برای استفاده از File Explorer در ویندوز ۱۰ کلیدهای میانبر (shortcuts) زیادی وجود دارد. شما می توانید به راحتی File Explorer را راه اندازی کرده و بدون اینکه به ماوس دست بزنید از آن استفاده کنید. در این مقاله استفاده از File Explorer بدون ماوس در ویندوز ۱۰ را به شما آموزش می دهیم.

راه اندازی File Explorer

برای راه اندازی File Explorer در هر قسمتی از سیستم که خواستید، همزمان کلید های Windows + E را فشار دهید. همچنین می توانید از میانبرهای صفحه کلید دیگر استفاده کنید. به عنوان مثال اگر File Explorer اولین نماد سمت چپ در نوار وظیفه (taskbar) ویندوز  ۱۰ شماست، می توانید Windows + 1 را فشار دهید تا آن دکمه نوار وظیفه فعال شود.

اگر نیز File Explorer سومین نماد در نوار وظیفه شما است، می توانید Windows + 3 را فشار دهید تا آن را فعال کنید.

مرور پوشه ها

File Explorer هنگام راه اندازی، به صورت Quick Access باز می‌ شود. برای انتخاب فایل ‌ها و پوشه ‌ها از کلید های جهت دار استفاده کنید و Enter را فشار دهید تا پوشه‌ ها یا فایل ‌ها باز شوند.

برای انتخاب پرونده یا پوشه در فهرست، شروع به تایپ نام آن کنید. به عنوان مثال هنگامی که در فهرست C: \ هستید و “Win” را تایپ می‌ کنید، File Explorer  فهرست “Windows” را انتخاب می‌ کند.

برای رفتن به اولین یا آخرین پرونده در فهرست، کلید های Home یا End را فشار دهید. برای رفتن به “بالای فهرست”، فلش Alt + Up را فشار دهید. برای بازگشت به چپ و راست، فلش Alt + Left و Alt + Right را فشار دهید.

اگر می‌ خواهید یک پوشه را رفرش کرده و محتویات به روز شده را ببینید، F5 را فشار دهید.

تایپ دایرکتوری ‌ها و جستجو

با استفاده از نوار مکان در بالای پنجره Ctrl + L  یا Alt + D را فشار دهید. سپس می‌ توانید یک آدرس وارد کنید (مانند “C: \ Users”) و Enter را فشار دهید.

انتخاب چندین فایل

برای انتخاب طیف وسیعی از فایل ها، کلید Shift را نگه داشته و از کلید های جهت دار استفاده کنید. همچنین می ‌توانید Ctrl + A را فشار دهید تا تمام فایل های موجود در پوشه فعلی انتخاب شوند.

تغییر نام فایل ها

برای تغییر نام فایل با صفحه کلید، آن را با کلید های جهت دار انتخاب کرده و F2 را فشار دهید. سپس نام جدیدی برای فایل تایپ کرده و کلید Enter را بزنید. برای لغو کردن عمل تغییر نام فایل، کافی است کلید Escape را فشار دهید.

ایجاد پوشه جدید

برای ایجاد یک پوشه جدید در فهرست فعلی، Ctrl + Shift + N را فشار دهید. سپس نام دایرکتوری را تایپ کرده و Enter را بزنید.

استفاده از File Explorer بدون ماوس

کپی کردن، پیست کردن و حذف فایل ها

همانطور که می دانید Ctrl + C یک فایل را کپی می ‌کند، Ctrl + X یک فایل را کات می ‌کند و Ctrl + V فایل را در یک مکان جدید قرار می ‌دهد.

برای بازگشت یا همان لغو عمل فعلی، می توانید Ctrl + Z را فشار دهید.

باز کردن منو زمینه (Context Menu)

برای باز کردن منوی زمینه برای موارد انتخاب شده، کلید های Shift + F10 را فشار دهید. به محض اینکه روی آیتمی کلیک راست کنید، منو زمینه باز می شود.

با استفاده از کلید های جهت دار Up و Down، بین گزینه های فهرست حرکت کنید. برای انتخاب گزینه موردنظرتان نیز کلید Enter را فشار دهید.

همچنین می توانید برای باز کردن قسمت Properties یک آیتم، کلید های Alt + Enter را فشار دهید. برای استفاده از تب Properties از کلید های Tab ، کلید های جهت دار و Enter استفاده کنید. همچنین می توانید از Alt به همراه یک کلید دیگر برای فعال کردن یک گزینه استفاده کنید.

به عنوان مثال دکمه ” Advanced” به حالت ” Advanced… ” و حرف d که زیر آن خط خورده است نشان داده می شود. این بدان معنی است که برای فعال کردن یا انتخاب آن می توانید کلید های Alt + D را فشار دهید.

استفاده از File Explorer بدون ماوس

مشاهده صفحات پیش نمایش و جزئیات

برای باز و بسته کردن صفحه پیش نمایش Alt + P را فشار دهید.

برای باز و بسته کردن صفحه جزئیات، که جزئیات مربوط به فایل انتخاب شده را نشان می‌ دهد نیز کلید های Alt + Shift + P را فشار دهید.

راه‌ اندازی و بستن ویندوز

برای باز کردن یک پنجره جدید File Explorer کلید های Ctrl + N را فشار دهید. برای بستن پنجره فعلی File Explorer نیز کلید های Ctrl + W را فشار دهید.

استفاده از File Explorer بدون ماوس

یافتن کلیدهای میانبر بیشتر در صفحه کلید

برای مشاهده میانبرهای بیشتر کلید Alt  را فشار دهید. پس از این کار مشاهده می ‌کنید که حروف مختلفی روی دکمه‌ های موجود در نوار ریبون (ribbon) ویندوز می ‌شوند. برای فعال کردن یک دکمه می ‌توانید Alt را به همراه هر حرفی که در آن قسمت نمایش داده شده بود فشار دهید.

طبق معمول در برنامه های ویندوز شما می توانید با فشار دادن کلید های Tab بین قسمت های مختلف حرکت کرده و با کمک کلید Enter و کلید های جهت دار گزینه های مختلف را فعال یا غیر فعال کنید.

استفاده از File Explorer بدون ماوس

به عنوان مثال می توانید در صفحه اصلی کلید های Shift + Tab را فشار دهید تا نوار کناری سمت چپ فعال شده و پس از آن از کلیدهای جهت دار برای انتخاب پوشه استفاده کنید. سپس با کلید Enter  پوشه را باز کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید