به طور حتمی ۵G نسل بعدی فناوری سلولی برای نسل بعدی تلفن های هوشمند است. در همین حال یک نگرانی در مورد خطر این شبکه جدید و قدرتمند روی سلامتی وجود دارد. شما چقدر نگران خطرات نسل  ۵G برای سلامتی انسان هستید؟

تا کنون ممکن است شما مقالاتی در فیسبوک یا وب سایت‌های بهداشتی درمانی دیده باشید و به این نتیجه برسید که ۵G یک نوع خطرناکی از تکنولوژی سلولی سنتی است با تشعشعات انرژی بالاتر اثرات مخرب بالقوه بر روی انسان می گذارد. برخی از متخصصان ادعا می‌کنند که این شبکه جدید فرکانس های رادیویی ساطع می ‌کنند که می‌تواند بهDNA  آسیب برساند و منجر به سرطان شود. به علاوه باعث ایجاد آسیب اکسیداتیو (oxidative) که باعث پیری زودرس می شود، اختلال در متابولیسم سلولی و به طور بالقوه منجر به بیماری ‌های دیگر از طریق تولید پروتئین ‌های استرس (stress) شوند. برخی مقالات بر اساس مطالعات تحقیقاتی و نظرات سازمان‌های مشهور مانند سازمان بهداشت جهانی منتشر و اطلاع رسانی شده اند.

این امر نگران ‌کننده به نظر می ‌رسد، اما بیایید نگاهی به علم واقعی بیندازیم.

۵G چیست؟

۵G چند سال است که معرفی شده، اما امسال سالی است که شرکت های مخابراتی روند اجرای استاندارد جدید بی سیم را آغاز می کنند. اگر چه این تکنولوژی یک سال یا بیشتر در دسترس بوده است، اما AT&T،Verizon  و Sprint  به تازگی شروع به استقرار شبکه ‌های خود در نیمه اول سال کرده‌اند. ۵G در بیش از تعداد انگشت شماری از شهرها جایگاه خوبی را کسب خواهد کرد.

این امور باعث نمی شود تولید کنندگان دستگاه و ارائه دهندگان خدمات از ۵G استفاده نکنند. به عنوان مثال گلکسی سامسونگ S10  و Fold هر دو در کنار مدل‌ هایی مثل ال جی، Huawei، موتورولا،ZTE  و غیره از ۵G  پشتیبانی می کنند.

خطرات فناوری نسل 5G

۵G حداقل عملکردی ده برابر بهتر از شبکه های دیگر ارائه می‌ دهد. آخرین ارتقا شبکه ۴G بود که در سال ۲۰۰۹ با سرعت حدود Mbps10 شروع شد. در مقایسه با آن ۵G حداکثر سرعت را بین ۱۰ تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه به شما ارائه می دهد. هم چنین زمان تاخیر شبکه از ۳۰ ملی ثانیه به حدود ۱ میلی ثانیه کاهش یافته و شرایط برای پخش بازی های ویدیویی، فیلم های آنلاین و اینترنت اشیاء  ایده آل شده است. در عین این که ۵G برای اتصال به سنسورها، رایانه ها و سایر دستگاه ها هم با تأخیر بسیار کمی عمل می کند.

بررسی مشکلات ۵G

قبل از این که مشکلات ۵G  را بررسی کنیم، خوب است که آخرین خطرات در مورد تشعشعات اتفاق افتاده را بررسی کنیم. خطرات تابش الکترومغناطیسی شبکه ۵G  سال ها است که تیتر مقالات و خبرها می باشد. شما هم حتما بحث های زیادی درباره خطرات سلامتی وای فای گرفته تا کنتورهای هوشمند دیده اید.

برای مثال حساسیت الکترومغناطیسی (Electromagnetic hypersensitivity)  یک بیماری فرضی است که در آن برخی افراد علایم ناتوان‌ کننده‌ای را در حضور تشعشعات دستگاه هایی مانند تلفن‌های همراه و Wi – Fi  دارند. رفتار عجیب Michael McKean  در برنامه هم نشان دهنده همین موضوع بود. اما با وجود افرادی که حداقل ۳۰ سال است که چنین ادعای حساسیتی دارند، بررسی های علمی منظمی انجام شده و نشان داده است که افراد نابینا حتی نمی توانند تشخیص دهند چه زمانی در حضور یک میدان الکترومغناطیسی هستند و سازمان بهداشت جهانی هم اکنون ارزیابی روانشناسی را برای افرادی که مبتلا هستند توصیه می کند.

به همین ترتیب دهه‌ها مطالعات هیچ ارتباطی بین تلفن‌های همراه و سرطان های مختلف مانند تومورهای مغزی پیدا نکرده اند. هر چند که این مطالعات شهرهایی مثل سانفرانسیسکو را مانع از تصویب قوانینی که فروشگاه ها را برای نمایش اشعه ساطع شده توسط گوشی ها اجبار می کند نکرده است.

ساطع شدن فرکانس های رادیویی چقدر خطرناک می تواند باشد؟

خطرات فناوری نسل 5G

ریشه همه نگرانی های مربوط به شبکه های تلفن همراه ، تشعشع رادیواکتیو (RFR)است. RFR شامل هر چیزی که در طیف الکترومغناطیسی ساطع شود، از مایکروویو گرفته تا اشعه ایکس، امواج رادیویی گرفته، نور مانیتور یا نور خورشید می باشد.

دانشمندان می‌ گویند که مهم‌ ترین معیار در مورد خطرناک بودRFR ، این است که آیا آن اشعه جزو تابش هایionizing  یا non-ionizing می باشد یا خیر. به بیان ساده هر گونه تشعشعی کهnon-ionizing  باشد، برای شکستن پیوندهای شیمیایی بسیار ضعیف است که شامل اشعه ماورا بنفش، نور مرئی، مادون‌ قرمز و هر چیزی با فرکانس پایین مانند امواج رادیویی می شود. فن آوری های روزمره مانند خطوط برق، رادیو FM و Wi-Fi نیز در این محدوده قرار می گیرند. فرکانس های بالای UV مانند اشعه ایکس و پرتوهای گاما ionizing  هستند.

نکته: امواج مایکروویوها استثناء بوده و در عین این که non-ionizing هستند، اما به بافت ها آسیب می رساند.

دکتر استیو نولا، استادیار عصب ‌شناسی دانشگاه ییل و سردبیر پزشکی مبتنی بر علم می‌داند که مردم عموما نگران تشعشعات هستند، چرا که آن ها به سلاح‌ های هسته‌ای فکر می‌کنند. آن‌ها در مورد تشعشعاتionizing  نگران هستند که قطعا می ‌تواند باعث آسیب شود و سلول‌ها را نابود کند. اما از آن جایی که تابشnon-ionizing  باعث آسیبDNA  یا بافت نمی ‌شود، این دکتر عقیده دارد که بیشتر نگرانی ها در موردRFR  نا به جا است. او می‌گوید: ” تا به حال هیچ مکانیزم شناخته‌ شده‌ای برای اکثر اشعه های non-ionizing وجود ندارد که حتی یک اثر بیولوژیکی داشته باشد.”

مطالعات صریح و مطمئن نیستند

فقط به این دلیل که هیچ مکانیزم شناخته‌ شده‌ای برای تشعشعاتnon-ionizing  وجود ندارد تا اثر بیولوژیکی داشته باشد، به این معنی نیست که این تشعشعات بی‌ خطر هستند یا هیچ اثر مضری ندارند. در نتیجه محققان هم چنان به انجام مطالعات خود ادامه می‌ دهند. یک مطالعه جدید توسط برنامه ملی سم شناسی (NTP) آغاز شده که توسط اداره بهداشت و خدمات انسانی اداره می‌ شود. دانشمندان در این مطالعه گسترده در مورد تشعشع فرکانس رادیویی تلفن همراه دریافتند که قرار گرفتن زیاد در معرض۳G RFR  منجر به ایجاد برخی تومورهای سرطانی، تومورهای مغزی و تومورهایی در غدد فوق کلیوی موش های نر می‌ شود.

این مطالعات نشان می دهد که کار دانشمندان چقدر سخت است. همان طور که RealClearScience هم به آن اشاره کرده است، تعداد تومورهای شناسایی شده به قدری اندک بوده اند که از نظر آماری این بیماری ها کاملا اتفاقی رخ می دهند. علاوه بر این، سطح و مدت قرار گرفتن در معرض RFR به مراتب بیش از آنچه که هر انسان واقعی در معرض آن قرار دارد در نظر گرفته شده و حتی موش های آزمایش شده تحت تابش طولانی از موش های کنترل و آزمایش نشده عمر بیشتری داشتند. دکتر نولا می‌ گوید ” محققان با تجربه به آن فقط به چشم یک مطالعه نگاه می ‌کنند که واقعا چیزی را ثابت نمی کند.”

اندازه گیری خطرات ۵G

گذشته از مطالعات فناوری ۵G در حال ارائه به بازار است و همان طور که گفته شد نگرانی هایی درباره این فناوری جدید وجود دارد.

یک مشکل شایع در۵G  این است که به دلیل قدرت پایین فرستنده ‌های۵G  باید تعداد زیادی از آن‌ ها وجود داشته باشند. Environmental Health Trust ادعا می ‌کند که فناوری۵G  به ساخت هزاران آنتن بی‌ سیم جدید در محله‌ها و شهرها نیاز دارد. طبق تخمین های زده شده یک سلول کوچک یا هر فرستنده دیگری برای هر ۱۰ خانه قرار داده خواهد شد.

اما در آخر نباید خیلی نگران ریسک این فناوری باشید. همان طور که دکتر نولا گفت قدرت و فرکانس این فناوری هنوز از نور خورشید کمتر است. شما در آفتاب راه می روید و در معرض اشعه الکترومغناطیسی قرار دارید که بسیار وسیع تر و قوی تر از آنتن های سلولی ۵G است.

به راحتی می توان ادعاهایی پیدا کرد که بیان می کنند فرکانس بیشتر۵G  به تنهایی یک خطر محسوب می شود. سایت RadiationHealthRisks.com نشان می دهد که فناوری های ۱G، ۲G، ۳G و ۴G از فرکانس ۱ تا ۵ گیگا هرتز استفاده می کنند. در حالی که۵G از فرکانس ۲۴ تا ۹۰ گیگا هرتز استفاده می کند و سپس ادعا می کند که در تابش RF از طیف الکترومغناطیسی، هر چه فرکانس بالاتر باشد برای موجودات زنده خطرناک تر است. اما این فقط این یک ادعا است و علم واقعی کمی وجود دارد که آن را اثبات کند. در نتیجه ۵G در طبیعت اشعه non-ionizing محسوب می شود.

 

در واقع FCC از این ادعا پشتیبانی نمی کند. نیل درک گریس یک افسر ارتباطات در FCC می گوید ” وجود تجهیزات ۵G و سیگنال های فرستنده های بی سیم به طور معمول در هر مکانی که برای عموم قابل دسترسی باشد، بسیار کمتر قرار گرفتن مردم در معرض RF است.” FCC  برای ارزیابی واقعی ریسک سلامتی از FDA دفاع می کند که یک رویکرد مستقیم اما کم اهمیت برای رفع خطرات دارد: ” شواهد علمی هیچ مشکلی در سلامتی را به دلیل وجود تلفن های همراه اثبات نکرده است”.

در سال ۲۰۱۱ سازمان بهداشت جهانی طبقه بندی پرتوهای RF را به عنوان عامل گروه ۲B با عنوان “احتمالاً سرطان زا برای انسان” تعریف کرده است. این موضوع هم آنچنان قطعی به نظر می رسد. دکتر نولا بیان دارد که ” شما باید به همه چیزهای طبقه بندی می شوند به عنوان یک سرطان زا احتمالی نگاه کنید حتی چیزهایی مانند کافئین. این طبقه بندی بر اساس یک استاندارد ضعیف است که اساساً هیچ معنایی ندارد. مثل این است که بگوییم  همه چیز باعث سرطان می شود.”

بخشی از مشکل اعلامیه WHO این است که این موضوع یک خطر و نه در معرض خطر عنوان شده است. تمایز ظریفی دارد که غالباً افرادی غیر از دانشمندان به آن توجه زیادی نکرده اند. در حالی که تفاوت زیادی بین precision و accuracy وجود دارد. precision اشاره دارد که داده های شما تا چه حد اندازه گیری شده است. اما accuracy  به نزدیکی آن با مقدار واقعی اشاره دارد. ممکن است شما یک دوجین دماسنج نادرست داشته باشید که همگی درجه حرارت اشتباه را با دقت بسیار بالایی به شما می گویند. وقتی WHO قهوه، نیکل یا خیار شور را به عنوان یک سرطان زای احتمالی طبقه بندی می کند، مشخص است که بدون توجه به خطر دنیای واقعی آن را اعلام می کند. نولا توضیح می دهد” یک تپانچه پر شده یک خطر است ، زیرا از لحاظ تئوریکی می تواند خسارت وارد کند. اما اگر آن را در گاوصندوق قفل کنید خطر آن ناچیز است. ”

دانشمندان به آزمایش شبکه‌ های جدید به عنوان فن‌آوری ادامه خواهند داد تا مطمئن شوند که فن‌آوری که ما هر روز از آن استفاده می‌ کنیم بی‌خطر است.اخیرا در ماه فوریه سناتور ایالات‌ متحده FCC  و FDA  را برای تحقیق در مورد خطرات بالقوه ۵G منصوب کرد. همان طور که مطالعه NTP  نشان می ‌دهد، تحقیق در مورد خطرات تشعشعات دشوار و اغلب بی ‌نتیجه بوده و زمان زیادی طول می کشد تا پیشرفت واقعی داشته باشد.

اما اکنون هر چیزی که ما در مورد شبکه ‌های ۵G می ‌دانیم نشان می دهد که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. به هر حال تکنولوژی‌های بسیاری وجود دارند که ما هر روز با ریسک قابل توجهی از آن ها استفاده می‌کنیم و همان طور که دکتر نولا می ‌گوید” خطر ۵G کم است  اما صفر نیست. اما ما هم چنان هیچ علامتی در دنیای واقعی از آن ندیده ایم.”

Howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید