Home کامپیوتر ویژگی های جدید به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰

ویژگی های جدید به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰

0
628

مایکروسافت ویژگی های جدید به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰ را با شماره کد ۱۹H2 منتشر کرد. همچنین این به‌روزرسانی با نام ویندوز ۱۰ نسخه ۱۹۰۹ نیز شناخته می‌شود که این جزئی‌ترین و سریع‌ترین به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ تا به اکنون است. درواقع این به‌روزرسانی فقط یک سرویس پک (بسته ارتقا) برای ویندوز است.

برای نصب به‌روزرسانی، مسیر Settings > Update & Security > Windows Update را دنبال کنید. روی “Check for Updates” کلیک کنید. پیام “به‌روزرسانی موجود است” را مشاهده خواهید کرد. برای دریافت آن روی “Download and install now” کلیک کنید.

“به‌روزرسانی کمتر مخرب” با تغییرات کمتر

به گفته جان کابل از مایکروسافت این به‌روزرسانی “مجموعه‌ای از ویژگی‌های موردنیاز برای بهبود عملکرد انتخابی، ویژگی‌های سازمان و ارتقای کیفیت خواهد بود.” به‌عبارت‌دیگر، این به‌روزرسانی مجموعه‌ای شامل برطرف‌کننده اشکالات و باگ‌ها، ترفندهای عملکرد و تعدادی از ویژگی‌های تجاری است.

اگر از به‌روزرسانی‌های شش‌ماهه گسترده ویندوز ۱۰ خسته شده‌اید، به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰ (۱۹H2) به‌روزرسانی مناسبی برای شما است! نصب این به‌روزرسانی بیشتر شبیه نصب یک به‌روزرسانی استاندارد به‌صورت یکجا، مانند به‌روزرسانی‌هایی که به Patch Tuesday می‌رسند، است. این به‌روزرسانی شامل بارگیری کم‌حجم با فرایند نصب سریع، بدون راه‌اندازی مجدد طولانی و بدون نیاز به پاک کردن نصب‌های قدیمی ویندوز می‌باشد.

رایانه‌هایی که به‌روزرسانی ماه مه ۲۰۱۹ (که با ۱۹H1 شناخته می‌شود) روی آن‌ها نصب‌شده است، حجم کمی از به­روزرسانی را از طریق Windows Update دریافت می‌کنند و به‌سرعت خود را با به‌روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹ (۱۹H2) به‌روز می‌کنند.

با پایان یافتن عمر ویندوز ۷ در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰، مایکروسافت می‌خواهد از تکرار به‌روزرسانی پر از اشکال و باگ اکتبر ۲۰۱۸ جلوگیری کند.

این به‌روزرسانی در حال حاضر وجود دارد و در حال آزمایش است. از ۵ سپتامبر، به گفته مایکروسافت در همه Windows Insider ها در حلقه “Release Preview” ویندوز ۱۰ نسخه ۱۹۰۹ ارائه‌شده است. یک سال پیش، به‌روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ بدون هیچ‌گونه آزمایشی در حلقه Release Preview منتشر شد. در تاریخ ۱۰ اکتبر، مایکروسافت اعلام کرد آنچه از ساخت نهایی این بروز رسانی انتظار داشته هم‌اکنون در Windows Insiders در حلقه Release Preview قرارگرفته است.

جستجوی آنلاین در قسمت جستجوگر فایل‌ها

جستجوگر فایل (File Explorer) یک تجربه جستجوی جدید دارد. هنگامی‌که در کادر جستجو تایپ می‌کنید، منوی کشویی با فهرستی از فایل‌های پیشنهادی را مشاهده خواهید کرد. همچنین با این جستجوگر می‌توانید فایل‌ها را در حساب OneDrive خود به‌صورت آنلاین علاوه بر فایل‌های موجود در رایانه محلی خودتان، جستجو کنید. همچنین می‌توانید بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک راست کرده و موقعیت مکانی فایل را بازکنید.

هنوز هم می‌توانید با فشار دادن Enter به جستجوی کلاسیک و قدرتمندتر، دسترسی پیدا کنید. برای مثال، این حالت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید مکان‌های غیر فهرست شده را جستجو کنید.

این ویژگی در ابتدا در به‌روزرسانی ۲۰H1 ویندوز ۱۰ اضافه شد اما بعداً به به‌روزرسانی ۱۹H2 منتقل شد.

دستیارهای صوتی دیگر در صفحه قفل

در نسخه‌های فعلی ویندوز ۱۰، Cortana می‌تواند روی صفحه قفل اجرا شود. اما به نظر می‌رسد مایکروسافت از Cortana به‌عنوان یک کالای مصرفی صرف نظر کرده است. ازاین‌رو، شایسته است که Cortana به دنبال راهی برای سایر دستیارهای صوتی باشد. این تغییر به سایر دستیاران صوتی – مانند Amazon Alexa – اجازه می‌دهد تا روی صفحه قفل ویندوز ۱۰ اجرا شوند.

این یک ویژگی کوچک است که باید به‌محض افزودن Amazon به Alexa به‌طور خودکار کار کند. درحالی‌که در صفحه قفل هستید، می‌توانید با دستیار صوتی خود صحبت کنید، زیرا که این دستیار صوتی صدای شما را می‌شنود و به شما پاسخ می‌دهد.

یا به قول مایکروسافت، این “تغییری برای توانا کردن دستیاران دیجیتال شخص ثالث برای فعال کردن صدا در بالای صفحه قفل” می­باشد.

ایجاد تقویم رویداد از نوار وظیفه

اگر از برنامه تقویم ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، این برنامه هم‌اکنون بهتر شده است. اگر از این برنامه استفاده نمی‌کنید، استفاده از آن آسان‌تر شده است. اکنون می‌توانید رویدادهای تقویم را مستقیماً از نوار وظیفه ایجاد کنید. برای باز کردن نمای تقویم، فقط روی نوار وظیفه کلیک کنید. ازاینجا، می‌توانید بر روی تاریخ کلیک کرده و شروع به تایپ کردن در جعبه متن موردنظر نمایید تا یک رویداد جدید در تقویم ایجاد کنید. می‌توانید ازاینجا نام، زمان و مکان را مشخص کنید.

قبل از این به‌روزرسانی، “flyout” تقویم در نوار وظیفه، رویدادهای تقویم را نمایش می‌داد، اما باید آن رویدادها را در برنامه تقویم خود ایجاد می‌کردید. هر رویدادی که در اینجا اضافه کنید، همچنان در برنامه تقویم ویندوز ۱۰ ظاهر می‌شود.

ارتقای مدیریت اعلان‌ها

به‌روزرسانی نوامبر ویندوز 10

مایکروسافت در این به‌روزرسانی مدتی را صرف اعلان‌ها کرد. هنگام پیکربندی اعلان‌های مربوط به یک برنامه، اکنون تصاویری وجود دارد که دقیقاً می‌گوید “آگهی اعلان” (notification banners) و “اعلان‌ها در مرکز عمل” (notifications in action center) چه چیزهایی هستند.

ویندوز ۱۰ اکنون به شما اجازه می‌دهد صداهای پخش‌شده در هنگام ظاهر شدن یک اعلان را غیرفعال کنید. این تنظیم در صفحه Settings > System > Notifications & Actions موجود است. پیش‌ازاین نیز می‌توانستید صداهای اعلان را غیرفعال کنید، اما مجبور بودید آن‌ها را به‌طور جداگانه برای هر برنامه‌ای که اعلان‌ها را نشان می‌دهد، غیرفعال کنید.

صفحه Settings > System > Notifications & Actions اکنون به‌طور پیش‌فرض برنامه‌ها را بر اساس جدیدترین اعلان نشان داده‌شده به‌جای نام آن‌ها مرتب می­کند و نشان می‌دهد. این امکان به شما کمک می‌کند تا برنامه‌هایی که بیشترین اعلان را ارسال می‌کنند، پیداکرده و آن‌ها را پیکربندی کنید.

هم‌اکنون می‌توانید اعلان‌ها را مستقیماً از طریق اعلان پیکربندی کنید. آگهی‌های اعلان و اعلان‌های مرکز عمل گزینه‌هایی را برای پیکربندی یا خاموش کردن اعلان‌ها، درست در قسمت اعلان، دارند. در حال حاضر صفحه مرکز عمل دارای دکمه “Manage Notifications” است که در قسمت بالای مرکز عمل ظاهر می‌شود و دسترسی آسان به صفحه اعلان‌ها و اقدامات را برای پیکربندی اعلان‌های شما ارائه می‌دهد.

بهبود عملکرد

این به‌روزرسانی بهبود چند عملکرد را به همراه دارد. برخی سیستم‌ها شاهد بهبود عمر باتری، زمان‌بندی بهتر منابع CPU و جوهر رسانی دیجیتالی با تأخیر کمتر هستند.

مایکروسافت می‌گوید که “برای رایانه‌های شخصی با پردازنده‌های خاص، باعث بهبود عمر باتری و بازده برق شده است”. این مسئله هنوز روشن نشده است، اما برخی رایانه‌های شخصی باید شاهد عمر باتری طولانی‌تر باشند.

این به‌روزرسانی همچنین در زمان‌بندی رایانه‌هایی با CPU های چندهسته‌ای، پیشرفت‌هایی داشته است. همان‌طور که مایکروسافت می‌گوید: “یک CPU ممکن است دارای چندین هسته” مطلوب “باشد (پردازنده‌های منطقی بالاترین سطح زمان‌بندی موجود). برای ارائه کارایی و قابلیت اطمینان بهتر، ما یک سیاست چرخشی را اجرا کرده‌ایم که کار را به‌صورت عادلانه‌تری بین این هسته‌های مطلوب توزیع می‌کند. ”

سرانجام، رایانه‌هایی با ویژگی جوهرافشان دیجیتالی، برای طراحی بهتر، تأخیر کمتری خواهند دید. ویندوز ۱۰ اکنون به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد “تأخیر جوهر رسانی را بر اساس قابلیت‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های خود کاهش دهند.” قبل از این به‌روزرسانی، سیستم‌های ویندوز ۱۰ با سخت‌افزار جوهری ” با تأخیر انتخاب‌شده در تنظیمات سخت‌افزار توسط سیستم‌عامل، درگیر بودند ” که این اصلاً عاقلانه به نظر نمی‌رسد. ماکروسافت باید این به‌روزرسانی را سال‌ها قبل انجام می‌داد.

ترفندهای منوی استارت

به‌روزرسانی نوامبر ویندوز 10

اکنون منوی استارت کمی کاربرپسند تر شده است. وقتی در صفحه هدایت در سمت چپ منو موارد مختلف را، مثلاً، آیکن­های Settings، Power و Documents را مشاهده می‌کنید، به‌طور خودکار منبسط‌شده و باز می‌شود تا به شما نشان دهد که می‌خواهید روی چه چیزی کلیک کنید.

پیش‌ازاین، فقط راهنمایی ابزارها را نشان می‌داد و برای دیدن این برچسب‌ها باید روی نماد منو در گوشه سمت چپ بالای منوی استارت کلیک می‌کردید. اما در حال حاضر، درک همه این نمادها بسیار آسان‌تر شده است.

گوینده می‌تواند مکان کلید FN کیبورد شما را یاد بگیرد

مایکروسافت با هر به‌روزرسانی، فناوری‌های کمکی ویندوز ۱۰ را بهتر کرده است. حجم ۱۹H2 کمتر است، به همین دلیل ارتقا‌های زیادی در آن وجود ندارد، اما طبق گفته ماکروسافت، این امکان را برای فناوری گوینده و شخص ثالث فراهم کرده است که جای کلید FN را در کیبوردهای رایانه‌ای و اینکه رایانه در چه وضعیتی (قفل یا باز) قرار دارد، بخواند.

لپ‌تاپ‌ها و صفحه‌کلیدهای رومیزی آینده می‌توانند اطلاعات بیشتری را درباره مکان کلید Fn و وضعیت آن در اختیار افرادی قرار دهند که نمی‌توانند کلیدها را به‌راحتی مشاهده کنند که این یک پیشرفت بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

سایر تغییرات جزئی

این به‌روزرسانی دارای برخی تغییرات جزئی دیگری نیز است. با توجه به یک پست از وبلاگ مایکروسافت:

  • جستجو در File Explorer به‌روز شده است تا علاوه بر فایل‌هایی که به‌صورت محلی در رایانه شخصی فهرست می‌شوند، پیشنهاد‌های وب محور نیز نشان داده شوند.
  • توانایی گوینده و سایر فناوری‌های کمکی را برای خواندن و یادگیری اینکه کلید FN در کیبوردها در کجا قرار دارد و اینکه در چه وضعیتی (حالت قفل در مقابل حالت باز) قرار دارد، افزوده‌ایم.

تغییرات سازمانی

مایکروسافت قول برخی پیشرفت‌های سازمانی را نیز داده بود، اما هنوز موارد زیادی مشاهده نشده است. در اینجا لیست کاملی از پیشرفت‌ها، با توجه به پست وبلاگ مایکروسافت، وجود دارد:

  • Container های ویندوز به نسخه میزبان و Container همسان نیاز دارند. این باعث محدودیت مشتریان می‌شود و Container ویندوز را از پشتیبانی از سناریوهای پوسته محافظ Container با نسخه مختلط محدود می‌کند. این به‌روزرسانی شامل ۵ تا تعمیر برای حل این مسئله است و به میزبان اجازه می‌دهد تا Container های سطح پایین را برای جداسازی فرایند (Argon) اجرا کند.
  • ویژگی‌های Key-Rolling یا Key-Rotation، چرخش ایمن رمزهای بازیابی را روی MDM مدیریت‌شده توسط دستگاه‌های AAD را در صورت تقاضا از ابزارهای Intune / MDM Microsoft یا هر بار رمز عبور بازیابی برای باز کردن قفل BitLocker که از درایو محافظت می‌کند، امکان‌پذیر می‌سازد. این ویژگی به جلوگیری از افشای رمز عبور بازیابی تصادفی به‌عنوان بخشی از باز کردن دستی درایو BitLocker توسط کاربران، کمک می‌کند.
  • ویژگی Windows Defender Credential Guard را برای دستگاه‌های ARM64، برای محافظت بیشتر در برابر سرقت گواهی‌نامه برای شرکت‌های مستقر در دستگاه‌های ARM64 در سازمان‌های خود فعال کرده‌ایم.
  • این امکان را برای شرکت‌ها فراهم کرده‌ایم که بتوانند سیاست‌گذاری ویندوز ۱۰ در Mode S را تکمیل کنند تا به برنامه‌های قدیمی Win32 (دسک تاپ) از Microsoft Intune دست یابند.
  • ما قابلیت پردازش‌های اضافی دیگری را برای پردازنده‌های جدیدتر Intel اضافه کرده‌ایم که این ویژگی فقط مربوط به تولیدکنندگان سخت‌افزار می‌باشد.

ارتقاهای اخیر نیازی به به‌روزرسانی ندارند

به‌روزرسانی نوامبر ویندوز 10

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ارتقاهایی را انجام داده است که قسمتی از یک به‌روزرسانی حجیم نبوده‌اند. به‌عنوان‌مثال، اگر تلفن آندروید و رایانه شخصی با ویندوز ۱۰ دارید، اکنون می‌توانید از برنامه Your Phone برای آینه کردن اعلان‌های آندروید خود به رایانه شخصی خود استفاده کنید. این ویژگی در اوایل ماه ژوئیه با به‌صورت گسترده شروع به کار کرده است.

پیش‌نمایش اولیه برنامه جدید Windows Terminal که دارای زبانه‌ها، تصاویر پس‌زمینه قابل تنظیم و سایر ویژگی‌های جدید است، از طریق Store در دسترس است. بر روی به‌روزرسانی اخیر ماه مه ۲۰۱۹ ویندوز ۱۰ (۱۹H1) کار می‌کند، بنابراین برای امتحان کردن آن دیگر نیازی به به‌روزرسانی گسترده سیستم‌عامل خود ندارید.

برای ویندوز ۱۰ ۲۰H1 با ما همراه باشید

به‌روزرسانی نوامبر ویندوز 10

این‌گونه به نظر می‌رسد که فقط لیست کوتاهی از ویژگی‌های مختلف برای به‌روزرسانی موجود است که فقط چند ماه تا انتشار آن‌ها باقی‌مانده است.. به‌احتمال‌زیاد چند تغییر کوچک‌تر را شاهد خواهیم بود، اما برای تغییرات بزرگ‌تر در ویندوز ۱۰ ۲۰H1 که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ منتشر می‌شود، با ما در ارتباط باشید. این به‌روزرسانی دارای سیستم فرعی ویندوز برای لینوکس (WSL 2) با هسته لینوکس و قابلیت دسترسی مانند این ویژگی که به شما امکان می‌دهد با چشمان خود فایل­ها را بکشید و رها کنید، خواهد بود.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here