آیا نیاز به ضبط صفحه نمایش رایانه شخصی یا تلفن همراه خود دارید؟ گاهی لازم است که فعالیت های انجام شده روی صفحه نمایش خود را برای ارائه کاری ضبط کنید. شاید شما یک توسعه دهنده نرم افزار باشید که نیاز به تولید ویدیو دارد و باید نشان می دهد که عملکرد یک برنامه خاص چگونه است. یا شاید فقط یک فرد معمولی هستید که می خواهید از چیزهای جالب در رایانه شخصی یا تلفن خود ویدئو ضبط کرده و به اشتراک بگذارید.

ویندوز، iOS و اندروید رسماً ابزار داخلی برای ضبط صفحه به کاربران ارائه نداده‌اند. با این وجود ابزارهای مختلفی وجود دارند که این کار را ممکن می سازند.

ضبط کردن صفحه در ویندوز

برنامه های مختلفی برای ضبط کردن صفحه در سیستم ویندوز وجود دارد. برخی از آنها رایگان هستند، اما برخی دیگر از آنها رایگان نبوده و برای شما هزینه دارند. در ادامه به ابزار های رایگان نگاهی انداخته و بررسی می کنیم که آیا عملکرد خوبی دارند یا خیر.

Free Screen Capturer

این ابزار ضبط صفحه ساده برای استفاده رایگان ارائه شده و کلیه ویژگی ها و گزینه های مهم برای ضبط یک صفحه نمایش را دارد. شما می توانید برای ضبط کل صفحه یا یک قسمت خاص از آن که با استفاده از موس انتخاب کرده‌اید، این برنامه را دانلود کنید. برای شروع، مکث و متوقف کردن ضبط نیز می توانید از کلید های ترکیبی (hot keys) استفاده کنید. این برنامه حتی می تواند صدای شما را از طریق میکروفونی که به رایانه وصل کرده‌اید ضبط کند. سپس می توانید فیلم ضبط شده را در قالب یک فایل AVI یا ویندوز WMV ذخیره کنید. از همه مهمتر این نکته است که برنامه Free Screen Capturer برای استفاده شخصی و حرفه‌ای کاملا رایگان است.

ضبط کردن صفحه در آیفون یا آی‌پد

ضبط صفحه روی آیفون یا آیپد کمی سخت‌تر است، زیرا برند اپل هیچ ابزاری برای ضبط صفحه را از طریق فروشگاه App ارائه نداده است. در این صورت می توانید یک برنامه آینه سازی را روی رایانه خود نصب کرده و سپس ویژگی AirPlay اپل را انتخاب کنید تا صفحه دستگاه iOS خود را روی رایانه شخصی خود نمایش دهید. بعد از آن برای ضبط صفحه نمایش رایانه خود از Free Screen Capturer استفاده کنید.

برای آینه کردن صفحه نمایش آیفون نیز می توانید از برنامه رایگانی به نام LonelyScreen استفاده کنیم. نرم افزار را دانلود و نصب کرده و سپس دستگاه iOS خود را به رایانه شخصی وصل کنید. سپس برنامه LonelyScreen را راه اندازی کنید.

برای باز کردن مرکز کنترل، قسمت پایین صفحه دستگاه iOS خود را به سمت بالا بکشید. سپس گزینه AirPlay را انتخاب کنید. با این کار برنامه LonelyScreen را به عنوان یک گزینه مشاهده خواهید کرد. روی آن ضربه بزنید و سپس برای روشن کردن آن، دستور Mirroring را بزنید. اکنون باید صفحه iOS خود را در پنجره LonelyScreen نمایش دهید. برای ضبط کردن صفحه، Free Screen Capturer را راه اندازی کرده و گزینه ضبط را انتخاب کنید.

ضبط کردن صفحه در تلفن های اندروید

ضبط کردن صفحه در دستگاه های اندروید نیز فرایندی مشابه با موارد قبل دارد، اما نرم افزارهای مختلفی باید استفاده شود.

ضبط صفحه

دستگاه اندروید خود را به رایانه وصل کنید. برای ضبط صفحه، باید یک ویژگی توسعه دهنده با نام USB Debugging را فعال کنید. سپس منوی تنظیمات را در دستگاه اندروید خود باز کرده و روی گزینه About در بخش System ضربه بزنید.

در مرحله بعد هفت بار بر روی گزینه Build Number ضربه بزنید. به منوی تنظیمات برگردید. اکنون باید در بخش System یک تنظیمات را برای گزینه های Developer مشاهده کنید. روی تنظیمات Developer options ضربه زده و سپس برای فعال کردن آن، روی گزینه USB debugging ضربه بزنید.

اگر مرورگر گوگل کروم را ندارید، باید آن را دانلود و نصب کنید. سپس با استفاده از کروم، برنامه‌ای به نام Vysor را از فروشگاه وب کروم دانلود کنید. برای دانلود آن کافی است روی نماد Vysor در صفحه فروشگاه کلیک کنید. در آخر در صفحه Vysor، روی دکمه یافتن دستگاه کلیک کنید تا دستگاه اندروید شما پیدا و شناسایی شود. برای هایلایت کردن آن روی نماد کلیک کرده و سپس روی دکمه Select را انتخاب کنید.

در این زمان دستگاه اندروید شما باید پیامی دریافت می کند که از شما می خواهد برای USB debugging دسترسی دهید. روی تأیید ضربه بزنید. اکنون باید صفحه دستگاه اندروید خود را در پنجره Vysor ببینید.

برای ضبط صفحه، Free Screen Capturer را راه اندازی کرده و گزینه ضبط را انتخاب کنید. از ماوس خود استفاده کنید تا در صفحه Vysor یک ناحیه  مشخص روی صفحه دستگاه اندروید خود ترسیم کنید. سپس می توانید از دستگاه اندروید خود استفاده کنید تا فعالیت صفحه نمایش شما در فایلی که توسط برنامه Free Screen Capturer ایجاد شده ثبت شود.

pcmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید