توضیحات ارائه شده ذیل درباره چگونگی تشخیص مشکل، تعمیر و همچنین در مورد سخت افزارهای گوناگون و مهم لپ تاپ می باشد. علی رغم تصور شما درباره ساده بودن سخت افزار لپ تاپ، این بخش جزء مهمی از عملکرد روزانه سیستم به حساب می آید. با بروزرسانی لپ تاپ و پیروی از توصیه های زیر، از سلامت سیستم و بخش سخت افزاری آن اطمینان حاصل کنید. با ادامه مقاله آموزش تعمیر لپ تاپ مجله نمایندگی دل با ما همراه باشید.

مرحله ۱) اطلاعات کلی درباره لپ تاپ ها : مروری کلی بر سخت افزار

آموزش تعمیر لپ تاپاجزای کلی سخت افزار :

 1. فن (خنک کننده) پردازنده؛ خنک نگه داشتن لپ تاپ
 2. گرماگیر یا همان فن؛ مختص لپ تاپ به شکلی که بیش از حد گرم نمی شود و هوا را در فضایی فشرده به گردش درمی آورد
 3. سوکت CPU؛ پردازنده (پردازشگر هسته ای) درون آن قرار می گیرد
 4. CPU یا واحد پردازشگر هسته ای؛ دستورالعمل برنامه ها را اجرا می کند (هسته)
 5. هارد دیسک (یکی از حافظه های ذخیره سازی جانبی داده است)؛ ذخیره دائمی داده ها
 6. باتری سیماسی (CMOS)؛ باتری موجود در مادربورد برای استفاده هایی نظیر بایوس (سامانه ورودی)
 7. کارت شبکه وایرلس؛ افزودن آپشن های بدون سیم به لپ تاپ
 8. بلندگوها؛ ساخته شده با هدفی مبرهن برای پخش صدا که به مادربورد متصل است
 9. رم؛ حافظه لپ تاپ ( حافظه تصادفی یا حافظه خواندن/نوشتن) نوعی حافظه برای ذخیره سازی موقت اطلاعات رایانه ای
 10. باتری؛ منبع انرژی اصلی لپ تاپ (قبل از هرچیز از باتری و عملکردش اطمینان حاصل نمایید)

مرحله ۲) تعمیر و مراقبت از لپ تاپ

آموزش تعمیر لپ تاپمراقبت های فیزیکی از لپ تاپ

برای تعمیر یک لپ تاپ باید دارای انواع گوناگونی از پیچ گوشتی ها مثل چهارسو یا یک سو برای باز کردن مدل های مختلفی از پیچ باشید. حتی با استفاده از یک مولتی متر دیجیتالی قادر به اندازه گیری کمیت های موجود در مادربورد مثل زمانیکه کابل پر از سیم پیچی است، خواهید بود. تمیز نگه داشتن لپ تاپ با استفاده از نوعی هوای پرقدرت و فشرده به منظور خاکروبی کیبورد و دیگر قسمت ها، به نوبه خود از اهمیت بالایی برخوردار است. همین که از خنک بودن سیستم خود نیز مطمئن باشید، عملکرد بهتری از آن خواهید دید. ناگفته نماند که استفاده از آنتی استتیک حین تعمیر، از شما محافظت و خطر برق گرفتگی را نیز کاهش می دهد.

مراقبت از نرم افزار های لپ تاپ

در این بخش امر ضروری توجه و مراقبت از نرم افزارهای disk management ،CHKDSK و defrag می باشد. مدیریت فایروال (دیوار آتش) برای حفاظت از سیستم با ممانعت از در دسترس قرار گرفتن منابع درون شبکه از منابع غیر مجاز خارجی و ابزارهای مخرب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. قالب بندی کردن داده ها برای ذخیره آن ها در هارد درایو نیز به بخش نرم افزار لپ تاپ شما کمک می کند.

مرحله ۳) چگونگی عیب یابی، تعمیر و رفع نواقص لپ تاپ

آموزش تعمیر لپ تاپچگونگی عیب یابی، تعمیر و رفع نواقص اجزای سیستم

 • توان باتری : از عملکرد صحیح باتری لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید. چنانچه بخشی از LED روشن تر از بخش های دیگر بود، آداپتور را بررسی کنید.
 • مادربورد : این مشکل ممکن است تنها با شکستن پورت DC رخ دهد یا اینکه مادربورد سیستم شما کاملا از کار بیفتد. از طرق مختلفی قادر به بررسی این مشکل حتی با استفاده از یک مولتی متر دیجیتالی خواهید بود.
 • ال سی دی/عدم نمایش تصویر : این مشکل ممکن است ناشی از عملکرد ناصحیح رم باشد. یا رم قدیمی را با یک رم جدید عوض کنید یا یک بار رم را خارج کرده و دوباره درون سیستم قرار دهید.
 • پارازیت دادن : وجود این مشکل یا بدلیل هارد درایو است یا سیستم بد خنک کنندگی لپ تاپ. بدین منظور فن را وارسی کنید تا از چرخش صحیح آن خاطرتان جمع شود و در صورت لزوم اقدام به تعویض یا تعمیر فن کنید.
 • مشکلات ناشی از فن/بیش از حد گرم شدن لپ تاپ : از تمیز بودن فن لپ تاپ تان اطمینان حاصل کنید؛ چرا که فن ها به دلیل فشرده بودن گرمای زیادی تولید می کنند. بایوس را نیز بروزرسانی کنید؛ اگر سیستم همچنان پارازیت تولید کرد از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.
 • مشکلات هارددرایو : اگر سرعت هارددرایو شما پایین است قطع به یقین از defrag برای defragment کردن فایل ها و پوشه ها به منظور مدیریت و افزایش فضای بیشتر استفاده کنید. اگر حین دسترسی به داده های هارددرایو، صدای کلیک بلندی از سیستم به گوشتان رسید، برای عملکرد بهتر جابجایش کنید.
 • مشکلات ویدیویی : از شکسته نبودن صفحه ال سی دی و نبود هیچ گونه مشکلی در این قسمت، اطمینان حاصل کنید.
 • همچنین از آپدیت بودن ویدیو درایور خود مبنی بر سالم بودن لپ تاپ نیز مطمئن گردید.

در مرحله بعد ۳ تا از مشکلات اساسی که ممکن است برای لپ تاپ تان بوجود آید، عیب یابی، تعمیر و رفع صحیح این مشکلات را با جزئیات دقیق تری توضیح خواهیم داد.

مرحله ۴) عیب یابی، تعمیر و رفع نواقص لپ تاپ : مشکلات مربوط به عدم نمایش تصویر

آموزش تعمیر لپ تاپعدم نمایش تصویر و ایجاد صدای گوشخراش در لپ تاپ ممکن است بنا به دلایل گوناگونی رخ دهد.

یکی از این مشکلات، عدم نمایش تصویر است. یکی از رایج ترین مشکلات، عدم نمایش و یا به کلی سیاه شدن تصویر حین روشن شدن لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ و آل این وان می باشد. اگر همیشه با این مشکل مواجه شدید از روشن بودن لپ تاپ مطمئن شوید. ببینید فن در حال چرخش است و یا LCD سالم است یا خیر. اگر دیدید که قسمت بالایی ال سی دی روشن و فن شروع به کار کرد، آگاه باشید که مشکلی در لپ تاپ به وجود آمده است. برای اطمینان، سری به دیگر سخت افزارها بزنید. معمولا مشکل عدم نمایش تصویر ناشی از رم می باشد. با یک پیچ گوشتی چهارسو بخش بیرونی سیستم را باز کنید و مطمئن شوید که رم بر روی مادربورد کنار کارت وایرلس تعبیه شده است. با توجه به مدل کامپیوتر شما، جای رم ممکن است متفاوت باشد اما معمولا دو پورت مختص رم وجود دارد. برای رفع مشکل سیاهی تصویر، یا رم را با رمی جدید جایگزین کنید یا از نبود مانعی در پورت رم اطمینان حاصل کنید. در نهایت یکبار رم را خارج و دوباره جا بزنید.

مرحله ۵) مشکل بیش از حد گرم شدن سیستم

آموزش تعمیر لپ تاپگرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ ها نیز یکی از معمول ترین مشکلات پیش روی افراد است. لپ تاپ ها سیستم هواکش بیشتری دارند، بنابراین گردش هوا نیز سخت تر است. هدف از تعبیه سیستم لوله حرارتی در لپ تاپ، رفع مشکل گرم شدن بیش از حد سیستم است. وجود کمی خاک کافی است تا راه گردش هوا را ببندد. بعدا بیشتر شدن گرد و خاک موجب گرم شدن بیش از حد لپ تاپ خواهد شد. بدین منظور از g-tip استفاده کنید و با دقت آن را قسمت نقره ای رنگ و دیگر بخش ها بزدایید.

( تصاویر مرتبط با دو مدل لپ تاپ) راه آسان و سریع این است که با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، پیچ ها را باز و به تمیز کردن بپردازید.

مرحله ۶) مشکل پایین بودن سرعت هارد درایو

آموزش تعمیر لپ تاپپایین بودن سرعت هارد درایو به شدت آزار دهنده است. هم سرعت لپ تاپ تان را پایین می آورد و هم موجب پردازش اطلاعات با سرعتی کم خواهد شد. اما برای رفع این مشکل راه حلی به نام defragmenting، کنار هم قرار دادن فایل ها و پوشه ها به منظور مدیریت هرچه تمام تر وجود دارد، تمامی فایل های موجود را در هارددرایو قرار می دهد. این طبقه بندی را بر اساس نحوه استفاده کاربر از کامپیوتر و محل قرار گرفتن پوشه ها انجام می دهد.

نکته مهم: آگاهی دائم از بد یا خوب بودن شرایط هارددرایو قبل از این پروسه، می باشد. برای اطمینان حاصل کردن به قسمت کنترل پنل رفته و از بخش سیستم و امنیت، گزینه pie and shield را برگزینید. سپس ابزار اجرایی را در پایینی ترین بخش، کنار علامت gear خواهید دید. در بخش زیرین همین قسمت، نامه ای آبی رنگ کوچکی برایتان به نمایش درخواهد آمد. پس از اطمینان با کلیک بر روی این گزینه و defragment شدن هارددرایوتان، راه حلی برای مشکل به وجود آمده در اختیارتان قرار می گیرد. پس از تکمیل پروسه، قادر هستید دکمه آنالیز شدن دیسک را بفشارید. سپس بر روی defragment disk کلیک کنید؛ با این کار نه تنها سرعت سیستم را بهبود می بخشد بلکه پس از اتمام پروسه، شروع تندتری را تجربه خواهید کرد.

 

[wp-svg-icons icon=”bubbles-3″ wrap=”i”] در صورتیکه ابهامی دارید در قسمت نظرات مطرح کنید و یا از طریق صفحه تعمیر لپ تاپ دل از مشاورین و متخصصین ما کمک بگیرید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید