اگر یکی از کلیدهای صفحه کلید سیستم ویندوز ۱۰ شما شکسته شده یا گمشده باشد (و این کلید یکی از کلیدهایی باشد که خیلی مورد استفاده شما نمی باشد)، این امکان وجود دارد که از این کلید شکسته تا زمان خرید یک صفحه کلید جدید، استفاده کنید. در اینجا چند ایده برای حل این مشکل وجود دارد که می توانید این ایده ها را امتحان نمایید.

روش ۱: کلید شکسته را با استفاده از نرم افزار PowerToys به یک کلید دیگر اختصاص دهید

با استفاده از ابزار رایگان PowerToys مایکروسافت برای ویندوز ۱۰، می توانید عملکرد این کلید شکسته را به یک کلید دیگری که غالبا از آن استفاده نمی کنید، کلیدی مانند Scroll یا Caps Lock یا یک کلید عملکردی دیگر، اختصاص دهید.

برای اختصاص دادن این کلید به کلید دیگری، اگر نرم افزار Microsoft PowerToys را، در صورت نصب نبودن روی سیستم، بارگیری نمایید. پس از راه اندازی آن، روی “Keyboard Manager” در نوار کناری کلیک کنید و سپس روی “Remap a key” کلیک نمایید.

در مثالی که اینجا زده ایم کلید Esc را به عنوان کلید شکسته در نظر گرفته ایم و آن را به کلید کم کاربرد Scroll Lock اختصاص داده ایم.

در پنجره “Remap Keyboard”، روی علامت به علاوه (+) کلیک کنید تا میانبر اضافه گردد.

در سمت چپ، باید کلیدی که قصد اختصاص آن به کلید دیگری را دارید، تعریف کنید. از منوی کشویی، کلید شکسته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در سمت راست در قسمت “Mapped To”، روی منوی کشویی کلیک کرده و کلید مورد نظر برای جایگزینی با کلید شکسته را انتخاب کنید.

در مثالی که ما در اینجا زده ایم، کلید Esc شکسته شده در نظر گرفته شده است و ما این کلید را با کلید Scroll Lock جایگزین می نماییم.

جایگزینی یک کلید شکسته شده روی صفحه کلید

برای بستن پنجره “Keyap Remap” روی “OK” کلیک کنید، حالا کلید اختصاص داده شده فعال می شود. این کلید را تست کنید و مطمئن شوید که این کلید به درستی عمل می کند.

در صورتی که کلید جدید به درستی کار نکرد، همواره می توانید با استفاده از پنجره “Remap Keyboard” در نرم افزار PowerToys تنظیمات را مجدداً تغییر دهید. همچنین می توانید روی نماد Trash کلیک کنید تا فرآیند اختصاص کلید شکسته به هر کلید دیگری به طور کامل حذف شود.

روش ۲: روکش کلید یک کلید دیگر را با روکش  کلید شکسته تعویض کنید

جایگزینی یک کلید شکسته شده روی صفحه کلید

تقریباً هر صفحه کلیدی از یک مکانیزم کلیدی با یک سوئیچ مکانیکی استفاده می کند که در واقع فرآیندهای الکترونیکی را انجام می دهد. در بالای آن یک قطعه پلاستیکی به نام keycap قرار دارد که این قطعه پلاستیکی همان قسمتی است که حروف مختلف روی آن چسبانده شده و ما آن ها را فشار می دهیم.

اگر یکی از روکش کلیدها خراب شود و یا گم شود، اما سوئیچ موجود در زیر آن سالم باشد، می توانید از یک روکش کلید مشابه با همان اندازه به جای کلید شکسته شده استفاده کنید. در اینجا هم از کلیدی استفاده کنید که چندان مورد استفاده شما نمی باشد.

معمولاً با استفاده از پیچ گوشتی تخت می توان روکش پلاستیکی  یک کلید را جدا نمود. فقط مراقب باشید فشار زیادی به کلید مربوطه وارد نکنید، زیرا این کلیدها با فشار زیاد به راحتی می شکنند.

پس از خارج کردن روکش کلید مورد نظر، آن را بر روی سوئیچ کلید گم شده قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا این کلید در جای خود قرار گیرد. برچسب موجود در روی کلید با عملکرد این کلید دیگر یکسان نیست، اما در صورت تمایل می توانید برچسب این کلید را با یک برچسب نوشته شده جدید تغییر دهید.

سایر گزینه های تعمیراتی

جایگزینی یک کلید شکسته شده روی صفحه کلید

اگر یکی از روکش های حروف صفحه کلید شما شکسته شده است و ترجیح می دهید برای این کلید شکسته یک مورد جایگزین بخرید و آن را با یک کلید دیگر از صفحه کلید خودتان تعویض نکنید، احتمالا می توانید یک کلید جدید را در سایت هایی مانند Laptopkey.com پیدا کنید. همچنین می توانید در eBay یک صفحه کلید از کار افتاده یا دست دوم (یا یک لپ تاپ ارزان قیمت) بخرید تا از به عنوان یک صفحه کلید جایگزین استفاده نمایید.

بسته به نوع کیبوردی کع روی سیستم شما نصب است (و مهارت شما در تعمیر لوازم الکترونیکی)، می توانید مکانیزم صفحه کلید شکسته را خودتان جایگزین نمایید. اگرچه برای اکثر افراد جایگزین نمودن کل صفحه کلید بسیار ساده تر به نظر می رسد.

وقتی همه موارد ذکر شده در بالا با شکست مواجه شدند، یک صفحه کلید جدید خریداری کنید

جایگزینی یک کلید شکسته شده روی صفحه کلید

اگر یکی از کلیدهای حروف صفحه کلید و یا یک کلیدی که از آن خیلی استفاده می کنید، شکسته شده است، گزینه های ارائه شده در بالا خیلی رضایت شما را جلب نخواهد نمود. شاید هم گزینه تعویض و قرار دادن روکش پلاستیکی یک کلید با یک کلید دیگر در مورد صفحه کلید شما عملی نباشد. در این شرایط بهترین گزینه برای شما خرید یک صفحه کلید جدید است.

اگر سیستم شما رومیزی است، مشکل شما به سادگی حل می شود، فقط کافی است یک صفحه کلید جدید خریداری کنید و آن را وصل نمایید! از طرف دیگر، اگر سیستم شما لپ تاپ است، لازم است که در مورد صفحه کلید جایگزین تحقیق کنید و همچنین نحوه نصب این صفحه کلید را نیز یاد بگیرید یا با پرداخت هزینه از یک شخص متخصص برای نصب صفحه کلید جدید کمک بگیرید.

موفق باشید و تایپ بدون مشکل مبارک!

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید