رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ : در صورتی که رایانه شما خیلی کند شده است یا اینکه هیچ کاری نمی کند، با توجه به مطالبی که در زیر ارائه شده است، می توانید دریابید که آیا مشکل رایانه شما با یک تعمیر سریع رفع می شود یا اینکه این مشکل نیاز کار تخصصی دارد.

اینگونه به نظر می رسد که رایانه شما فقط در حین انجام وظایف مهم فریز می شود. اگر رایانه شما خیلی کند شده است یا اینکه هیچ پاسخی نمی دهد، در اینجا نحوه رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ و جلوگیری از بروز مجدد این مشکل در آینده آورده شده است.

 

یک دقیقه به آن زمان دهید

اگر در حال انجام کاری هستید که به شدت از CPU کار می کشد، گاهی وقت ها ممکن است سیستم شما برای لحظه ای هنگ کند و این امر باعث می شود که شما فکر کنید لپ تاپ تان فریز شده است – حتی اگر در واقع فریز نشده باشد. اگر اینگونه به نظر می رسد که رایانه شما کاملاً قفل شده است، چند دقیقه به آن فرصت دهید تا کار خود را انجام داده و آن را به پایان برساند.

قطعا از اینکه اکثر اوقات این فرصت دهی به سیستم مشکل را رفع خواهد کرد، متعجب خواهید شد، به خصوص اگر این فریز شدن سیستم یک اتفاق نادر باشد (و یک مشکل مزمن و همیشگی نباشد). به طور مشابه ، مطمئن شوید که موس شما به درستی کار می کند – ممکن است فقط مشکل سیستم این باشد که ماوس از سیستم جدا شده و یا باتری آن تمام شده است که می تواند این تصور را در شما ایجاد کند که رایانه شما فریز شده است (حتی اگر سیستم به درستی کار کند).

 

برنامه های هنگ کرده را ببندید

اگر ویندوز سیستم شما بازیابی نشد و به حالت قبل برنگشت (یا بعد از بازیابی دوباره فریز شد)، زمان آن رسیده است که به برنامه های در حال اجرا بروید: Ctrl + Alt + Delete. این سه کلید را به طور همزمان فشار دهید و از صفحه ای که ظاهر می شود، گزینه Task Manager را انتخاب کنید تا لیستی از برنامه های در حال اجرا را ببینید.

رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ

اگر هیچ کدام از این برنامه ها پاسخ نمی دهند (not responding)، آنها را انتخاب کرده و روی دکمه End Task کلیک کنید. اگر با یک اتفاق ایزوله شده مواجه باشید، این همان چیزی است که لازم دارید. به محض اینکه برنامه را ببندید، ویندوز سریعا به حالت قبل بر می گردد و می توانید برنامه را مجدداً باز کنید تا کار خود را ادامه دهید.

اگر سیستم شما هنگام اجرای یک برنامه خاص همیشه فریز می شود، احتمالا لازم است که آن برنامه را پاک کنید و جایگزینی برای آن پیدا کنید (اگر این برنامه بقدری شدید است که از منابع خود خارج می شود، احتمالا باید سخت افزار خود را ارتقا دهید).

 

مجددا سیستم را راه اندازی کنید و دوباره امتحان نمایید

اگر Ctrl + Alt + Delete کار نکند، کامپیوتر شما کاملا قفل شده است و تنها راه کار کردن مجدد آن، تنظیم مجدد سخت افزاری است. دکمه روشن / خاموش را فشار داده و آنقدر نگه دارید تا رایانه تان خاموش شود، سپس دوباره دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا سیستم روشن شود.

اگر هنگام فریز شدن سیستم، در حال انجام کار مهمی بوده اید، بسته به برنامه و نحوه دستیابی به اسناد ذخیره نشده، می توانید کاری که در حال انجام آن بوده اید را بازیابی نمایید. به عنوان مثال، مایکروسافت ورد، اکسل و پاورپوینت به طور خودکار از کار شما پشتیبان گیری می کنند و می توانید دفعه بعد که برنامه را باز نمودید، آنها را بازیابی کنید. یا به مسیر File > Info > Manage Document(s) > Recover Unsaved Document بروید. رفتن به این قسمت لزوماً همیشه جواب نخواهد داد، اما قطعا ارزش امتحان کردن را دارد – برای اینکه بفهمید برنامه مورد نظر این ویژگی را دارد یا خیر، کمی در برنامه برگردید. اگر این ویژگی را نداشته باشد، متأسفانه ممکن است مجبور شوید کاری خود را مجددا انجام دهید.

 

Reliability Monitor را بررسی کنید

اگر هنوز نتوانسته اید علت رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ و قفل شدن سیستم خود را دریابید، باید عیب یابی های بیشتری انجام دهید. در این شرایط، توصیه می کنم Reliability Monitor ویندوز را چک کنید – این ابزار، یک ابزار کمتر شناخته شده برای گزارش خطا می باشد که در تنظیمات ویندوز پنهان شده است.

منوی Start را باز کنید، ” reliability” را جستجو کنید و پس از مشاهده ” View reliability history”، روی آن کلیک کنید.

نمودار قابلیت اطمینان رایانه خود را در طول زمان به همراه گزارش خرابی ها و سایر مشکلات در کنار به روزرسانی ها و برنامه های تازه نصب شده، مشاهده خواهید کرد. اگر می توانید در همان زمانی که مشکل فریز شدن سیستم شروع شده است، خطایی پیدا کنید، Reliability Monitor به شما این امکان را می دهد تا جزئیات فنی را مشاهده کنید (که ممکن است چند کد خطا وجود داشته باشد که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنها می توانید در گوگل سرچ نمایید) یا پایگاه داده مایکروسافت را برای یافتن راه حل مشکل مربوطه بررسی کنید (که با توجه به تجربه شخصی من به ندرت موثر واقع می شود، ولی بهرحال این هم روشی است).

اگر این موارد کمکی نکردند، می توانید از نمودار نشان داده شده برای یافتن برنامه های کاربردی یا به روزرسانی هایی که قبل از اغاز فریز شدن سیستم نصب شده اند نیز، استفاده کنید. اگر به نظر می رسد که یک برنامه یا بروزرسانی جدید دلیل اصلی فریز شدن سیستم است، سعی کنید از سیستم بازیابی استفاده کنید تا رایانه خود را به حالت قبل از نصب برگردانید.

 

اسکن بدافزار انجام دهید

مانند همه خرابی های اتفاقی رایانه ای، اسکن کردن سیستم برای پیدا کردن بدافزار و فهمیدن اینکه آیا مورد نادرستی باعث ایجاد مشکل شده است، ضرری ندارد – به خصوص اگر برای مدت زمان زیادی سیستم خود را اسکن نکرده اید. از یک اسکنر رایگان مانند Malwarebytes استفاده کنید، اجازه دهید تا هارد دیسک شما را زیر و رو کند و ببینید که آیا اعلانی ظاهر می شود یا خیر.

 

مراقب گرمای بیش از حد باشید

گرمای بیش از حد غالباً می تواند منجر به فریز شدن سیستم شود، بنابراین اگر این مشکل چندین بار دیگر هم اتفاق افتاد، احتمالا خنک نشدن سیستم دلیل آن است. یک ناظر دما مانند Core Temp نصب کنید، گزینه های آن را تنظیم کنید تا دما در قسمت اعلان نشان داده شود و آیکن آن به روی نوار وظیفه بکشید تا همیشه قابل مشاهده باشد.

رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ

دفعه بعد که کامپیوتر شما فریز شد، می توانید به نماد Core Temp نگاهی بیندازید تا ببینید که آیا گرمای زیاد دلیل فریز شدن سیستم است یا خیر. اگر دما ۹۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد، می توان گفت که کامپیوتر شما بیش از حد گرم شده است.

رایانه خود را با غبار گیر فشار بالا تمیز کنید و گرد و غبار آن را خارج نمایید و فن ها را بررسی کنید-اگر هر کدام از آنها نمی چرخیدند، باید فن مربوطه را تعویض نمایید.

 

RAM سیستم خود را تست کنید

حافظه بد هم می تواند دلیل قفل شدن دستگاه ها باشد، بنابراین اگر گمان می کنید که سیستم­تان دچار نقص RAM است، زمان آن رسیده که چند آزمایش برای بررسی آن انجام دهید. منوی Start را باز کنید و به دنبال Windows Memory Diagnostic Tool باشید – این ابزار رایانه را مجدداً راه اندازی کرده و حافظه آن را آزمایش می کند و در صورت بروز هرگونه مشکلی به شما اطلاع می دهد. می توانید Memtest86 +، یک دیسک راه اندازی منبع باز که آزمایش های دقیق تری را انجام می دهد، را نیز امتحان کنید.

رفع مشکل فریز شدن لپ تاپ

اگر نتیجه همه آزمایشات خوب باشد، ممکن است مشکل فقط این باشد که RAM کافی ندارید. کلید های Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا دفعه دیگری که مشکلی داشتید، Task Manager را ظاهر کند و روی زبانه عملکرد کلیک کنید. اگر حافظه شما بیشتر شده است ، زمان آن شده است که بروزرسانی انجام دهید.

مدل لپ تاپ خود را در گوگل جستجو کنید تا ببینید که چه نوع رمی را باید خریداری کنید و چگونه می توانید آن را تعویض کنید. (اگر رم شما روی مادربورد لحیم شده است – مانند بسیاری از لپ تاپ های جدید نازک و سبک – ممکن است لازم باشد یک لپ تاپ جدید بخرید.)

 

اگر همه موارد گفته شده با شکست مواجه شد، با متخصص تماس بگیرید

اگر هیچ چیزی این مشکل را حل نکرد، ممکن است مشکل سخت افزاری داشته باشید که به آسانی به خودی خود برطرف نمی شود. اگر لپ تاپ شما همچنان گارانتی دارد، برای ارائه خدمات با سازنده تماس بگیرید. اگر مادربرد شما (یا بخشی دیگر) واقعاً از کار افتاده باشد، احتمالاً آن را به صورت رایگان جایگزین خواهند کرد.

اگر مدت زمان گارانتی شما تمام شده است، یک تعمیرگاه خوب در محل خود پیدا کنید و ببینید که آیا آنها می توانند مشکل را تشخیص دهند. احتمالا مجبور می شوید هزینه تعمیر را بپردازید، یا اگر هزینه آن خیلی زیاد باشد، لپ تاپ را به طور کامل عوض کنید. هرچند که خیلی هزینه بر است، اما حداقل می توانید دوباره کارهای خود را انجام دهید.

 

 

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید