کمپانی اپل هشدار داده است که «قرار دادن گوشی‌ها در معرض ارتعاشات، مثل لرزش موتور سیکلت‌های پر قدرت» می تواند به دوربین‌ ایفون آسیب برساند. توضیح کاملاً منطقی برای خرابی دوربین ایفون با لرزش وجود دارد و می‌تواند بر دستگاه‌های اندروید هم تأثیر بگذارد.

مرتبط: نحوه تنظیم شدت لرزش یک گوشی تلفن اندرویدی

به راحتی اپل می‌توانست این موضوع را به یک شوخی تبدیل کند، اما خرابی دوربین ایفون با لرزش یک مسأله ثابت شده است. همه این‌ها حول تثبیت‌کننده تصویر اپتیکال (OIS) می‌چرخد که نه فقط در آیفون، بلکه در اکثر گوشی‌های هوشمند و مدرن یافت می‌شود.

مرتبط: تبدیل گوشی هوشمند به ماوس و کیبورد کامپیوتر

تثبیت‌کننده‌ای تصویر اپتیکال (OIS) چیست؟

تثبیت‌کننده‌ای تصویر اپتیکال، قابلیتی است که هدف آن تثبیت دوربین حین گرفتن عکس یا فیلم‌برداری است.

یک دوربین (OIS) دارای یک موتور داخلی کوچک است که عناصر داخل را به صورت فیزیکی حرکت می‌دهد. هنگام نگه داشتن گوشی، دستان شما کمی حرکت می‌کند یا می لرزند، موتورها از حرکت دست شما جلوگیری می‌کند.

خرابی دوربین ایفون با لرزش باعث می‌شود که که عکس یا ویدیو شما کم‌تر تار شود. OIS می‌تواند تفاوت زیادی در کیفیت عکس و فیلم شما ایجاد کند. غیر ممکن است که شما بتوانید که فقط با دستان خود گوشی را ثابت نگه دارید. مکانیسم‌های که این کار رو در گوشی آیفون و یا اندروید امکان‌پذیر می‌کنند، بسیار کوچک و ظریف هستند.

همین ظرافت و کوچک بودن این مکانسیم باعث می‌شود که آسیب‌پذیری آن در مقابله لرزش مطرح می‌شود.

مرتبط: راهکارهای ساده برای فشرده کردن ویدئو

چگونه لرزش می‌تواند به دوربین گوشی آسیب برساند؟

خرابی دوربین گوشی های هوشمند با لرزش

قطعات متحرک همان چیزی است که اغلب منجر به خرابی می‌شود به خصوص در مورد ابزارهای الکترونیک؛ دوربین‌های هوشمند با OIS دارای چندین قسمت متحرک کوچک در داخل آن است و آن قسمت، قسمت‌های ظریف هستند.
حساس بودن روی آن قسمت‌ها می‌تواند باعث از کار افتادن آن‌ها شود.

اجزای OIS برای مقابله با حرکت شما باید آزادانه حرکت کنند. این به معنی است که طور دائم در جای خود قرار نگرفته‌اند. بنابراین وقتی گوشی را به چیزی شبیه به موتور سیکلت می‌بندید، لرزش موتور می‌تواند به معنای واقعی قسمت‌های داخل دوربین را تکان دهند. این حرکات مکرر در طول زمان بر روی دوربین تأثیر می‌گذارد.

این چیزی که نیست که بیشتر مردم نیاز به نگرانی زیادی در مورد آن داشته باشند. با گذاشتن گوشی در جیب حین دویدن، به دوربین آسیب نمی‌رسد. لرزشی که باید نگران آن باشید که ممکن است به دوربین شما آسب بزند، موتورهای پرقدرت و حجم بالا مثل موتورسیکلت‌های پر قدرت است.

مرتبط: چگونه متوجه خرابی هارد خود شویم؟

برای جلوگیری از خرابی دوربین ایفون با لرزش چه کنیم؟

نکته اصلی که باید اجتناب کرد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این لرزش‌های با دامنه بالا است. بستن دستگاه‌های (آیفون یا گوشی‌های اندروید) خود به موتور سیکلت برای یک سفر کوتاه هر چند وقت یک بار خوب است ولی اگر این کار را در روز دو بار به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید، ممکن است آسیب شدیدی وارد شود.

اپل توصیه می‌کند اگر نیاز دارید که گوشی خود را روی موتور سیکلت یا سایر وسایل نقلیه پر قدرت به همراه داشته باشید، از پایه لرزشگیر استفاده کنید. ”QUAD LOCK” یکی از برندهای است که لوازم مخصوص به این کار را ارائه می‌دهد.

در آخر، خرابی دوربین ایفون با لرزش (و سایر گوشی های اندرویدی) چیزی نسیت که بیشتر مردم باید نگران آن باشند، اما بهتر است بدانید که چرا همچین اتفاقی روخ می‌دهد. این تکنولوژی‌ها بدون معایب نیستند. حال کمی متفاوت‌تر در مورد تثبیت‌کننده تصویر فکر خواهید کرد.

مرتبط: دوربین ۳۶۰ درجه نیکون

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید