با استفاده از برنامه Activity Monitor ، نظارت بر فعالیت های دیسک سیستم مک با استفاده از قسمت Dock  این سیستم خیلی آسان شده است. یک گزینه ویژه با یک نمودار متحرک کوچک جایگزین آیکون عادی Activity Monitor می شود که در طول زمان نمودار استفاده از دیسک را در قسمت Dock سیستم شما ترسیم می کند. در این مقاله نحوه تنظیم این برنامه آورده شده است.

مرتبط : بهترین روش استفاده از Spotlight سیستم مک

در ابتدا برنامه “Activity Monitor” را باز کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای باز کردن این برنامه استفاده از Spotlight سیستم مک است. روی آیکون “ذره بین” موجود در نوار منو کلیک کنید – یا  کلیدهای ترکیبیCommand + Space  را فشار دهید.

پس از ظاهر شدن نوار جستجو، “Activity Monitor” را تایپ کرده و “Return” را فشار دهید.

سپس روی آیکون Activity Monitor موجود در Dock راست کلیک کنید تا یک منوی کوچک ظاهر شود. در منوی ظاهر شده، گزینه”Dock Icon”  را انتخاب کنید، سپس روی “Show Disk Activity” کلیک نمایید.

پس از فعال شدن “Show Disk Activity”، آیکون Monitor Activity موجود در Dock به یک نمودار متحرک کوچک تبدیل می شود که خواندن فعالیت های دیسک را با در طول زمان نمایش می دهد و به آرامی از سمت راست به چپ حرکت می کند.

(به طور پیش فرض نمودار هر ۵ ثانیه یک بار به روز می شود. برای تغییر نرخ به روز رسانی این نمودار، View > Update Frequency را از نوار منوی موجود در بالای صفحه انتخاب کنید).

نظارت بر فعالیت های دیسک

به طور پیش فرض نمودار “reads in per second” با رنگ آبی و “writes out per second” با رنگ قرمز نشان داده می شود. هر دو نمودار شمارش خام تعداد خواندن و نوشتن بر روی دیسک در هر ثانیه را نمایش می دهند که معمولاً با “IO” نامیده می شود که مخفف کلمات “input / output” است.

می توان نمودار Dock را به نمودار خواندن بایت ها و نوشتن بایت ها تغییر داد. برای انجام این کار، به پنجره اصلی Activity Monitor نگاه کنید. (اگر این پنجره باز نمی باشد، کلیدهای ترکیبی Command + 1  را فشار دهید تا این پنجره ظاهر شود).

روی برگه “Disk” کلیک کنید، سپس به پایین پنجره نگاه کنید. درست در بالای نمودار کوچک موجود در این پنجره، روی هدری که روی آن کلمه “IO” نوشته شده است، کلیک کنید و آن را به گزینه “Data” تغییر دهید.

نظارت بر فعالیت های دیسک

پس از انتخاب “Data”، نمودار موجود در Dock فوراً تغییر می کند. اکنون خط آبی نشان دهنده بایت داده های خوانده شده در ثانیه و خط قرمز نشان دهنده بایت داده های نوشته شده در ثانیه است.

نظارت بر فعالیت های دیسک

وقتی آیکون Dock فعالیت دیسک را تنظیم کردید، پنجره اصلی Activity Monitor را ببندید. وقتی که در حال انجام سایر کارهای خود هستید، این برنامه در پس زمینه اجرا می شود.

نظارت بر فعالیت های دیسک

حتی با بسته شدن پنجره اصلی، نمودار فعالیت دیسک در Dock در طول زمان به روز می شود. اما برنامه Activity Monitor باید باز بماند. اگر این برنامه را ببندید، آیکون موجود در قسمت Dock این برنامه به حالت عادی تغییر پیدا می کند.

سپس اگر می خواهید به آیکون Activity Monitor که هنوز در پس زمینه فعال است، برگردید، دوباره روی آیکون Activity Monitor موجود در Dock کلیک راست کنید و آیکون Dock Icon > Show Application را انتخاب کنید.

مرتبط : کنترل پنل سیستم مک در کجاست؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید