اگر از رایانه ای استفاده می کنید که سایر افراد نیز به آن سیستم دسترسی دارند، یکی از راه های جلوگیری از استفاده سایر کاربران از برنامه های خاص سیستم شما این است که برای این برنامه ها رمز عبور تنظیم کنید. می توانید با استفاده از یک برنامه شخص ثالث، از برنامه های منحصر به فردی محافظت کنید.

مرتبط : نحوه مشاهده جدیدترین به روزرسانی های نصب شده در ویندوز ۱۰

آیا باید این کار را انجام دهید؟ محدودیت های زیر را بخوانید

در این آموزش، ما از برنامه My Lockbox استفاده خواهیم کرد که یک نسخه رایگان و یک نسخه پولی ارائه می دهد. برنامه های شخص ثالث دیگری نیز وجود دارد که حالت آزمایشی رایگان ارائه می دهند – از جمله برنامه Folder Guard که این برنامه نیز می تواند از برنامه های شما محافظت کند – اما پس از پایان دوره آزمایشی و رایگان این برنامه، مجبور به خرید مجوز استفاده از آن هستید.

برنامه های رایگان، هیچ وقت به ابزارهای مناسبی برای حفظ حریم خصوصی یا حفظ امنیت سیستم شناخته نشده اند. هنگام استفاده از نرم افزارهای رایگان به عنوان وسیله ای آسان و سریع برای انجام کارهای خود، باید متوجه خطرات احتمالی ای باشید که شما را تهدید می کنند. تقریباً همه نرم افزارهای رایانه ای همراه با نرم افزارهای bloat هستند و گرچه بیشتر نرم افزارهای bloat مخرب نیستند، اما همیشه هم اینطور نیست. اما حتی اگر نرم افزار bloat به خودی خود مخرب نباشد، فضای دیسک سیستم شما را اشغال می کند که به نوبه خود می تواند سرعت رایانه شما را کم کند – این کاهش سرعت و اشغال فضای دیسک، هزینه ای است که برای استفاده از نرم های رایگان باید پرداخت کنید.

مرتبط: منظور از Run as Administrator در ویندوز ۱۰ چیست؟

نرم افزار رایگان رایانه ای که ما در این مقاله از آن استفاده می کنیم، کاری که می گوید انجام می دهد را به درستی انجام می دهد: محافظت از پوشه ها با استفاده رمز عبور (و برنامه های موجود در آن پوشه ها) و جلوگیری از دسترسی کاربران غیر مجاز. با این حال، راه هایی در این مورد وجود دارد. به عنوان مثال، اگر کسی با یک حساب سرپرست به سیستم وارد شده باشد، می تواند با تغییر مجوزهای ویندوز، به پوشه هایی که در گذشته با Lockbox قفل شده اند، دسترسی پیدا کند. گرچه این کار خیلی ساده ای نیست، اما امکان پذیر است.

گزینه های جایگزین برای برنامه های Password-Protecting

اگر می خواهید واقعا از برنامه های محافظت کننده از رمز عبور استفاده کنید، راه های دیگری وجود دارد که می توانید با بارگیری برنامه های شخص ثالث از آن ها بهره مند شوید. به عنوان مثال، اگر هدف شما تنظیم محتوا و زمان صفحه نمایش برای فرزندتان است، می توانید با استفاده از کنترل والدین Windows 10 قوانینی را در این خصوص تنظیم کنید.

برای جلوگیری از دسترسی افراد دیگری که از رایانه شخصی شما استفاده می کنند، می توانید از حساب های کاربری جداگانه ویندوز استفاده کنید.

اگر می خواهید از برنامه های خاصی در رایانه خود که مربوط به کار شما هستند، محافظت کنید، اما از یک حساب مشترک ویندوز با همسر خود استفاده می کنید، می توانید یک فایل محفظه ای رمزگذاری شده ایجاد کنید و برنامه های شخصی خود را در آن مکان نصب کنید.

طبق گفته این برنامه، اگر آنچه که شما به آن نیاز دارید یک راه حل سریع و موقتی است، در اینجا هر آنچه که باید انجام دهید، وجود دارد.

مرتبط: دریافت تصاویر کوچک SVG در File Explorer ویندوز ۱۰

قفل کردن برنامه ها در ویندوز ۱۰

ابتدا با رفتن به صفحه “My Lockbox” در وب سایت FSPro Labs و کلیک روی دکمه ” Download “، My Lockbox را بارگیری و نصب کنید.

پس از بارگیری، روی آیکون “mylockbox_setup” دوبار کلیک کنید. با این کار پنجره نصب My Lockbox راه اندازی می شود.

پنجره نصب شما را در مراحل راه اندازی همراهی می کند. دو پنجره اول از شما می خواهد که زبان مورد نظر را انتخاب کنید و توافق نامه مجوز را بپذیرید. سپس، از شما خواسته می شود تا پوشه ای را برای نصب My Lockbox انتخاب نمایید. مکان پوشه نصب به طور پیش فرض در مسیر C: \ Program Files \ My Lockbox است. اگر می خواهید مکان نصب این برنامه را تغییر دهید، روی “Browse” کلیک کنید و سپس محلی را که برای نصب My Lockbox انتخاب کنید. در غیر این صورت، روی گزینه “Next” کلیک کنید.

برای نصب My Lockbox به حداقل ۹ مگابایت فضای دیسک خالی نیاز دارید.

مراحل نصب را در این پنجره ادامه دهید و در پایان، روی “Install” کلیک کنید. نصب نرم افزار فقط چند ثانیه طول می کشد.

My Lockbox اکنون نصب خواهد شد. برای راه اندازی برنامه، روی آیکون دوبار کلیک کنید.

اولین کاری که هنگام راه اندازی برنامه از شما خواسته می شود، افزودن یک رمز عبور است. یک رمز عبور پیچیده و قوی وارد کنید و برای تأیید، این رمز عبور را مجددا تایپ کنید. در صورت لزوم، یک راهنما برای بازیابی رمز عبور و آدرس ایمیل خود را اضافه کنید تا در صورت فراموشی رمز عبور از این دو مورد برای را بازیابی رمز عبور خود استفاده کنید.

برای ادامه روی “OK” کلیک کنید.

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود پوشه ای را که می خواهید از آن محافظت شود را انتخاب کنید. کاری که باید در اینجا انجام دهید، انتخاب پوشه حاوی برنامه ای است که می خواهید آن را قفل کنید. اگر پوشه حاوی برنامه مورد نظر را قفل کنید، قادر به باز کردن این برنامه نخواهید بود – حتی اگر بخواهید از منوی Start یا میانبر دسک تاپ به این برنامه دسترسی پیدا کنید، باز هم این برنامه باز نمی شود.

مرتبط : بهترین برنامه های عکس پس زمینه برای کامپیوتر (ویندوز ۱۰)

برای باز کردن File Explorer، روی “Browse” کلیک کنید.

به پوشه حاوی برنامه ای که می خواهید قفل شود بروید، روی آن کلیک کنید تا این پوشه انتخاب شود و سپس روی گزینه “OK” کلیک کنید. در این مثال، ما پوشه ای که حاوی Google Chrome است را انتخاب می کنیم.

مسیر فایل را در کادر “Folder to Protect” تأیید کرده و سپس روی گزینه “OK” کلیک کنید.

اکنون در حین تلاش برای راه اندازی این برنامه، اجازه دسترسی به این برنامه به شما داده نمی شود.

برای باز کردن برنامه، My Lockbox را راه اندازی کرده و رمز عبور مربوطه را وارد کنید. روی گزینه “OK” کلیک کنید.

محتویات پوشه قفل شده اکنون در “My Lockbox File Browser” ظاهر می شود. برای راه اندازی برنامه قفل شده، می توانید روی آیکون موجود در اینجا یا هرجای دیگر دوبار کلیک کنید.

این برنامه بدون هیچ گونه محافظتی در دسترس شما خواهد بود تا زمانی مجددا که رمز عبور محافظتی را فعال کنید. برای این کار، روی دکمه “Enable Protection” در گوشه بالا سمت راست برنامهMy Lockbox کلیک کنید.

برنامه درون این پوشه، اکنون دوباره تحت محافظت با رمز عبور قرار دارد. حتماً هر بار که از این برنامه استفاده می کنید، ویژگی محافظت با استفاده از رمز عبور را فعال کنید.

مرتبط : چگونه دمای CPU را بر روی ویندوز ۱۰ چک کنیم؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید