اگر تازه ویندوز ۱۰ را نصب کرده‌اید، ما به شما نشان می دهیم که چگونه شخصی سازی ویندوز ۱۰ را برای رایانه خود انجام دهید و احساس خوبی به آن داشته باشید.

از لحظه ای که برای اولین بار رایانه جدید خود را روشن می کنید از شما خواسته می شود که حریم خصوصی و امنیت خود را مدیریت کنید. اما پس از اتمام این روند کوتاه، با موارد سرگرم کننده‌ای آشنا می شوید. می توانید پس زمینه‌ای را انتخاب کنید، منوی Start را پیکربندی کنید و حتی برنامه های مورد علاقه خود را روی صفحه دسکتاپ قرار دهید. در این آموزش هم ما در مورد چگونگی راه اندازی کامپیوتر جدید شما به صورت کارآمد و طبق سلیقه خودتان صحبت می کنیم.

مرتبط :‌ ویژگی های جدید به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰ ، آموزش کامل نصب ویندوز ۱۰

قابلیت out-of-the-box ویندوز ۱۰

هربار که یک رایانه شخصی جدید خریداری کنید، مطمئناً قابلیت Out of the Box Experience  یا OOBE که مایکروسافت ارائه داده است را مشاهده می کنید. در واقع OOBE یک سری تنظیمات صفحه نمایش است که با صدای هوش مصنوعی کورتانا (Cortana)، با صدای جن تیلور پخش می شود. البته این قابلیت در کامپیوترهای مختلف کمی با هم فرق دارد.

به طور کلی شما قادر خواهید بود بسیاری از تنظیمات OOBE را به راحتی انجام دهید؛ از جمله مواردی مثل تنظیم زبان مورد نظر، طرح بندی صفحه کلید، اتصال به وای فای و غیره

how-to-personalize-your-pc

در واقع تنظیمات اصلی شامل ورود یا ایجاد رمز عبور مایکروسافت، فعال کردن کورتانا و انتخاب تنظیمات حریم خصوصی‌تان می باشد. ایجاد یک حساب کاربری مایکروسافت به شما اجازه می دهد تا شما را از یک رایانه دیگر به اطلاعات رایانه خود دسترسی داشته و بتوانید یک حساب ذخیره سازی ابری OneDrive یا موارد دیگر ایجاد کنید. البته اگر بخواهید می توانید از یک حساب و رمز عبور محلی استفاده کنید.

اگر رایانه شخصی شما دارای حسگر اثر انگشت Hello باشد، از شما خواسته می شود تا آن را با یک کد پین برای تهیه نسخه پشتیبان رمزگذاری کنید. اگر وارد حساب مایکروسافت خود شوید هم می توانید Office را به طور خودکار تنظیم کنید. با این حال مایکروسافت روند فعال کردن حساب های محلی را دشوارتر کرده است. به نظر می ‌رسد زبان و رابط کاربری که این کار را انجام می ‌دهند، در حالت محلی به طور تصادفی تغییر می ‌کند. برای ایجاد یک حساب محلی، اینترنت سیستم خود را قطع کنید.

how-to-personalize-your-pc

به همین ترتیب می توانید کورتانا را هم فعال کنید. البته کورتانا و جستجوی ویندوز در حال حاضر جدا از هم هستند. اگر چه کورتانا امروزه به اندازه قبل مهم و کارآمد نیست، اما هنوز هم قابلیت های خوبی در آن وجود دارد. به عنوان مثال  شما می توانید Alexa Amazon را از طریق کورتانا راه اندازی کنید! شما همچنین می توانید تنظیمات حریم خصوصی را ویرایش و تایید باشید. کمی جلوتر در مورد حریم خصوصی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

how-to-personalize-your-pc

پس از چند دقیقه، فرآیند راه‌اندازی تکمیل شده و شما ویندوز ۱۰ را روی دسکتاپ خود خواهید دید.

شخصی سازی ویندوز ۱۰ رایانه شخصی را با قالب ها شروع کنید

با فرض اینکه هرگز با یک حساب میکروسافت وارد سیستم نشده‌اید، با ورود به سیستم تصویر زمینه پیش فرض دسکتاپ را مشاهده می کنید. حالا وقت آن است که شروع به شخصی سازی ویندوز ۱۰ این رایانه با سلیقه خودتان کنید!  ساده ترین راه برای انجام این کار، کلیک راست کردن در هر جای دسکتاپ و سپس انتخاب گزینه Personalize می باشد.

how-to-personalize-your-pc

با انجام این کار منوی تنظیمات ویندوز ۱۰ با مسیر تنظیمات (Settings)> شخصی سازی (Personalization)> پس زمینه (Background) باز می شود. در این قسمت می توانید لیستی از پس زمینه ها را انتخاب کنید. از یک تصویر گرفته تا یک رنگ ساده. همچنین می توانید از یک slideshow  تصاویر که در پوشه Pictures ویندوز به صورت پیش فرض قرار دارند استفاده کنید.

اگر می خواهید یک تصویر انتخاب کنید، روی Browse  کلیک کرده تا پوشه‌ای که تصویر شما در آن قرار دارد را پیدا کنید.

نکته: اگر می خواهید از تصویری که در تلفن همراهتان قرار دارد استفاده کنید، آن را برای خود ایمیل بفرستید. سپس فایل را درون برنامه ایمیل خود باز کرده و آن را در رایانه شخصی خود ذخیره کنید.

how-to-personalize-your-pc

فایل هایی که در ویندوز ۱۰ قرار دارند مجموعه ای از تصاویر پس زمینه، صداها، رنگ ها و مکان نما هستند. چندین گزینه برای انتخاب از بین آنها وجود دارد. اما ما توصیه می کنیم روی لینک کلیک کرده و قالب های بیشتری را از فروشگاه مایکروسافت دریافت کنید.

how-to-personalize-your-pc

با کلیک روی لینک فروشگاه می توانید هزار نوع قالب ببینید که اکثر آنها رایگان است. تنوع بسیار زیاد و خارق العاده‌ای مانند معماری، حیوانات و عکاسی از طبیعت در قالب ها وجود دارد. جالب اینجاست که برخی از بازی های ویدیویی مایکروسافت در فروشگاه منتشر نشده‌اند، اما همچنان در این لیست بازی هایی مانندHalo ،Angry Birds ، Eerie Autumn یا Riviera وجود دارند.

how-to-personalize-your-pc

با دانلود قالب ها از فروشگاه، نام آن ها در لیست قالب های سیستم شما قرار می گیرد. توجه داشته باشید که در صفحه قالب ها، می توانید با کلیک روی آیکون Sounds به بخش کنترل پنل بروید. هر تعدادی که خواستید قالب دانلود کرده و سپس از طریق منوی تنظیمات (Settings)> قالب ها (Themes)، قالب موردنظرتان را انتخاب کنید.

how-to-personalize-your-pc

مرحله بعدی تنظیم رنگ ها می باشد. برای این قسمت مسیر تنظیمات (Settings) > تنظیم رنگ (Colors setting) را دنبال کنید. به علاوه می توانید از قابلیت Lock Screenیا صفحه قفل استفاده کنید. این قابلیت هنگامی که صفحه کامپیوتر شما بعد از مدت مدتی قفل شود، ظاهر می شود. همچنین باید تقویم و ساعت سیستم خود را نیز تنظیم کنید.

how-to-personalize-your-pc

نحوه سازماندهی منوی Start و Taskbar کامپیوتر

ویندوز روش های مختلفی را برای انجام این کار ارائه می دهد. با کلیک روی منوی Start  موجود در ویندوز ۱۰ با استفاده از نماد ویندوز در گوشه پایین سمت چپ، لیست برنامه های ویندوز ۷ و رابط کاربری ویندوز ۸ برای شما نمایش داده می شود. در کنار آن یک کادر جستجو قرار دارد که می توانید برای جستجو و راه اندازی یک برنامه نام آن را تایپ کنید. درست در کنار آن Taskbar قرار دارد که می توانید برنامه هایی که اغلب از آنها استفاده می کنید را در آن جا پین کرده و دسترسی آسان‌تری به آن ها داشته باشید.

شخصی سازی

البته این تظیمات و سازماندهی ها کاملا اختیاری هستند. اگر لیستی از برنامه ها را می خواهید، به بخش تنظیمات (Settings)> شخصی سازی (Personalization)> شروع (Start ) بروید تا بیشتر برنامه های کاربردی را ببینید. در این قسمت بیشترین برنامه های استفاده شده در بالای لیست قرار دارند.

 اگر روی یک برنامه کلیک راست کرده و به قسمت بیشتر (More)> پین کردن در Taskbar بروید. در این قسمت می توانید یک نماد میانبر ایجاد کنید که در ردیف آیکون ها Taskbar شما قرار می گیرد. این کار باعث می شود شما هر بار Start را باز نکنید. به یاد داشته باشید هر چه آیکون های بیشتری پین کنید، فضای کمتری برای میانبرهای فعال ویندوز خواهید داشت. اگر در Taskbar با ماوس روی نماد برنامه ها بروید، یک تصویر کوچک از هر پنجره فعال موجود را مشاهده خواهید کرد.

اگر از لیست برنامه ها استفاده نمی کنید، می توانید لیست را به طور کامل از همان فهرست حذف کنید. حتی می توانید برای از قابلیتWindows 8.1-like ، منوی Start را در حالت تمام صفحه باز کنید.

هر یک از tiles  در یکی از سه گروه ظاهر می شوند که می توانید با کلیک راست کردن، نام آنها را تغییر داده و مکانشان را عوض کنید. این جرکت برای برنامه هایی که اطلاعات را به روز می کنند، مانند ایمیل، تقویم یا اخبار مفید است.

شخصی سازی

اگر از رابط tile  خوشتان نمی‌آید، می توانید هر tile  را به صورت دستی جدا و حذف کنید. همچنین می توانید برخی از برنامه ها را از این رابط حذف کنید.

Taskbar را هممی توان به طور کامل خاموش کرد (تنظیمات> شخصی سازی> Taskbar) یا اینکه آن را به صفحه نمایش انتقال داد. همچنین می توانید با خاموش کردن گزینه های کم کاربرد فضای بیشتری ایجاد کنید.

ویندوز 10

یک کادر جستجو در کنار نماد Start وجود دارد. کورتانا موجود در ویندوز قبلاً با جستجوی ویندوز یکپارچه شده بود، اما اکنون یک بخش جداگانه محسوب می شود.

ویندوز 10

کورتانا تمام علاقه ها، اخبار و اطلاعات مربوط به سیستم شما را کنترل می کند. امروز کورتانا سه کاربرد مهم دارد؛ دستیار برای پاسخ به سوالات، تنظیم یادآوری ها و ایجاد لیست. اگر در کادر جستجو کلیک کنید، می توانید یک سؤال بپرسید تا بینگ نتیجه را به شما گزارش کند. اما رفتن به قسمت تنظیمات> کوتانا (Cortana) و فعال کردن قابلیت Hey Cortana  ساده‌تر است. اگر رایانه شخصی شما میکروفون داخلی هم داشته باشد، می توانید سؤالات خود را حتی در صورت قفل بودن رایانه از کورتانا بپرسید. همچنین می توانید یادآوری هایی را تنظیم کرده یا یک لیست خرید ایجاد کنید.

ویندوز 10

کورتانا باید اطلاعات شما را برای درک بهتر بشناسد. اگر در بخش تنظیمات> Cortana > Permissions & History اجازه دسترسی به سابقه جستجوی خود، چه در فضای ابری و چه دستگاه های مختلف دیگر دهید، پیدا کردن یک فایل آسان تر خواهد بود.

برای جستجو کردن می توانید علاوه بر کادر جستجو، از  File Explorer برای پیدا کردن یک فایل استفاده کنید.

ویندوز 10

برنامه فروشگاه مایکروسافت

همانطور که می دانید یکی از ساده ترین راه ها برای پیکربندی رایانه شخصی، دانلود برنامه هایی است که می خواهید از آنها استفاده کنید. یکی از منابع مناسب برای این کار فروشگاه مایکروسافت می باشد. شما می توانید از منوی Start به فروشگاه دسترسی داشته یا برنامه مورد نظر خود را به سادگی در نوار جستجو تایپ کنید.

ویندوز 10

البته باید برنامه هایی را که لازم دارید دانلود کنید. به علاوه همه برنامه ها از طریق فروشگاه مایکروسافت در دسترس نیستند!

نمایندگی دل ایران : امیدواریم مقاله شخصی سازی ویندوز ۱۰ از بخش مجله کندل مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مرتبط : معرفی ترفند های سفارشی سازی ویندوز ۱۰ ، ریست کردن ویندوز ۱۰ و تنظیم مجدد آن ، آموزش تصویری غیر فعال کردن دائمی آپدیت ویندوز ۱۰ ، بهترین برنامه های عکس پس زمینه برای کامپیوتر (ویندوز ۱۰)

pcworld

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید