به روزرسانی درایورهای رایانه شما همیشه به خوبی انجام نمی شود. بعضی اوقات در حین به روز رسانی اشکالاتی مشخص می شود و یا به سادگی نسخه ای که جایگزین نسخه قبلی کرده اید، اجرا نمی شود. خوشبختانه ویندوز امکان بازگشت آسان به درایور قبلی را در ویندوز ۱۰ فراهم کرده است. نحوه انجام این کار این را در مقاله پیش رو بررسی می کنیم.

مرتبط: آموزش نصب درایورهای USB 3.0 در ویندوز ۱۰

به طور کلی به روزرسانی درایورها غالبا به خوبی انجام می شود، اما این اتفاق صد در صدی نیست. اغلب نسخه های به روز شده ویژگی های جدیدی را معرفی می کنند یا باگ های قبلی را برطرف می کنند، اما گاهی اوقات این نسخه های جدید مشکلات جدیدی را با خود به همراه می آورند. این مشکلات شامل عملکرد ضعیف، رفتار عجیب و غریب سیستم و باگ های خراب کننده ویندوز می شوند. به طور کلی، پیشنهاد می کنیم درایورها را به روز رسانی نکنید، مگر اینکه با مشکلات خاصی روبرو شده باشید یا به ویژگی های خاصی نیاز داشته باشید که می دانید با انجام به روزرسانی، این مشکلات برطرف می شوند یا ویژگی های جدید اضافه می شود. به عبارت دیگر، وقتی مشکلی ندارید، به دنبال رفع مشکل نباشید.

با این شرایط باز هم شاید گاهی اوقات بخواهید درایورهای جدید نصب کنید و شانس خود را امتحان کنید. در این مقاله نحوه بازیابی نسخه قبلی درایور ذکر شده است تا در شرایطی که با مشکل برخورد کردید، از این روش استفاده کنید.

مرتبط: چه زمانی باید درایورهای خود را به روز کنید؟

نحوه بازگرداندن درایورها

وقتی یک درایور را دوباره بازگردانید، ویندوز درایور فعلی را حذف کرده و سپس نسخه قبلی را دوباره نصب می کند. توجه داشته باشید که ویندوز نسخه قبلی درایورها را به همین منظور نگه می دارد، اما فقط نسخه قبلی را در اختیار شما قرار می دهد. در واقع ویندوز آرشیوی از درایورهای قدیمی را در اختیار شما قرار نمی دهد تا از بین آن ها نسخه مورد نظر را انتخاب کنید.

توجه: برای بازگرداندن یک درایور، باید به یک حساب کاربری همراه با امتیازات مدیر وارد سیستم خود  شوید. همچنین، این ویژگی برای بازگرداندن درایورهای چاپگر در دسترس نیست.

مانند هر روش دیگر، توصیه می کنیم قبل از شروع کار از رایانه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

با فشردن دکمه های ترکیبی Windows + X و سپس کلیک کردن روی گزینه “Device Manager” در منوی Power Users، Device Manager را باز کنید.

در پنجره Device Manager، دستگاهی که برای شما مشکل ایجاد کرده است را پیدا کنید (شاید لازم باشد یکی از این دسته ها را باز کنید)، روی دستگاه موبوطه کلیک راست کنید و سپس روی دستور “Properties” کلیک نمایید.

مشخصات درایور

روی برگه Driver در بالای پنجره کلیک کرده و سپس روی دکمه “Roll Back Driver” کلیک نمایید.

بازگرداندن درایورها

ویندوز از طریق یک پنجره هشدار از شما سوال می کند که چرا دوباره می خواهید به درایور قبلی بازگردید. روی یک پاسخ کلیک کنید و سپس روی دکمه “Yes” کلیک نمایید. در صورت تمایل می توانید پاسخ دقیقی را در قسمت Tell Us More، واقع در پایین پنجره بنویسید.

بازگرداندن یک درایور

سپس ویندوز به طور خودکار درایور شما را به نسخه قبلی باز می گرداند که بسته به حجم درایور ممکن است ۵-۱۰ دقیقه طول بکشد. درایورهای کارت گرافیک بسیار حجیم هستند و مدت زمان بیشتری برای بازگشت دوباره لازم دارند. احتمالا رایانه شما مجدداً راه اندازی می شود، پس از آن رایانه درایور نسخه قبلی را اجرا می کند.

مرتبط: نحوه نصب و مسدود کردن به روزرسانی ها و درایورها در ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید