برای کاربران جدید سیستم عامل مک که چندان با تفاوت های سیستم عامل مک در مقایسه با ویندوز آشنا نیستند، نحوه راه اندازی برنامه ها احتمالا اولین تفاوت چشمگیری است که نظر کاربران را جلب می کند. حتی اگر تفاوت های شاخصی بین این دو نوع سیستم عامل وجود داشته باشد، باز هم ابزارهای سیستم عامل مک کاربر پسند هستند و برای ساده کردن فرایندها طراحی شده اند. در این مقاله بهترین روش راه اندازی برنامه ها در سیستم Mac را ارائه می دهیم.

مرتبط : کنترل پنل سیستم مک در کجاست؟

از قسمت Dock

استفاده از Dock ساده ترین راه برای راه اندازی برنامه های کاربردی در سیستم عامل مک است. قسمت Dock مک بسیار شبیه نوار وظیفه ویندوز است که آیکون برنامه های در حال اجرا در این قسمت موجودند، با این تفاوت که قسمت Dock سیستم عامل مکشامل  بسیاری از برنامه های پیش فرض است که قبلاً روی این قسمت پین شده اند. همچنین Dock اعلان های مربوط به هر برنامه را نیز نشان می دهد و برنامه هایی که نیاز به رسیدگی دارند نیز، شروع به لرزش می کنند.

برای راه اندازی هر یک از این برنامه ها می توانید بر روی یکی از آیکون ها کلیک کنید. اگر برنامه ای در حال اجرا باشد، یک نقطه سفید کوچک در زیر آیکون این برنامه مشاهده می شود. می توانید روی هر برنامه در حال اجرا کلیک کنید تا آن برنامه به صورت خودکار به جلو (روی صفحه) بیاید.

Dock برای شخصی سازی برنامه های شما طراحی شده است. می توانید برنامه ها را جابجا کنید تا ترتیب قرار گیری آنها را تغییر دهید، می توانید یک برنامه را از Dock خارج کنید تا از این قسمت حذف شود و می توانید یک برنامه دلخواه را به داخل Dock بکشید تا در این جا پین شود. حذف یک برنامه از قسمت Dock، آن برنامه را را از روی سیستم حذف نمی کند و همچنان می توانید این برنامه را به روش های دیگر راه اندازی کنید.

اگر برنامه ای در حال اجرا باشد، می توانید با کلیک راست روی آیکون آن برنامه، روی گزینه “Options” بروید و “Keep in Dock” را انتخاب کنید تا این برنامه را در Dock نگه دارید.

از قسمت Launchpad

از سمت چپ Launchpad سومین آیکون موجود در Dock است که آیکون آن به صورت یک نماد خاکستری رنگ با یک فضاپیمای موشکی می باشد.

با این کار یک رابط کاربری باز می شود که اینگونه به نظر می رسد که در حال استفاده از یک آیپد هستید. همه برنامه های شما در اینجا خواهند بود و با کلیک بر روی آیکون آنها می توانید هرکدام از این برنامه ها را راه اندازی کنید.

Launchpad چندین صفحه مختلف دارد و اگر از دستگاهی استفاده می کنید که از صفحه لمسی برخوردار است، می توانید با کشیدن سه انگشت خود بر روی این صفحه لمسی، بین صفحات مختلف Launchpad جابجا شوید. مانند iOS، می توانید با کلیک و نگه داشتن یک برنامه و سپس حرکت دادن آن، هر یک از برنامه ها را انتخاب کنید. اگر دو برنامه را روی هم قرار دهید، پوشه ای ایجاد می شود که چندین برنامه را در یک کاشی ذخیره می کند.

مرتبط : Launchpad چیست و چگونه کار می کند؟

Launchpad همراه با Hot Corners (گوشه های داغ)

Hot Corner یکی از ویژگی های سیستم عامل مک است که با حرکت دادن و بردن نشانگر ماوس به گوشه صفحه، Launchpad را فعال می کند. با باز کردن برنامه System Preferences از قسمت Dock و کلیک بر روی “Mission Control”، می توانید این ویژگی را فعال کنید.

در پایین پنجره، بر روی دکمه “Hot Corners” کلیک کنید.

راه اندازی برنامه ها در سیستم Mac

تنظیمات Hot Corners ظاهر می شود. می توانید روی یکی از گزینه های کشویی کلیک کنید و آن را بر روی “Launchpad” تنظیم کنید.

راه اندازی برنامه ها در سیستم Mac

نشانگر ماوس خود را به آن گوشه منتقل کنید. اکنون Launchpad باز می شود و اگر می خواهید آن را ببندید، می توانید ماوس خود را دوباره به همان گوشه منتقل کنید.

در حالی که در این منو قرار دارید، بهتر است گوشه دیگری را برای Mission Control تنظیم کنید که دسک تاپ و پنجره های برنامه شما را نشان می دهد. توصیه می کنیم در گوشه بالا سمت چپ هیچ چیزی تنظیم نکنید، زیرا تنظیم هر چیزی در این گوشه، کلیک کردن روی منوی Apple را دشوار می کند.

از Spotlight

راه اندازی برنامه ها در سیستم Mac

Spotlight مانند ویژگی جستجوی ویندوز است که به شما این امکان را می دهد تا هر چیزی از جمله برنامه ها را با استفاده از نام آن ها، جستجو کنید.

می توانید Spotlight را به دو روش راه اندازی کنید:

  • فشار دادن همزمان Command و Space، که فشردن همزمان این دو کلید بسیار راحت است، زیرا هر دور درست در کنار یکدیگر و درست زیر انگشت شست دست چپ قرار گرفته اند.
  • از آیکون جستجو در گوشه سمت راست نوار منوی موجود در بالا صفحه نمایش.

تنها کافیست در پنجره جستجو نام برنامه را تایپ کنید و پس از مشاهده مورد مربوطه در نتایج، کلید enter را فشار دهید. برنامه مورد نظر باید راه اندازی شود و اگر این برنامه در حال اجرا باشد، بر روی صفحه باز می شود. همچنین می توانید از Spotlight برای جستجوی موارد دیگر نیز استفاده کنید. قسمت Spotlight یک بخش بسیار مفید و کارامد از سیستم عامل مک است.

مرتبط : بهترین روش استفاده از Spotlight سیستم مک

از قسمت Finder

Finder نسخه سیستم عامل مک برنامه File Explorer سیستم عامل ویندوز است. این برنامه به شما این امکان را می دهد تا در میان تمام فایل های خود جستجو کرده و برنامه ها را مستقیماً راه اندازی کنید. می توانید Finder را از قسمت Dock راه اندازی کنید یا می توانید بر روی دسک تاپ خود کلیک کرده و Command + N را فشار دهید تا پنجره جدید Finder باز شود.

پوشه Applications پنهان نیست و دسترسی به آن مانند پوشه Program Files موجود در سیستم عامل ویندوز، سخت نمی باشد. به راحتی می توانید روی “Applications” در نوار کناری کلیک کنید تا پوشه پیش فرض Applications را که شامل آیکون های هر برنامه موجود در سیستم شما است را باز کند.

راه اندازی برنامه ها در سیستم Mac

می توانید روی هر یک از آیکون های موجود در این قسمت دوبار کلیک کنید تا آنها را باز نمایید و یا اگر این برنامه ها در حال حاضر باز هستند، با کلیک بر روی آنها به آن برنامه در حال اجرا هدایت می شوید.

در حالی که بیشتر برنامه های سیستم شما در پوشه Applications موجود هستند، برنامه های سیستم عامل مک مانند برنامه های سیستم عامل ویندوز نصب نمی شوند. برنامه های سیستم عامل مک تک فایل هستند و ممکن است برخی از برنامه ها را در پوشه Downloads خود داشته باشید. برای راه اندازی آن ها می توانید از پوشه Downloads استفاده کنید، اگرچه بهتر است این برنامه ها را نیز در کنار سایر برنامه های سیستم خود در پوشه Applications قرار بدهید.

مرتبط : راه های سرعت بخشیدن Mac کند شده

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید