اگر می خواهید که فرزندانتان برای مدتی از وسایل الکترونیکی خود دور باشند، چند روش برای قطع اتصال وسایل الکترونیکی کودکان از Wi-Fi منزل وجود دارد.

قطع اتصال وسایل الکترونیکی کودکان از Wi-Fi

در زمان کودکی جزء آن دسته از کودکانی بودید که بعد از زمان خوابیدن، پنهانی بیدار می ماندید، تلویزیون تماشا می کردید یا زیر ملافه کتاب های کامیک می خوانید؟ کودکان و نوجوانان امروزی نیز فرقی با زمان کودکی شما ندارند – به جز اینکه کودکان امروزی به اینترنت نیز دسترسی دارند. اگر مجبورید که به صورت اجباری فرزندان خود را از وب دور نگه دارید، یا فقط می خواهید آنها را از استفاده از کل پهنای باند اینترنت در روز بازدارید، انجام تنظیمات روتر می تواند به این امر کمک کند.

رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید

به عنوان یک گزینه هسته ای خیلی سریع، می توانید رمز عبور شبکه Wi-Fi خود تغییر دهید که باعث قطع اتصال همه دستگاه های موجود در منزل شما می شود. اگر کامپیوتر، تلفن، تلویزیون و دستگاه های خانگی هوشمند دارید که می خواهید این دستگاه ها همواره به اینترنت متصل باشند، این روش برای شما ایده آل نیست، اما روشی سریع و آسان است که بعضی اوقات به کار می آید.

باید با استفاده از رمز عبور جدید، هر دستگاه را به صورت جداگانه به شبکه Wi-Fi وصل کنید. اما خبر خوب این است که در صورت تمایل همیشه می توانید به همان رمز عبور قبلی برگردید.

ابتدا باید وارد گزینه های اداری (administrative options) روتر خود شوید. اگر هیچ وقت در گذشته رمز عبور شبکه Wi-Fi خود را تغییر نداده اید، خلاصه این کار به این صورت است: رایانه خود را روشن کنید، آدرس IP روتر خود را در نوار آدرس مرورگر تایپ کنید و Enter را فشار دهید. با نام کاربری و رمز عبور خود وارد شوید (اگر این اطلاعات را نمی دانید، احتمالا رمز پیش فرض روی روتر شما نوشته شده است یا در این پایگاه داده ذکر شده است) و سپس به کلیه تنظیمات روتر خود دسترسی پیدا خواهید نمود.

قطع اتصال وسایل الکترونیکی کودکان از Wi-Fi

برای تغییر رمز عبور روتر، به صفحه تنظیمات Wireless بروید و رمز عبور را تغییر دهید (که گاهی به آن Pre-Shared Key نیز گفته می شود). مکان دقیق این تنظیمات می تواند از یک روتر به روتر دیگر متفاوت باشد، بنابراین شاید لازم باشد که کمی در این قسمت جستجو کنید.

پس از یافتن آن، تغییر رمز عبور آسان است: فقط یک رمز ورود جدید تایپ کنید، روی گزینه Apply کلیک کنید و حالا رمز عبور جدید شما تنظیم شده است. (حتما از رمز WPA2 ایمنی استفاده کنید که حدس زدن آن دشوار باشد و آن را برای هر دو باند ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز تغییر دهید.)

توجه داشته باشید که رایانه شما در این مرحله احتمالاً از شبکه جدا خواهد شد، بنابراین برای اتصال مجدد باید رمز جدید را وارد کنید (مگر اینکه رایانه شما از طریق Ethernet متصل شده باشد). به همین ترتیب فرزندان شما نیز ارتباط خود را با شبکه Wi-Fi از دست می دهند و به سراغ یک کار مفیدتر می روند – این مگر اینکه به سراغ درگاه Ethernet بروند.

به عنوان یک راه حل جایگزین، می توانید تمام دستگاه های خود را در شبکه اصلی نگه دارید و دستگاه های فرزندان خود را به شبکه مهمان متصل کنید، سپس هر زمان که می خواهید فرزندان شما به اینترنت متصل نباشند، می توانید آنها را با غیر فعال کردن شبکه مهمان، از شبکه خارج کنید. این روش راحت ترین حالت ممکن نیست، چرا که باید این کار را به صورت دستی انجام دهید، اما حداقل غیر فعال کردن شبکه مهمان تأثیری بر روی لپ تاپ، تلویزیون یا ترموستات شما نخواهد داشت.

دستگاه های مشخصی را با فیلترینگ MAC مسدود کنید

اگر نمی خواهید شبکه خود را به طور کامل قطع کنید، می توانید دستگاه های خاصی را با ویژگی ای به نام MAC Address Filtering مسدود کنید. (خیر! این نام هیچ ارتباطی با رایانه های Macintosh شرکت اپل ندارد – کلمه MAC با حروف بزرگ، مخفف عبارت Media Access Control است.) از آنجا که عبور از آن آسان است، این فیلترینگ یک تنظیم امنیتی موثر ویژه تلقی نمی شود، اما برای هدف ما به حد کافی کارآمد است.

مجدداً برای یافتن این تنظیمات باید جستجو کنید، اما در روتر Asus من، این بخش در زیر زبانه Wireless MAC Filter در بخش Wireless تنظیمات قرار دارد. فیلتر MAC را روشن کنید و در اینجا به شما یک گرینه انتخابی داده خواهد شد: می توانید به دستگاه های خاصی اجازه اتصال دهید، همه دستگاه های دیگر را مسدود کنید، دستگاه های خاصی را مسدود نمایید و یا اینکه به هر دستگاهی اجازه اتصال دهید. از آنجا که سال ۲۰۲۰ است و حتما بیش از دو دستگاه متصل شونده به Wi-Fi در خانه خود دارید، تنظیم “Reject” یا “Block” بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

برای مسدود کردن یک دستگاه خاص، باید آدرس MAC آن را بدانید – این آدرس شامل یک شماره ۱۲ رقمی منحصر به فرد برای آن دستگاه خاص می شود. می توانید با بررسی لیست دستگاه های متصل به روتر خود که ممکن است زیر “Network Map”، “Client List” یا گزینه ای با نام مشابه قرار داشته باشد، آدرس MAC دستگاه مورد نظر را پیدا کنید. آدرس های MAC را با نام های معمولی مانند ” Jack’s iPhone” مطابقت خواهد داد.

بعضی اوقات، فهمیدن این نام ها دشوار است. بسیاری از رایانه ها با سیستم عامل ویندوز دارای نام هایی مانند DESKTOP-BD0GFIT هستند — بنابراین ممکن است برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه خاص، نیاز به بررسی بیشتر با یک نرم افزار شخص ثالث داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است شما ندانید که نام لپ تاپ دختر شما DESKTOP-BD0GFIT است یا DESKTOP-SE8WDRE، اما اگر بدانید که این لپ تاپ Dell است یا HP، می توانید تشخیص دهید که کدام آدرس MAC به آن لپ تاپ تعلق دارد.

با دستیابی به آدرس MAC، آن را به لیست بلاک ذکر شده اضافه کنید و تنظیمات خود را اعمال کنید. این دستگاه ها قابلیت اتصال به شبکه را تا زمانی که آنها را غیر مسدود نکنید، نخواهند داشت. در صورتی که به شما گزینه انتخاب دو باند ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز داده شد، هر دو باند را انتخاب کرده و تمام دستگاه های متصل به آنها را مسدود کنید. – اگر فقط رایانه آنها را مسدود کنید، از تلفن یا تبلت به جای لپ تاپ استفاده خواهند نمود.

همچنین توجه داشته باشید که اگر فرزندان شما از نظر فنی خیلی حرفه ای هستند و یا در گوگل کردن هر چیزی خیلی خوب عمل می کنند، به راحتی می توانند یک آدرس MAC مختلف را فریب دهند و کنترل های شما را دور بزنند. اگرچه واضح است که سختگیری و عصبانیت برای کودک باهوشی که بتواند دست شما را بخواند، خیلی سخت است – چه بسا شاید این نبوغ یک روزی آنها را به یک نابغه فناوری تبدیل کند.

حالت کنترل والدین را فعال کنید

شاید بخواهید این فرآیند را به صورت خودکار انجام دهید – با این وجود وقتی که آنها اجازه استفاده از اینترنت را دارند، نیازی نیست که به طور مداوم وسایل آنها مسدود کرده و آن ها را از حالت انسداد خارج کنید – بسیاری از روتر ها دارای برنامه داخلی کنترل والدین هستند که عملکرد مشابهی انجام می دهند. ممکن است این تنظیمات را در صفحه Parental Controls یا این در بخشی از مجموعه امنیتی روتر پیدا کنید.

در روتر Asus من، قسمت کنترل والدین بخشی از صفحه AiProtection است که مجموعه ای از ابزارهای ارائه شده با همکاری Trend Micro می باشد. در برخی از روترها، حتی ممکن است نیاز به پرداخت هزینه اشتراک برای دستیابی به ویژگی های Parental Control داشته باشید.

اگر روتر شما به هیچ وجه بخش کنترل والدین را ندارد، شاید لازم باشد یک دستگاهی مانند Circle Home Plus خریداری کنید یا نرم افزار کنترل والدین را در تمام دستگاه های فرزندان خود نصب نمایید. از آنجا که تنظیمات Wi-Fi روتر در برنامه داده های تلفن همراه آنها اعمال نمی شود، می توانید از ویژگی های داخلی کنترل والدین روی گوشی آنها استفاده کنید.

مجدداً این تنظیمات از یک روتر به روتر دیگر و از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت خواهد بود، اما حتی کنترل والدین اصلی روی یک روتر، به شما این امکان را می دهد تا یک آدرس MAC وارد نموده و محتوای بزرگسالانه، پروتکل های خاص مانند پخش ویدئو یا پیام فوری را محدود کرده و محدودیت زمانی برای آنها تعیین کنید. با این وجود فرزند شما بعد از ساعت ۱۰ شب نمی تواند به اینترنت وصل شود (یا هر زمان دیگری که شما تنظیم کرده باشید).

درست مانند فیلترینگ MAC، راه های مختلف دیگری در این مورد وجود دارد که باز هم این راه ها برای نوجوانان باهوش آشنا به فناوری نمی توانند موثر باشند، اما ارزش امتحان کردن دارند. اگر فرزندان شما قادر به خنثی کردن این کنترل ها شدند، احتمالا مجبورید که به گزینه هسته ای اشاره شده در بالا، مراجع کنید: آنها را در یک شبکه مهمان قرار دهید و رمز عبور را به صورت دستی تغییر دهید.

pcmag

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید