به دنبال راه امن تری برای ارسال ایمیل در جیمیل هستید؟ Confidential mode (حالت محرمانه) گوگل برای اطمینان از اینکه فقط گیرنده مورد نظر می تواند ایمیل شما را مشاهد کند، این حالت را طراحی کرده است.

حالت محرمانه جیمیل چیست؟

هنگامی که از ارسال پیام در جیمیل از حالت محرمانه استفاده می کنید، گیرنده مورد نظر برای خواندن ایمیل شما باید کدی را وارد کند.

پس از ارسال پیام خود، گیرنده  ایمیلی را دریافت می کند که به او اعلام می کند یک پیام محرمانه در انتظار شماست. برای خواندن آن پیام باید هویت خود را با استفاده از کدی که از طریق ایمیل که به همان حساب یا از طریق SMS ارسال شده است، تایید کنند.

هیچ یک از محتویات پیام در ایمیل دریافتی بررسی نخواهد شد. در عوض، پیام شما فقط در سرورهای گوگل وجود دارد. علاوه بر فرآیند تأیید، پیام‌های ارسال شده از طریق حالت محرمانه نیز منقضی می‌شوند. می توانید تاریخ انقضای یک هفته، یک ماه، سه ماه یا پنج سال را انتخاب کنید.

چگونه یک ایمیل محرمانه در جیمیل ارسال کنیم.

برای استفاده از حالت محرمانه، وارد جیمیل شوید و روی دکمه (Compose) در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید تا شروع به نوشتن یک ایمیل جدید کنید. یک گیرنده، یک خط موضوع، و متن پیام خود را اضافه کنید، سپس روی “Confidential mode” در پایین پنجره نوشتن کلیک کنید (که یک ساعت قفل شده روی آن است).

ارسال ایمیل امن از جیمیل

در صفحه ای که برای شما ظاهر می شود، می توانید دوره انقضای پیام خود را تنظیم کنید و انتخاب کنید که آیا از طریق پیامک به رمز عبور نیاز است یا خیر. اگر”No SMS passcode” را انتخاب کنید، کد به همان آدرس ایمیلی که در قسمت”To” قرار داده‌اید، ارسال می‌شود.

ارسال ایمیل امن از جیمیل

 “ذخیره” را بزنید و قبل از زدن Send پیام خود را بررسی کنید. اگر تأیید رمز عبور پیامک را انتخاب کرده اید، باید قبل از ارسال پیام، شماره موبایل گیرنده را وارد کنید. مراقب باشید شماره را اشتباه وارد نکنید.

دسترسی به پیامی که ارسال کرده اید را حذف کنید

در صورت تمایل، می‌توانید دسترسی به پیام ارسال شده را پاک کنید. هنگامی که یک ایمیل با استفاده از حالت محرمانه ارسال می کنید، پیام در صندوق ورودی شما ظاهر می شود. همچنین می توانید پیام را در قسمت ارسال شده پیدا کنید.

برای “لغو ارسال” یک ایمیل محرمانه، ابتدا روی پیام کلیک کنید و سپس روی “Remove access” کلیک کنید. اگر گیرنده هنوز ایمیل را نخوانده باشد، پس از حذف دسترسی، نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

ارسال ایمیل امن از جیمیل

معایب عملکرد جیمیل

اگر تأیید رمز عبور SMS را درخواست نکرده باشید، ایمنی حالت محرمانه بسیار کمتر است. به عنوان مثال، اگر آدرس ایمیلی که پیام خود را به آن ارسال می کنید، قبلاً در معرض خطر قرار گرفته باشد، اگر گیرنده آن را در رایانه عمومی وارد کرده باشد، پس کد تأیید عملاً بی فایده است.

از سوی دیگر، وارد کردن یک شماره موبایل مجزا و نیاز به تایید پیامکی مشابه، نحوه عملکرد احراز هویت دو مرحله ای است. حتی اگر آدرس ایمیل به خطر افتاده باشد، بدون دسترسی به شماره موبایل مشخص شده توسط فرستنده، پیام قابل دسترسی و خواندن نیست.

متأسفانه، عملکرد جیمیل هنوز با ارائه دهندگان ایمیل واقعاً ایمن مثل (ProtonMail) و (Tutanota) فاصله زیادی دارد. مانند اکثر ارائه دهندگان ایمیل، جیمیل محتویات صندوق ورودی (Inbox) شما را در سرور رمزگذاری نمی کند. کارمندان گوگل یا هر کسی که به حساب گوگل شما دسترسی دارد، می تواند پیام را ببیند.

اگر حفظ حریم خصوصی برای شما مهم است، حتی اگر فقط یک پیام ارسال می کنید، ارائه دهندگان ایمیل امن انتخاب بهتری نسبت به جیمیل یا سایر سرویس های ایمیل مانند Outlook هستند.

 

سایر مقالات ما در مجله کندل بخوانید

برای خرید محصولات دل کلیک کنید

کندل، عرضه کننده محصولات دل در ایران

فروش و خدمات دل در ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید