اکثر کامپیوترهای به روز دیگر مجهز به درایور CD یا DVD نیستند، به همین علت نصب ویندوز به کمک CD یا DVD همواره امکان پذیر نیست. اما شما می توانید، به کمک درایو USB هم ویندوز نصب کنید.

مرتبط: نحوه خارج کردن ایمن فلش درایو USB از کروم بوک

پیش نیازها

برای شروع، ابتدا یک درایو USB با حداقل ۸ گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارید. اگر درایو USB مورد نیاز را در اختیار ندارید، می توانید یکی از آنها را به صورت آنلاین و با قیمت به صرفه خریداری کنید. اگر از قبل درایو USB دارید، مطمئن شوید که اطلاعات مهمی را داخل آن ندارید، زیرا در پروسه ی نصب، کاملا پاک خواهند شد.

برای ایجاد درایو USB، به کامپیوتری با ویندوز قابل اجرا نیاز دارید. پس از اتمام کار، می توانید USB را از آن کامپیوتر جدا کرده و به کامپیوتری که می خواهید ویندوز ۱۰ روی آن نصب شود، متصل کنید.

پیش نیاز های سخت افزاری

کامپیوتری که قصد نصب ویندوز ۱۰ روی آن را دارید باید یک سری پیش نیازهای سخت افزاری را دارا باشد تا بتواند بدون مشکل ویندوز ۱۰ را اجرا کند. این پیش نیازها عبارت اند از:

پردازنده: ۱ گیگاهرتزی یا بهتر

رم: ۱ گیگابایت برای نسخه ی ۳۲ بیتی و ۲ گیگابایت برای نسخه ی ۶۴ بیتی

فضای هارد: ۱۶ گیگابایت برای نسخه ی ۳۲ بیتی و ۲۰ گیگابایت برای نسخه ۶۴ بیتی

کارت کرفیک: DirectX 9 یا جدیدتر مجهز به درایور WDDM 1.0

رزولوشن نمایشگر: ۸۰۰×۶۰۰

مرتبط: ۸ روش برای بازنشانی پسورد در ویندوز ۱۰

آماده سازی برنامه نصب

اگر تمام پیش نیاز های ذکر شده را دارید و کامپیوتر شما مشخصات سخت افزاری کافی را داراست، می توانید فایل های مورد نیاز برای نصب را آماده کنید. درایو USB را به کامپیوتری که قصد آماده سازی فایل های نصب را دارید، متصل کنید.

در مرحله بعد، به صفحه ی رسمی دانلود ویندوز ۱۰ در وبسایت ماکروسافت بروید. در بخش “Create Windows 10 Installation Media” روی گزینه ی آبی رنگ “Download Tool Now” کلیک کنید.

پس از اتمام دانلود برنامه، آن را باز کنید. پنجره ی Applicable Notices و License Terms ظاهر می شود. شرایط ذکر شده را بخوانید، و با کلیک روی گزینه ی “Accept” آنها را بپذیرید.

در صفحه ی بعدی دو گزینه برای انتخاب وجود دارد که باید یکی از آنها را انتخاب کنید. روی حباب کنار “Create installation media (USB flash drive, DVD or ISO file)” کلیک کنید تا آن گزینه را انتخاب کنید، و سپس روی “Next” کلیک کنید.

در مرحله بعد، زبان، معماری و نسخه ی مورد نظر را انتخاب کنید، روی فِلِش رو به پایین در کنار هر گزینه کلیک کنید تا لیست گزینه های موجود برای آن  مورد گسترش یابد. از منوی کشویی روی گزینه مد نظر کلیک کنید تا انتخاب شود. برای ادامه روند، روی “Next” کلیک کنید.

در صفحه ی بعدی، باید درایوتان را انتخاب کنید. روی حباب کنار “USB Flash Drive” کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس مانند دفعات قبل روی “Next” کلیک کنید.

مرتبط: ۲۱ موردی که در باره هارد درایو نمی دانستید

در مرحله بعد، از لیست “Removable Drives”، درایو USB مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای ادامه پروسه، روی “Next” کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

فرآیند دانلود آغاز می شود که کمی طول خواهد کشید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

پس از اتمام دانلود، روی گزینه “Finish” کلیک کنید، درایو USB را از کامپیوتر جدا کرده و آن را روی کامپیوتری که می خواهید روی آن ویندوز ۱۰ نصب کنید، متصل کنید.

نصب ویندوز ۱۰

هنگامی که درایو USB دارای فایل نصب را به کامپیوتر مقصد متصل کردید، باید boot را طوری تنظیم کنید که کامپیوتر سیستم عامل را از درایو USB به جای هارد بارگذاری کند.

ابتدا، باید هنگام startup به منوی boot دسترسی پیدا کنید. هنگام boot کامپیوتر، کلید مناسب را فشار دهید تا کنترل BIOS یا UEFI باز شود. کلیدی که باید فشار دهید، به کامپیوتر شما بستگی دارد، اما معمولا F11 یا F12 هست.

پس از انتخاب درایو USB از منوی boot، رایانه روی درایو USB بارگذاری مجدد می شود و از شما می خواهد برای شروع نصب ویندوز، یکی از کلید های کیبورد را فشار دهید.

در ابتدای فرایند نصب، باید زبان نصب، قالب زمان و واحد پول و کیبورد یا روش ورودی را انتخاب کنید. در بیشتر موارد، نیازی به تغییر چیزی در اینجا ندارید، اما اگر خواستید چیزی را تغییر بدهید، روی فِلِش های رو به پایین هر گزینه کلیک کرده تا لیست تمامی موارد آن گزینه نمایش داده شود و با کلیک روی هر گزینه آن را انتخاب کنید.

برای ادامه روی گزینه Next کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

در صفحه بعد روی “Install Now” کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

صفحه ای به طور موقت به نمایش گذاشته می شود که به شما شروع نصب را اطلاع می دهد. پس از آن، پنجره ی نصب ویندوز ظاهر می شود. در اینجا، در صورت داشتن product key، آنرا وارد کنید. در غیر این صورت، می توانید نسخه ی محدود ویندوز ۱۰ را نصب واجرا کنید. البته پس از نصب، حتما product key را وارد کنید تا تمامی قابلیت ها برایتان فعال شود.

اگر product key را وارد کردید، “Next” را انتخاب کنید. در غیر این صورت، روی “I don’t have a product key.” کلیک کنید. برای این مثال، “I don’t have a product key.” را انتخاب می کنیم.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

انتخاب نسخه ویندوز

در مرحله بعد، باید نسخه ی ویندوز ۱۰ را انتخاب کنید. اگر product key ویندوز را وارد کرده اید، حتما ورژن صحیح ویندوز ۱۰ را انتخاب کنید، زیرا product key ها برای ورژن های خاصی هستند. روی نسخه ی مورد نظر کلیک کرده و سپس روی “Next” کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

در صفحه ی بعدی، تیک کارد “I accept the license terms.” را بزنید و روی “Next” کلیک کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

در قسمت بعد، برنامه نصب از شما طریقه ی نصب را درخواست می کند. از آنجا که ما در حال نصب جدید ویندوز هستیم، گزینه ی “Custom: Install Windows Only (Advanced)” را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

در مرحله بعد، محل نصب ویندوز ۱۰ را انتخاب کنید. اگر هارد دیسک کاملا جدیدی دارید، ممکن است در زیر نام “Drive 0 Unallocated Space” نوشته شود. اگر دارای چند درایو بر روی هاردتان هستید، درایوی را که می خواهید ویندوز را روی آن نصب کنید، انتخاب کنید و سپس مانند روش های قبلی با کلیک بر روی “Next” به مرحله بعد بروید.

نصب ویندوز 10 با درایو USB

در نهایت، برنامه شروع به نصب فایل های ویندوز می کند. مدت زمان نصب به سخت افزار کامپیوتر شما بستگی دارد.

پس از اتمام نصب فایل ها، کامپیوتر شما راه اندازی مجدد می شود. در بعضی موارد غیر معمول، شما در یک حلقه ی boot گیر می کنید که سیستم سعی می کند شما را به مراحل نصب بازگرداند. این مشکل به این دلیل است که سیستم به جای boot کردن هارد، سعی در boot کردن دیسک حاوی نصب ویندوز می کند. اگر این اتفاق افتاد، کافیست دیسک یا در این حالت درایو USB را از کامپیوتر جدا کنید و کامپیوتر را ریسِت کنید.

اکنون که ویندوز ۱۰ راه اندازی شده است، می توانید آن را به دلخواه خود شخصی سازی کنید. این موارد شامل منوی استارت، تسک بار، اکشن سنتر، آیکون هایتان و حتی ظاهر کلی ویندوز ۱۰ می شود.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید