طبق اطلاعات دریافتی از Flickr، دوربین گوشی آیفون محبوب ترین دوربین جهان است. هر ساله اپل دوربین گوشی آیفون را تغییر داده و بهبود می بخشد که یکی از قانع کننده ترین دلایل برای ارتقا گوشی به آخرین مدل آیفون است. با این حال، باز هم برای گرفتن عکس های عالی با گوشی آیفون، لازم است که به اصول اولیه آن تسلط داشته باشید.

راه اندازی برنامه دوربین

با روشن کردن صفحه نمایش گوشی آیفون و سپس کشیدن انگشت خود از سمت راست به چپ، می توانید به سرعت به برنامه دوربین از طریق صفحه قفل گوشی (Lock screen) دسترسی پیدا کنید. برای راه اندازی برنامه دوربین احتیاجی به باز کردن قفل گوشی آیفون نمی باشد. اگر مدل گوشی شما از قابلیت Face ID برخوردار است و فاقد دکمه صفحه اصلی می باشد، می توانید انگشت خود را روی آیکون دوربین در سمت راست پایین صفحه به مدت طولانی تری فشار دهید.

وقتی که قفل گوشی آیفون شما باز است، سریع ترین روش برای راه اندازی برنامه دوربین از طریق Control Center است. در گوشی آیفون  Xیا مدل های بالاتر با قابیلت Face ID، از سمت راست بالای صفحه، انگشت خود را به سمت پایین بکشید و حالا به دنبال آیکون دوربین باشید. در آیفون ۸ یا نسخه های قبلی که از دکمه Home برخوردار بوده اند، انگشت خود را روی صفحه از پایین به بالا بکشید.

یک آیکون دوربین نیز در صفحه اصلی گوشی وجود دارد و همچنین Siri نیز می تواند برنامه دوربین را راه اندازی کند. فقط کافیست دستور صوتی “Take a photo” را به آن بدهید.

اگر اپل واچ دارید، می توانید از ساعت خود برای راه اندازی دوربین گوشی آیفون خود نیز استفاده کنید. فقط کافیست روی پیچ دیجیتالی ساعت ضربه بزنید تا لیست برنامه ها نشان داده شود، سپس آیکون دوربین را انتخاب کنید. حالا برنامه دوربین در گوشی آیفون شما باز می شود و پیش نمایش قاب را روی ساعت خود مشاهده خواهید کرد. این روش برای گرفتن عکس های لحظه ای گروهی بسیار مناسب است، زیرا در این روش می توانید گوشی آیفون خود را تنظیم کرده و عکس را با استفاده از ساعت روی مچ دست خود بگیرید.

کنترل اصول اولیه

بعد از راه اندازی برنامه دوربین، آرایه ای از توابع را مشاهده می کنید. به طور پیش فرض، برنامه دوربین در حالتPhoto  راه اندازی می شود، بنابراین دوربین آماده عکس برداری فوری است. با زدن دکمه شاتر یا فشار دادن دکمه های بالا / پایین صدا که در کنار گوشی آیفون قرار دارند، می توانید عکس بگیرید.

در بالای صفحه در برنامه دوربین، گزینه های زیر مشاهده می شوند:

  • Flash: این گزینه فلاش LED پشت دوربین (و “فلاش صفحه” در حالت سلفی) را روشن و خاموش می کند.
  • Live Photo: این گزینه ویژگی تصاویر Live را روشن یا خاموش کنید. هنگامی که این گزینه فعال باشد، این تنظیمات چند ثانیه ویدیو را به همراه یک تصویر ذخیره می نماید.
  • Timer: اگر به یک تأخیر سه یا ۱۰ ثانیه ای قبل از عکس برداری دوربین نیاز دارید، این گزینه را فعال کنید.
  • Filters: امکان مشاهده پیش نمایش فیلترهای موجود قبل از گرفتن عکس وجود دارد. در این حالت اگر از فیلتری خوشتان نیامد، می توانید بعدا آن را حذف کنید.

در پایین صفحه، حالت های مختلفی را مشاهده می نمایید. به طور پیش فرض، حالت “Photo” انتخاب شده است. برای جابجایی بین این موارد، انگشت خود را به سمت چپ یا راست بکشید. می توانید از گزینه های زیر مورد دلخواه را انتخاب کنید:

  • Time Lapse“: یک فیلم time-lapse ضبط کنید و سپس گوشی آیفون شما به طور خودکار این فیلم را بهم متصل و متحرک می کند.
  • Slo-Mo“: در سرعت فریم خیلی بالا، یک فیلم ویدئویی حرکت آهسته ضبط کنید.
  • Video“: با وضوح HD یا ۴K فیلم برداری کنید.
  • Portrait“: این حالت فقط در گوشی های آیفونی موجود است که دارای دو یا چند لنز هستند، پس این گزینه زمینه ای تار را برای شبیه سازی لنز پرتره با دیافراگم باز ایجاد می کند.
  • Square“: درست مانند عکس های اینستاگرامی، در حالت قطع مربعی عکس می گیرد.
  • Pano“: این کلمه مخفف “panorama” است، با استفاده از این گزینه می توانید یک تصویر گسترده بگیرید که گوشی آیفون شما به طور خودکار تصاویر مختلف را بهم متصل می کند تا این حالت خلق شود.

در پایین صفحه، پیش نمایش آخرین عکسی که گرفته اید نیز مشاهده می شود. برای دیدن همه عکس ها، روی آخرین عکس گرفته شده ضربه بزنید. اگر قفل گوشی آیفون خود را باز نکرده باشید، فقط امکان مشاهده عکس هایی وجود دارد که همین الان پس از روشن کردن صفحه نمایش گوشی گرفته اید.

در پایین صفحه سمت راست نیز یک دکمه وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بین دوربین های جلو و عقب یک مورد را انتخاب کنید. برای گرفتن عکس سلفی روی این دکمه ضربه بزنید و سپس دوباره روی آن ضربه بزنید تا به دوربین اصلی گوشی برگردید.

کنترل فوکوس و نوردهی

گوشی آیفون به طور خودکار تمام چهره های حاضر در قاب تصویر، حتا عکس چهره ها را نیز در اولویت قرار می دهد.

برای فوکوس روی یک شی خاص موجود در قاب تصویر، روی آن شی ضربه بزنید. گوشی آیفون شما باید به طور خودکار بر روی آن شی فوکوس کرده و آن قسمت را نوردهی کند. اگر گوشی خود را جابجا کنید و ترکیب قاب تصویر را تغییر دهید، باید دوباره روی شی مورد نظر فوکوس کنید، زیرا فوکوس خودکار دوباره فعال می گردد.

گاهی اوقات ممکن است بخواهید فوکوس و نوردهی را قفل کنید تا گوشی آیفون شما، تنظیمات قبلی را تغییر ندهد. برای این کار، روی یک منطقه ضربه بزنید و انگشت خود را در آنجا نگه دارید. با این کار هم فوکوس و هم نوردهی قفل می شود، بنابراین در صورت حرکت گوشی، تصویر کم نورتر یا پر نورتر نمی شود.

امکان تغییر مقدار نوردهی به صورت دستی از ویژگی های خیلی مفید است. به عنوان مثال، شاید بخواهید از غروب خورشید در پشت یک جسم عکس بگیرید. در این حالت می خواهید که روی هر آنچه که در پیش زمینه قرار دارد، فوکوس کنید، در حالی که روی غروب خورشید در پس زمینه نوردهی کنید. برای این کار، می توانید روی شیئی که می خواهید روی آن فوکوس کنید، ضربه بزنید، سپس ضربه زده و انگشت خود را حرکت دهید تا مقدار نوردهی تغییر کند.

می توانید این ویژگی را با قفل کردن فوکوس ترکیب کنید. ابتدا روی شیئی که می خواهید روی آن فوکوس کنید، ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید و سپس (در همین حرکت) انگشت خود را به سمت بالا و پایین بکشید. هنگامی که انگشت خود به سمت بالا بکشید، میزان نوردهی افزایش می یابد و اجازه ورود نور بیشتری را می دهد. حرکت به سمت پایین میزان نور تصویر را کاهش می دهد که برای گرفتن عکس از غروب خورشید بسیار مناسب است.

این ویژگی ها ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسند، اما اگر کاملاً با آن آشنا بشوید، خیلی آسان می شوند. سعی کنید این تکنیک ها را با هم ترکیب کنید. موارد مختلف را تجربه کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. همیشه می توانید عکس هایی که آن ها را نمی خواهید از برنامه Photos گوشی خود حذف کنید.

مرتبط: نحوه استفاده از مرکز کنترل در گوشی آیفون و آیپد

جابجایی بین لنزها

بعضی از گوشی های آیفون دارای چند لنز مختلف هستند که به شما این امکان را می دهد تا بین دید عریض (لنز استاندارد موجود در همه گوشی های آیفون) و دید فوق عریض یا تله، مورد دلخواه را انتخاب کنید. اگر گوشی آیفون شما دارای چند لنز باشد، یک لیبل “۱x” یا مشابه آن را در نزدیکی دکمه شاتر مشاهده کنید.

روی این آیکون ضربه بزنید تا بین فاصله کانونی های مختلف جابجا شوید. لنز “۱x”، به معنی عریض است، لنز “۰.۵x” به معنی فوق عریض و لنز “۲x” به معنی تله است. در هنگام نگارش این مقاله، تنها گوشی آیفون ۱۱ Pro دارای هر سه لنز است، هر چند که احتمالاً با مدل های آینده گوشی آیفون، این مورد تغییر خواهد کرد.

با فاصله های کانونی مختلفی که در دسترس شما قرار دارد، به عکس برداری بپردازید. لنز عریض (۱x) یک لنز همه جانبه و مسافرتی عالی است، با فاصله کانونی­ای معادل “دنیای واقعی” به مقدار ۲۶ میلی متر. لنز تصویر تله به یک لنز پرتره نزدیکتر است و فاصله کانونی آن معادل ۵۲ میلی متر است. لنز فوق عریض نیز با فاصله کانونی ­ای معادل ۱۳ میلی متر، در انتهای این دامنه قرار دارد.

گرفتن عکس های پرتره با لنز فوق عریض بسیار سرگرم کننده است، اما پرسپکتیو تصویر را بهم می ریزد. بینی روی چهره ها خیلی بزرگ خواهد شد، زیرا هر چیزی که به مرکز قاب تصویر نزدیکتر باشد، از لحاظ ابعاد اغراق آمیزتر می شود. لنز تصویر تله به شما این امکان را می دهد تا پس زمینه عکس های خود را فشرده کنید. برای زیبا جلوه دادن تصاویر پرتره، استفاده از این ویژگی بسیار جالب است.

البته در نهایت هیچ قانونی وجود ندارد. فقط با کسب تجربه و امتحان می توانید عکس های شگفت انگیزی در شرایط مختلف ایجاد کنید.

بزرگنمایی نوری و دیجیتالی

می توانید با باز کردن دو انگشتی قاب تصویر، روی قاب تصویر بزرگنمایی انجام دهید، درست همانند حالتی که در حین مشاهده یک نقشه یا یک صفحه وب، بزرگنمایی می کنید. اگر گوشی آیفون شما از چند لنز مختلف برخوردار است، می توانید با گرفتن دکمه “۱x” و کشیدن انگشت خود، به راحتی بزرگنمایی کنید. همچنین می توانید از این تکنیک برای بزرگنمایی دقیق و حرفه ای در هنگام فیلم برداری نیز استفاده کنید.

بزرگنمایی با استفاده از گوشی آیفون، معمولاً شامل بزرگنمایی دیجیتالی می شود، حتی اگر دوربین گوشی دارای لنز تصویر تله نیز باشد. گوشی آیفون برای ایجاد بزرگنمایی، باید پیکسل ها را بزرگ کند. این بدان معناست که کیفیت تصویر از دست می رود، مگر اینکه از لنز “۲x” از پیش تعیین شده همراه با لنز تصویر تله استفاده کنید.

اگر مقدار بزرگنمایی صورت گرفته خیلی زیاد باشد، اثر “snapping” رخ می دهد که در این شرایط گوشی آیفون مجبور است لنز مورد استفاده را تغییر دهد.

هرچه بزرگنمایی بیشتر، کیفیت تصویر هم بیشتر افت می کند. گوشی آیفون در تمیز کردن تصاویر پر دانه (نویزی) به طرز شگفت آوری عمل می کند، اما این نرم افزار فقط تا این حد پیش می رود. توصیه می کنیم در بزرگنمایی بیش از حد با احتیاط اقدام کنید.

بهتر است به جای بزرگنمایی بیش از حد، از روش نزدیکتر شدن به سوژه دلخواه استفاده کنید.

فیلمبرداری

برای رفتن به حالت ویدئو، روی قسمت انتخاب کننده حالت، انگشت خود را به سمت چپ بکشید. برای شروع ضبط فیلم، روی دکمه قرمز شاتر ضربه بزنید. در حین فیلم برداری، می توانید دکمه سفید گوشه قاب بزنید تا عکس های لحظه ای ثابت در Camera Roll ذخیره شوند.

در گوشی آیفونSE ، ۱۱، ۱۱ Pro و ۱۱ Pro Max قابلیت فیلم برداری به صورت QuickTake وجود دارد. برای این کار، تنها کافیست دکمه شاتر را در حالت عکس فشار داده و نگه دارید. انگشت خود را به سمت راست بکشید تا شاتر “قفل” شود و بدون دخالت دست به تصویر برداری ادامه دهید.

اکثر کنترل های دوربین دیگری که در اینجا وجود دارند، در حالت تصویر برداری نیز اعمال می شوند. کنترل های ذکر شده تغییر نوردهی و قفل کردن تنظیمات دوربین را نیز شامل می شوند.

حالت پرتره

حالت پرتره در گوشی های آیفون دارای سیستم های دوربین دو لنز و سه لنز، مانند گوشی آیفونX ، XS و خانواده سری ۱۱، موجود است. حالت پرتره عمق سوژه شما را محاسبه می کند. این حالت سپس یک نوع تاری را که می توانید در پس زمینه قاب تصویر با یک لنز پرتره با دیافراگم باز ایجاد کنید، اعمال می کند.

در دستگاه های قدیمی تر، مانند گوشی آیفون X، حالت پرتره فقط برای روی انسان ها کار می کند. گرچه در جدیدترین مدل گوشی های آیفون، حالت پرتره برای چیزهای مختلفی، از جمله حیوانات خانگی و اشیای بی جان نیز کار می کند.

با این حال، حتی می توان گوشی آیفون X را “فریب” داد تا در نور مناسب از یک گربه در حالت پرتره عکس بگیرد.

Tim Brookes

در حالی که حالت پرتره باعث غافلگیری دنیا شده است، اما باز هم این حالت کامل نیست. به خصوص، در لبه های ظریف (مانند مو یا شاخ و برگ ها) می تواند باعث ایجاد جلوه بد و تاری ناهموار، به خصوص در دستگاه های قدیمی بشود. وقتی در حالت پرتره عکس می گیرید، Live Photos به طور خودکار غیرفعال می شود.

همچنین می توانید برای تقلید از پیش تنظیمات نورپردازی استودیو، که در پایین قاب تصویر ظاهر می شوند، از حالت پرتره استفاده کنید. این پیش تنظیمات برای بهبود روشنایی در شرایط خاص مفید هستند.

مرتبط: بهترین روش ویرایش تصاویر در آیفون با استفاده از برنامه Photos

عکس برداری در نور کم با حالت شب

آیفون ۱۱ با استفاده از لنزهای عریض عادی (۱x) می تواند در حالت شب نیز عکاسی کند. گوشی های آیفون ۱۱ پرو و ​​۱۱ پرو مکس می توانند این کار را با استفاده از لنزهای عادی عریض (۱x) و تصویر تله (۲x) انجام دهند.

حالت شب با نوردهی چند ثانیه ای سنسور به شما این امکان را می دهد تا در نور کم نیز عکس برداری کنید. این قابلیت به شما اجازه می دهد تا نور بیشتری را به صحنه وارد کنید. سپس گوشی آیفون شما همه چیز را اصلاح می کند و تصویری با نویز کم تولید می کند.

حالت شب به طور خودکار در دستگاه های سازگار فعال می شود. این آیکون در گوشه قاب تصویر با یک عدد مربوط به ثانیه مشاهده می شود. این عدد مدت زمانی را نشان می دهد که گوشی آیفون به شما پیشنهاد می دهد تا شاتر را باز نگه دارید تا عکس به اندازه کافی نوردهی شود.

دوربین گوشی آیفون

برای باز کردن نوار لغزنده، روی نماد حالت شب ضربه بزنید. برای خاموش کردن حالت شب، نوار لغزنده را به سمت چپ بکشید تا “0s” نشان داده شود. برای قرار گرفتن در معرض نور برای مدت زمان طولانی تر، این نوار لغزنده را به سمت راست بکشید. نمی توانید به صورت اجباری از حالت شب در موقعیت هایی که به آن نیازی ندارند، استفاده کنید، زیرا در این حالت صحنه عکاسی بیش از حد در معرض نوردهی قرار می گیرد.

در هنگام عکاسی در حالت شب، حدالامکان بی حرکت و ثابت بمانید. اگر بیش از حد حرکت کنید، ممکن است تصویر شما تار یا غیر عادی بشود.

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن، یک سه پایه کوچک تلفن هوشمند خریداری کنید تا در بی حرکت نگه داشتن دستگاه، به شما کمک کند. همچنین می توانید از تایمر استفاده کنید تا هنگام فشار دادن دکمه شاتر، گوشی آیفون خود را جابجا نکنید.

آیا باید از قابلیت Live Photos استفاده کنید؟

Live Photos به شما این امکان را می دهد تا چند ثانیه فیلم به همراه یک تصویر ثابت ضبط کنید. آیکون Live Photos یک دایره است که با یک خط نقطه ای احاطه شده است. آیکون آن با فعال شدن این ویژگی به رنگ طلایی تبدیل می شود، اما در صورت غیرفعال بودن، به رنگ سفید همراه با یک خط در میان آن است.

هر زمان که لیبل “Live” را در بالا سمت چپ صفحه مشاهده نمودید، می توانید با ضربه زدن و نگه داشتن صفحه، می توانید تصاویرLive  را روی Camera Roll گوشی خود مشاهده کنید. در دستگاه های قدیمی با لمس سه بعدی، فقط کافیست صفحه را به صورت سه بعدی لمس کنید (فشار اجباری) تا یک Live Photo را مشاهده کنید.

از آنجا که اپل فرمت های تصویر و فیلم را به فرمت های HEIC و HEVC کارآمدتر تغییر داده است (که به رمزگشایی سخت افزاری وابسته است)، اندازه فایل ها تقریباً نصف شده است. این بدان معنی است که تصاویرLive  به اندازه گذشته فضای ذخیره سازی گوشی شما را اشغال نمی کنند. هنوز هم غیرفعال کردن این ویژگی، باعث حفظ فضای ذخیره سازی در تلفن شما می شود.

از دیگر مزایای تصاویرLive  امکان انتخاب یکKey Photo  جدید است. اگر یک تصویر ثابت با اندازه کامل، در اندازه مناسب نیست، اما شما یک Live Photo ضبط کرده اید، فقط کافیست به Camera Roll بروید. روی “Edit” ضربه بزنید و سپس دکمه Live Photos را لمس کنید. در طول کلیپ پیمایش کنید تا تصویر بهتری را پیدا کنید و سپس روی “Make Key Photo” ضربه بزنید.

دوربین گوشی آیفون

تصاویرLive  محتوای بیشتری را در تصاویر شما ذخیره می کنند. وقتی شما این تصاویر را در گردش کار خود قرار دهید، بهترین عملکرد را دارند. به یاد داشته باشید که ۱.۵ ثانیه قبل و بعد از فشار دادن دکمه شاتر در تصاویرLive  شما گنجانده خواهد شد. این مورد به شما کمک می کند تا حلقه های یکپارچه ای ایجاد کنید و به عکس های ثابت شما بازگشت های سرگرم کننده ای اضافه می کند.

برای گرفتن بهترین تصاویر Live، چند عکس مختلف بگیرید و روی این تصاویر کار کنید. برای دیدن گزینه های ایجاد حلقه، برگشت یا عکسبرداری با تاری همراه با نوردهی طولانی، می توانید تصاویر Live  در برنامه Photos را به سمت بالا بکشید. حتی می توانید از حلقه خود با فرمت GIF با GIPHY خروجی بگیرید.

تنظیماتی که شاید بخواهید آنها را تغییر دهید

می توانید رفتار برنامه دوربین را در بخشSettings > Camera  شخصی سازی کنید. به طور خاص، ممکن است بخواهید وضوح فیلم ها را در بخش “Record Video” از ۱۰۸۰ پیکسل به ۴K تغییر دهید.

در این قسمت چند مورد سرعت فریم مختلف نیز وجود دارد که می توانید از بین آنها مورد دلخواه را انتخاب کنید: سرعت فریم ۲۴ برای داشتن جلوه سینمایی، سرعت فریم ۳۰ برای داشتن یک جلوه تلویزیونی یا سرعت فریم ۶۰ برای ایجاد برخی از ویدیوهای غیر طبیعی با ظاهری هموار.

در اینجا همچنین می توانید تنظیمات ضبط حرکت آهسته را نیز تغییر دهید. هرچه وضوح تصویر بالاتر باشد و تعداد فریم های بیشتری در هر ثانیه بگیرید، فایل های ویدیویی شما بزرگتر خواهند بود. اگر اشتراکiCloud  شما از فضای زیادی (۲۰۰ GB+) همراه با فعال بودن قابلیتiCloud Photos ، برخوردار باشد، احتمالاً دیگر نیازی به نگرانی در مورد فضای ذخیره سازی نخواهید داشت، زیرا همه چیز در آنجا ذخیره می شود.

به بخش “Preserve Settings” نیز نگاهی بیندازید. این بخش نشان می دهد که آیا برنامه دوربین پارامترهای خاص استفاده شده در دفعه قبلی استفاده از دوربین را به خاطر می آورد یا خیر. به طور پیش فرض، برنامه دوربین به حالت عادی عکس برداری برمی گردد. “Camera Mode” را روشن کنید و در این شرایط حالت هایی مانند “Video” یا “Slo-Mo” را ذخیره می کند. برای حفظ جلوه های نرم افزاری، “Filter and Lighting” را روشن کنید.

دوربین گوشی آیفون

در زیر بخش “Formats”، گزینه “High Efficiency” را که به فضای کم دیسک و ” Most Compatible (بیشترین سازگاری)” احتیاج دارد را مشاهده می کنید که از فشرده سازی سنتی JPEG و H.264 برای عکس ها و فیلم ها استفاده می کند.

اگر نیاز به سرعت کار بیشتری دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از ویژگی “High Efficiency” است.

گوشی آیفون از یک دوربین حرفه ای برخوردار است

هیچ دلیلی وجود ندارد که از دوربین گوشی آیفون خود به عنوان دوربین اصلی خود استفاده نکنید. از بسیاری جهات، حتی از دوربین بدون آینه یا SLR دیجیتال نیز راحت تر و کارآمدتر است. هر آنچه را که در کیفیت تصویر و قابلیت ارتقا از دست می دهید، در قابلیت حمل دوربین، اتصال مستقیم به وب و عملکرد همواره رو به پیشرفت در نور کم ، به دست می آورید.

اگر می خواهید دوربین گوشی آیفون خود را به سطح بالاتری ارتقا دهید، خرید یک لنز افزودنی را در نظر داشته باشید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید