بدافزارهای سیستم عامل ویندوز هنوز هم یک مشکل بزرگ به حساب می آیند. به همین دلیل مایکروسافت آنتی ویروسی به نام Microsoft Defender را همراه با ویندوز ۱۰ منتشر کرده است. این نرم افزار در پس زمینه برای یافتن بدافزارها عملیات اسکن را انجام می دهد، اما می توانید با استفاده از نرم افزار Defender به طور کامل سیستم خود را اسکن کنید.

ابتدا منوی Start را باز کرده و عبارت “Windows Security” را تایپ کنید. روی نماد ظاهر شده برنامه “Windows Security” کلیک نمایید.

مرتبط: بهترین روش بررسی وجود ویروس در کامپیوتر

در نوار کناری، روی گزینه “Virus & Threat Protection” کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه “Quick Scan”، به راحتی می توانید یک اسکن سریع انجام دهید. اگر اخیراً سیستم خود اسکن را نکرده اید، شاید بهتر باشد اسکن عمیق تری بر روی سیستم خود انجام دهید. در زیر عنوان “Current Threats”، روی “Scan Options” کلیک نمایید.

در منوی “Scan Options” لیستی از چهار نوع اسکن مختلف که می توانید با استفاده از Microsoft Defender در رایانه انجام دهید را مشاهده می کنید.

  • Quick Scan: این گزینه پوشه هایی که معمولاً تهدیدات سیستم در آن ها پیدا می شوند، مانند پوشه Downloads و Windows را در اسکن می کند. انجام این کار معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد.
  • Full Scan: این اسکن تمام فایل های رایانه شما و همچنین همه برنامه های در حال اجرا را اسکن می کند. ممکن است انجام این اسکن بیش از یک ساعت طول بکشد.
  • Custom Scan: اگر این گزینه را انتخاب کنید، Windows Security از شما مکان فایل یا پوشه خاصی را که می خواهید اسکن کنید را درخواست می کند.
  • Microsoft Defender Offline Scan: این گزینه سیستم دستگاه شما را مجدداً راه اندازی کرده و فایل ها و برنامه های سیستم را در حالی که در حال اجرا نیستند، اسکن می کند. این گزینه در حالی که یک بدافزار در اجرا بر روی سیستم شما باشد و به طور بالقوه در اسکن اختلال ایجاد کند، مفید واقع می شود.

اگر قبلاً Defender را امتحان نکرده اید یا اگر عملکرد رایانه شما تغییر کرده است و نگران تهدید آشکاری هستید، بهتر است با اسکن کامل (Full scan) شروع کنید. دکمه رادیویی موجود در کنار ” Full Scan ” را انتخاب کنید و روی دکمه “Scan Now” کلیک کنید.

اسکن کامل سیستم آغاز می شود و Windows Security نوار نشانگر پیشرفت را نشان می دهد.

پس از کامل شدن اسکن، نتایج را مشاهده می کنید. اگر همه چیز روی رایانه شما خوب باشد، پیامی را مشاهده خواهید کرد که به شما می گوید: “No Current Threats”.

با این حال اگر اسکن بدافزارهایی را روی سیستم  شما پیدا کرد، پیامی با عنوان “Threats Found” و لیستی از فایل های آلوده را در زیر مشاهده خواهید کرد.

برای حذف تهدیدات، روی دکمه “Start Actions” کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی “Start Actions”، Microsoft Defender تهدیدها را به طور خودکار حذف می کند. اگر می خواهید جزئیات مربوط به تهدیدات حذف شده را مشاهده کنید، به زیر نتایج اسکن نگاه کرده و روی ” Protection History ” را کلیک کنید.

همچنین اگر Defender هنگام اسکن سریع یا اسکن کامل مورد تهدید آمیزی را پیدا کند، عاقلانه ترین کار این است که “Microsoft Defender Offline Scan” را در صفحه Scan Options انتخاب کرده و بلافاصله پس از اتمام اسکن آن را اجرا کنید.

مرتبط: نحوه اطلاع از بدافزارهایی که آنتی ویروس  Windows Defender در رایانه شما یافته است

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید