کار کردن از درون منزل، شما را با انواع خطرات امنیتی که در دفتر کار خود با آنها روبرو نبوده اید، مواجه می کند. هنگامی که متخصصین فناوری اطلاعات درست در نزدیکی شما قرار ندارند، رعایت این نکات ساده در محافظت از اطلاعات کاری و همچنین شخصی شما کمک می کند و باعث می شود ایمن کار کردن از درون منزل را تجربه نمایید.

وقتی وارد دفتر کار خود می شوید و پشت رایانه شرکت می نشینید، نگران امنیت اطلاعات نخواهید بود. حفاظت از اطلاعات در درون محیط شرکت، همان کاری است که بر عهده بخش فناوری اطلاعات هر شرکت قرار داده شده است، اما این روزها با توجه به شرایط فعلی، انجام تمام کارها به سادگی گذشته نمی باشد. اگر شما هم یکی از از افرادی هستید که ناگهان مجبور به دورکاری و انجام کار خود از داخل منزل شده اید، مسئولیت حفاظت از اطلاعات و ایمن انجام دادن کارتان، بر عهده خود شماست.

نگران نباشید. نکات زیادی وجود دارند که با انجام آنها می توانید امنیت کار از منزل خود را ارتقاء دهید و اجرای بسیاری از این نکات کاملا آسان است. نکات زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید که شما آن شخصی نیستید که به طور تصادفی تمام سوابق HR شرکت را در معرض خطر قرار داده یا برنامه های مخفی شرکت از طریق شما برای رقبا فاش شده باشد.

کامپیوتر خود را ایمن کنید

اگر به تازگی دورکاری را شروع کرده اید، به سادگی می توانید رایانه شخصی خود را به یک رایانه کاری تبدیل کنید. اگرچه برای کار کردن با رایانه خود، لازم است که مسائل امنیتی را جدی بگیرید. شاید این فکر به ذهن شما رسیده باشد که، “من هیچ چیزی در رایانه خود ندارم که هکرها دنبال آن باشند” و از این رو از یک آنتی ویروس برای محافظت بیشتر استفاده نکرده باشید؟ اگر همچنین فکری کرده اید، سریعاً از یک آنتی ویروس برای محافظت از رایانه خود استفاده کنید. اگر آنتی ویروس روی رایانه شما نصب شده است، به روز بودن و فعال بودن این آنتی ویروس را بررسی کنید.

حالا که صحبت از به روزرسانی شد، زمان مناسبی است تا بررسی کنید که رایانه شما جوری تنظیم شده باشد که به طور خودکار تمام به روزرسانی های امنیتی، به ویژه به روزرسانی های Windows را دریافت کند. هر بار که مایکروسافت یک patch جدید منتشر می کند، آسیب پذیری های این patch جدید، به دانش عمومی تبدیل می شوند. کدنویس های بدافزارها به امید سوء استفاده از سوراخ های امنیتی موجود، قبل از اینکه بروزرسانی جدید این سوراخ امنیتی را از بین ببرد، وارد عمل می شوند.

برخی از افراد به اندازه کافی خوش شانس هستند که یک دفتر کار اختصاصی در منزل خود داشته باشند، اما برای اکثر افراد کار کردن در منزل در هر جایی که یک فضای خالی پیدا کنند، اتفاق می افتد. وقتی رایانه خود را برای داشتن یک میان وعده و یا استراحت برای مدتی ترک می کنید، همیشه ترکیب دو کلید Windows + L را فشار دهید تا سیستم خود را قفل کنید. مطمئناً به خانواده خود اعتماد دارید، اما بچه ها (و دوستان آنها) همیشه کنجکاو هستند. در یک سیستم Mac جدید، Command + Control + Q کار قفل کردن سیستم را انجام می دهد. در مورد لپ تاپ ها چطور؟ فقط درب لپ تاپ خود را ببندید!

در مورد قفل کردن رایانه خود، حساب خود را با یک رمز عبور قفل کنید. شاید فکر کنید که نیازی به گذاشتن یک رمز عبور قوی برای سیستم خود ندارید چرا که فقط از رایانه خود برای چک کردن ایمیل و تماشای فیلم استفاده می کنید، اما وقتی “اطلاعات کاری” روی سیستم خود دارید، شرایط کمی تغییر می کند. همین حالا روی سیستم خود یک رمز عبور نسبتاً قوی بگذارید. اگر دستگاه شما از Windows Hello ، macOS Touch ID یا از انواع دیگر ورود بیومتریک پشتیبانی می کند، از آن ها استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد کلمات عبور را در زیر بیابید!

شبکه خود را ایمن کنید

شاید به این مساله که یک همسایه از شبکه Wi-Fi منزل شما استفاده می کند، اهمیت چندانی ندهید، اما اجازه ورود افراد غریبه به شبکه Wi-Fi ای که اطلاعات کاری شما با آن رد و بدل می شود، داستان دیگری است. اگر هنوز از اطلاعات اعتباری پیش فرض ورود استفاده می کنید، باید بدانید که لیست پیش فرض روترهای محبوب در اینترنت بسیار زیاد است. زمان آن رسیده است که رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید. این تغییر رمز عبور حتی به نوعی سرگرم کننده نیز می باشد، چرا که می توانید هر اسم دلخواهی را انتخاب کنید. نظر شما در مورد “واحد موبایل FBI شماره #۲۳۷” چیست؟

بسیاری از شرکت ها از کارمندان خود می خواهند در صورت دورکاری به مدت طولانی از یک شبکه خصوصی مجازی شرکت یا VPN برای اتصال به شبکه شرکت استفاده کنند. این کار باعث می شود تا رایانه شخصی شما از فاصله دور به بخشی از شبکه شرکت تبدیل شود و به منابعی که فقط در شبکه شرکت موجودند، دسترسی پیدا کند. همچنین این روش رایانه دور از محل را خارج از شبکه محلی خودش نگه می دارد، به این معنی که منابع محلی مانند چاپگرهای شبکه ای در دسترس نخواهد بود  که این همان هزینه ای است که مجبور به پرداخت آن هستید!

همچنین به یاد داشته باشید که وقتی از VPN شرکتی استفاده می کنید، تمام ترافیک اینترنت شما از طریق سرورهای کارفرمای شما عبور می کنند. بهتر است که محتاط باشید و در حین استفاده از VPN شرکتی به سایت های نامناسب سر نزنید و هر گونه فعالیت آنلاین دردسر آوری را ترک کنید.

در حال حاضر، بسیاری از کارمندان در شرایطی که شرکت آنها هیچ VPN شرکتی بخصوصی را ارائه نداده است، به طور ناخواسته وارد دنیای دورکاری از منزل شده اند. هنوز هم می توانید با مداخله سرویس های یک VPN شخص ثالث از ترافیک اینترنت خود، هم از نظر کاری و هم منظر شخصی، محافظت کنید. بهترین VPN ها را شناسایی کرده ایم که می توانید با توجه به بودجه خود یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید.

اگر کار شما به شدت حساس است، شاید تقسیم شبکه خانگی شما فکر خوبی به نظر برسد. رایانه های کاری و دستگاه های مرتبط خود را در شبکه اصلی نگه دارید، اما تلفن ها و تبلت های خانوادگی، دستگاه های اینترنت اشیاء (Internet of Things) و سایر دستگاه های شخصی را به شبکه مهمان (Guest network) وصل کنید. به راحتی می توانید روتر خود را برای فعال کردن شبکه مهمان تنظیم نمایید.

ارتباطات خود را ایمن کنید

ایمیل ها ذاتاً ناامن است، اما وقتی همه کارمندان یک شرکت با استفاده از همان شبکه داخلی به هم وصل می شوند، بخش فناوری اطلاعات می تواند درجه ای از محافظت را اعمال کند که در هیچ حالت دیگری ممکن نمی باشد. ممکن است ایمیلی را دیده باشید که در قسمت پایین آن هشداری نوشته شده باشد، “این پیام از یک منبع خارجی آمده است. مراقب باشید.” همانطور که اشاره شد، اگر برای دریافت ایمیل خود مجبورید که به یک VPN شرکتی متصل شوید، این محافظت همچنان باقی می ماند.

متأسفانه، راه زیادی برای رفع این مشکل وجود ندارد. برای ایمیل شخصی خود، می توانید سرویس رمزگذاری ایمیل را اضافه کنید، اما در سطح کاری، رمزگذاری ایمیل باید از رده بالا انجام شود. اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور به ارسال اطلاعات حساس از طریق ایمیل هستید، برای اجرای رمزنگاری ایمیل، به مدیریت یک درخواست ارسال نمایید.

در دفتر  کار، شاید برای پرسیدن یک سؤال، به سر میز همکار خود بروید. معادل این کار در شرایط دورکاری از منزل، ارسال یک پیام متنی از تلفن شخصی شما است. با این حال پیام های متنی ساده SMS هیچ گونه محافظت واقعی در برابر رهگیری یا مداخله دیگران ندارند. می توانید با استفاده از همکاری با سایر کارمندان شرکت و موافقت آنها در مورد استفاده از یک برنامه پیام رسانی ایمن رایگان، سوراخ امنیتی موجود در ارسال پیامک را برطرف کنید. با این وجود بهتر است از یک برنامه پیام رسان کاری ایمنی که شرکت شما آن را ارائه می دهد، استفاده کنید.

جلسات ویدئویی که تقریباً در کل جهان جایگزین جلسات حضوری شده اند نیز، لزوماً ایمن نیستند. اگر شما سازمان دهنده این جلسات هستید ، اطمینان از محافظت این جلسه در مقابل جاسوسی یا zoom-bombing، وظیفه شماست. تحقیق کنید و از تمام گزینه های امنیتی موجود در راه حل کنفرانس ویدیویی بهره ببرید.

داده های خود را ایمن کنید

آیا رایانه شما بعد از ساعات کاری شما به رایانه انجام تکالیف (یا بازی) کودکان تبدیل می شود؟ با اطمینان از اینکه هر یک از اعضای خانواده شما دارای یک حساب کاربری جداگانه هستند، می توانید احتمال استفاده از سایر حساب های کاربری را به حداقل برسانید. ویندوز ۱۰ به شما این امکان را می دهد تا فرد بزرگسال یا کودک دیگری را اضافه کنید. اگر مورد دوم را انتخاب کنید، کنترل ویژه ای روی این حساب خواهید داشت. مهمتر از همه، یک حساب کاربری کودک فاقد مجوزهایی است که به یک کودک باهوش اجازه دهد تا در داده های کاری شما سرک بکشد. برای جداسازی بیشتر حساب های کاربری، یک حساب کاربری برای کار خود ایجاد کنید و یک حساب کاربری دیگر برای استفاده شخصی خود داشته باشید.

اگر از سیستم Mac استفاده می کنید، می توانید فقط با مجوزهای استاندارد، حساب های کاربری جدید ایجاد کنید یا به این حساب ها امتیازات مدیریت کامل (full administrator privileges) بدهید. همانند Windows، گزینه ای برای ایجاد حساب های کودک با ویژگی کنترل والدین نیز وجود دارد.

ویندوز در دور نگه داشتن سایر کاربران از اطلاعات شما به خوبی عمل می کند و macOS حتی بهتر از ویندوز نیز می باشد. اما هیچ یک از این دو، هکرهای مصمم، یک Trojan برای سرقت داده ها یا یک حمله باج افزار که باعث می شود گزارش های سه ماهه شما به داده های نامفهومی تبدیل نشود را متوقف نمی کنند. به عنوان یک لایه محافظتی بیشتر، اسناد کاری خود را در یک  vault رمزگذاری شده نگه دارید. با استفاده از این نوع محصول، باز کردن قفل این vault، آن را مانند هر پوشه یا درایو دیگر در دسترس قرار می دهد. می توانید فایل ها را به داخل و خارج از آن منتقل کنید، یا پرونده ها را مستقیماً در vault ویرایش کنید. وقتی vault را ببندید، هیچ کسی نمی تواند به آن فایل ها دسترسی پیدا کند. اگر یک مجموعه امنیتی با کیفیت بالا نصب کرده باشید، احتمالا این فناوری را در دسترس دارید.

رمزهای عبور خود را ایمن کنید

رمزهای عبور روشی بسیار بد برای تأیید اعتبار شما برای دسترسی به سایت ها و برنامه های ایمن هستند، اما در حال حاضر، راه بهتری جز این روش نداریم. همیشه به شما توصیه می کنیم در هر سایتی از یک رمزعبور غیرقابل حدس متفاوت استفاده کنید و هرگز از یک رمز عبور دو بار استفاده نکنید. به ویژه، هرگز از یک رمز عبور هم برای حساب های کاری و هم حساب های شخصی استفاده نکنید. البته، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید ده ها یا صدها رمز عبور قوی را به خاطر بسپارید، بنابراین به یک مدیر رمزعبور نیاز خواهید داشت.

برخی از مدیران رمز عبور به شما اجازه می دهند که مجموعه های مختلفی از رمزعبور ایجاد نمایید، به عنوان مثا ، یک مجموعه برای رمز های عبور کاری و مجموعه دیگر برای رمزهای عبور شخصی. برای جداسازی بیشتر این دو مجموعه، شاید استفاده از یک مدیر رمز عبور رایگان برای موارد کاری و یک مدیر رمز عبور دیگر برای رمزهای عبور شخصی ایده خوبی به نظر برسد.

برای حساب های حساس کاری، لازم است که تأیید هویت دو عاملی را فعال کنید. حتی ممکن است کارفرمای شما نیز به این مرحله نیاز داشته باشد. این فناوری تضمین می کند که شخصی که رمز عبور شما را در دست دارد، شاید با نقض اطلاعات نیز نتواند از آن برای ورود به سیستم استفاده کند. یک عامل دوم لازم است، اغلب یک رمزعبور یکبار مصرف مبتنی بر زمان (TOTP) ایجاد شده توسط یک برنامه روی تلفن هوشمند شما می تواند عامل دوم باشد. بدون عامل دوم، رمز عبور بی فایده است.

با اطمینان از خانه کار کنید

همانطور که می بینید کارهای زیادی برای تأمین شرایط کار از منزل می توانید انجام دهید. بهترین بخش این ایمن سازی این است که با صرف زمان کمی در بحث امنیت اطلاعات، داده های دیجیتالی شخصی شما را نیز ایمن می شوند. شاید کارفرمایان شما در این زمان که کارمندان آنها از منزل به دورکاری می پردازند، متحمل نقض امنیت اطلاعات و رخنه هکرها شوند، اما با رعایت نکات ذکر شده این مورد دیگر تقصیر شما نخواهد بود.

Pcmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید