مرکز کنترل گوشی آیفون شما دارای مجموعه ای از میانبرها است که همواره تنها با یک حرکت سریع می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. فقط با چند ضربه ساده روی صفحه، می توانید از این میانبرها برای تعویض آهنگ، روشن کردن حالت پرواز یا ثبت اتفاقات استفاده کنید.

نحوه دسترسی به مرکز کنترل

تنها با یک حرکت (gesture) می توانید به مرکز کنترل دستیابی پیدا کنید، اما حرکتی که باید از آن استفاده کنید، بسته به نوع دستگاه شما متفاوت است. دلیل این امر آن است که شرکت اپل، دکمه Home را در جدیدترین مدل های گوشی آیفون و آیپد حذف نموده است.

برای دسترسی به مرکز کنترل در گوشی آیفون  Xیا مدل های جدیدتر (که از دکمه Home برخوردار نیستند) یا دستگاه آیپد دارای سیستم عامل iOS 12 یا بالاتر از آن:

 1. انگشت خود را از نشانگر باتری در گوشه بالا سمت راست صفحه، به سمت پایین بکشید.
 2. برای بستن مرکز کنترل، انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید.

برای دسترسی به مرکز کنترل در گوشی آیفون ۸ یا نسخه های بالاتر (که دارای دکمهHome  هستند) یا دستگاه آیپد با سیستم عامل iOS 11 یا نسخه های بالاتر:

 1. انگشت خود را از پایین صفحه به سمت بالا بکشید.
 2. برای بستن مرکز کنترل، دکمه Home را فشار دهید یا روی هر قسمت از بالای صفحه ضربه بزنید.

نحوه شخصی سازی مرکز کنترل

مرکز کنترل در حالتی بهترین عملکرد را دارد که از میانبرهای مختلف پر شده باشد. امکان شخصی سازی کامل ردیف پایین آیکون ها فراهم است و همچنین می توانید میانبرها را حذف یا اضافه نموده یا ترتیب نمایش آن ها را تغییر دهید.

برای شخصی سازی مرکز کنترل مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در گوشی آیفون یا دستگاه آیپد به Settings > Control Center بروید.
 2. برای مشاهده لیست میانبرهای موجود، روی “Customize Controls” ضربه بزنید.
 3. برای فعال کردن آیتم ها، آنها را از بخش “More Controls” به بخش “Include” بکشید. برای غیر فعال کردن آن ها، برعکس همین فرایند را انجام دهید.
 4. همچنین می توانید با کشیدن آیتم ها، ترتیب آن ها را تغییر دهید. در هر ردیف مرکز کنترل، امکان قرارگیری چهار میانبر وجود دارد.

در حین سفارشی سازی کردن مرکز کنترل، در هر جایی می توانید از حرکت مربوطه برای نمایش مرکز کنترل و مشاهده وضعیت به وجود آمده استفاده کنید.

در مرکز کنترل با فشار دادن طولانی مدت، تنظیمات بیشتری را انجام دهید

قابلیت های مرکز کنترل از آن چیزی که در ابتدا به نظر می رسد، بیش تر است. منوهای فرعی مخفی ای وجود دارند که می توانید با فشار طولانی مدت میانبرها (ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن میانبر نگه دارید) به این منوهای مخفی دسترسی پیدا کنید.

برای مشاهده گزینه های بیشتر، کنترل های وایرلس (wireless) را برای مدت طولانی فشار دهید. اگر قسمت “Now Playing” را به صورت طولانی مدت فشار دهید، می توانید سایر دستگاه ها را کنترل کنید. همچنین بسیاری از میانبرهای سفارشی نیز گزینه های پنهانی دارند که با فشار دادن طولانی آن ها، امکان دسترسی به آن ها ایجاد می شود.

اتصال سریع به یک شبکه Wi-Fi یا دستگاه بلوتوث

اگر آیکونWireless  که حالت پرواز و گزینه فعال سازی Wi-Fi را در خود جای داده است، به مدت طولانی فشار دهید، یک منوی جدید با شش گزینه دیگر ظاهر می شود.

از این قسمت می توانید دکمه های فعال سازی Wi-Fi یا بلوتوث را به مدت طولانی فشار دهید تا به شبکه هایwireless  خاص یا دستگاه های بلوتوثی متصل شوید. اگر می خواهید یک دستگاه بلوتوثی جدید را با گوشی خود جفت کنید، این کار را از مسیر Settings > Bluetooth انجام دهید.

در زیر لیست شبکه های موجود و دستگاه های بلوتوث شناخته شده، یک میانبر برای رفتن مستقیم به منوی “Settings” مربوطه مشاهده می شود.

قابلیت شناسایی Hotspot شخصی را فعال کنید

گزینه دیگری که با طولانی فشار دادن آیکونWireless  به آن دسترسی می یابید، گزینه فعال سازی ” Personal Hotspot ” است.

این گزینه به شما این امکان را می دهد تا اتصال داده تلفن همراه گوشی آیفون خود را با دستگاه های دیگر مانند لپ تاپ ها و تبلت ها به اشتراک بگذارید. هر زمان که به یک دستگاهی متصل شود، یک نشانگر در بالای صفحه ظاهر می گردد.

در دستگاه AirPlay، رسانه ها را پخش کنید

وایرلس استاندارد اپل، AirPlay است که برای محتوای صوتی و تصویری به کار می رود. می توانید رسانه مورد نظر را از طریق AirPlay به دستگاه هایی مانند Apple TV ارسال نمایید. برای انجام این کار، مرکز کنترل را باز کرده و سپس باکس رسانه ای “Now Playing” را در بالا، سمت راست فشار دهید.

برنامه ای که هم اکنون مشغول پخش رسانه مورد نظر است، در بالای نوارprogress  قرار می گیرد. روی آیکون AirPlay کوچک در گوشه بالا سمت راست صفحه، ضربه بزنید و لیستی از دستگاه های AirPlay آماده و در حال انتظار که می توانید از طریق آنها رسانه را پخش نمایید، ظاهر می شود.

نمایشگر دستگاه خود را روی Apple TV آینه کنید

با استفاده از قابلیت آینه کردن AirPlay، می توانید نمایشگر دستگاه خود را روی یک گیرنده AirPlay مانند Apple TV نمایش دهید. فرایند آینه کردن، تنها با دستگاه های AirPlay ای کار می کند که قابلیت دریافت و نمایش ویدئو را داشته باشند. همچنین می توانید از قابلیت آینه کردن برای نمایش کتابخانه عکس های خود در یک صفحه بزرگ تر استفاده کنید.

برای شروع فرایند آیینه کردن، مرکز کنترل را باز کرده و روی “Screen Mirroring” ضربه بزنید. دستگاه مورد نظر را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا اتصال بین آن ها برقرار شود. هنگام استفاده از فرایند آینه کردن، می بینید که هر آنچه که در صفحه دستگاه شما دیده می شود، در صفحه نمایش AirPlay نیز مشاهده می گردد.

برای پایان دادن به فرایند آینه کردن، مرکز کنترل را باز کنید، روی “Screen Mirroring” ضربه بزنید و سپس گزینه “Stop Screen Mirroring” را انتخاب کنید.

کنترل HomePod یا Apple TV

اگر یکApple TV ، HomePod یا هر دستگاه دیگری دارید که قابلیت ادغام با Apple Music را دارد، می توانید مستقیماً از طریق گوشی آیفون خود این دستگاه را کنترل نمایید. این ویژگی با ویژگی پخش رسانه از طریق AirPlay، متفاوت است، زیرا در این مورد امکان کنترل مستقیم آن چیزی که پخش می شود، از طریق دستگاه نیز فراهم می شود.

برای شروع، مرکز کنترل را باز کرده و صفحه “Now Playing” را به مدت طولانی فشار دهید. به سمت پایین پیمایش کرده تا دستگاه های قابل کنترل نشان داده شوند. اگر در این قسمت دستگاهی را مشاهده نمی کنید، اطمینان حاصل کنید که این دستگاه ها را به برق وصل کرده اید و به همان شبکه نیز متصل شده اند.

برای کنترل یک دستگاه، روی آن ضربه بزنید و سپس برنامه Music را راه اندازی کنید. نام دستگاه خروجی باید در قسمت “Now Playing” در پایین صفحه نشان داده شود.

برای پایان دادن به کنترل دستگاه یا به دست گیری کنترل مجدد خروجی رسانه گوشی آیفون خود، به مرکز کنترل بروید. قسمت “Now Playing” را برای مدت زمان طولانی تری فشار دهید، به بالای لیست بروید و سپس دستگاه مورد نظر را انتخاب نمایید.

مرتبط: نحوه ایجاد تصاویر پس زمینه آیفون و آیپد با استفاده از میانبرها

ضبط صفحه نمایش

قبل از معرفی ویژگی ضبط صفحه نمایش توسط اپل، باید گوشی آیفون یا دستگاه آیپد خود را به سیستم مک متصل کرده و از طریق QuickTime صفحه مورد نظر را ضبط کنید. خوشبختانه، حالا امکان ضبط از روی دستگاه شما بسیار آسان تر از قبل شده است.

برای انجام این کار، لازم است که میانبر Screen Recording را همانطور که در بالا توضیح داده ایم، فعال کنید. بعد از فعال کردن این میانبر، برای شروع ضبط، روی گزینه “Screen Recording” ضربه بزنید.

اگر میانبر “Screen Recording” را به مدت طولانی فشار دهید، می توانید برنامهPhotos  (پیش فرض) یا برنامه دیگری (مانندFacebook Messenger ) را انتخاب کنید. می توانید این صفحه را در برنامه های سازگار پخش کنید.

همچنین می توانید میکروفون را نیز از این منو فعال کنید (این میکروفون به طور پیش فرض غیرفعال است). برای متوقف کردن ضبط یا پخش صفحه نمایش، روی قسمت قرمز رنگ بالای صفحه ضربه بزنید.

مرتبط: آموزش تغییر عکس گروه در برنامه Messages آیفون و آیپد

قفل کردن صفحه نمایش در حالت پرتره

یکی از مفیدترین میانبرهای مرکز کنترل که در سمت چپ آیکونی به شکل ماه قرار گرفته است، میانبر Do Not Disturb است. این گزینه می تواند صفحه نمایش شما را در حالت عمودی قفل کند که در این حالت وقتی دستگاه خود را به طرفین می چرخانید، جهت صفحه نمایش به حالت افقی تغییر نمی کند (یا به صورت برعکس)

مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

این مورد به ویژه در هنگامی که از تلفن همراه خود در حالت خوابیده استفاده می کنید، بسیار مفید است. البته بعضی افراد ترجیح می دهند که گوشی تلفن خود را همواره در حالت پرتره قرار دهند، زیرا از حالت افقی صفحه نمایش خوششان نمی آید.

یک نوع یادداشت خاص ایجاد کنید

میانبر Notes، یک میانبر ارزشمند برای مرکز کنترل است. برای راه اندازی میانبر Notes روی آن ضربه بزنید یا اینکه این میانبر را برای مدت طولانی فشار دهید تا گزینه های دیگر را مشاهده کنید.

مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

از این قسمت می توانید یک یادداشت یا یک چک لیست جدید ایجاد کنید، برنامهNotes  را در حالت دوربین راه اندازی کنید تا عکس برداری کنید، یا سندی را مستقیماً در یادداشت جدید خود اسکن نمایید.

حالت تاریک، Night Shift یا True Tone را فعال کنید

تقریباً می توانید روی تمام موارد موجود در مرکز کنترل فشار طولانی مدت ایجاد کنید. اگر نوار لغزنده روشنایی را به مدت طولانی فشار دهید، کنترل گرهای مفیدی برای فعال کردن تم های روشن و تاریک ظاهر می شوند، “Night Shift” را روشن کنید یا “True Tone” را غیرفعال کنید.

مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

اگر با این تنظیمات آشنا نیستید، گزینه “Night Shift” مقدار قرار گیری در معرض نور آبی را به منظور کمک به خواب بهتر شما، محدود می کند. گزینه “True Tone” به طور خودکار تعادل رنگ سفید صفحه نمایش را با تعادل رنگ سفید محیط اطراف شما تطابق می دهد.

روشنایی چراغ قوه را تنظیم کنید

آیا روشنایی چراغ قوه گوشی آیفون شما بیش از حد است؟ برای تنظیم این مورد می توانید میانبر Flashlight را به مدت طولانی فشار دهید. مقادیر کم در تنظیمات، در تاریکی نور کمتری ایجاد می کند و همچنین مصرف انرژی باتری گوشی را نیز کاهش می دهد.

دوربین گوشی خود را در یک حالت خاص راه اندازی کنید

برای راه اندازی حالت عادی عکس برداری، روی میانبر دوربین ضربه بزنید. اگر این میانبر را به مدت طولانی فشار دهید، می توانید برنامه دوربین را تحت عنوان “ready to shoot” در یکی از حالت های زیر باز کنید:

 • سلفی
 • ضبط فیلم
 • عکسبرداری از یک پرتره (این گزینه در دستگاه های دارای چندین دوربین در دسترس است)
 • عکسبرداری در حالت سلفی پرتره (این گزینه در گوشی آیفون Xو مدل های بالاتر موجود است)

دستگاه های “خانه هوشمند” را کنترل کنید

پس از افزودن میانبر Home، روی آن ضربه بزنید تا لیستی از دستگاه های فعال HomeKit مورد علاقه خود را مشاهده کنید. برای شروع یا توقف پخش، روی دستگاه های رسانه ای مانند HomePods ضربه بزنید یا برای دیدن گزینه های بیشتر، انگشت خود را روی دستگاه مورد نظر برای مدت طولانی تری فشار دهید.

مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

برای اینکه دستگاه های HomeKit در این قسمت ظاهر شوند، باید این دستگاه ها را در لیست موارد مورد علاقه، در برنامه Home علامت گذاری نمایید.

سایر میانبرهایی که باید آن ها را برای مدت زمان طولانی تری فشار دهید

میانبرهای مرکز کنترل گوشی خود را امتحان کنید. آن ها را برای مدت زمان طولانی تری فشار دهید و ببینید که چه گزینه هایی ظاهر می شود. برخی از میانبرهای مفید عبارتند از:

 • Quick timer: میانبر Timer را برای مدت طولانی فشار دهید. انگشت خود را به سمت بالا یا پایین بکشید تا زمان مورد نظر را کم یا زیاد کنید تا یکQuick timer تنظیم شود. برای اجرای این تایمر روی گزینه “Start” ضربه بزنید.
 • Pay with a specific credit card (پرداخت با کارت اعتباری خاص): میانبر Wallet را برای مدت طولانی فشار دهید تا گزینه “استفاده از کارت اعتباری خاص” یا “دیدن آخرین تراکنش Apple Pay” خود را انتخاب کنید.
 • Copy calculator result: برای مشاهده یا کپی کردن آخرین نتیجه ماشین حساب گوشی خود، میانبر ماشین حساب را برای مدت طولانی فشار دهید.

سایر میانبرها

اکثر این میانبرها مستقیماً از طریق صفحه اصلی گوشی آیفون یا آیپد در دسترس هستند. برنامه Settings ، App Store یا برنامه های شخص ثالث، مانند فیس بوک را برای مدت طولانی فشار دهید و گزینه های ظاهر شده را بررسی کنید.

با استفاده از این عملکردها، در زمان خود صرفه جویی کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید