شرکت مایکروسافت به شدت روی پروژه PowerToys ویندوز ۱۰ کار می کند. PowerToy های مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ یک پروژه منبع باز است که بسیاری از ویژگی های قدرتمند را به ویندوز اضافه می نماید. این ویژگی ها شامل امکان تغییر نام دسته ای چندین فایل و جایگزین کردن کلیدهای ترکیبی Alt + Tab که به شما امکان جستجو در پنجره های باز را می دهد، می شود.

این مقاله در اصل در تاریخ ۱ آپریل سال ۲۰۲۰ نوشته شده است. اما ما این مقاله را با آخرین اطلاعاتی به روز شده در مورد PowerToy: ColorPicker به روز نموده ایم. این مورد بخشی از PowerToys 0.20 است که مایکروسافت در تاریخ ۳۱ جولای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است.

نحوه دریافت Microsoft PowerToys

PowerToys

می توانید PowerToys را از طریق GitHub بارگیری کنید و ویژگی های مورد نظر خود را از طریق برنامه PowerToys Settings  فعال نمایید. این برنامه رایگان و منبع باز است. فایل MSI “PowerToysSetup” را از وب سایت بارگیری کرده و روی آن دوبار کلیک کنید تا نصب شود.

برای دسترسی به تنظیمات PowerToys پس از نصب و راه‌اندازی برنامه، آیکون PowerToys را در قسمت اعلان (system tray) در نوار وظیفه سیستم خود قرار دهید، روی آن راست کلیک کرده و ” Settings” را انتخاب کنید.

PowerToys

نحوه به روزرسانی PowerToys

آیا نسخه قدیمی PowerToys روی سیستم شما نصب شده است؟ حال می توانید برای بررسی به روزرسانی ها، مستقیماً به صفحهGeneral Settings  مراجعه کنید. در صفحهGeneral Settings ، به سمت پایین پیمایش کنید و بر روی “Check for updates” در پایین صفحه کلیک نمایید تا به روز رسانی نسخه جدید را بررسی کنید.

از نسخه ۰.۱۸ به بعد، می توانید ویژگی “Download updates automatically” را نیز فعال کنید تا بتوانید به روز رسانی های PowerToy ها به طور خودکار بارگیری و نصب نمایید.

PowerToys

اگر این دکمه را روی سیستم خود مشاهده نمی کنید، باید آخرین بسته PowerToys را از GitHub بارگیری کنید و این بسته را به منظور روزرسانی، نصب نمایید.

Color Picker، یک انتخاب کننده رنگ سریع از PowerToys برای کل سیستم

PowerToys

افرادی که کار گرافیکی انجام می دهند، از طراحان وب گرفته تا عکاسان و هنرمندان رشته گرافیک، اغلب مجبورند یک رنگ خاص را انتخاب کرده و از آن استفاده کنند. به همین دلیل است که ابزارهایی مانند برنامه فتوشاپ از ابزار انتخابگر رنگ (eyedrop) برخوردارند که این انتخابگر به شما این امکان را می دهد تا مکان نمای ماوس خود را روی بخشی از تصویر قرار دهید تا رنگ دقیق این قسمت را انتخاب کنید.

Color Picker یک ابزار eyedrop (قطره چشمی) است که در هر نقطه ای از سیستم شما کار می کند. پس از فعال کردن آن درPowerToys ، کلیدهای ترکیبی Win + Shift + C را فشار دهید تا آن را در هر جای دلخواهی باز نمایید. کد رنگی بر اساس کدهایhex  و RGB نمایش داده می شوند تا بتوانید از آن در سایر برنامه ها نیز استفاده کنید.

فقط کافیست یک بار کلیک کنید تا کد رنگhex  در کلیپ بورد سیستم شما کپی شود، بنابراین می توانید آن را در جای مورد نظر جایگذاری کنید (paste). اگر ترجیح شما استفاده از کد رنگی RGB است، در پنجره تنظیمات PowerToys، گزینه Color Picker را باز کنید و انتخاب کنید که در هنگام کلیک کردن، کد رنگی RGB به جای کدhex  کپی شود.

PowerToys Run، یک راه انداز سریع برای برنامه ها

PowerToys

PowerToys Run، یک راه انداز برنامه مبتنی بر متن است که ویژگی جستجو را دارا می باشد. برخلاف پنجره کلاسیکWindows Run  (Win + R)، این راه انداز از ویژگی جستجو برخوردار است. بر خلاف کادر جستجوی منوی Start، به جای جستجو در وب با استفاده از مرورگرBing ، راه اندازی برنامه ها فقط از روی رایانه شما می باشد.

علاوه بر برنامه ها، PowerToys Run قابلیت پیدا کردن سریع فایل ها را نیز دارد. حتی این برنامه می تواند ویندوزهای باز را پیدا کرده و آن پنجره مورد نظر را نمایش دهد – فقط کافیست عنوان پنجره مورد نظر را جستجو کنید.

برای باز کردن آن، کلیدهای ترکیبی Alt + Space را فشار دهید. این میانبر صفحه کلید، از صفحه PowerToys Run در تنظیمات PowerToys قابل تنظیم است.

برای جستجوی برنامه ها، فایل ها و حتی پنجره های باز، عبارت مورد نظر را تایپ کنید. از کلیدهای جهت دار برای انتخاب مورد دلخواه در این لیست استفاده کنید (یا برای نزدیک شدن نتیجه به مورد دلخواه، به تایپ کامل عبارت مورد جستجو ادامه دهید) و سپس کلید Enter را فشار دهید تا برنامه مورد نظر را اجرا کنید، فایل مربوطه را باز کنید یا به پنجره مورد جستجو انتقال داده شوید.

PowerToys Run ویژگی های دیگری، مانند دکمه “Open as Administrator” و “Open Containing Folder” برای همه گزینه های موجود در لیست دارد. در آینده، افزونه هایی مانند ماشین حساب نیز به آن افزوده می شود.

Keyboard Manager، برای حذف میانبرهای صفحه کلید

PowerToys

Keyboard Manager یک رابط کاربری آسان برای بازیابی کلیدهای واحد (اختصاص یک کلید به کلید دیگر) روی صفحه کلید و میانبرهای ترکیبی ارائه می دهد.

ابزار “Remap Keyboard” به شما این امکان را می دهد تا یک کلید واحد را به یک کلید جدید اختصاص دهید. می توانید عملکرد هر کلید دلخواهی را مانند سایر کلیدهای کنید – از جمله کلیدهایی که عملکرد ویژه ای دارند. به عنوان مثال، می توانید کلید Caps Lock را که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، به یک کلید Browser Back تبدیل کنید تا امکان جستجوی راحت تر در وب برای شما فراهم شود.

صفحه “میانبرهای Remap” به شما این امکان را می دهد تا میانبرهای چند کلیدی ترکیبی را به میانبرهای دیگر تغییر دهید. به عنوان مثال، کلیدهای ترکیبی Win + E، به طور معمول پنجره File Explorer را باز می کند. می توانید میانبر جدید صفحه کلید Win + Space را ایجاد کنید که پنجره File Explorer را باز می نماید. میانبرهای جدید صفحه کلید، می توانند بر روی میانبرهای صفحه کلید ویندوز ۱۰ نیز تنظیم شوند.

PowerRename، تغییر دهنده همزمان نام چندین فایل از PowerToys

PowerToys

PowerToys مایکروسافت، شامل ابزاری برای تغییر نام دسته ای فایل ها است که “PowerRename” نام دارد. با فعال شدن این ویژگی، می توانید بر روی یک یا چند فایل یا پوشه در File Explorer کلیک راست کرده و “PowerRename” را از منوی زمینه ای برای باز کردن این ویژگی انتخاب کنید.

پنجره ابزار PowerRename ظاهر می شود. با استفاده از کادر های متنی و کادرهای تایید، می توانید سریعاً نام فایل ها را تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید چندین کلمه را از نام یک فایل حذف کنید، عبارات مختلف را جایگزین نمایید، به نام فایل عدد اضافه کنید، پسوند چند فایل را به طور همزمان تغییر دهید و کارهای مشابه دیگری را انجام دهید. حتی می توانید از عبارات منظم و با قاعده نیز استفاده کنید. صفحه پیش نمایش به شما کمک می کند تا تنظیمات تغییر نام را قبل از اجرای تغییر نام فایل ها، به طور دقیق بررسی کنید.

این ابزار از سایر ابزارهای تغییر نام دسته ای شخص ثالث که برای ویندوز ساخته شده اند، آسان تر است.

Image Resizer، تغییر دهنده اندازه چندین تصویر به صورت همزمان

PowerToys

PowerToys، ابزاری برای تغییر اندازه سریع تصویر ارائه می دهد که با File Explorer ادغام می شود. با فعال بودن این ابزار، می توانید یک یا چند فایل تصویری را در File Explorer انتخاب کنید، روی آنها راست کلیک کرده و گزینه “Resize Pictures” را انتخاب کنید.

پنجره Image Resizer باز خواهد شد. سپس می توانید انداره دلخواه را برای این فایل های تصویری انتخاب کنید یا اندازه دلخواه را بر اساس پیکسل وارد کنید. به طور پیش فرض، این ابزار از فایل های تصویری تغییر اندازه یافته، نسخه کپی تهیه می کند، اما می توانید این ابزار را طوری تنظیم کنید که فایل های تغییر اندازه یافته جایگزین فایل اصلی شود. حتی می توانید بر روی دکمه “Settings” کلیک کرده و گزینه های پیشرفته ای مانند تنظیمات کیفیت رمزگذاری تصویر را پیکربندی کنید.

این ابزار یک روش سریع برای تغییر اندازه یک یا چند فایل تصویری، بدون نیاز به باز کردن یک برنامه پیچیده تر است.

FancyZones، یک ابزار مدیر پنجره مبتنی بر منطقه (Zone-based)

FancyZones مدیر پنجره ای است که به شما این امکان را می دهد تا برای پنجره های روی دسک تاپ خود، طرح بندی هایی بر اساس “zones – مناطق” ایجاد کنید. به طور معمول ویندوز به شما امکان می دهد تا پنجره ها را با چیدمان ۱×۱ یا ۲×۲ مرتب کنید. FancyZones به شما این امکان را می دهد تا طرح بندی های پیچیده تری را نیز ایجاد نمایید.

به طور پیش فرض، می توانید کلیدهای ترکیبی “Windows + `” (“`” کلید tilde است که بالای کلید  Tab قرار دارد) را فشار دهید تا Zone Editor را باز کنید. سپس ضمن کشیدن و رها کردن یک پنجره، می توانید کلید Shift (یا یکی دیگر از دکمه های ماوس، مانند دکمه سمت راست ماوس) را فشار داده و نگه دارید تا مناطق مختلف را مشاهده نمایید. یک پنجره را در منطقه مورد نظر رها کنید تا این پنجره با طرح بندی انتخاب شده روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

FancyZones راهی سریع برای تنظیم طرح بندی پیچیده پنجره ها می باشد که به تغییر اندازه دقیق در هر پنجره نیازی ندارد. فقط کافیست پنجره ها را در مناطق مختلف رها کنید. با باز کردن پنجره تنظیمات PowerToys و کلیک بر روی گزینه “FancyZones” از نوار کناری، می توانید همه گزینه ها و میانبرهای صفحه کلید آن را پیکربندی نمایید.

راهنمای میانبر (برای کلید Windows)

ویندوز  به گونه ای طراحی شده است که کلیدهای میانبر صفحه کلید آن، از کلید Windows استفاده می کنند. به عنوان مثال، آیا می دانید که برای باز کردن پنجرهFile Explorer ، می توانید کلیدهای ترکیبی Windows + E را فشار دهید یا با فشردن کلیدهای Windows + i، یک پنجرهSettings  باز می شود و همچنین کلیدهای ترکیبی Windows + D، دسک تاپ را نمایش می دهند؟ همچنین می توانید Windows + 1 را فشار دهید تا اولین میانبر برنامه، از سمت چپ در نوار وظیفه سیستم باز شود، Windows + 2 را فشار دهید تا برنامه دوم از همین سمت چپ فعال شود و سایر برنامه های قرار گرفته روی نوار وظیفه را نیز با همین ترتیب می توان باز نمود.

راهنمای میانبر Windows Key (Windows Key Shortcut Guide) به شما در یادگیری و به خاطر سپردن این میانبرها کمک می کند. با فعال بودن آن، می توانید کلید Windows صفحه کلید را در حدود یک ثانیه فشار دهید تا صفحه ای ظاهر شود که میانبرهای رایج را نشان می دهد. برای پنهان کردن این صفحه، کلید Windows را رها کنید.

پیش نمایش File Explorer (برای فرمت SVG و Markdown)

File Explorer از یک صفحه پیش نمایش برخوردار است که می تواند پیش نمایش تصاویر و انواع دیگر فایل ها را مستقیماً در File Explorer نشان دهد. کلیدهای ترکیبی Alt + P را در File Explorer فشار دهید تا این پیش نمایش را ظاهر شود یا مخفی گردد. فایل مورد نظر را انتخاب کنید تا بلافاصله پیش نمایش آن را مشاهده نمایید.

با استفاده از کنترل کننده های پیش نمایش File Explorer در PowerToys، ویندوز قادر به نشان دادن پیش نمایش تصاویر SVG (گرافیک برداری مقیاس پذیر) و اسنادی با فرمت Markdown می باشد.

چه اتفاقی برای Window Walker افتاده است؟

PowerToys

به روزرسانی: اکنون این ابزار PowerToy با PowerToys Run ادغام شده است. می توانید عنوان یک پنجره را در کادر PowerToys Run تایپ کنید تا این پنجره را یافته و به آن انتقال داده شوید.

Window Walker یک گزینه مبتی بر متن است که دارای ویژگی جستجو نیز می باشد و  جایگزینی برای کلیدهای ترکیبی Alt + Tab محسوب می شود. برای باز کردن آن، همزمان کلیدهای Ctrl + Win را فشار دهید. حالا کادر متنی ظاهر می شود.

برای جستجوی پنجره های باز، عبارت متناسب با عنوان آن پنجره را تایپ کنید. به عنوان مثال، اگر چندین پنجره مرورگر Chrome باز دارید، کلمه “Chrome” را تایپ کنید تا لیستی از پنجره های این برنامه نمایش داده شود. برای حرکت در میان پنجره ها، از کلیدهای جهت دار استفاده کنید و سپس Enter را فشار دهید تا یکی از این پنجره ها را انتخاب نمایید.

اگر پنجره های باز سیستم شما خیلی زیاد باشد و قصد پیدا کردن یک پنجره مشخص را داشته باشید، استفاده از این ابزار خیلی مفید می شود. به عنوان مثال، اگر ده پنجره مرورگر مختلف باز دارید و به دنبال مرورگری هستید که یک وب سایت خاص را نشان می دهد، می توانید کلیدهای Ctrl + Tab را فشار داده، نام وب سایت را تایپ کنید تا پنجره مرورگری که آن وب سایت را نشان می دهد، ظاهر شود.

بسته PowerToys هنوز در مراحل اولیه خود به سر می برد که قبل از انتشار نسخه ۱.۰، ابزارهای بیشتری به آن اضافه خواهد شد. طبق گفته مایکروسافت، نسخه نهایی این بسته را در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر می شود.

مرتبط : آموزش اضافه کردن کلید منو به صفحه کلید رایانه ای با ویندوز ۱۰

howtogeek

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید