تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی بسبار با اهمیت است. درست مثل ماشین،خانه و حتی بدن شما کامپیوترهای شخصی نیز هر چند وقت یکبار نیازمند یک تمیزکاری اصولی هستند تا مانع از تجمع گرد و غبار و در نتیجه داغ شدن بیش از حد قطعات داخلی شوند.

تمیز کردن یک کامپیوتر شخصی اصلا سخت نیست و تنها ۲۰ دقیقه وقت لازم دارد، بنابراین در این مقاله قصد داریم تا به شما روش کارآمد تمیز کردن یک سیستم دسکتاپ را نشان دهیم.

در این مقاله به تمام قطعات کامپیوتر اشاره خواهیم کرد، اما لزوما نیازی به جدا کردن رم و یا کارت گرافیک خود ندارید.

پیشنهاد میکنیم به صورت منظم سیستم خود را تمیز کنید.

چند وقت یک بار باید سیستم خود را تمیز کنیم؟

بسته به شرایط محیط شاید نیاز باشد که بیشتر و یا کمتر این کار را انجام دهید. محل قرارگیری کیس یک فاکتور مهم می باشد.

گذاشتن کیس بر روی زمین این اجازه را می دهد تا گرد و غبار، مو، سلول های پوستی و ذرات فرش راحت تر وارد آن شود.

اگر سیستم خود را بالاتر از سطح زمین -بر روی میز- میگذارید ذارت و گرد غبار کمتری وارد دستگاه شما خواهد شد.

اگر اهل سیگار کشیدن هستید متوجه خواهید شد که خاکستر و دوده آن در کیس شما انباشته خواهند شد، در این صورت لازم هست که هر ۶ ماه یکبار به تمیز کردن سیستم خود بپردازید تا مانع از افت عملکرد آن بشوید.

اگر صاحب حیوان خانگی هستید باید بیشتر به نظافت کیستان اهمیت دهید، داخل کامپیوتر شما درست مثل یک جذب کننده مو و ذرات معلق عمل میکند که در نتیجه باعث گرفتگی فن ها شده و موجب داغ کردن بیش ازحد میشود.

به صورت خلاصه اگر سیستم خود را روی زمین نمی گذارید، اهل سیگار کشیدن نیستید و حیوان خانگی نیز ندارید میتوانید با سالی یکبار تمیز کردن سیستم خود به هدفتان برسید.

اما اگر یکی از حالت های اشاره شده شامل شما می شود نیاز دارید که هر ۶ ماه ( و یا حتی ۳ ماه) یکبار برای تمیز کردن سیستم خود اقدام کنید.

و در نهایت هروقتی که متوجه گرمای غیر عادی در سیستم شدید آن را باز کنید و داخل آن را چک کنید.

آماده سازی

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

هیچوقت کیس را هنگامی که روشن است و یا کابلی به آن متصل است باز نکنید.

همیشه بهتر است که موس و کیبورد، سیم های USB، رابط های صدا و مخصوصا کابل برق سیستم را جدا کنید.

در قدم بعدی، کیس خودتان را به محلی که دارای تهویه هوا است (مثل گاراژ یا حیاط خلوت) ببرید.

این امر وقتی اهمیت پیدا می کند که در کیس شما خاک بسیار زیادی جمع شده است و باید آن را از کیس خارج کنید.

تنفس حجم زیاد خاک هم مضر می باشد و هم اگر در محیط سربسته این کار را انجام دهید تمام خاکی که خارج کردید دوباره انباشته شده و وارد کیس شما خواهد شد.

اگر فضای محدودی برای انجام این کار دارید یک جارو برقی تهیه کنید (نه برای داخل کیس بلکه برای خارج از کیس، در ادامه به دلیل آن می پردازیم).

اگر نگران تنفس گرد و غبار درون کیس هستید می توانید با قیمت ناچیزی یک عدد ماسک تهیه کنید.

ابزارها را آماده کنید

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

قبل از باز کردن کیس خود باید ابزار مورد نیاز خود را جمع آوری کنید، پیشنهاد میکنیم که تحت هیچ شرایطی از جاروبرقی برای تمیز کردن داخل کیس استفاده نکنید.

جاروبرقی کشیدن باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی شده و میتواند منجر به سوختن اجزای الکتریکی داخل سیستم شما شود، در کل این عمل اصولی نیست.

بهتر است که از یک قوطی اسپری هوای فشرده استفاده کنید.

با این حال داشتن یک جاروبرقی برای تمیز کاری محیط بیرون کیس و فضای خالی درون آن لازم است.

برای یک تمیزکاری اصولی به این ابزار ها نیاز خواهید داشت:

  • . پیچ گوشتی متناسب با پیچ های سیستم
  • . قوطی اسپری هوای فشرده
  • . دستمال بدون پرز
  • . بست گیره ای (Zip Tie) /اختیاری
  • . پنبه /اختیاری
  • . خمیر حرارتی (خمیر سیلیکون) /اختیاری
  • . مداد یا خودکار /اختیاری

همچنین می توایند از یک مسواک برای تمیز کردن جاهایی که دسترسی سخت تری به آن دارید استفاده کنید.

بعضی از ابزار هایی که به آن اشاره کردیم اختیاری می باشند و بدون آن ها هم می توانید عمل تمیز کاری دسکتاپ خود را به درستی انجام دهید.

کیس خود را باز کنید

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

پس از قرار گرفتن در محلی با تهویه مناسب و همچنین داشتن ابزار های آماده نوبت آن رسیده که کیس خود را باز کنید، تمام کیس های کامپیوتر با هم تفاوت دارند.

اگر قبلا کیسی را باز نکرده اید و یا مشکلی در آن دارید کافیست که به راهنمای کیستان مراجعه کنید و یا به صورت آنلاین دنبال راه حل مشکل خود باشید.

کیسی که ما در این آموزش از آن استفاده می کنیم مدل از برند سیگما می باشد و مدل Luna WB است و مانند اغلب کیس ها برای باز کردن آن نیاز به باز کردن تنها دو پیچ در پشت آن دارید و سپس با سر دادن پنل کناری کیس باز خواهد شد.

در نظر داشته باشید

اگر به درب پنل، فن نصب شده است ابتدا کابل های آن را جدا کنید تا بتوانید پنل را کاملا جدا کنید.

برای تسهیل عمل تمیز کردن کیس بهتر است که قطعات قابل جدا شدن مثل رم، هارد ها و کارت گرافیک را جدا کنید، در انجام این کار اجباری نیست اما تاثیر بسزایی در تسهیل و کیفیت کار شما می گذارد.

البته پیشنهادمی کنیم در طی این فرآیند پردازنده را جدا نکنید زیرا با هر بار جدا کردن فن پردازنده می بایست خمیر حرارتی قبلی را پاک کرده و خمیر جدید بر روی آن بریزید.

اگر به خمیر سیلیکون اضافه دسترسی دارید و قصد دارید پردازنده را جدا کنید مطمئن شوید که خمیر قبلی به صورت کامل از روی آن پاک شود (با استفاده از الکل و یک پارچه نرم)، سپس ست خمیر تازه را بر روی آن بریزید.

بیشتر افراد نیازی به انجام این کار ندارند.

پردازنده و فن آن مقدار قابل توجه ای گرد و غبار جذب نمی کنند بنابراین تمیز کردن مداوم آن اصلا منطقی نیست، اما اگر قصد یک تمیز کاری درست و حسابی را دارید چرا که نه؟

تمیزکاری

برای شروع تمیز کاریاز قطعاتی شروع می کنیم که جدا کرده ایم. قوطی هوا را برداشته و قسمت هایی که در آن خاک انباشته شده را تمیز می کنیم. در ابتدا قصد داریم یک کارت گرافیک را که تابحال به آن توجه ای نشده تمیز کنیم به خاطر همین در اطراف پورت های آن گرد و غبار و کثیفی های زیادی انباشته شده است، اگر کارت گرافیکی که تمیز می کنید دارای فن است می توانید با استفاده از یک مداد یا خودکار مانع از چرخش فن هنگام اسپری هوا شوید.

قدم بعدی

به داخل کیس رفته و با تمیز کردن اسلات های رم شروع میکنیم که محلی ایده آل برای جمع شدن گرد و غبار است، برای تمیز کردن کامل این درگاه ها چندین بار آن را اسپری کنید.

حالا به سمت قطعات بزرگتر مثل فن پردازنده و منبع تغذیه می رویم، مجدد برای تمیز کردن قطعات دارای فن با استفاده از یک مداد می توانید مانع از چرخش فن شوید، سپس با استفاده از اسپری هوای فشرده گرد و غبار را از درون قطعات خارج کنید.

همچنین می توانید با استفاده از یک تکه پنبه به تمیز کردن تیغه های فن بپردازید، کمی ملال آور است اما نتیجه یک فن زیبا و تمیز خواهید داشت.

قسمت کف کیس شما بدون شک به محلی برای تجمع گرد و غبار تبدیل شده است. با استفاده از اسپری هوا آن را تمیز کنید، اگر باز هم متوجه کثیفی این قسمت شدید کافیست با استفاده از یک دستمال نم دارد باقی مانده آن را تمیز کنید، مطمئن شوید که دستمال شما خیس نباشد، بلکه نم دار باشد، این مرحله را برای تمام بخش های کیس تکرار کنید.

در نهایت، تمیز کردن فن ها، پورت ها و یا جاهای زاویه بسته را از قلم نیندازید و طبق مراحل بالا آن ها را تمیز کنید.

اگر با فنی مواجه شدید که اصلا نمی چرخد و گیر کرده اصلا نترسید و با یک دستمال آغشته به الکل تیغه های آن را تمیز کنید و پس از اتما کار آن ها را بادست بچرخانید تا مطمئن شوید که گیر آن برطرف شده است، اگر این کار انجام شد و هنوز فن شما کار نکرد بهتر است به فکر جایگزین کردن آن باشید.

منظم کردن کابل ها (اختیاری)

قدم بعدی که اختیاری می باشد برای کیس هایی مناسب است که به صورت سفارشی اسمبل شده اند، برعکس کیس های شرکتی و از قبل اسمبل شده، کیس ها سفارشی با کابل های مرتب عرضه نمی شوند و شما خودتان باید دست به کار شوید.

بهترین روش برای مرتب کردن داخل کیس استفاده از بست های گیره ای است، همچنین کابل های مرتب مانع از گیر کردن سیم های کیس به فن های داخل می شود.

برای شروع، احتیاج به تعدادی بست گیره ای دارید. اندازه و ابعاد و حتی رنگ آن مهم نیست فقط کافیست که اندازه کابل های شما بشوند. ما از بست های ۴ اینچی استفاده خواهیم کرد.

برای شروع تمام کابل ها را جدا کنید و قبل از آن محل اتصال آن ها را به یاد داشته باشید و از آن عکس بگیرید.

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

هنگامی که طبق سلیقه خودتان سیم ها را جمع کرده و مرتب کردید یک بست به دور آن بپیچید و سپس با کشیدن گیره آن را به قدری سفت کنید که دیگر جایی برای تنگ تر شدن حلقه وجود نداشته باشد، سپس با استفاده از قیچی و یا سیم چین اضافه آن را ببرید.

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

این قدم را با تمام کابل هایی که میتوانید تکرار کنید همچین میتوانید کابل های اضافی را پشت کیس جا دهید تا نمای زیبا تری داشته باشید.

نتیجه

تمیز کردن اصولی کامپیوتر شخصی

کابل ها را به محل قبلیشان متصل کنید، اگر جای درست آن ها را فراموش کرده اید به عکس ها و یادداشت قبل جهت انجام این کار مراجعه کنید. همچنین فراموش نکنید که قطعات جدا شده ی قبلی را مانند کارت گرافیک و رم را متصل کنید.

الان کیس شما از بیرون و درون مثل روز اول شده است.

تمام ذرات اضافی داخل سیستم از بین رفته و سیم های کیستان به بهترین نحو مرتب شده است و منجر به بهتر کار کردن فن ها و در نتیجه تهویه هوای بهتر می شود.

اگر مشکلات داغ کردن داشته اید کم کم متوجه خواهید شد که برطرف شده اند.

همچنین فراموش نکنید که سیستم خود را هر ۳ یا ۶ ماه یکبار تمیز کنید تا عملکرد آن حفظ شود.

Howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید