کاربران سیستم مک را می توان به دو دسته تقسیم کرد: افرادی که دائما از Spotlight استفاده می کنند و کسانی که به طور کلی آن را نادیده می گیرند. در این مقاله نحوه استفاده از Spotlight سیستم مک را ارائه داده ایم.

اگر جز دسته دوم هستید، بهتر است همانند دسته اول از این ابزار استفاده کنید: در سیستم مک با استفاده از Spotlight همه کارها با سرعت بیشتری انجام می شود. این ابزار جستجو، گزینه جایگزین مبتنی بر متن Siri محسوب می شود و فقط با فشردن چند کلید، امکان راه اندازی و جستجوی هر چیزی در سیستم مک را فراهم می کند. کار با این ابزار خیلی ساده است: فقط کافیست روی علامت ذره بین کلیک کنید.

مرتبط : کنترل پنل سیستم مک در کجاست؟

اما اگر واقعاً می خواهید این کار را با سرعت انجام دهید، از ماوس و کلیک بر روی علامت ذره بین استفاده نکنید، در عوض برای راه اندازی Spotlight کلیدهای ترکیبی Command + Space را بر روی صفحه کلید خود فشار دهید. اگر فقط می خواهید یکی از میانبرهای صفحه کلید مک را یاد بگیرید، این مورد بهترین گزینه است. فوراً یک پنجره جستجوی خالی برای شما باز می شود.

این جعبه جستجو چه کاری انجام می دهد؟ وظایف بسیار زیادی انجام می دهد: فقط کلمه مورد نظر را تایپ کنید. اجازه دهید بیشتر با ویژگی های این ابزار آشنا شویم، با اصول اولیه و معرفی ویژگی های کمتر شناخته شده آن شروع می کنیم.

مرتبط : راه های سرعت بخشیدن Mac کند شده

شروع: جستجوی فایل ها

عملکرد اصلی Spotlight جستجوی فوری تمام فایل های موجود در رایانه شما است. یکی از ساده ترین موارد استفاده از این ابزار، راه اندازی نرم افزار است: فقط کافیست نام برنامه مورد نظر را در این قسمت تایپ کنید.

به محض تایپ کلمه مورد نظر، نتایج جستجو ظاهر می شوند و برای راه اندازی برنامه یا بازی مربوطه بلافاصله “Enter” را بزنید. شاید در ابتدا این طور به نظر نرسد، اما در واقع این روش سریع تر از کلیک کردن روی آیکون یک برنامه است و کمتر زمان می برد – حتی در این روش لازم نیست دستان خود را از روی صفحه کلید بردارید. وقتی که به استفاده از این روش عادت کردید، خودتان هم از سرعت این روش تعجب می کنید و با خود می گویید که چرا تا به حال نرم افزارها را با روشی دیگر باز می کردم.

همچنین می توانید از این روش برای راه اندازی پانل های جداگانه در System Preferences، فقط با تایپ کردن نام مورد مربوطه، استفاده کنید.

این مورد وقتی خیلی مفید و کارامد می شود که نیاز به یافتن سریع یک فایل داشته باشید. اگر می خواهید مثلا عکسی که در پاریس گرفته اید را به سرعت پیدا کنید، فقط کافیست ترکیب کلیدهای Command + Space را فشار دهید و کلمه “Paris” را جستجو کنید.

در مثال بالا مشاهده می کنید که نتایج موسیقی قبل از عکس ها ظاهر می شوند. این مورد در نتایج جستجوی شما تاثیری ندارد: می توانید از کلیدهای جهت دار بالا و پایین برای پرش سریع از یک مورد به موردی دیگر استفاده کنید. در حین پیمایش در بین عکس ها، تصاویر کوچک آنها را در پانل سمت راست مشاهده می نمایید.

جستجوها بر اساس نام فایل ها انجام می شوند، اما در مورد اسناد، Spotlight در داخل فایل ها را نیز جستجو می کند. به عنوان مثال: در زمان دانشگاه، من در انتشارات یک نشریه کارتونی فعالیت داشتم که این نشریه از زبان گربه ای به نام Muffles “نوشته شده بود”. بعد از این همه سال هنوز هم، تنها با جستجوی “Muffles” در Spotlight این سند را پیدا می کنم، حتی اگر کلمه “Muffles” در هیچ جایی از نام این فایل ذکر نشده باشد، باز هم نتایج جستجو نشان داده می شود.

اگر شما هم مثل من باشید، گاهی اوقات به یاد نمی آورید که یک سند را در کجا ذخیره کرده اید یا نام فایلی که به دنبال آن هستید، چیست. در این موارد، تایپ عبارتی که می دانید در این سند ذکر شده است، در یافتن این فایل به شما کمک می کند. با زدن Enter می توانید سند را باز کنید یا با زدن Command + Enter در Finder ببینید که در کجای سیستم واقع شده است.

اگر می خواهید خیلی خاص جستجو کنید، می توانید از سوالات بولی، از جمله OR ، AND و NOT استفاده کنید. معمولاً استفاده از این موارد لازم نمی شود، اما دانستن این موارد و استفاده از آنها گاهی اوقات لازم می شود.

مرتبط : مشکل اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

جستجوی فایل ها با زبان طبیعی

Spotlight برای جستجوی ساده فقط به اندازه کافی مفید و کارآمد است، اما با استفاده از زبان طبیعی می توانید در سایر قابلیت های این ابزار عمیق تر شوید. این به چه معناست؟ این بدان معناست که شما می توانید به طور شگفت آوری سوالات و موارد خاصی را تایپ کنید و به نتایجی که انتظار دارید برسید. به عنوان مثال: “تصاویر مربوط به دسامبر ۲۰۱۵” را تایپ کنید و فقط عکس های آن ماه خاص ظاهر می شوند.

برای یافتن اسناد هفته گذشته، فیلم های سه شنبه گذشته یا برنامه های نصب شده در مارس می توانید از مشابه همین زبان استفاده کنید.

ما در مورد نحوه استفاده از جستجوهای زبان طبیعی در Spotlight صحبت های فراوانی کرده ایم که بهتر است این مقاله را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید. در اینجا اطلاعات فراوان دیگری بیان خواهد شد.

مرتبط : نحوه فشرده سازی و غیر فشرده سازی فایل ها و پوشه ها در سیستم Mac

آن را به Finder ببرید

همانطور که قبلاً هم گفتیم: در صورتی که نتیجه جستجوی مورد نظر هایلایت شده باشد، می توانید با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Command + Enter نتیجه جستجو را در Finder مشاهده کنید. اما همچنین این امکان وجود دارد که جستجوهای خود را به Finder ببرید چرا که در Finder مجموعه کنترل بسیار دقیق تری وجود دارد. برای انجام این کار، به پایین ترین قسمت نتایج ارائه شده بروید، سپس روی “Show all in Finder” کلیک کنید.

اگر نمی خواهید تا پایین لیست بروید، می توانید برای این کار از میانبر صفحه کلید Option + Command + Space استفاده کنید – با این کار Finder فوراً راه اندازی می شود.

از این قسمت می توانید در همه نتایج مرور کنید یا می توانید با کلیک روی دکمه “+” در بالا سمت راست، موارد نشان داده شده را اصلاح کنید. این کار به شما امکان اضافه کردن پرس و جوها و عبارات سوالی بیشتر را می دهد.

Spotlight سیستم مک

اگر غالبا از این مدل جستجوی استفاده می کنید، حتی می توانید با زدن دکمه “Save” در بالا سمت راست آن را به نوار کناری Finder خود اضافه کنید. به این ترتیب می توانید این نتایج را در هر زمانی مشاهده کنید.

ترفندهای اینترنتی Spotlight

ما تاکنون روی قابلیت های درون سیستمی Spotlight تمرکز کرده ایم، اما این ابزار محتوای اینترنتی را نیز ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر اطلاعاتی در مورد آب و هوا می خواهید، فقط کافیست کلمه ” Weather” را تایپ کنید.

Spotlight سیستم مک

یا اگر ترجیح شما جستجوی آب و هوای یک منطقه خاص است، می توانید با تایپ کردن مثلاً ” weather in buffalo NY”، آب و هوای این مکان خاص را درخواست کنید.

این ترفند برای جستجوی امتیازات ورزشی نیز جواب می دهد. عبارت “NHL scores” را تایپ کنید و برنامه ای در مورد امروز و چند مورد از امتیازات ورزشی اخیر را مشاهده خواهید کرد.

Spotlight سیستم مک

چند ترفند دیگر مانند این مورد نیز وجود دارد. به عنوان مثال، کلمه “define” را بعد از هر کلمه دلخواهی تایپ کنید تا یک تعریف سریع از آن کلمه از وب برای شما نشان داده شود.

Spotlight سیستم مک

همچنین می توانید از Spotlight به عنوان یک ماشین حساب سریع نیز استفاده کنید.

چند ویژگی دیگر در اینجا پنهان شده است: قیمت سهام، تبدیل ارز، فیلم های آنلاین، حتی نتایج جستجوی برنامه Maps را اگر به دنبال موقعیت مکانی یک بیزینس نزدیک به خود هستید، می توانید مشاهده کنید. ویژگی های این ابزار به اندازه ویژگی های برنامه Siri سیستم عامل مک کامل نیست، اما بسیاری از ویژگی های مشابه را دارا می باشد، با این وجود ارزش امتحان کردن را دارد. این گونه به نظر می رسد که اپل با انتشار هر نسخه، ویژگی های جدیدی را به این برنامه اضافه می کند.

سفارشی کردن محتوا و دستور Spotlight

شاید شما خیلی طرفدار این نتایج اینترنتی یا دسته بندی خاص نتایج نباشید. نگران نباشید: کافیست System Preferences را باز کنید، سپس به قسمت Spotlight بروید. از این قسمت می توانید هر  کدام از دسته از نتایج مورد نظر را غیرفعال نمایید.

Spotlight سیستم مک

اگر Xcode را به نوعی روی سیستم خود نصب کرده باشید، احتمالا نتایج جستجوی شما شامل انواع فایل های سیستمی می شود که برای شما چندان مفید نمی باشند. در مورد نحوه غیرفعال کردن نتایج توسعه دهنده قبلا  توضیح داده ایم و ممکن است در صورتی که XCode را حذف کرده باشید، پیچیده تر از آنچه فکر می کنید باشد.

با رفتن به زبانه “Privacy”، می توانید نمایش پوشه های خاص را در قسمت داده های جستجو، غیرفعال کنید.

Spotlight سیستم مک

این حالت می تواند یک روش خوب برای شخصی نگه داشتن مجموعه هایی باشد که می خواهید از سایر کاربران رایانه خود مخفی نگه دارید یا با عدم نمایش مواردی مانند کتاب های الکترونیکی، نتایج جستجو شلوغ و درهم نشود. متوجه شده ام که کتاب های طولانی بیشتر نتایج جستجو را شامل می شوند که علت این موضوع این است که کلمات متداول خیلی زیادی در یک کتاب طولانی وجود دارند.

لیست کاملی از میانبرهای صفحه کلید Spotlight

برای اینکه بیشترین بهره را از Spotlight ببرید، لازم است که تمام میانبرهای صفحه کلید مرتبط با آن را بیاموزید. میانبرها مرور نتایج جستجو را بسیار ساده تر می کنند. خوشبختانه یک لیست رسمی از میانبرهای صفحه کلید Spotlight در وب سایت اپل وجود دارد. در اینجا خلاصه کوتاه و مفیدی از آن لیست ذکر شده است.

 • Command + Space: ابزار Spotlight را راه اندازی می کند.
 • پیکان راست با استفاده از نتیجه انتخاب شده کنونی، جستجو را کامل می کند و پرس و جو و سوال شما را به یک نام کامل آن آیتم تبدیل می کند.
 • فلش های بالا و پایین به شما اجازه مرور در طول لیست را می دهند.
 • Command Up و Command Down به شما امکان پرش بین دسته نتایج را می دهند.
 • Enter به شما این امکان را می دهد تا نتیجه انتخاب شده فعلی را باز کنید.
 • Command + R یا Command + Enter نتیجه فعلی را در Finder به شما نشان می دهد.
 • Option + Command + Space جستجوی فعلی را در Finder باز می کند، بنابراین می توانید با استفاده از ابزارهای بیشتر از جستجوی پیشرفته تر استفاده کنید.
 • Command + L تعریف هر عبارت جستجو را نشان می دهد.
 • Command + B با استفاده از موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر پیش فرض شما، عبارت مورد نظر شما را جستجو می کند.
 • Command + I پنجره “Get Info” را برای هر نتیجه ای باز می کند.
 • Command + C نتیجه را کپی می کند، دقیقاً مانند همان کاری که در Finder انجام می دهد.

موارد ذکر شده در بالا، از پرکاربردترین میانبرها است که ما در اینجا بیان کردیم. امیدواریم برخی از این میانبره،ا Spotlight را برای شما مفیدتر کند و همواره سعی کنید با سایر نکات مرتبط با این ابزار آشنا شوید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید