اپل همواره در حال تولید دستگاه های تلفن همراهی است که از رزولوشن و وضوح باورنکردنی صفحه نمایش برخوردارند. با این حال، چه صفحه نمایش Retina باشد چه نباشد، حتی اگر متن روی صفحه نمایش به قدری واضح باشد که هم رده نوشته های چاپی قرار گیرد،  اگر نتوانید این نوشته ها را به خوبی بخوانید، نوع صفحه نمایش نمی تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. در این مقاله نحوه بزرگتر و خواناتر کردن نوشته ها در گوشی آیفون و آیپد را آموزش داده ایم.

مرتبط : نحوه رسم اشکال بدون نقص در دستگاه آیفون و آیپد

امروزه متن بسیار کوچک نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش منجر به کلافگی و سردرگمی بسیاری از افراد می شود و همانطور که نوشته های یک دستگاه اندرویدی قابلیت بزرگ شدن دارند، دستگاه های اجرا کننده سیستم عامل iOS نیز از این ویژگی برخوردارند. در حقیقت، راه حل موجود برای رفع این مشکل در دستگاه های اندرویدی، نوشته ها را بزرگ تر می کند، اما راه حل موجود در دستگاه های اپل، نوشته ها را زیباتر و خواناتر می نماید.

مرتبط : بهترین روش ایجاد پروفایل برنامه iMessage در گوشی آیفون و تبلت آیپد

اندازه متن صفحه نمایش

سریعترین راه برای تغییر ساده اندازه متن صفحه نمایش این است کهSettings  دستگاه آیفون یا آیپد خود را باز کنید و روی “Display & Brightness” ضربه بزنید و سپس گزینه “Text Size” را انتخاب کنید.

تنظیمات پیش فرض درست در وسط بازه اندازه ها قرار دارد، اما شما می توانید شش اندازه دیگر را نیز انتخاب کنید.

در تصویر زیر نوشته ها در بزرگترین اندازه ممکن تنظیم شده اند که به نظر خیلی بزرگ می آید.

البته اگر از چشمان تیزبینی دارید، می توانید لغزنده تنظیمات را روی کوچکترین اندازه در سمت چپ قرار دهید. هرچه نوشته ها کوچکتر باشند، متن بیشتری روی صفحه قرار می گیرد و بالعکس.

به یاد داشته باشید که تنظیمات Display & Brightness دارای تنظیمات Bold Text (نوشته پررنگ) نیز می باشد.

اگر می خواهید ویژگی پررنگ کردن نوشته ها را بر روی دستگاه خود اعمال کنید، باید دستگاه خود را دوباره راه اندازی کنید.

در تصویر زیر حالتی نمایش داده شده است که به طور همزمان اندازه متن در بزرگترین حالت ممکن است و نوشته ها به صورت پر رنگ (Bold) هستند. عناوین و نمایش عدد ساعت لزوماً همراه با تنظیمات افزایش اندازه متن، بزرگ نمی شوند، اما ویژگی متن پررنگ، کنتراست همه نوشته ها را افزایش می دهد.

مرتبط : نحوه تغییر خودکار تصویر پس زمینه آیفون و آیپد در حالت Dark Mode

فراموش نکنید که همراه با تنظیمات Display & Brightness، باز هم می توانید در بسیاری از برنامه ها از ویژگی بزرگنمایی (با ضربه زدن بر روی صفحه به وسیله انگشتان خود) استفاده کنید.

مرتبط : نحوه ثبت نام در Apple One در گوشی آیفون و آیپد

گزینه های بیشتر موجود در قسمت Accessibility

اگر روی “General” و سپس “Accessibility” ضربه بزنید، با گزینه های بیشتری مواجه می شوید که در کل استفاده از سیستم عامل iOS را آسان تر می کنند. مثلا اگر در دیدن صفحه نمایش مشکل دارید یا به لنزهای اصلاحی نیاز دارید، می توانید از این گزینه ها استفاده کنید. آشنایی با عملکرد بسیاری از این گزینه نسبتاً آسان است، به عنوان مثال، هنگامی که بر روی آیتم های موجود بر روی صفحه نمایش ضربه می زنید، گزینه VoiceOver نوشته این آیتم ها را می خواند و همچنین گزینه Speech نیز نوشته های روی صفحه نمایش را با صدای بلند بیان می کند.

خواناتر کردن نوشته ها

قسمتZoom  برای بزرگنمایی سریع متن بسیار مفید است. هنگامی که این گزینه را روشن کنید، با دو بار زدن انگشت خود بر روی صفحه نمایش، بزرگنمایی صفحه نمایش اتفاق می افتد. می توانید مربع بزرگنمایی را مانند یک ذره بین به اطراف بکشید (اثر بزرگنمایی در تصویر اسکرین شات نشان داده نمی شود).

خواناتر کردن نوشته ها

اگر به سمت پایین تر تنظیماتaccessibility  بروید، با چند کنترل دیگر که مربوط به متن هستند، آشنا می شوید.

خواناتر کردن نوشته ها

از همه مهم تر، گزینه های Larger Text هستند. اگرچه که این گزینه ها کاملاً مشابه گزینه های بزرگ کردن متن موجود در بخش قبلی است، اما با داشتن قابلیت اندازه های بزرگتر برای نمایش نوشته ها در صفحه نمایش، تنظیمات پیشرفته تری را ارائه می دهد.

خواناتر کردن نوشته ها

ترفند دیگری که می توانید آن را فعال کنید، تنظیماتButton Shapes  است که لزوماً دکمه ها را خواناتر نمی کند، اما باعث راحت تر دیده شدن دکمه ها می شود.

در آخر، برای دسترسی به گزینه هایی مانند گزینه reduce transparencies (کاهش شفافیت) که خوانایی متن را افزایش می دهد؛ گزینه Darken Colors و یا ویژگی Reduce White Point که دمای صفحه نمایش را کاهش می دهد تا رنگ های روشن به صورت اغراق آمیز نشان داده نشوند، روی گزینه “Increase Contrast” ضربه بزنید.

مرتبط : آموزش یافتن و نصب میانبرهای شخص ثالث روی آیفون و آیپد

خواناتر کردن نوشته ها

بهتر است با همه این گزینه ها بازی کنید تا ببینید چه ترکیبی از این گزینه برای شما مناسب است. واضح است که اپل این گزینه های دسترسی را با این فلسفه طراحی کرده است که یک اندازه متن ثابت برای همه افراد مناسب نیست.

مرتبط :‌ آموزش کپی و جایگذاری متن دست نویس به صورت متن تایپ شده در آیپد

علاوه بر قابلیت بزرگتر و خواناتر کردن متن، گزینه های بیشتری در قسمتaccessibility  مانند گزینه های زیرنویس، قابلیت افزایش شنوایی، دسترسی هدایت شده و موارد دیگر نیز وجود دارد. توصیه می کنیم که در بین این گزینه ها جستجو کنید تا ببینید آیا با استفاده از این گزینه ها تجربه کاربری شما در سیستم عامل iOS راحت تر و لذت بخش تر می شود یا خیر.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید