرده و USB Debugging را فعال کنید.

Android Debug Bridge - ADB

هنگام اتصال موبایل به کامپیوتر، پنجره ای با عنوان Allow USB Debugging را در موبایل خود مشاهده خواهید کرد. کادر Always allow from this computer را تیک بزنید و روی OK ضربه بزنید.

قدم سوم: آزمایش Android Debug Bridge Utility و در صورت نیاز، نصب درایورهای موبایل

Command Prompt را باز کرده و دایرکتوری یا مکان دستور را به محل فایل های ADB تغییر دهید. این کار با نوشتن دستور CD C:Program Filesplatform-tool ممکن است.

برای بررسی اینکه آیا ADB به درستی کار می کند، دستگاه اندروید خود را با استفاده از کابل USB به رایانه خود متصل کرده و دستور adb devices را اجرا کنید.

Android Debug Bridge - ADB

شما باید نام دستگاه موبایل خود را در لیست ببینید، در غیر این صورت باید درایورهای مناسب را نصب کنید.

در اکثر موارد، کامپیوتر شما به طور خودکار موبایل متصل شده را شناسایی می کند و آن را با درایورهای مناسب تنظیم می کند. اگر این اتفاق نیفتد، معمولا می توانید درایورهای دستگاه خود را در وبسایت XDA Developers پیدا کنید.

اگر درایورها را به صورت دستی دانلود کردید، ممکن است ویندوز را مجبور کنید به تشخیص موبایل کنید. Device Manager را با جستجو در کادر جستجو Start باز کرده و دستگاه خود را پیدا کنید. روی نام دستگاه راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. اگر درایور آن به درستی نصب نشده باشد، ممکن است یک علامت تعجب زرد در کنار دستگاه ببینید.

Android Debug Bridge - ADB

در تب Driver، Update Driver را انتخاب کنید.

Android Debug Bridge - ADB

روی Browse my computer for driver software کلیک کنید.

Android Debug Bridge - ADB

آدرس درایوری که دانلود کردید را در کادر وارد کنید.

زمانی که درایور را نصب کردید، موبایل خود را متصل کرده و دستور adb devices را مجددا اجرا کنید.

اگر همه چیز به درستی پیش برود، نام دستگاه خود را مشاهده خواهید کرد و حال می توانید از Android Debug Bridge Utility استفاده کنید.

قدم چهارم: اضافه کردن ADB به System Path یا مسیر سیستم (اختیاری)

برای اینکه بخواهید از ADB استفاده کنید، باید هر دفعه به محل فایل ADB رفته و Command Prompt را در آنجا باز کنید. با اضافه کردن مسیر به Windows System Path، این کار دیگر لازم نخواهد بود. با تایپ دستور adb در Command Prompt، بدون در نظر گرفتن محل کنونی شما در کامپیوتر، به ADB وصل شوید.

این پروسه در ویندوز ۱۱، ۱۰ و ۷ کمی متفاوت است، به همین علت ما پیشنهاد می کنیم مقاله How-To Geek در این باره را مطالعه کنید.

دستورات مفید Android Debug Bridge Utility

علاوه بر نیازهای متعددی که ADB برطرف می کند، دستورات مفیدی نیز وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید:

adb install C:package.apk

فایل apk که در C:\package.apk کامپیوتر قرار دارد را در موبایل شما نصب می کند.

adb uninstall package.name

بسته ای با نام package.name را در موبایل شما حذف می کند، مثلا از نام com.rovio.angrybirds استفاده کنید تا بازی Angry Birds را از موبایل خود حذف کنید.

adb push C:file /sdcard/file

فایلی را از کامپیوتر به موبایل منتقل می کند. به عنوان مثال، اینجا فایل موجود در C:\file را به /sdcard/file ارسال می کند.

adb pull /sdcard/file C:file

دقیقا مخالف adb push عمل می کند و فایلی را از موبایل به کامپیوتر منتقل می کند.

adb logcat

لاگ یا گزارشات دستگاه اندروید خود را مشاهده خواهید کرد. می تواند گزینه خوبی برای اشکال زدایی باشد.

adb shell

یک خط فرمان قابل تعامل تحت لینوکس در موبایل را به شما می دهد.

adb shell command

دستور مشخصی را بر روی موبایل اجرا خواهد کرد.

جهت مشاهده راهنمایی کامل ADB، به صفحه Android Debug Bridge در وبسایت Android Developers گوگل مراجعه کنید.

مرتبط: روش بازیابی به تنظیمات کارخانه در اندروید

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید