اگر می خواهید دستگاه خود را بفروشید، دور بیندازید یا هدیه دهید، مطمئن شوید که اطلاعات ذخیره شده لپتاپ، موبایل، تبلت و هر چیزی که طور بالقوه حاوی فایل های حساس است را به طور ایمن پاک کنید. پاک کردن ایمن اطلاعات دستگاه ضروری است زیرا امکان بازیابی فایل های حذف شده از انواع مختلف درایوها وجود دارد. اگر داده ها را به روش عادی حذف کنید، عموما بلافاصله از درایو اصلی حذف نمی شوند.

پاک کردن ایمن اطلاعات فلش USB، هارد اکسترنال و کارت های SD

فرایند پاک کردن درایوهای USB و هارد دیسک خارجی ضروری است. حتی اگر درایو USB یا هارد شما دارای حافظه Solid-State باشد، در نظر گرفتن این مورد ضروری است.

رابط USB، TRIM را پشتیبانی نمی کند، یعنی هر کسی می تواند به راحتی به فایل های حذف شده ی فلش مموری USB دسترسی پیدا کند.

برای پاک کردن هارد اکسترنال در ویندوز، نیاز به برنامه های پاکسازی درایو خاصی ندارید. فقط می توانید درایو را از داخل ویندوز فرمت کنید، اما باید یک فرمت full یا به زبان فارسی، کامل را انجام دهید و از فرمت سریع (Quick Format) اجتناب کنید.

این ترفند روی ویندوز ۱۰، ۱۱ یا هر ویندوز مدرن دیگری کار می کند. از ویندوز ویستا به بعد، گزینه ی Full Format تغییراتی به خود دید که باعث شد با صفر شدن مقادیر حافظه ای اطلاعات، کاملا پاک شوند.

حافظه SSD، تعداد نوشتار (Write) محدودی دارد که باعث کاهش عمر درایو (مخصوصا در مدل های ارزان قیمت) می شود. بهتر است این کار را خیلی کم و در شرایط خاص انجام بدهید، مثلا زمانی که می خواهید آن را دور بریزید.

پاک کردن ایمن اطلاعات

در مک، برنامه Disk Utility را باز کنید، درایو اکسترنال را در لیست سمت چپ باز کرده و روی Erase در نوار ابزار (Toolbar) کلیک کنید. البته شما می توانید با کلیک راست کردن بر روی درایو و انتخاب گزینه Erase نیز این کار را انجام دهید.

به طور پیش فرض، مک به طور ایمن درایو را پاکسازی می کند. برای تغییر آن، روی Security Options کلیک کرده و اسلایدر را یک درجه به سمت راست بکشید تا صفحه بگوید گذر داده های تصادفی را می نویسد (Write A Pass Of Random Data) و در آخر روی OK کلیک کنید. یک سیستم فایل (File System) برای درایو انتخاب کرده و برای ادامه روی Erase کلیک کنید.

پاک کردن ایمن اطلاعات

پاک کردن ایمن اطلاعات لپتاپ ها، کامپیوترها و هاردهای اینترنال (داخلی)

در لپتاپ یا کامپیوتر، هارد دیسک داخلی شما فقط در صورتی که هارد دیسک مکانیکی یا هیبرید باشد، باید پاکسازی کامل شود. هنگامی که یک فایل را روی درایو SSD حذف می کنید، فایل به لطف TRIM به طور خودکار از درایو به طور کامل پاک می شود که به سرعت SSD شما کمک شایانی می کند.

ترفندهای زیر فقط در صورت استفاده از هارد دیسک های مکانیکی یا هیبرید ضروری است و انجام آن در حافظه های SSD فقط به آن ها آسیب وارد می کند.

در ویندوز ۱۰ و ۱۱، کامپیوتر را به سادگی تمام ریسِت (Reset) کنید و در ویندوز، پاکسازی درایو در حین ریست را تایید کنید. با این کار درایو کاملا پاک می شود و دیگر نگران بازیابی اطلاعاتتان نخواهید بود.

پاک کردن ایمن اطلاعات

اگر از ویندوز ۷، لینوکس یا سیستم عامل دیگری استفاده می کنید، می توانید با بوت کردن سیستم خود از روی برنامه DBAN، این کار را انجام دهید. این برنامه، هارد دیسک را بوت کرده و پاک می کند و داده های رندوم (تصادفی، Random) را روی آن جای گذاری می کند. البته باید بدانید که قبل از این که کسی بتواند دوباره از کامپیوتر استفاده کند، باید ویندوز یا لینوکس را دوباره روی هارد نصب کند.

یک Wipe Pass ساده برای این کار کافیست.

در مک با هارد دیسک مکانیکی، می توانید آن را در حالت Recovery Mode بوت کرده و از برنامه Disk Utility برای پاک کردن کامل هارد دیسک قبل از نصب مجدد macOS استفاده کنید.

البته در صورت نیاز به نصب مجدد سیستم عامل، الزامی برای این کار نیست زیرا مک از File Vault برای پاکسازی ایمن استفاده می کند، تا از بازیابی اطلاعات حذف شده جلوگیری کند. اما اگر File Vault را غیر فعال کرده اید، پاک کردن درایوها به کمک Disk Utility ایده ی خوبی است.

پاک کردن ایمن اطلاعات موبایل و تبلت

آیفون و آیپدهای شرکت اپل، از پروتکل های رمزگذاری خاصی استفاده می کنند، بدین معنا که تنها می توانید اطلاعات را از طریق Settings > General > Reset و انتخاب گزینه ی Erase All Content And Settings پاک کنید. پس از انجام این کار، اطلاعات شخصی شما غیر قابل دسترس خواهد بود زیرا تمامی داده ها ابتدا رمزگذاری شده و سپس روی دستگاه شما ذخیره می شوند تا هیچ کس نتواند از آنها استفاده کند.

پاک کردن ایمن اطلاعات

موبایل های اندروید جدید نیز از این قابلیت بهره مند هستند و می توانید با برگرداندن موبایل به تنظیمات کارخانه اطلاعات دستگاه را به طور ایمن پاک کنید.

از آنجا که داده های ذخیره شده در دستگاه قبل از تنظیم به حالت کارخانه رمز گذاری شده بودند، داده های ذخیره شده در دستگاه درهم و نامفهوم خواهند بود.

رمزگذاری دستی

شما همچنین قادر به فعال کردن رمزگذاری کامل دیسک سخت زودتر از موعد هستید. وقتی رمزگذاری داده ها را فعال می کنید، داده های شما بدون عبارت گذرواژه رمزگذاری شده، بازیابی نمی شوند. داده ها به صورت به هم ریخته و رمزگذاری شده در هارد ذخیره می شوند که باعث می شود افرادی که از نرم افزارهای بهینه سازی داده استفاده می کنند، هیچ داده ای را مشاهده نکنند.

برای مثال، کروم بوک همیشه از رمزگذاری داده ها استفاده می کند. به همین علت، یک بازیابی به تنظیمات کارخانه ساده، غیر قابل دسترس بودن داده های شما را تضمین می کند.

اگر DVD یا CD دارید که می خواهید فایل های حساس داخل آن را پاک کنید، در صورت امکان بازنویسی آنها، به سادگی اطلاعات را پاک کنید. در غیر این صورت، قبل از دور انداختن، آنها را غیر قابل مصرف کنید. مثلا با قیچی آن ها را به چند قسمت مختلف برش دهید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید