Windows 10’s Task Manager ابزارهای دقیق نظارت بر GPU را در خود پنهان کرده است. شما می‌توانید استفاده از GPU در هر برنامه و سیستم را مشاهده کنید و مایکروسافت اطمینان داده است که اعداد Task Manager دقیق‌تر از هر برنامه دیگری خواهد بود.

مرتبط : راهنمای کامل استفاده از Windows Task Manager

نحوه کار این برنامه

این ویژگی GPU در Windows 10 Fall Creators Update که به Windows 10 version 1709 نیز معروف است اضافه شده است. اگر از ویندوز ۷ ، ۸ یا نسخه قدیمی ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، این ابزارها را در Task Manager خود نمی‌بینید.

ویندوز از ویژگی‌های جدیدتر در Display Driver Model استفاده می‌کند تا این اطلاعات را مستقیماً از برنامه‌ریز GPU (VidSCH) و مدیر حافظه ویدئو (VidMm) در هسته گرافیکی WDDM بگیرد که وظیفه واقعی تخصیص منابع را بر عهده دارند. این نمودار اطلاعات بسیار دقیقی را نشان می‌دهد که در آن کاربردهای API برای دستیابی به Microsoft DirectX، opengl، Vulkan، OpenCL، NVIDIA cuda، AMD Mantle، یا هر چیز دیگر استفاده می‌کنند.

به همین دلیل است که فقط سیستم‌هایی با GPU و سازگار با WDDM 2.0 این اطلاعات را در Task Manager نشان می‌دهند. اگر آن را نمی‌بینید، GPU سیستم شما احتمالا از درایور قدیمی استفاده می‌کند.

با فشار دادن Windows + R، تایپ کردن “dxdiag” در کادر و سپس فشار دادن Enter می‌توانید بررسی کنید که درایور GPU شما برای باز کردن ابزار DirectX Diagnostic از کدام نسخه WDDM استفاده می‌کند.

روی تب “Display” کلیک کنید و در سمت راست “Driver Model” در بخش Drivers بررسی کنید. اگر درایور “WDDM 2.x” را در اینجا مشاهده کردید، سیستم شما سازگار است. اگر درایور “WDDM 1.x” را در اینجا مشاهده می‌کنید، GPU شما سازگار نیست.

مرتبط : نحوه بستن اجباری برنامه با استفاده از Task Manager ویندوز ۱۰  

نحوه مشاهده کاربرد GPU یک برنامه

این اطلاعات در Task Manager در دسترس است، اگرچه به طور پیش فرض پنهان است. برای دسترسی به آن، با کلیک راست روی هر فضای خالی در نوار وظیفه خود و انتخاب “Task Manager” یا فشار دادن Ctrl + Shift + Esc در صفحه کلید، Task Managerرا باز کنید.

در صورت مشاهده نمای ساده و استاندارد، روی گزینه “More details” در پایین پنجره Task Manager کلیک کنید.

در نمای کامل Task Manager، در تب «Processes» روی هر ستون سرصفحه کلیک راست کرده و گزینه «GPU» را فعال کنید. این یک ستون GPU را اضافه می‌کند که به شما امکان می‌دهد درصد استفاده منابع GPU در هر برنامه را ببینید.

همچنین می‌توانید گزینه “GPU Engine” را فعال کنید تا ببینید برنامه از کدام موتور GPU استفاده می‌کند.

کل استفاده از پردازنده گرافیکی تمام برنامه‌های موجود در سیستم شما در بالای ستون GPU نشان داده می‌شود. بر روی ستون GPU کلیک کنید تا لیست مرتب شود و ببینید در حال حاضر کدام برنامه‌ها بیشتر از GPU شما استفاده می‌کنند.

عدد در ستون GPU بیش‌ترین کاربرد را در تمام موتورها دارد. به عنوان مثال، اگر برنامه‌ای از ۵۰٪ موتور سه بعدی GPU و ۲٪ موتور رمزگشایی ویدیوی GPU استفاده می‌کند، فقط می‌بینید که عدد ۵۰٪ در زیر ستون GPU آن برنامه نشان داده شده است.

ستون GPU Engine هر برنامه‌ای است که از آن استفاده می‌کند را نمایش می‌دهد. این به شما نشان می‌دهد که کدام GPU فیزیکی از یک GPU استفاده می‌کند و اینکه از کدام موتور استفاده می‌کند، مثلا از موتور سه بعدی استفاده می‌کند یا از موتور رمزگشایی ویدیو و با بررسی تب عملکرد می‌توانید مشخص کنید که کدام GPU با شماره خاصی مطابقت دارد که در بخش بعدی در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مرتبط : بهترین روش باز کردن Task Manager با یک تب خاص

نحوه مشاهده استفاده از حافظه ویدیویی یک برنامه

اگر کنجکاو هستید که یک برنامه از چه میزان حافظه ویدئویی استفاده می‌کند، باید به بخش جزئیات در Task Manager مراجعه کنید. در تب Details، روی هر سرصفحه ستون کلیک راست کرده و سپس گزینه “Select Columns” را کلیک کنید.

به پایین بروید و ستون‌های “GPU” ، “GPU Engine” ، “Dedicated GPU Memory” و “Shared GPU Memory” را فعال کنید. دو مورد اول در زبانه Processes نیز موجود است، اما دو گزینه حافظه اخیر فقط در قسمت Details موجود است.

ستون “حافظه اختصاصی GPU” نشان می‌دهد که یک برنامه در GPU شما چه مقدار از حافظه استفاده می‌کند. اگر رایانه شخصی شما دارای کارت گرافیک NVIDIA یا AMD گسسته است، این مقدار از VRAM آن – یعنی حافظه فیزیکی کارت گرافیک – این برنامه استفاده می‌کند.

اگر گرافیک یکپارچه دارید، بخشی از RAM معمولی سیستم شما منحصراً برای سخت افزار گرافیک شما اختصاص داده شده است. این نشان می‌دهد که برنامه از چه مقدار از حافظه ذخیره شده استفاده می‌کند.

همچنین ویندوز به برنامه‌ها اجازه می‌دهد برخی از داده‌ها را در حافظه DRAM معمولی سیستم ذخیره کنند. ستون “Shared GPU Memory” نشان می‌دهد که برنامه در حال حاضر چه مقدار حافظه برای ویژگی‌های ویدئویی خارج از حافظه RAM سیستم رایانه استفاده می‌کند.

برای مرتب‌‌سازی بر اساس ستون‌ها می‌توانید با یک کلیک ببینید کدام برنامه از بیشترین منابع استفاده می‌کند. به عنوان مثال، برای مشاهده برنامه‌های کاربردی با بیشترین حافظه ویدئویی در GPU خود، روی ستون “اختصاصی GPU Memory” کلیک کنید.

نحوه نظارت بر مصرف کلی GPU

برای نظارت بر آمار کلی استفاده از منابع GPU، روی تب ” Performance” کلیک کنید و گزینه “GPU” را در نوار کناری جستجو کنید، برای دیدن آن باید به پایین پیمایش کنید. اگر کامپیوتر شما چندین GPU دارد، چندین گزینه GPU را در اینجا مشاهده خواهید کرد.

اگر چندین پردازنده گرافیکی مرتبط دارید – از ویژگی‌هایی مانند NVIDIA SLI یا AMD Crossfire استفاده می‌کنید – می‌توانید آنها را با یک “Link #” به نام خود شناسایی کنید.

به عنوان مثال، در تصویر زیر این سیستم دارای سه پردازنده گرافیکی است. “GPU 0” یک GPU گرافیکی یکپارچه اینتل است. “GPU 1” و “GPU 2″ GPU های NVIDIA GeForce هستند که با استفاده از NVIDIA SLI به یکدیگر متصل می‌شوند. عبارت ” Link 0″ بدان معنی است که هر دو بخشی از Link 0 هستند.

استفاده از GPU

ویندوز در اینجا استفاده از GPU را در زمان واقعی نشان می‌دهد. به طور پیش فرض، Task Manager سعی می‌کند جالبترین چهار موتور را با توجه به سیستم را نمایش دهد. بسته به اینکه مثلا بازی‌های سه بعدی بازی می‌کنید یا ویدیوها را رمزگذاری می‌کنید، نمودارهای مختلفی در اینجا مشاهده خواهید کرد.

با این حال، می‌توانید روی هر یک از نام‌های موجود در بالای نمودار کلیک کرده و هر یک از موتورهای موجود را انتخاب کنید تا آنچه که ظاهر می‌شود را انتخاب کنید. نام GPU شما نیز در نوار کناری و بالای این پنجره ظاهر می‌شود، به راحتی می‌توانید بررسی کنید که کامپیوتر شما کدام سخت افزار گرافیکی را نصب کرده است.

استفاده از GPU

همچنین نمودارهای استفاده از حافظه GPU اختصاصی و مشترک را مشاهده خواهید کرد. استفاده از حافظه اختصاصی GPU به میزان استفاده از حافظه اختصاصی GPU اشاره دارد. در GPU گسسته، این همان RAM موجود در کارت گرافیک است. برای گرافیک یکپارچه، در واقع مقدار حافظه سیستمی که برای گرافیک اختصاص داده شده استفاده می‌شود.

 

با استفاده از حافظه GPU مشترک به میزان زیادی از حافظه کلی سیستم برای کارهای GPU استفاده می‌شود. این حافظه را می‌توان برای کارهای معمولی سیستم یا کارهای ویدئویی استفاده کرد.

در پایین پنجره، اطلاعاتی مانند شماره نسخه درایور ویدئویی که نصب کرده‌اید، داده هایی که درایور ویدئو ایجاد شده و مکان فیزیکی GPU در سیستم را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از GPU

اگر می‌خواهید این اطلاعات را در پنجره کوچکتری مشاهده کنید که نگهداری آن بر روی صفحه آسان‌تر است، در هر جایی از نمای GPU دوبار کلیک کنید یا در هر قسمت از آن کلیک راست کرده و گزینه “Graph Summary View” را انتخاب کنید. می‌توانید پنجره را با دوبار کلیک روی پنجره یا کلیک راست در آن و برداشتن گزینه ” Graph Summary View” گسترش دهید.

همچنین می‌توانید روی یک نمودار کلیک راست کرده و گزینه Change Graph To> Single Engine را انتخاب کنید تا فقط یک نمودار موتور GPU بالای نمودارهای استفاده از حافظه مشاهده شود.

استفاده از GPU

برای اینکه این پنجره همیشه در صفحه شما قابل مشاهده باشد، روی Options و بعد  Always کلیک کنید.

یک بار دیگر در داخل صفحه GPU دوبار کلیک کنید و یک پنجره شناور خواهید داشت که می‌توانید در هر مکانی که می‌خواهید روی صفحه قرار دهید.

استفاده از GPU

برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد نحوه کارکرد این ویژگی و اطلاعاتی که در اینجا نشان می‌دهد، به وبلاگ Microsoft مراجعه کنید.

مرتبط : ۶ ویژگی عالی در نوار بازی جدید ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید