احتمالاً شنیده‌اید که می گویند وای فای های عمومی خطرناک هستند. برخی از این توصیه ها اشتباه بوده و وای فای های عمومی نسبت به سال های گذشته ایمن تر شده‌اند. اما هنوز هم خطراتی درباره آنها وجود دارد.

آیا وای فای عمومی ایمن است یا خیر؟

بررسی این قضیه کمی پیچیده است. این حقیقت که به دلیل استقبال گسترده از HTTPS وب سایت ها، استفاده از وای فای عمومی امن‌تر از گذشته شده کاملا درست است. افراد دیگری که در شبکه اینترنت هستند، دیگر نمی‌ توانند روی کارهایی که انجام می ‌دهید جاسوسی کنند.

اخیراً EFF از امنیت وای فای  صحبت کرده و گفته: ” چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که باید نگران آن ها باشید. اما می توانید با خیال راحت وای فای عمومی را از لیست نگرانی های خود پاک کنید.”

این توصیه ها معقول به نظر می رسند و اگر وای فای عمومی کاملاً بی خطر باشد، بسیار خوب خواهد شد! مطمئناً شما هم از وای فای عمومی استفاده کرده و به اندازه گذشته نگران آن نیستید.

اما اگر از ما سؤال می کنید که آیا وای فای عمومی کاملاً ایمن است ما جواب دیگری داریم. دیوید لیندر در کنتراست امنیتی با بیان خطرات مخرب هات اسپات ها (hotspot)، استدلال EFF را زیر سوال برد. هکر نیوز هم در مورد خطرات وای فای عمومی نظرات زیادی داشت. ما سعی می کنیم در این مقاله خطرات احتمالی این وای فای ها را توضیح دهیم.

این را می دانیم که افراد معمولی دیگر نمی توانند فعالیت های شما را از طریق وای فای عمومی جاسوسی کنند. اما هنوز هم این امکان وجود دارد که یکسری افراد کارهای غیر قانونی را انجام دهند. استفاده از VPN هنگام کار با وای فای عمومی یا عدم استفاده از آن ایمن ترین راه است.

مرتبط : وای فای یا کابل شبکه اترنت کدام یک بهتراست؟ ، آیا باید در سال ۲۰۲۰ از اینترنت وای فای ۶ استفاده کنیم؟

چرا وای فای عمومی از گذشته امن‌تر شده است؟

wifi

استفاده از پروتکل  HTTPSدر وب سایت ها مشکل امنیتی وای فای را برطرف کرده است. قبل از گسترده شدن HTTPS، بیشتر وب سایت ها از HTTP استفاده می کردند. وقتی با وای فای عمومی به یک وب سایت HTTP دسترسی پیدا می کنید، افراد دیگر در شبکه از ترافیک شما مطلع بوده، صفحه هایی که می بینید را مشاهده کرده و به پیام ها و سایر داده های ارسال شده توسط شما دسترسی خواهند داشت.

بدتر از همه اینکه هات اسپات های عمومی می ‌توانند باعث ایجاد حمله ” man in the middle ” شوند. در این حالت هات اسپات می تواند هر صفحه وب یا محتوای دیگری که از طریق HTTP به آن دسترسی داشته باشد را تغییر دهد. به عنوان مثال اگر از طریق HTTP یک نرم افزار دانلود کنید، هات اسپات وای فای در عوض یک بدافزار را در سیستم شما نصب می کند.

به همین دلیل اکنون استفاده از HTTPS بسیار گسترده شده و مرورگرها، وب سایت هایی که با HTTP کار می کنند را نامناسب می دانند. اگر به یک شبکه وای فای عمومی وصل شوید و از طریق HTTPS به وب سایت ها دسترسی پیدا کنید، افراد دیگر در شبکه می توانند نام دامنه سایتی که به آن وصل شده‌اید را مشاهده کنند. اما نمی توانند صفحه دقیقی که در آن وب سایت مشاهده می کنید را ببینند و مطمئناً هم نمی توانند چیزی را در سایت دستکاری کنند.

همچنان احتمال بروز برخی مشکلات وجود دارد!

در حالی که وای فای عمومی اکنون بسیار ایمن تر شده است، اما هنوز کاملاً خصوصی نیست. به عنوان مثال  اگر در وب سایت ها جستجو می کنید، ممکن است در نهایت با یک سایت HTTP مواجه شوید. همانطور که گفتیم با این اتفاق، افراد دیگر در شبکه از سایت هایی که بازدید می کنید مطلع بوده و به داده های شما دسترسی خواهند داشت.

هنگامی که به یک وب سایت وصل می شوید، دستگاه شما با سرور DNS پیکربندی شده خود با شبکه تماس می گیرد و آدرس IP را پیدا می کند. به عبارت دیگر اگر به یک شبکه عمومی وای فای متصل بوده و در اینترنت گشت و گذار کنید، شخص دیگری که در نزدیکی شما باشد می تواند ببیند که شما کدام وب سایت ها را مشاهده می کنید.

با این حال اگر صفحه HTTPS باشد، شخص نمی تواند متوجه شود که دقیقا در کدام قسمت آن وب سایت هستید. به عنوان مثال متوجه می شوند که شما در سایت Howtogeek.com هستید، اما نمی دانند کدام مقاله را می خوانید.

وای فای عمومی

یک هات اسپات مخرب می تواند شما را به سمت وب سایت های مخرب هدایت کند. اما به احتمال زیاد شما دقت چندانی به HTTPS بودن یا نبودن سایت نمی کنید. در نتیجه هنگام ورود به سیستم این سایت ها اطلاعات خود را وارد کرده و با این کار به آنها دسترسی می دهید.

حتی برنامه ها نیز می توانند مشکل ساز باشند. چرا که همه برنامه های تلفن هوشمند شما معتبر نیستند و داده ها را از طریق HTTPS انتقال نمی دهند. در واقع برنامه ها باید از HTTPS  به جای HTTP استفاده کنند؛ اما در عمل فهمیدن اینکه آیا همه برنامه ها به درستی رفتار می کنند کمی دشوار است.

چگونه از اطلاعات خود محافظت کنیم؟

اگر چه استفاده از وای فای عمومی ایمن‌تر و خصوصی‌تر از گذشته شده است، اما هنوز نمی توان به آن اعتماد کامل کرد.

بهترین راه حفاظت از داده ها و سیستم کامپیوتری، استفاده از VPN هنگام کار کردن با وای فای عمومی می باشد. هنگامی که از یک VPN استفاده می‌ کنید، به یک سرور جداگانه متصل شده و همه ترافیک سیستم شما از طریق یک مسیر رمزنگاری شده روت می شود. هیچ ‌کس هم حتی نمی ‌تواند ببیند کدام وب سایت ‌ها را به هم متصل می ‌کنید.

همچنین می ‌توانید به طور کامل از شبکه ‌های عمومی وای فای دوری کنید. به عنوان مثال اگر شما یک برنامه داده‌های همراه با قابلیت اتصال بی‌سیم و یک تلفن همراه داشته باشید، می‌توانید لپ تاپ خود را به هات اسپات تلفن خود وصل کرده و از مشکلات بالقوه وای فای عمومی اجتناب کنید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید