Home مقالات آموزشی نحوه استفاده از ویژگی Document Outline در Google Docs

نحوه استفاده از ویژگی Document Outline در Google Docs

0
473

اگر از Google Docs به عنوان برنامه اصلی برای نوشتن کارهای خود استفاده می کنید، هیچ ابزاری بهتر از ابزار Document Outline برای سازماندهی محتوای شما وجود ندارد. این ویژگی مفید به شما کمک می کند تا با ایجاد خودکار یک outline  (طرح کلی) با استفاده از هدینگ های موجود در سند، برای سند خود یک ساختار ایجاد کرده و در آن پیمایش کنید.

مرتبط : آموزش مقایسه اسناد و فایل ها در Google Docs

باز کردن Document Outline در Google Docs

در ابتدا به Google Docs بروید، به حساب کاربری خود وارد شوید و سند خود را باز نمایید. شما می توانید تنها با دو کلیلک ساده، Document Outline را مشاهده کنید.

از منو روی مسیر View > Show Document Outline کلیک کنید تا علامت تأیید در کنار آن قرار گیرد.

سپس صفحه Outline را در سمت چپ سند خود مشاهده خواهید کرد.

اضافه کردن هدینگ ها بهDocument Outline

اگر وقتی که Document Outline را باز کردید آن را کاملا خالی دیدید، به این دلیل است که متن موجود در سند شما هنوز با عناوین و هدینگ ها قالب بندی نشده است.

هنگامی که یک عنوان، زیرنویس یا هر چیزی را تحت عنوان هدینگ به متن خود اضافه کنید، Document Outline به طور خودکار به روز می شود.

برای اعمال یک عنوان یا هدینگ، متن را انتخاب کنید و سپس یا از منو، روی مسیر Format > Paragraph Styles کلیک کنید یا از لیست کشویی “Styles” از نوار ابزار استفاده کنید.

مرتبط : نحوه اضافه کردن هدر یا فوتر در Google Sheets

عنوان یا هدینگی را که می خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب کرده و سپس می بینید که متن موجود در سند شما تغییر می کند. حالا Document Outline شامل هدینگ می شود.

اگر قصد استفاده از سطوح مختلف هدینگ ها را دارید، قالب بندی را کپی کرده تا سند شما سریعتر ایجاد شود.

همین طور که بر روی سند خود کار می کنید و هدینگ های مورد نظر را اعمال می کنید، Document Outline به طور خودکار بر روی سند شما به روز می شود. اگر هدینگ ها را مجددا مرتب، حذف یا وارد کنید، outline سند بلافاصله تنظیم می شود.

مرتبط : آموزش هایلایت کردن یک ردیف در Google Sheets

حذف هدینگ ها از Document Outline

شاید بخواهید هدینگ های سندتان را حذف کنید. خوشبختانه برای حذف هدینگ ها، لازم نیست که سند خود را حذف کنید یا قالب بندی آن را تغییر دهید.

به راحتی می توانید بر روی علامت “X” موجود در سمت راست هدینگی که می خواهید آن را از Document Outline حذف کنید، کلیک نمایید.

از آنجا که متن مزبوطه هنوز در سند شما قرار دارد، در صورت تمایل می توانید این متن را به راحتی به Document Outline اضافه کنید. متن موجود در سند را انتخاب کنید، روی آن کلیک راست کرده و گزینه “Add to Document Outline” را از منو انتخاب کنید.

برای پیمایش در سند از Document Outline استفاده کنید

Document Outline های موجود در اسناد گوگل، تنها یک ابزار نمایشی نسیتند، بلکه از ویژگی های تعاملی نیز برخوردارند. اگر روی یک عنوان یا یک هدینگ خاص کلیک کنید، فورا به همان عنوان یا هدینگ در داخل سند مورد نظر انتقال داده می شوید. این قابلیت در حین کار با گزارشات طولانی بسیار کاربردی می شود، زیرا دقیقاً مانند جدول مطالب موجود در Google Docs عمل می کند.

علاوه بر این، Document Outline می تواند به شما کمک کند تا ببینید که در کجای متن قرار دارید. هنگامی که در یک سند نشانگر ماوس در زیر یک هدینگ قرار بگیرد، آن هدینگ با قلم آبی نشان داده می شود و مانند شکل زیر قبل از آن یک خط تیره ظاهر می شود. این ویژگی در هنگامی که شما روی سندی کار می کنید که حاوی مطالب و تصاویر زیادی در بین هدینگ ها است، بسیار کاربردی خواهد بود.

Document Outline را ببندید یا پنهان کنید

اگر ترجیح می دهید محیط نوشتاری شما عاری از هر چیزی باشد که حواس شما را پرت می کند یا اینکه همیشه به Document Outline احتیاج ندارید و فقط گاهی اوقات می خواهید آن را ببینید، می توانید آن را به طور کامل ببندید یا به طور موقت پنهان کنید.

برای بستن Document Outline، از منو بر روی  View > Show Document Outline کلیک کنید تا علامت فعال بودن آن را بردارید. سپس Document Outline از روی صفحه ناپدید می شود. اما اگر مجددا قصد فعال کردن آن را داشته باشید، با فرض حفظ قالب بندی سند، همچنان Document Outline به صورت خودکار عنوان های شما را نمایش می دهد.

برای پنهان کردن موقتی Document Outline، روی پیکان موجود در گوشه بالا سمت چپ رئوس مطالب (outline) کلیک کنید. می بینید که Document Outline از صفحه محو می شود و درعوض با یک نماد کوچکoutline  جایگزین می شود. برای مشاهده دوباره آن، روی نمادShow Document Outline کلیک نمایید.

اگر می خواهید از outline ها برای ساختار دادن به اسنادی مثل گزارشات کاری، مقاله های آموزشی یا حتی کتاب ها، استفاده کنید، ویژگی Document Outline در Google Docs خیلی به کار شما می آید. این ویژگی نمای خوبی از سند مورد نظر به شما ارائه می دهد و به شما کمک می کند تا محتوای خود را مرتب کنید. همچنین این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا در سند خود سریعا پیمایش کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here