Home کامپیوتر مشکل اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

مشکل اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

0
1628
اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

شما یک برنامه جدید Mac را دانلود کرده و نصب کرده‌اید، اما اجرا نمی‌شود. حالا باید بفهمید که آیا این مشکل  macOS است یا یک مساله ناسازگاری یا حتی تهدید امنیتی است. بیایید سعی کنیم اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها را بیاموزیم تا برنامه را راه‌اندازی کنیم.

Gatekeeper از اجرای برنامه‌های تایید نشده جلوگیری می‌کند.

اگر با خطایی “can’t be opened because the developer cannot be verified” مواجه شدید، Gatekeeper مقصر است.

Gatekeeper اولین بار در سال ۲۰۱۲ با انتشار Mac OS X 10.8 Mountain Lion معرفی شد. این یک ویژگی امنیتی است که اگر برنامه‌ای توسط Apple developer certificate تایید نشده باشد، متوقف می‌شود. در نسخه‌های جدید macOS، برنامه تایید نشده به سادگی اجرا نخواهد شد مگر اینکه شما از روش دیگری آن را تایید کنید.

اپل به تدریج این کار را دشوارتر کرده ‌است تا برنامه‌های بالقوه خطرناک را کنترل کند. در نسخه‌های قدیمی سیستم عامل، می ‌توانید Gatekeeper را خاموش کنید، اما در macOS Sierra این امکان وجود ندارد.

برای گریز از Gatekeeper، بلافاصله پس از تلاش برای اجرای برنامه مورد نظر، System Preferences> Security and Privacy را باز کرده و سپس روی تب “General” کلیک کنید. در پایین باید پیام “because it is not from an identified developer” را ببینید که می‌گوید یک برنامه مسدود شده است “زیرا از طرف یک توسعه دهنده نامشخص است.”

اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

بر روی “Open Anyway” کلیک کنید و سپس  در پنجره ظاهر شده روی “Open” کلیک کنید. شما اکنون به سیستم عامل اعلام کرده‌اید که برنامه مورد نظر را تأیید می‌کنید و دیگر در این باره مشکلی نخواهید داشت.

آیا برنامه‌های تایید نشده (Unsigned ) خطرناک هستند؟

برنامه‌های Unsigned خطرناک نیستند، اما اکثر تهدیدهای امنیتی برای برنامه‌های ” Unsigned ” هستند. یک برنامه Unsigned به این معنی است که توسعه‌دهنده در اپل ثبت نام نکرده است و این ثبت نام به هزینه سالانه نیاز دارد و برخی از توسعه دهندگان توانایی پرداخت آن را ندارند.

پروژه‌های منبع باز (Open-source)، معمولا بودجه‌های کمی دارند و برنامه‌نویسان داوطلبانه آنها را انجام می‌دهند. به همین ترتیب، یک علاقه‌مند که برنامه رایگان ایجاد می‌کند، وقتی که از این طریق هیچ درآمدی ندارد مایل نیست به توسعه دهنده هزینه‌ای بپردازد.

برنامه‌های ۳۲ بیتی قدیمی را آپدیت کنید

اگر با خطای “needs to be updated” مواجه شدید، شما احتمالا یک نرم افزار ۳۲ بیتی منسوخ شده را اجرا کرده‌اید. سیستم عامل  ۶۴ بیتی کاملا کارآمدتر است، اما برنامه‌های ۳۲ بیتی در آن کار نمی‌کند. اگر می‌‌خواهید آنها را اجرا کنید، بهترین کار ایجاد یک سیستم مجازی macOS Mojave است که نسخه‌های قبلی را اجرا می‌کند.

وقتی با این مشکل روبرو شدید، باید نسخه ۶۴ بیتی برنامه‌ای را که می‌خواهید اجرا کنید را دانلود نمایید. از آنجا که macOS هر دو نرم‌افزار ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی را پشتیبانی می‌کند، بسیاری از توسعه‌دهندگان قبلا نسخه‌های ۶۴ بیتی برنامه‌های خود را دارند.

به وب سایت برنامه بروید و به دنبال آخرین نسخه آن باشید. اگر برنامه را پیدا نکردید ممکن است زمان آن باشد که یک جایگزین پیدا کنید. اینکه برنامه را از App Store خریداری کرده‌اید تأثیری نخواهد داشت، زیرا همه نسخه‌های ۳۲ بیتی منسوخ شده حذف شده‌اند. سازندگان باید نسخه‌های ۶۴ بیتی را ارایه دهند تا در فروشگاه گنجانده شوند.

مشکلات مجوزهای Catalina را برطرف کنید

گاهی اوقات، ممکن است پیام خطای مبهم “The application (app name) can’t be opened” را دریافت کنید. به نظر می‌رسد این خطا مربوط به مسئله مجوزهای برخی از برنامه‌ها و macOS Catalina است.

اجرا نشدن برنامه های Mac و نحوه رفع آنها

خوشبختانه، شما می‌توانید با یک فرمان ساده آن را برطرف کنید. برای انجام این کار، باید دقیقا بدانید که نام برنامه در پوشه ” Applications ” چگونه نشان داده شده است. برای پیدا کردن آن Finder را باز کنید و روی نوار کناری کلیک کنید. به پایین برنامه بروید تا نام دقیق آن را ببینید. همانطور که در مثال زیر نشان داده شده است، باید “.app” را به انتهای نام آن اضافه کنید.

با توجه به این اطلاعات، Terminal را باز کنید و  Spotlight را جستجو کنید (Command + Space را فشار دهید و “Terminal” را تایپ کنید)، یا به قسمت Applications> Utilities بروید و آن را در آنجا باز کنید.

دستور زیر را تایپ کنید، “Appname.app” را با نام برنامه‌ای که می‌خواهید اجرا کنید جایگزین کنید و سپس Enter را بزنید:

chmod +x /Applications/Appname.app/Contents/MacOS/*

اگر در عنوان برنامه فضایی وجود دارد، برای حذف آن باید از \ استفاده کنید. به عنوان مثال، برای برنامه Golf Peaks که در تصویر بالا ذکر شده است باید دستور زیر را تایپ کنید:

chmod +x /Applications/Golf\ Peaks.app/Contents/MacOS/*

به نظر می‌رسد این خطا محدود به برنامه‌های قدیمی‌تر است که روی macOS Catalina اجرا می‌شوند. دستور chmod به شما امکان می‌دهد مجوزها را در سیستم عامل‌های Unix و مانند Unix تغییر دهید. با اجرای chmod + x، شما فهرست مشخص شده را قابل اجرا می‌کنید تا Mac شما بتواند پرونده‌های داخل آن را اجرا کند.

برنامه‌های مخرب توسط XProtect مسدود می‌شوند

اگر پیغام خطایی “will damage your computer” و با گزینه‌ای برای انتقال مستقیم آن به سطل زباله را دریافت کردید، Mac شما مانع اجرای بدافزار احتمالی شده است. متأسفانه، نمی‌توانید هیچ کاری برای دور زدن این کار انجام دهید.

macOS یک ویژگی ضد بدافزار داخلی به نام XProtect دارد که اپل دائما آن را با قوانینی برای شناسایی نرم افزارهای مخرب به روز می‌کند. اگر برنامه‌ای که می‌خواهید اجرا کنید این قوانین را نقض کند، macOS به طور کامل از اجرای آن خودداری می‌کند. هر برنامه‌ای که توسط XProtect علامت‌گذاری شده‌، از قبل بدافزار شناخته شده است.

آنتی ویروس شخص ثالث هم برنامه‌ها را مسدود می‌کند

در حقیقت شما برای Mac به آنتی ویروس احتیاج ندارید. رویکرد محتاطانه اپل برای امنیت از طریق ویژگی‌هایی مانند برنامه sandboxing، Gatekeeper ، System Integrity Protection و XProtect است و به معنای در امان ماندن در برابر بیشتر تهدیدات است. بدافزارهای Mac  وجود دارند، اما به اندازه ویندوز یا اندروید شیوع ندارند.

برنامه‌های امنیتی شخص ثالث مانند Malwarebytes برای Mac وقتی اجرا می‌شوند همزمان با استفاده از آنها، پرونده‌ها و برنامه‌ها را اسکن می‌کنند. اگر آنتی‌ویروس شما یک برنامه خاص را دوست ندارد، ممکن است مانع از باز کردن آن شود. شما یا نیاز دارید که به طور موقت آنتی‌ویروس خود را غیرفعال کنید یا برای گریز از این کار یک استثنا اضافه کنید. فقط مطمئن شوید که با چه روبرو هستید و هر برنامه‌ای بنا به دلایلی مسدود شده است.

 برنامه‌های فروشگاه App Mac از اکثر مشکلات اجتناب می‌کنند

برنامه هایی که از App Store دانلود می‌کنید معمولا کارایی دارند و به این دلیل است که هر برنامه کاربردی موجود در آنجا باید به دستورالعمل‌های اپل پایبند باشد که به معنای کنار آمدن با قوانین اپل با به روزرسانی‌های مکرر و برطرف کردن آنها است.

هر آنچه از App Store دانلود می‌کنید تایید شده و توسط Gatekeeper متوقف نخواهد شد. همه این برنامه‌ها در sandboxed قرار دارند و به این معنی است که برنامه‌ها تا چه حد می‌توانند با مهم‌ترین بخش‌های سیستم‌عامل تعامل داشته باشد.

متأسفانه، همه برنامه‌ها در App Store در دسترس نیستند، اما نباید نگران نصب برنامه‌ها از منابع دیگر باشید.

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here