امروزه با رشد روز افزون تلفن های پیشرفته و افزایش برنامه هایی که مصرف داده زیادی دارند، مقدار مصرف داده های تلفن همراه شما به راحتی به حداکثر مقدار مجاز خود می رسد و این موضوع هزینه های ناخواسته بیش از حدی را بر دوش شما می گذارند. در ادامه نحوه مدیریت مصرف داده های تلفن همراه را به شما نشان می دهیم.

مرتبط : نحوه تنظیم شدت لرزش یک گوشی تلفن اندرویدی

تا همین چند سال پیش هیچ وقت نمی شنیدیم که مصرف داده های تلفن همراه شخصی به چندین گیگابایت رسیده باشد. اکنون مقدار مصرف برنامه ها افزایش یافته است (البته معمول نیست که حجم برنامه ها و به روز رسانی های آن ها از ۱۰۰ مگابایت بیشتر باشد) و با تمایل بیشتر افراد به گوش دادن به موسیقی و مشاهده ویدئوها، به راحتی ممکن است در طی چند روز تا حداکثر مقدار مجاز از داده های تلفن همراه خود استفاده کنید.

تماشای یک ساعت پخش ویدئویی با کیفیت استاندارد در Netflix یا YouTube به راحتی این امکان را فراهم می کند تا یک گیگابایت از داده تلفن همراه شما استفاد شود. اگر کیفیت ویدئو و فیلم مشاهده شده HD باشد، مقدار استفاده از داده اساساً سه برابر می شود – حدود سه گیگابایت داده استفاده خواهد شد. پخش موسیقی با کیفیت بالا از طریق سرویس هایی مانند Google Play Music یا Spotify نیز به همین صورت است. چیزی در حدود ۱۲۰ مکابایت داده تلفن همراه در هرساعت با پخش موسیقی مصرف می شود. در ابتدا ممکن است این مقدار داده زیاد به نظر نرسد، اما اگر این کار را هر روزه به مدت یک ساعت و برای یک هفته انجام دهید، حجم تقریبی مصرف شده ۸۴۰ مگابایت خواهید بود. گوش کردن به موسیقی آنلاین برای یک ساعت در روز و به مدت یک ماه، ۳.۲ گیگابایت داده مصرف می کند. اگر طرح داده تلفن همراه شما ۵ گیگابایت در ماه باشد، حدودا ۶۵٪ از آن را فقط برای گوش دادن به موسیقی استفاده می کنید.

مطمئناً می دانید که با پرداخت هزینه بیشتر می توانید از طرحی استفاده کنید که حجم داده بیشتری در اختیار شما بگذارد، اما چرا باید این هزینه اضافه را پرداخت کنید؟ قبل از اینکه همچین هزینه را پرداخت کنید، ترفندهایی را که در این مقاله برای کاهش استفاده از داده ها (و نظارت از آن ها) به دقت بخوانید.

نحوه بررسی میزان استفاده از داده تلفن همراه

قبل از هر چیز، باید میزان استفاده از داده تلفن همراه خود را بررسی کنید. اگر نمی دانید استفاده معمول شما چقدر است، نمی توانید تعیین کنید که باید به چه صورتی (کم، تا حدی، خیلی شدید) مصرف داده تلفن همراه خود را اصلاح کنید.

شما می توانید با استفاده ازSprint ، AT&T یا محاسبه کننده Verizon تخمینی از میزان مصرف داده خود بدست آورید، اما بهترین کار این است که میزان استفاده واقعی خود را در طی چند ماه گذشته بررسی کنید.

ساده ترین راه برای بررسی استفاده از داده های گذشته تلفن همراه، ورود به پورتال وب سایت ارائه دهنده تلفن همراه (یا بررسی صورت حساب های تلفن همراه خود) و بررسی میزان استفاده از داده های همراه است. اگر به طور معمول کمتر از مقدار مجاز و حداکثری طرح داده تلفن همراه خود داده مصرف می کنید، بهتر است با ارائه دهنده تلفن همراه خود تماس بگیرید و طرح خود را با یک طرح کم هزینه تر که داده کمتری ارائه می دهد، جایگزین کنید. اگر به سقف داده طرح تلفن همراه خود نزدیک می شوید یا بیشتر از آن مصرف می کنید، بهترین کار این است که با خواندن این مقاله راه هایی برای کاهش مصرف خود بیاموزید.

همچنین می توانید استفاده داده تلفنی خود را در این ماه جاری، مستقیماً از طریق گوشی اندرویدی خود بررسی کنید. به Settings > Wireless & Networks > Data Usage بروید. صفحه ای را می بینید که تقریبا مشابه صفحه زیر است:

اگر به پایین پیمایش کنید، همانطور که در تصویر دوم نشان داده شده در بالا معلوم است، استفاده از داده تلفن همراه توسط هر برنامه ای مشاهده می شود. لازم به ذکر است که این نمودارها فقط داده های ارسال شده از طریق اتصال داده تلفن همراه و نه اتصال Wi-Fi را نشان می دهند. ممکن است شما به استفاده از برنامه YouTube عادت داشته باشید، اما اگر همه حجم داده ای که برای این برنامه مصرف کرده اید در هنگام اتصال به شبکه اینترنت خانگی بوده باشد، مقدار داده مصرفی اینجا ثبت نمی شود. اگر می خواهید میزان استفاده از داده Wi-Fi خود را نیز ببینید، دکمه منو را فشار داده و “Show Wi-Fi usage” را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که برای بررسی دقیق میزان استفاده از داده ها، باید شروع و پایان دوره صورت حساب تلفن همراه خود را در این جا مشخص کنید. از آنجا که داده های شما در روز اول چرخه جدید بازنشانی می شوند، مهم نیست که در یک ماه گذشته چه مقدار داده استفاده کرده اید، بنابراین احتیاجی نیست که تغییری در داده ها ایجاد کنید.

علاوه بر نظارت بر استفاده از داده های خود، می توانید با تنظیم نوار لغزنده به مقدار داده دلخواه، هشدارهای داده ای را نیز تنظیم کنید – هنگامی که به مقدار داده تعیین شده در اینجا، داده مصرف کنید، اخطاری برای شما ارسال می شود تا به شما اطلاع دهد که تا حداکثر میزان لازم داده مصرف کرده اید.

همچنین می توانید گزینه “Set mobile data limit” را فعال کنید، سپس با استفاده از نوار لغزنده نارنجی مشخص کنید که در چه مقدار حجم داده ای می خواهید داده تلفن شما به طور کامل قطع شود. هنگامی که به این مرز داده ای برسید، داده تلفن همراه شما تا زمانی که دوباره حداکثر مقدار داده را تنظیم نکنید، غیرفعال خواهد بود.

چگونه می توان استفاده از داده های تلفن همراه را بررسی کرد

در دستگاه های تلفن همراه دو چاه برای استفاده بیش از حد از داده تلفن همراه وجود دارد. اول، مصرف مشخص داده های کاربر محور یا “foreground data” وجود دارد. وقتی ویدیوی با کیفیت بالا تماشا می کنید یا آلبوم جدیدی را بارگیری می نمایید، با فرض اینکه از داده تلفن همراه خود استفاده می کنید و از اینترنت Wi-Fi استفاده نمی نمایید، مستقیماً خودتان در افزایش مصرف داده این ماه سهیم هستید.

بدیهی است که برای استفاده کمتر از داده های تلفن همراه، باید به صورت آگاهانه از بارگیری با داده تلفن همراه جلوگیری کنید، به صورت آنلاین فیلم نبینید و به مقدار خیلی زیاد در اینترنت جستجو نکنید.

اگر چه برای اکثر مردم خیلی واضح نیست، اما داده های پشت پرده که از اتصال داده تلفن همراه شما استفاده می کنند – “background data” – در مصرف داده تلفن همراه نقش بسزایی ایفا می کنند. به روزرسانی های فیس بوک، بررسی صندوق ورودی ایمیل به تعداد دفعات زیاد، به روزرسانی خودکار برنامه ها و سایر فعالیت های پس زمینه ای تلفن همراه، می توانند مقدار خیلی زیادی داده تلفنی مصرف کنند. بیایید نگاهی به نحوه محدود کردن برخی از این موارد بیندازیم.

اول: ببینید که کدام برنامه ها از داده استفاده می کنند

در ابتدا بیایید بررسی کنیم که کدام برنامه ها در واقع داده های قابل توجهی در پس زمینه گوشی مصرف می کنند. برای دیدن برنامه های گوشی به ترتیب استفاده از داده تلفن همراه، به Settings > Wireless & Networks > Data Usage بروید. برای دیدن نمای دقیق تر می توانید روی برنامه ها ضربه بزنید. در این قسمت می توانید مقدار استفاده در پیش زمینه و پس زمینه را مشاهده کنید:

این مورد در مراحل زیر خیلی کمک کننده خواهد کرد. اگر می دانید که کدام یک از برنامه ها بیشترین استفاده از داده ها را دارند، در واقع می دانید که باید بر روی کدام یک از برنامه ها تمرکز بیشتری کنید.

از “Data Saver” برنامه Android Nougat  استفاده کنید

Android 7.0 Nougat با ویژگی جدیدی به نام Data Saver، راه بسیار دقیق تری برای کنترل کار روی داده های تلفن همراه شما ارائه داده است.

اساساً، این مورد به شما این امکان را می دهد تا داده های پس زمینه مورد استفاده توسط برنامه ها را محدود کنید، اما باید هر برنامه ای را که می خواهید به داده تلفن همراه شما دسترسی نامحدود داشته باشد، در لیست سفید قرار دهید. این به این معنی است که داده های پس زمینه برای هر برنامه به طور پیش فرض غیرفعال است، سپس می توانید تعیین کنید که دسترسی نامحدود را به کدام برنامه اعطا کنید.

برای شروع، صفحه اعلان را پایین آورده و روی نماد چرخ دنده ضربه بزنید تا به منوی Settings وارد شوید.

در بخش “Wireless & Networks”، روی گزینه “Data usage” ضربه بزنید.

درست در زیر بخش Cellular Usage، گزینه “Data Saver” را می بینید. کار اصلی از اینجا آغاز می شود.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که کلید کوچک لغزشی موجود در بالای صفحه را روشن کنید. یک نماد جدید نیز در نوار وضعیت نشان داده می شود – درست در سمت چپ دیگر آیکون های داده ای (آیکون بلوتوث، Wi-Fi، تلفن همراه و غیره).

به خاطر داشته باشید که با روشن کردن این کلید، دسترسی به داده های پس زمینه برای همه برنامه ها محدود می شود. برای تغییر آن، روی کادر “Unrestricted data access” ضربه بزنید.

با این کار لیستی از همه برنامه های نصب شده فعلی در تلفن شما ظاهر می شود. با روشن کردن کلید لغزشی مربوط به هر برنامه، در واقع به آن برنامه اجازه می دهید تا بدون محدودیت به پس زمینه دسترسی داشته باشد. بنابراین، اگر می خواهید برنامه هایی مانندMaps ، Music یا Facebook همیشه به داده های مورد نیازشان دسترسی داشته باشند، مطمئن شوید که کلید این برنامه ها را روشن کرده اید.

و این موارد تنها کاری است که در این قسمت می توانید انجام دهید. لازم به یادآوری است که این مورد فقط برای داده های تلفن همراه اعمال می شود – تمام برنامه ها برای استفاده از Wi-Fi در حالت بدون محدودیت باقی می مانند.

از برنامه Datally Google (Android 5.0+) استفاده کنید

اگر روی گوشی خود، Android Nougat را ندارید، می توانید از چند گزینه دیگر استفاده کنید.

گوگل اخیراً برنامه جدیدی به نام Datally را برای ردیابی مصرف داده، مسدود کردن مصرف داده بر حسب برنامه و حتی کمک به شما در یافتن Wi-Fi عمومی رایگان، منتشر کرده است.

به روزرسانی: گوگل برنامه Datally خود را در سال ۲۰۱۹ متوقف کرد.

وقتی برنامه را برای اولین بار باز می کنید، چندین درخواست مجوز از شما می خواهد، از شما مجوز اجازه استفاده می خواهد و از شما می خواهد داده های برنامه و پیامک خود را برای بهبود Datally به Google ارسال کنید. لازم است که دو مجوز اول را اعطا کنید، اما اگر بخواهید می توانید از سومین مجوز صرف نظر کنید.

صفحه اصلی Datally به شما نشان می دهد که امروز از چه مقدار داده تلفن همراه استفاده کرده اید و کدام برنامه ها بیشترین استفاده از داده را دارند. می توانید روی “Find Wi-Fi” ضربه بزنید تا شبکه های Wi-Fi رایگان در نزدیکی خود پیدا کنید.

برای شروع استفاده از Datally، انگشت خود را روی سوئیچ “Set Up Data Saver” بکشید. از شما خواسته می شود تا بهVPN  گوگل اجازه بدهید – این اجازه برای کار Datally مورد نیاز است، زیرا Datally نحوه استفاده از داده های شما را ردیابی می کند و آن را به سرعت مسدود می کند. (نمی دانیم که چرا Datally به VPN برای انجام این کار احتیاج دارد، در حالی که تنظیمات داخلی سیستم عامل اندروید برای انجام این کار به VPN نیاز ندارد. اما انتظار داریم این به این دلیل باشد که Datally یک برنامه جداگانه و مستقل است و با سیستم عامل به صورت یکپارچه نشده است.)

وقتی که این اجازه را دادید، یک اعلان دائمی نمایش داده می شود که نشان می دهد Data Saver این برنامه روشن است و این برنامه ترافیک پس زمینه را برای اکثر برنامه های شما مسدود می کند.

اینجا جایی است که Datally به کار می آید. وقتی برنامه ای را باز می کنید، یک حباب کوچک در کنار صفحه، نمایش داده می شود. Datally در زمانی که از آن برنامه استفاده می کنید، امکان استفاده از داده را برای شما فراهم می کند و به شما نشان می دهد که در زمان واقعی چه مقدار داده ای استفاده می کنید. وقتی از برنامه خارج می شوید، دوباره شروع به مسدود کردن داده های پس زمینه ای این برنامه می کند. (اگرچه می توانید در هر زمان دلخواهی روی حباب ضربه بزنید تا داده ها را هنگام استفاده از آن نیز مسدود کنید.)

توجه داشته باشید که به دلیل نحوه کار Datally، در حالی که از Datally به این روش استفاده می کنید، دیگر نمی توانید از برنامه های دیگر با Accessibility Services یا VPN استفاده نمایید.

همچنین از صفحه “Manage Data” Datally، می توانید انتخاب کنید که کدام برنامه ها مسدود شوند و یا اینکه انسداد آن ها رفع شوند.

به طور کلی، برنامه Datally نسخه پیشرفته تری از Data Saver برنامه Nougat است که در قالب یک برنامه جداگانه عمل می کند که در صورتی که بخواهید دائماً به میزان استفاده از داده های برنامه های خود نظارت داشته باشید، خیلی کاربردی خواهد بود. برای اکثر افراد، احتمالاً تنظیمات داخلی Nougat کافی است، اما Datally گزینه کاربردی دوم تلقی می شود (مخصوصاً اگر تلفن شما Nougat نداشته باشد).

محدود کردن داده های استفاده شده در پس زمینه هر برنامه

اگر ترجیح می دهید از برنامه دیگری برای انجام این کارها استفاده نکنید، می توانید تنظیمات دستی زیادی انجام داده تا خودتان مصرف داده ها را کاهش دهید.

برای شروع، به صفحه اصلی گوشی خود برگردید و یکی از برنامه هایی که به مقدار بسیار زیاد از داده های تلفن همراه شما استفاده می کنند را باز کنید. ببینید آیا تنظیماتی برای محدود کردن مصرف داده طراحی شده است یا خیر. به عنوان مثال، به جای استفاده از اندروید برای محدود کردن استفاده فیس بوک از داده، می توانید وارد برنامه فیس بوک شوید و تعداد دفعات ارسال اعلان از طرف فیس بوک را کاهش دهید یا اینکه به طور کلی اعلان های این برنامه را خاموش کنید. خاموش کردن اعلان ها و نظرسنجی مداوم نه تنها باعث کاهش استفاده از داده های تلفن همراه شما می شود، بلکه برای افزایش عمر باتری گوشی شما نیز بسیار مناسب است.

هر برنامه ای از این نوع تنظیمات برخوردار نیست و یا به اندازه که شما می خواهید گزینه های کنترل ارائه نمی دهد. بنابراین، گزینه دیگری وجود دارد.

به Settings > Wireless & Networks > Data Usage برگردید و روی یک برنامه ضربه بزنید. کادر با عنوان “Restrict Background Data” را علامت بزنید (در Nougat، این کادر تنها یک کلید به نام ” Background Data” است که در اینجا به جای روشن کردن آن، باید آن را خاموش کنید). با این کار میزان استفاده از داده های آن از سطح سیستم عامل محدود می شود. توجه داشته باشید که این فقط برای اتصال داده تلفن همراه اعمال می شود – اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، Android به این برنامه اجازه می دهد تا از داده پس زمینه به طور معمول استفاده کند.

همه داده های پس زمینه را خاموش کنید

اگر این موارد برای شما کافی نیست، می توانید با یک حرکت کلید تمام داده های پس زمینه را خاموش کنید – این امر در بیشتر موارد استفاده از داده تلفن شما را کاهش می دهد، اما این مورد شاید کمی ناخوشایند باشد، زیرا هیچ تفاوتی بین داده پس زمینه و پیش زمینه قائل نمی شود. از منوی Data Usage ، می توانید دکمه منو را فشار دهید و “Restrict Background Data” را علامت بزنید. با این کار داده پس زمینه برای همه برنامه ها خاموش می شود.

به روزرسانی برنامه های پس زمینه را خاموش کنید

گوگل می داند که داده های تلفن همراه شما چقدر ارزشمند و گران قیمت هستند، بنابراین به روزرسانی برنامه ها – که بدون شک می تواند بیش از هر مورد دیگری داده های تلفن شما استفاده کند – به طور پیش فرض، به صورت خودکار فقط در حالت در دسترس بودن اینترنت Wi-Fi اتفاق می افتد. برای اطمینان از این موضوع (و اینکه این حالت پیش فرض را تغییر نداده باشید)، وارد Play Store شوید و منو را باز کنید. وارد Settings شوید، سپس مطمئن شوید که “Auto-update apps” روی ” Auto-update over Wi-Fi only ” تنظیم شده باشد.

نکته سریعی که قبل از ادامه کار باید به آن اشاره کنیم: همانطور که در مورد محدود کردن استفاده از داده پس زمینه صحبت می کنیم، لازم است که به صراحت بیان کنیم که این محدودیت ها فقط برای استفاده از داده تلفن همراه شما اعمال می شود. حتی اگر یک برنامه را برای استفاده از داده تلفن همراه محدود کنید، هنگامی که از Wi-Fi استفاده می کنید، این برنامه همچنان به طور عادی عمل خواهد کرد.

برنامه های مورد علاقه خود را خریداری کنید (برای حذف تبلیغات)

اغلب اوقات برنامه ها یک نسخه رایگان با تبلیغات و یک نسخه پولی و بدون آگهی تبلیغاتی ارائه می کنند. توسعه دهندگان به پول نیاز دارند که می توانند با درآمد حاصل آگهی این پول را کسب کنند یا اینکه شما می توانید هزینه برنامه را به آن ها پرداخت کنید. نکته ای که در این جا مهم است این است که تبلیغات فقط آزار دهنده نمی باشند، بلکه داده های تلفن همراه شما را نیز استفاده می کنند. هزینه ارتقا از حالت رایگان یک برنامه به حالت پولی، از ۰.۹۹ دلار تا چند دلار می باشد و اگر مرتباً از یک برنامه استفاده کنید، پرداخت اندکی هزینه برای استفاده از این برنامه کاملا به صرفه است.

از Data Saver مرورگر کروم استفاده کنید

اگر با استفاده از تلفن خود، زیاد وبگردی می کنید، حالت “Data Saver” گوگل کروم می تواند مصرف داده تلفن شما را کاهش دهد. اساساً این حالت کلیه ترافیک شما را از طریق پروکسی اجرا شده توسط Google، هدایت می کند که داده ها را قبل از ارسال به تلفن شما فشرده می کند. به طور کلی این حالت نه تنها منجر به استفاده کمتر از داده ها می شود، بلکه باعث بارگیری سریع تر صفحات می شود. فعال سازی این حالت به نوعی بازی برد-برد است.

به احتمال زیاد در ابتدا هنگام بارگیری Chrome، از شما خواسته شده است که حالت Data Saver را فعال کنید، اما اگر در آن زمان تصمیم گرفتید که این حالت را فعال نکنید، می توانید پس از آگاهی در مورد این موضوع، با باز کردن Chrome و رفتن به Settings > Data Saver و روشن کردن کلید فعال سازی، این حالت را فعال کنید.

داده های Google Maps را ذخیره کنید

بهترین راه برای جلوگیری از مصرف زیاد داده تلفن وقتی که در خارج از خانه هستید (و به داده های تلفن همراه اتصال دارید)، ذخیره کردن داده ها از قبل، در هنگام اتصال به Wi-Fi است.

اگر از Google Maps برای پیمایش روزانه یا برنامه ریزی سفرهای خود استفاده می کنید، داده زیادی از این طریق مصرف می نمایید. به جای استفاده از نسخه به روزرسانی زنده (live updating version)، می توانید مسیر خود را از قبل در حافظه پنهان ذخیره کنید (و مقدار زیادی از داده تلفن همراه را به این طریق ذخیره کنید). دفعه دیگر که قصد استفاده زیاد از برنامه Maps را داشتید، هنگامی که به اینترنت Wi-Fi دسترسی دارید، برنامه Maps را باز کنید، منوی آن را باز کرده و “Offline areas” را انتخاب کنید. از این قسمت، برای بارگیری نقشه های نزدیک خانه خود می توانید روی “Home” یا روی “Custom Area” برای بارگیری نقشه های مناطق دیگر که به زودی به آنها سفر می کنید، ضربه بزنید.

از برنامه های پخش ویدئویی در حالت آفلاین استفاده کنید

بسیاری از برنامه های سرویس پخش جریانی در حال افزودن حالت های آفلاین به سایر حالت های خود هستند – حالت هایی که به کاربران این امکان را می دهد تا قبل از استفاده از اتصالات داده تلفن همراه، اطلاعات مورد نیاز را از طریق Wi-Fi در حافظه پنهان ذخیره کنند. Rdio،Rhapsody ،Slacker Radio و Spotify همگی حالت آفلاین دارند که به کاربران کمک می کنند تا از استفاده بیش از حد از داده های تلفن همراه خود جلوگیری کنند.

یک راه حل کمک کننده، ذخیره پنهان اطلاعات است

روش های دیگری نیز هستند که می توانید در آن ها داده های خود را به صورت پنهانی ذخیره کنید. همیشه به این فکر کنید که چگونه می توانید با بارگیری داده ها از طریق Wi-Fi، مصرف داده تلفن همراه خود را کاهش دهید.

به عنوان مثال، می دانیم که این روش برای سال ۲۰۰۳ است و کاملا قدیمی است، اما بارگیری موسیقی ها، پادکست ها، کتاب های الکترونیکی و سایر رسانه ها ار داخل خانه و با استفاده از اتصالWi-Fi، راه ساده ای برای کاهش مصرف داده تلفن همراه است.

علاوه بر این، از برنامه های task killer استفاده نکنید. در این مرحله، شما نباید از یک  task killer استفاده کنید، اما اگر از این برنامه ها استفاده می کنید، هم اکنون استفاده از این برنامه ها را متوقف کنید. این برنامه ها نه تنها دارای کاربرد مشکوکی هستند (و اکیداً توصیه می کنیم که از آنها استفاده نکنید)، بلکه اکثر  task killerها فایل های حافظه پنهانی برنامه هایی را از بین می برند – این بدان معناست که وقتی مجددا می خواهید از یک برنامه ای استفاده کنید، باید داده های این برنامه را به طور کامل بارگیری کنید.

می توانید چند مورد از پیشنهادات ما یا همه آنها را بسته به نیاز خود و میزان نیاز به کاهش استفاده از داده تلفن همراه، اعمال کنید – به هر صورت، با کمی مدیریت دقیق تر، می توانید مقدار داده کمتری از حداکثر مقدار داده موجود در طرح اینترنت خود استفاده کنید و در ماه بعد، با استفاده از یک طرح ارزان تر با داده کمتر، در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

مرتبط : نحوه نصب App Store های شخص ثالث در گوشی های اندرویدی

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید