برای بعضی افراد، واتس اپ اصلی ترین راه ارتباطی با دوستان و خانواده است. اما چگونه می توان برنامه ای که تا این حد مورد استفاده قرار می گیرد را ایمن ساخت؟ در اینجا نحوه ایمن کردن حساب واتس اپ توضیح داده شده است.

 

تأیید صحت دو مرحله ای را فعال کنید

تأیید صحت دو مرحله ای بهترین کاری است که برای ایمن سازی حساب واتس اپ خود، می توانید انجام دهید. معمولاً تایید صحت دو مرحله ای، ۲FA نامیده می شود و هنگامی که آن را فعال کردید، واتس اپ یک لایه دوم محافظتی را به حساب شما اضافه می نماید.

مرتبط: چرا برای تأیید هویت دو فاکتوری نباید از پیام کوتاه استفاده نمود (و به جای آن از چه مواردی باید استفاده کنید)

پس از فعال کردن ۲FA، برای ورود به حساب واتس اپ خود باید یک پین شش رقمی را تایپ نمایید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

اگر تلفن شما به سرقت برود یا کسی از یک روش فیشینگ برای سرقت سیم کارت شما استفاده کند، باز هم نمی توانند به حساب واتس اپ شما دسترسی پیدا کنند.

برای فعال کردن تأیید صحت دو مرحله ای، برنامه واتس اپ را در دستگاه آیفون یا اندروید خود باز کنید. مسیر Settings > Account > Two-Step Verification را دنبال نمایید و سپس روی “Enable” ضربه بزنید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

در صفحه بعدی، پین شش رقمی را تایپ کرده و روی “Next” ضربه بزنید و سپس پین خود را در صفحه بعدی تأیید کنید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

در مرحله بعد، آدرس ایمیلی را که از آن استفاده می نمایید به منظور تنظیم مجدد پین در صورت فراموش کردن آن، تایپ کنید و یا اینکه روی “Skip” ضربه بزنید. در صفحه بعدی، آدرس ایمیل خود را تأیید نمایید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

تأیید صحت دو مرحله ای اکنون فعال شده است. برای اینکه مطمئن شوید که پین ​​شش رقمی خود را فراموش نمی کنید، واتس اپ بعضی اوقات قبل از دسترسی به برنامه، از شما می خواهد که پین خود را تایپ کنید.

اگر پین خود را فراموش کرده اید، باید مجدداً آن را تنظیم کنید تا دوباره به حساب واتس اپ خود دسترسی پیدا کنید.

 

روش اثر انگشت یا Face ID Lock را فعال کنید

شاید تلفن آیفون یا اندروید خود با روش بیومتریک ایمن کرده باشید. یک روش دیگر برای محافظت از برنامه واتس اپ خود استفاده از اثر انگشت یا قفل شناسایی چهره است.

برای فعال کردن این روش، در تلفن اندروید خود واتس اپ را باز کرده و روی دکمه منو ضربه بزنید. سپس، مسیر Settings > Account > Privacy را دنبال کنید. به پایین لیست بروید و روی “Fingerprint Lock” ضربه بزنید.

گزینه “Unlock with Fingerprint” را فعال کنید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

اکنون، سنسور اثر انگشت را بر روی دستگاه خود لمس کنید تا اثر انگشت شما تأیید شود. همچنین می توانید تعداد دفعات لازم برای تأیید اعتبار اثر انگشت خود بعد از هر بازدید از برنامه، را انتخاب کنید.

در آیفون می توانید از Touch یا Face ID (بسته به دستگاهتان) برای ایمن سازی واتس اپ خود استفاده کنید.

برای انجام این کار، واتس اپ را باز کنید و به مسیر Settings > Account > Privacy > Screen Lock بروید. در اینجا گزینه “Require Face ID” یا “Require Touch ID” را فعال کنید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

بعد از فعال شدن این ویژگی، می توانید مدت زمانی را که واتس اپ بعد از هر بازدید، قفل خواهد شد را افزایش دهید. با استفاده از گزینه پیش فرض، می توانید زمان ۱ دقیقه، ۱۵ دقیقه یا ۱ ساعت را انتخاب کنید.

 

رمزگذاری را بررسی کنید

بطور پیش فرض واتس اپ همه چت ها را رمزگذاری می کند، اما شاید بخواهید از این امر اطمینان حاصل نمایید. اگر از طریق این برنامه اطلاعات حساسی را به اشتراک می گذارید، بهتر است از کار کردن رمزگذاری مطمئن شوید.

برای انجام این کار، چت را باز کنید، روی نام یک شخص در بالا صفحه ضربه بزنید و سپس “Encryption” را لمس کنید. یک QR و یک کد امنیتی طولانی را در قسمت پایین مشاهده خواهید نمود.

ایمن کردن حساب WhatsApp

برای تأیید صحت این رمزگذاری، می توانید آن را با مخاطب مورد نظر خود مقایسه کنید یا از مخاطب خود بخواهید که کد QR را اسکن کند. اگر رمزگذاری ها مطابقت داشته باشد، همه چیز به درستی کار کرده است!

 

گرفتار کلاهبرداری های رایج و فورواردها نشوید

از آنجا که واتس اپ برنامه بسیار محبوبی است، هر روز کلاهبرداری های جدیدی در این برنامه به وجود می آید. تنها قانونی که در این جا جواب می دهد این است که لینک فرستاده شده از یک فرد ناشناس را به هیچ وجه باز نکنید. این لینک ها معمولاً حملات smishing هستند.

هم اکنون واتس اپ تگ “Forwarded” را در قسمت بالای پیام قرار داده است، که این کار شناسایی پیام های فوروارد شده را آسان تر می کند.

مهم نیست که چقدر پیام ناشناس ارسال شده به شما وسوسه انگیز باشد، در هر صورت لینک آن را باز نکنید و اطلاعات شخصی خود را به وب سایت یا شخصی که در واتس اپ نمی شناسید، ارائه ندهید.

 

غیرفعال سازی افزودن افراد به گروه به طور خودکار

به طور پیش فرض، در واتس اپ افزودن هر شخصی به هر گروهی بسیار آسان است. اگر شماره خودتان را به یک فروشنده داده باشید، احتمالا شما را به چندین گروه تبلیغاتی مختلف می افزاید.

اکنون می توانید این مشکل را در واتس اپ متوقف کنید. واتس اپ دارای تنظیم جدیدی است که افراد را از اضافه کردن خودکار شما به یک گروه باز می دارد.

برای فعال کردن این کار در دستگاه آیفون یا اندروید خود، به مسیر Settings > Account > Privacy > Groups بروید و سپس روی “Nobody” ضربه بزنید.

ایمن کردن حساب WhatsApp

اگر در گذشته به گروهی پیوسته اید که می خواهید از آن خارج شوید، چت گروهی را باز کنید و سپس در قسمت بالا بر روی نام گروه را ضربه بزنید. در صفحه بعدی، به پایین بروید و “Exit Group” را لمس کنید.

برای تأیید دوباره بر روی “Exit Group” ضربه بزنید.

 

تنظیمات حریم خصوصی خود را تغییر دهید

واتس اپ به شما اجازه می دهد تا کنترل کاملی روی اینکه چه کسی و در چه زمینه ای می تواند اطلاعات خصوصی شما را مشاهده کند، داشته باشید. در صورت تمایل، می توانید “Last Seen”، “Profile Photo” و “Status” خود را از همه افراد به غیر از خانواده­ و دوستان نزدیکتان مخفی کنید.

برای تغییر این تنظیمات به Settings > Account > Privacy بروید.

 

مسدود کردن و گزارش دادن

اگر شخصی در واتس اپ برای شما پیامی میفرستند که تمایل به دیدن آن ندارید و یا شما را آزار می دهد، می توانید به راحتی آن شخص را مسدود کنید. برای انجام این کار، مکالمه مربوطه را در واتس اپ باز کنید و سپس در بالای صفحه روی نام آن فرد ضربه بزنید.

در دستگاه آیفون، به پایین صفحه رفته و روی “Block Contact” ضربه بزنید. در دستگاه اندروید، روی “Block” ضربه بزنید.

در پنجره ظاهر شده روی “Block” ضربه بزنید.

آیا واتس اپ فضای ذخیره سازی زیادی را در گوشی شما گرفته است؟ با استفاده از ابزار مدیریت داخلی ذخیره سازی، می توانید فضای زیادی را خالی کنید!

howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید