قابلیت ” بازیابی فایل ویندوز (Windows File Recovery)” مایکروسافت یک ابزار رسمی برای بازیابی فایل های حذف شده از هارد دیسک ها، کارت های SD، درایوهای USB و سایر رسانه های ذخیره سازی می باشد. در ادامه درباره نحوه استفاده از این ابزار کاربردی صحبت خواهیم کرد.

نکات لازم درباره ابزار بازیابی فایل ویندوز

ابزار بازیابی ویندوز مایکروسافت دارای رابط گرافیکی نیست، بلکه یک ابزار خط فرمان (command-line) محسوب می شود. ما در ادامه به شما نحوه استفاده از آن را به شما نشان خواهیم داد.

برای استفاده از این ابزار شما نیاز دارید که نسخه به روزرسانی شده ماه مه سال ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ یا جدیدتر از آن را نصب کرده باشید. چرا که این قابلیت روی روی نسخه های قدیمی تر ویندوز اجرا نمی شود.

نکته دیگر این که اینکه آیا این ابزار مایکروسافت واقعاً می تواند فایلی را که حذف کرده‌اید را پیدا کرده و بازیابی کند یا خیر، به درایو بستگی دارد. فایل های پاک شده بلافاصله پس از تایید گزینه حذف از هارد درایوها حذف نمی شوند، اما اغلب آنها همان لحظه از درایوهای حالت جامد حذف می شوند. اگر از زمانی که فایل را حذف کرده‌اید، داده های جدید زیادی را در دستگاه ذخیره سازی مورد استفاده‌تان، مانند کارت SD  وارد کرده‌اید، احتمالاً داده های فایل بازنویسی شده‌اند.

حتی اگر شما بتوانید یک فایل را بازیابی کنید، در واقع فقط توانسته‌اید برخی از داده های آن فایل را برگردانید. به عبارتی فقط می توانید داده هایی که همچنان در درایو موجود هستند را بدست آورید. از آنجایی که هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد، تهیه یک نسخه پشتیبان از فایل های مهمتان بسیار مهم است.

این ابزار دارای چندین حالت مختلف است که برای موقعیت ها و سیستم های فایل مختلف در نظر گرفته شده است. ما توضیح خواهیم داد که باید متناسب با نیازتان، از کدام مورد و چگونه از آن استفاده کنید.

نحوه نصب ابزار بازیابی فایل ویندوز

برای شروع کار ابزار بازیابی Windows File را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنید. برای این کار می توانید فروشگاه را باز کرده و عبارت “Windows File Recovery” را جستجو کنید.

پس از نصب، منوی Start خود را باز کرده و “File Recovery” را جستجو کنید. سپس میانبرWindows File Recovery  را یک بار راه اندازی کرده و گزینه “بله” را برای تایید UAC prompt کلیک کنید.

با این کار یک صفحه Command Prompt  را با دسترسی ادمین مشاهده خواهید کرد. اینجاست که باید دستورات بازیابی فایل را اجرا کنید.

البته می توانید از دیگر محیط های مربوط به خط فرمان مانند Windows Terminal و PowerShell هم برای این کار استفاده کنید. اما در این صورت حتما باید آنها را با دسترسی Administrator راه اندازی کنید. (در منوی Start بر روی گزینه‌ای که می خواهید استفاده کنید کلیک راست کرده و گزینه “Run as Administrator” را انتخاب کنید)

نحوه بازیابی فایل های حذف شده در ویندوز ۱۰

برای استفاده از این ابزار، دستور winfr را اجرا کنیم. سپس درایویی را که می خواهید در آن فایل حذف شده جستجو شود را انتخاب کنید. در مرحله بعد مقصدی که می خواهید فایل های بازگردانی شده ذخیره شوند را انتخاب کرده و در آخر سوئیچ های مختلفی که ابزار های جستجو را کنترل می کنند انتخاب کنید. شما باید فایل های بازگردانی شده را در درایو دیگری ذخیره کنید.

فرمت اصلی به شکل زیر است:

winfr source-drive: destination-drive: /switches

پس از اجرای دستور، ابزار بازیابی فایل ویندوز به طور خودکار یک دایرکتوری را با نام ” Recovery_[date and time]” در درایو مقصد مورد نظر شما ایجاد می کند.

بهتر است از کدام حالت استفاده کنیم؟

قبل از ادامه روند کار، باید “حالت” جستجو مورد نظر برای فایل حذف شده را انتخاب کنید. سه حالت پیش فرض، بخش (Segment) وSignature  وجود دارد. پیش فرض سریعترین حالت است، در حالی که Segment مشابه حالت پیش فرض اما کندتر و کامل‌تر از آن می باشد. حالت وSignature  می تواند فایل ها را براساس نوع جستجو کند؛ در نتیجه از تمامی فایل هایASF ، JPEG ، MP3 ،MPEG ،PDF ، PNG و ZIP پشتیبانی می کند. (در جستجوی فایل های ZIP ، اسناد آفیس موجود در قالب هایی مانند DOCX ، XLSX و PPTX نیز در مقصد مشخص شده ذخیره می شوند.)

برای انتخاب بهترین حالت جستجو ممکن، لازم است بدانید که درایو مورد نظر برای اسکن با چه فرآیندی ساخته شده است. برای یافتن این مورد File Explorer را باز کنید، روی درایو پایین This PC کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در این قسمت سیستم فایل را در تب General مشاهده خواهید کرد.

به عنوان مثال در شرایط زیر می توانید از حالت های مختلف استفاده کنید:

 • آیا می خواهید فایلی که اخیراً حذف کرده‌اید را بر روی درایو با فرمت NTFS که پیش فرض سیستم ویندوز ۱۰ است، پیدا کنید؟

از حالت پیش فرض استفاده کنید.

 • اگر درایو NTFS را در موقعیت دیگری اسکن می کنید؛ به عنوان مثال اگر فایل را مدتی پیش حذف کرده، درایو را قالب بندی کرده و یا اصلا درایو خراب شده است باید از روش زیر استفاده کنید:

ابتدا حالت Segment را استفاده کرده و بعد از آن حالت وSignature  را امتحان کنید.

 • آیا می خواهید یک فایل ذخیره شده در درایو FAT ،EXFAT یا ReFS را بازگردانی کنید؟
 • از حالت Signature استفاده کنید. حالت های پیش فرض و Segment فقط روی سیستم های فایل NTFS کار می کنند.

اگر باز هم شک داشتید که کدام حالت مناسب شرایط شماست، بهتر است از حالت پیش فرض شروع کنید. اگر حالت پیش فرض کار نکرد، می توانید حالت Segment و سپس Signature را امتحان کنید.

نحوه بازیابی فایل ها در حالت پیش فرض

برای استفاده از حالت پیش فرض، باید از نماد n/ استفاده کنید:

برای جستجو فایلی به نام document.docx ، باید از عبارت document.docx n/ استفاده کنید. همچنین می توانید مسیر کامل آن فایل را مشخص کنید مانند عبارت زیر:

/n\Users\Bob\Documents\document.docx

برای جستجوی تمام پرونده های موجود در پوشه Document ، اگر نام کاربری شما باب است ، شما از / n \ کاربران \ Bob \ اسناد استفاده می کنید.

برای جستجو گسترده‌تر و به نوعی تمامی فایل ها، می توانید از علامت * استفاده کنید. به عنوان مثال عبارت زیر تمام فایل های DOCX موجود در پوشه Documents را برای شما پیدا می کند:

/n \Users\Bob\Documents\*.docx

پس به طور کلی برای جستجوی همه فایل های DOCX در درایوC:  و کپی کردن آنها در درایوD: ، باید دستور زیر را اجرا کنید:

winfr C: D: /n *.docx

برای ادامه فرآیند باید عبارت “y” را تایپ کنید.

همانطور که در مطلب بالا اشاره کردیم، شما فایل های بازیابی شده را در دایرکتوری به نام “Recovery_[date and time]” موجود در درایو مقصد که در خط فرمان مشخص کرده‌اید پیدا خواهید کرد.

بازیابی فایل ویندوز

برای پیدا کردن همه فایل ها که یک کلمه مشترک در نام خود دارند، ازwildcards  استفاده کنید. به همین ترتیب برای پیدا کردن همه فایل هایی که در اسم خود کلمه ” project” را دارند، می توانید دستور زیر را اجرا کنید:

winfr C: D: /n *project*

همچنین با چند سوئیچ کردن n/ می توانید چندین مورد را همزمان جستجو کنید. به عنوان مثال برای یافتن همه فایل های ورد، اکسل و پاور پوینت عبارت زیر را اجرا خواهید کرد:

winfr C: D: /n *.docx /n *.xlsx /n *.pptx

برای جستجوی یک فایل خاص به نام important_document.pdf که در پوشه         \Users\Bob\Documents درایو C قرار دارد، می توانید از عبارت زیر استفاده کرده و آن را در درایو D ذخیره کنید:

winfr C: D: /n \Users\Bob\Documents\important_document.pdf

نحوه بازیابی فایل ها در حالت بخش (Segment)

حالت Segment تقریباً مثل حالت پیش فرض کار می کند. برای استفاده از این حالت که فایل های ضبط شده را بررسی می کند، علاوه بر /n می توانید از /r نیز استفاده می کنید.

به عبارت دیگر، می توانید دستورات بازیابی حالت Segment را به همان روشی که دستورات حالت پیش فرض هستند بسازید؛ فقط باید عبارت/r  را به آنها اضافه کنید.

به عنوان مثال برای بازیابی کلیه فایل های MP3 حذف شده از درایو C: و ذخیره آنها را درایو D: کد زیر را اجرا کنید:

winfr C: D: /r /n *.mp3

بنابراین اگر در جستجوی حالت پیش فرض، نتوانستید آنچه را که به دنبالش بودید پیدا کنید، عبارت /r را به دستور اضافه کرده و دوباره امتحان کنید.

بازیابی فایل ویندوز

Signatureنحوه بازیابی فایل ها در حالت

حالتSignature  کمی متفاوت عمل می کند. این حالت نوع فایل ها را بررسی می کند، بنابراین فقط می تواند فایل های حذف شده از یک نوع خاص فایل را پیدا کند. برای استفاده از حالت Signature، شما از عبارت x/ برای مشخص کردن حالت Signature و y/ برای لیست بندی نوع فایل جستجو شده استفاده کنید.

در ادامه لیستی از انواع فایل های پشتیبانی شده و گروه هایی که طبق آنها مرتب شده‌اند، برای شما آورده شده است:

 • ASF: wma, wmv, asf
 • JPEG: jpg, jpeg, jpe, jif, jfif, jfi
 • MP3: mp3
 • MPEG: mpeg, mp4, mpg, m4a, m4v, m4b, m4r, mov, 3gp, qt
 • PDF: pdf
 • PNG: png
 • ZIP: zip, docx, xlsx, pptx, odt, ods, odp, odg, odi, odf, odc, odm, ott, otg, otp, ots, otc, oti, otf, oth

توجه داشته باشید که گروه “ZIP” علاوه بر اسناد مایکروسافت آفیس و OpenDocument، خود فایل های زیپ را نیز شامل می شود.

شما می توانید هر زمان که خواستید با اجرای دستور زیر، این لیست ها را فراخوانی کنید:

winfr /#

بازیابی فایل ویندوز

به عنوان مثال می خواهید درایوE:  را برای تصاویر با فرمت JPEG جستجو کرده و آنها را در درایو D ذخیره کنید. برای این کار دستور زیر باید اجرا می شود:

winfr E: D: /x /y:JPEG

حتی می توانید چندین گروه فایل را با جدا کردن آنها و استفاده از یک فضای خالی پیدا کنید. بنابراین اگر می خواهید فایل هایJPEG ، PDF و اسناد ورد را همزمان با هم پیدا کنید، باید دستور زیر را اجرا کنید:

winfr E: D: /x /y:JPEG,PDF,ZIP

بازیابی فایل ویندوز

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید