حالت HTTPS-Only موزیلا فایرفاکس، حریم خصوصی و امنیت آنلاین بیشتری را فراهم می کند. با فعال کردن این ویژگی، فایرفاکس تلاش خواهد کرد تا فقط وب سایت های رمزگذاری شده HTTPS را بارگیری کند. اگر تنها HTTP موجود باشد، فایرفاکس وب سایت رمزگذاری نشده را قبل از اینکه از شما اجازه بگیرد، بارگیری نمی کند.

مرتبط : نحوه تنظیم مرورگر موزیلا فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش فرض مک

چرا HTTPS مهم است؟

پروتکل امن HTTPS روشی اساسی برای حفظ حریم خصوصی و امنیت در وب است. این پروتکل یک اتصال رمزگذاری شده بین مرورگر شما و وب سرور ایجاد می کند که از شنود یا تداخل اطلاعات ارسالی بین شما و سایتی که در حال مشاهده آن هستید، توسط اشخاص ثالث جلوگیری می کند.

متأسفانه، همه سایت ها از HTTPS پشتیبانی نمی کنند و برخی از این سایت ها در صورتی که از طریق پیوند HTTP از آنها بازدید کنید، ممکن است به نسخه های رمزگذاری نشده HTTP سایت بازگردند (مانند http://www.example.com به جایhttps: // www.example.com  – به حرف “s” حذف شده در آدرس توجه کنید).

از مرورگر موزیلا فایرفاکس نسخه ۸۳ که در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شده است، امکان فعال کردن حالت HTTPS-Only فراهم گشته است. فایرفاکس به طور خودکار سعی می کند نسخه HTTPS یک وب سایت را بارگیری کند، حتی اگر از طریق یک لینک به آدرس HTTP رمزگذاری نشده این سایت مراجعه نمایید. اگر نسخه HTTPS این وب سایت در دسترس نباشد، قبل از بارگذاری صفحه HTTP توسط فایرفاکس، لازم است که مجوز صریحی برای این مورد ارائه دهید. در این مقاله نحوه فعال کردن گزینه HTTPS-Only آورده شده است.

مرتبط: نحوه تنظیم مرورگر موزیلا فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰

نحوه فعال کردن حالت HTTPS-Only در فایرفاکس

در ابتدا Firefox را باز کرده و روی دکمه همبرگر (سه خط افقی موازی) در یکی از پنجره های Firefox کلیک کنید. در منوی ظاهر شده، گزینه “Options” را در سیستم عامل ویندوز و لینوکس و گزینه “Preferences” را در سیستم مک انتخاب کنید.

نکته: اگر سیستم شما مرورگر فایرفاکس نسخه ۸۳ یا بالاتر از آن را اجرا نمی کند، برای استفاده از ویژگی حالت HTTPS-Only  باید فایرفاکس سیستم خود را به روز کنید. برای بررسی دستی به روزرسانی ها، روی منوی Firefox کلیک کنید، سپسHelp > About Firefox  را انتخاب کنید. حالا بر روی دکمه “Update Firefox” کلیک کنید.

مرتبط: نحوه به روزرسانی موزیلا فایرفاکس

در برگه “Options” یا “Preferences”، در فهرست نوار کناری روی “Privacy & Security” کلیک کنید.

در صفحه تنظیمات “Browser Privacy”، به سمت پایین بروید و قسمت “HTTPS-Only Mode” را پیدا کنید. برای انتخاب آن، روی دکمه دایره ای کنار “Enable HTTPS-Only Mode in all windows” کلیک کنید. (همچنین می توانید حالت HTTPS-Only را فقط در پنجره های خصوصی فعال کنید، بنابراین اگر ترجیح شما این گزینه است، به جای انتخاب مورد اول، گزینه دوم را انتخاب کنید.)

سپس برگه Options را ببندید و این تغییر سریعاً اعمال می شود. اگر از طریق لینک HTTP رمزنگاری نشده ای که از HTTPS پشتیبانی می کند به وب سایتی مراجعه کنید، به طور خودکار به نسخه رمزگذاری شده سایت هدایت می شوید.

اگر سایتی از HTTPS پشتیبانی نکند چه اتفاقی می افتد؟

اگر از سایتی با حالت HTTPS-Only  فعال بازدید کنید و سایت از HTTPS پشتیبانی نکند، صفحه خطایی مشابه با این صفحه مشاهده خواهید کرد.

همچنین اگر از سایتی بازدید کنید که فقط تا حدی از امنیت HTTPS برخوردار است – یعنی عناصر رمزگذاری نشده را به صفحه امن تبدیل می کند – ممکن است با فعال کردن حالت HTTPS-Only  به درستی نمایش داده نشود.

در هر صورت، مرورگر موزیلا فایرفاکس راهی سریع برای غیرفعال کردن موقتی حالت HTTPS-Only  ارائه داده است. برای این کار، روی آیکون قفل در کنار آدرس وب سایت در نوار URL کلیک کنید.

در منویی ظاهر شده، روی منوی کشویی زیر “HTTPS-Only Mode” کلیک کنید و گزینه “Off temporarily” را انتخاب کنید تا حالت HTTPS-Only  غیرفعال شود.

به طور جایگزین اگر می خواهید فقط برای این سایت خاص حالت HTTPS-Only  را غیرفعال کنید، گزینه “Off” را از این لیست انتخاب کنید. مرورگر فایرفاکس این تنظیمات را به صورت جداگانه برای هر وب سایتی به خاطر می آورد.

پس از انجام این مراحل، می توانید این سایت را به طور معمول مشاهده کنید. اگر یک زمانی این سایت برای پشتیبانی کامل از HTTPS به روزرسانی شود، می توانید با استفاده از همان گزینه منوی مخفی شده در زیر آیکون قفل موجود در آدرس وب سایت، حالت HTTPS-Only  را برای این سایت فعال کنید.

مرورگرهای وبی مانند موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم، وب سایت ها را تشویق می کنند که از HTTP به سمت اتصال امن تر HTTPS حرکت کنند. به احتمال قوی یک روزی حالت HTTPS-Only فایرفاکس به صورت یک گزینه پیش فرض تبدیل خواهد شد و منجر به افزایش حریم خصوصی و امنیت آنلاین می شود و صاحبان وب سایت ها را تشویق می کند تا وب سایت خود را به HTTPS ارتقا دهند.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید