Home مقالات آموزشی نحوه حذف برنامه ها از طریق Command Prompt در ویندوز ۱۰

نحوه حذف برنامه ها از طریق Command Prompt در ویندوز ۱۰

0
952
Command Prompt

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید و نیاز دارید که فضای دیسک خود را خالی کنید، می توانید برنامه هایی را که از آنها استفاده نمی کنید را مستقیماً از طریق Command Prompt (خط فرمان) حذف نمایید. در این مقاله نحوه انجام این کار آورده شده است.

مرتبط : نحوه ویرایش رجیستری ویندوز از طریق Command Prompt

در ابتدا برای حذف برنامه ها، لازم است که Command Prompt را تحت عنوان مدیر سیستم (as an administrator) اجرا کنید. در کادر جستجوی ویندوز، “cmd” را تایپ کرده و سپس روی “Command Prompt” در نتایج نشان داده شده کلیک راست نمایید.

سپس روی گزینه “Run as Administrator” در منوی ظاهر شده کلیک کنید.

حالا Command Prompt با مجوزهای مدیر سیستم راه اندازی می شود. برای حذف برنامه با استفاده از Command Prompt، باید از ابزار نرم افزار  Windows Management Instrumentation Command-line (WMIC) استفاده نمایید.

در خط فرمان، دستور زیر را تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید:

wmic

سپس فرمان wmic: root \ cli>  را در کنسول مشاهده خواهید کرد. این بدان معناست که اکنون می توانید از عملیات Windows Management Instrumentation (WMI) استفاده کنید.

در مرحله بعدی، به لیستی از تمام برنامه های نصب شده در رایانه خود نیاز دارید. داشتن این لیست از این جهت ضروری است که برای اجرای موفقیت آمیز فرمان حذف برنامه، باید نام دقیق محصول را در اختیار داشته باشید.

برای دریافت این لیست، فرمان زیر را تایپ کنید:

product get name

نکته: همچنین می توانید فرمان های wmic را مستقیماً از خط فرمان استاندارد اجرا کنید، بدون اینکه  لازم باشد در ابتدا “wmic” را وارده کرده و اجرا کنید. برای انجام این کار، در ابتدای فرمان ها از “wmic” استفاده کنید. به عنوان مثال، ” wmic name get name” همانند اجرای “wmic” و سپس ” product get name ” کار می کند.

Command Prompt

نام برنامه موردنظری را که قصد حذف آن را دارید، از این لیست پیدا کنید. با اجرای این فرمان می توانید این برنامه را حذف نمایید:

product where name=”program name” call uninstall

فقطprogram name  را با نام برنامه ای که می خواهید آن را حذف کنید، جایگزین نمایید. به عنوان مثال، اگر بخواهیم برنامه Skype Meetings را حذف کنیم، لازم است که این دستور را تایپ کنیم:

product where name=”Skype Meetings App” call uninstall

Command Prompt

سپس از شما پرسیده می شود که آیا واقعاً می خواهید این دستور را اجرا کنید یا خیر. برای تأیید Y را تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید. برای لغو عملیات نیز حرف N را تایپ کنید.

پس از چند ثانیه، پیامی دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می دهد این فرمان با موفقیت اجرا شده است.

Command Prompt

اکنون برنامه مورد نظر از رایانه شما حذف شده است.

این فقط یکی از روش های متعددی است که می توانید با استفاده از آن برنامه ای را از ویندوز ۱۰ حذف کنید. همچنین می توانید حذف یک برنامه را از طریق پنجره کنترل پنل، منوی Start یا پنجره Setting ویندوز نیز انجام دهید.

مرتبط: چگونه کدری پس زمینه صفحه قفل (Lock screen) ویندوز ۱۰ را غیر فعال کنیم؟

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here