سیستم های Mac با یک ابزار فشرده سازی داخلی ساخته شده است که می تواند به شما در فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac کمک کند. علاوه بر این، استفاده از این ابزار بسیار آسان است! همچنین برای عملکرد بهتر، همیشه می توانید استفاده از یک برنامه شخص ثالث را نیز در نظر داشته باشید.

ابتدا،درباره ابزار داخلی Archive Utility صحبت خواهیم نمود. این ابزار یک برنامه مستقل نمی باشد، بلکه ویژگی ای است که به طور کامل با برنامه Finder ادغام شده است.

چگونگی فشرده سازی فایل ها و پوشه ها روی سیستم Mac

برای شروع برنامه “Finder” را باز نموده و فایل ها یا پوشه هایی را که می خواهید فشرده سازی کنید، پیدا کنید. اگر چندین فایل را انتخاب می کنید، هنگام انتخاب فایل ها کلید Command را نیز نگه دارید.

پس از اینکه فایل ها و پوشه های مورد نظر را انتخاب نمودید، بر روی آنها راست کلیک کنید تا منوی متنی ظاهر شود. در این منو، روی گزینه “Compress” کلیک کنید.

اگر چندین فایل مختلف را انتخاب کرده باشید، گزینه Compress تعداد فایل هایی را که انتخاب نموده اید، نشان می دهد.

پس از اتمام مراحل فشرده سازی، یک فایل فشرده شده جدید را در همان پوشه مشاهده خواهید کرد. اگر یک فایل یا یک پوشه را فشرده کنید، نام آرشیو (archive) ایجاد شده همان نام فایل یا پوشه را با پسوند “.zip” خواهد بود.

اگر چند فایل مختلف را فشرده سازی کنید، یک فایل جدید با نام “Archive.zip” ایجاد می گردد. برای یافتن آسان این فایل، بهتر است نام فایل را تغییر دهید.

حالا می توانید فایل فشرده شده Zip را به پوشه دیگری منتقل کنید یا آن را به صورت پیوست از طریق ایمیل ارسال نمایید.

نحوه غیر فشرده کردن فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

غیر فشرده سازی یک آرشیو حتی ساده تر از فشرده سازی آن است. مهم نیست که این یک فایل Zip بارگیری شده از اینترنت است یا آرشیوی که خودتان آن را فشرده کرده اید.

در برنامه Finder به قسمت آرشیوها بروید و روی فایل Zip مورد نظر دوبار کلیک کنید. پس از چند ثانیه، فایل یا پوشه فشرده در همان پوشه غیر فشرده می شود.

فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

اگر فایل غیر فشرده شده، یک فایل تکی باشد، می بینید که این فایل با همان نام قبلی به حالت اولیه خود بازگردانده می شود. اگر یک پوشه یا یک فایل Zip را که شامل چندین فایل است، غیر فشرده کنید، به صورت یک پوشه با همان نام آرشیو نمایش داده می شود.

نحوه تغییر تنظیمات Archive Utility

حتی اگر Archive Utility، دارای UI قابل مشاهده ای نباشد، می توانید برخی از تنظیمات آن را تغییر دهید. برای انجام این کار، Spotlight را روی سیستم Mac (Command + Space) خود باز کنید و “Archive Utility” را جستجو کنید.

فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

پس از باز شدن آن، روی گزینه “Archive Utility” از نوار منو کلیک کنید و سپس روی گزینه “Preferences” نیز کلیک نمایید.

در اینجا می توانید رفتار برنامه Archive Utility را در برنامه Finder تغییر دهید. می توانید یک مقصد پیش فرض جدید برای همه فایل های فشرده شده و غیر فشرده شده ایجاد کنید و همچنین انتخاب کنید که فایل های آرشیو شده به Trash منتقل شوند.

فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

جایگزین شخص ثالث: The Unarchiver

اگر به دنبال ویژگی های بیشتری هستید یا می خواهید فرمت های مختلفی مانند RAR ، ۷z، Tar و غیره را غیر فشرده سازی کنید، The Unarchiver را امتحان کنید. این برنامه یک ابزار کاملاً رایگان است که از بیش از ده ها فرمت آرشیو محبوب و نا آشنا پشتیبانی می کند.

فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

این برنامه به شما این امکان را می دهد تا مقصد فایل استخراج شده پیش فرض را تغییر دهید. علاوه بر این، به شما امکان می دهد پوشه جدیدی را برای فایل های استخراج شده ایجاد کنید، پس از اتمام استخراج کردن فایل ها، پوشه ها به طور خودکار باز می شوند و همچنین قابلیت فعال کردن حالت انتقال فایل آرشیو به Trash بعد از اتمام استخراج کردن را نیز ارائه می دهد.

 Howtogeek

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید