اپل در یک مقاله جالب هشدار داده است که لرزش های شدید مثل موتور یک موتور سیکلت قدرتمند، می تواند به دوربین موبایل شما آسیب بزند. پس از برخی تحقیقات، مشخص شد که نه تنها این حرف اپل دروغ نیست، بلکه اندروید نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرد.

این مشکل حول محور تکنولوژی به نام تثبیت کننده تصویر نوری (Optical Image Stabilization یا به اختصار OIS) می چرخد که در بسیاری از موبایل های هوشمند کنونی به کار می رود و مختص آیفون نیست.

Optical Image Stabilization

Optical Image Stabilization با خنثی کردن درصدی از لرزش، به تثبیت عکس هنگام عکاسی یا فیلمبرداری با دوربین موبایل کمک می کند.

دوربین های مجهز به تکنولوژی OIS دارای یک موتور داخلی کوچک هستند که لرزش دست عکاس را مهار می کنند و باعث روان تر شدن ویدیو و شفاف تر شدن تصویر می شوند.

OIS می تواند تفاوت قابل توجهی در کیفیت عکس و فیلم ایجاد کند زیرا نگه داشتن موبایل بدون لرزش دست کمی دشوار است. مکانیسم OIS بسیار ظریف و کوچک است و همین مورد، عامل اصلی مشکل مطرح شده است.

لرزش موبایل چگونه به دوربین گوشی شما آسیب می زند؟

لرزش شدید دوربین موبایل

قطعات متحرک عموما زودتر از قطعات دیگر خراب می شوند. OIS دارای قطعات ظریف و کوچک متحرک است که با کوچک ترین فشاری خراب می شوند. برای مقابله با لرزش دست شما، این قطعات متحرک باید آزادانه حرکت کنند. بنابراین وقتی موبایل روی جسم محرکی قرار می گیرد، این قطعات به معنای واقعی کلمه خواهند لرزید و به مرور ساییده می شوند.

البته لازم نیست حساسیت چندانی نسبت به این قضیه خرج داد. لرزش گوشی در جیب شما هنگام دویدن تاثیر زیادی نخواهد داشت و عامل اصلی این نوع از آسیب ها بیشتر لرزش های بسیار شدید مثل لرزش موتور سیکلت هاست.

راه حل های موجود برای کاهش آسیب به دوربین موبایل

اصلی ترین چیزی که باید از آن اجتناب کرد، قرار دادن موبایل در معرض چنین لرزش های شدید است. اگر برای یک مسافت کوتاه موبایل شما روی موتورسیکلت قرار دارد، مشکل خاصی پیش نمی آید. اما اگر روزی دو بار و هر دفعه به مدت ۳۰ دقیقه با موتور سیکلت خود سفر می کنید، باید خیلی احتیاط کنید.

شرکت اپل توصیه می کند که در صورت نداشتن راه حل جایگزین و نیاز به در ارتباط قرار دادن موبایل در مقابل لرزش شدید، از یک پایه مهار ارتعاش (Vibration Dampening Mount) استفاده کنید. از برندهای معروف این حوزه می توان Quad Lock اشاره کرد.

در آخر، باز هم باید اشاره کرد که این مشکل، برای عموم مردم چندان مهم و ضروری نیست اما برای افرادی که با این قضیه و وسایل مرتعش در ارتباط هستند، این موضوع یک زنگ خطر جدی است. هر چیز خوبی، بدی های خود را نیز دارد و تکنولوژی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، عرضه کننده محصولات دل در ایران|

فروش و خدمات محصولات دل در ایران

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید