سیستم عامل اندروید تقریبا بیش از ۱.۴ میلیارد نفر در سراسر دنیا کاربر دارد. در اندروید، ما دوست داریم که تصاویر متعددی را از زندگی روزمره خود بگیریم. تصاویر خاص در واقع از لحظات به یاد ماندنی گرفته می شوند. اما در مورد آن تصاویری که به دلایل مختلفی به طور تصادفی حذف می شوند چطور؟ به این منظور ما قصد داریم که یک ترفند بسیار مفیدی را به شما آموزش دهیم که بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا عکس ها و یا فیلم های پاک شده را از گوشی هوشمند خود که سیستم عامل اندروید دارد، بازیابی و ریکاوری نمایید. با مجله نمایندگی دل در ادامه همراه باشید تا بیشتر در این باره بخوانید.

 

چگونه عکس ها و فیلم های پاک شده را از روی گوشی اندروید خود بازیابی و ریکاوری نمایید؟

دلایلی که ممکن است تصاویر حذف شوند، مختلف است. ممکن است بصورت دستی توسط فرد حذف گردد یا با ویروس آلوده شده باشد یا اینکه مشکلات نرم افزاری بر روی گوشی اندروید شما بوجود آید و موجب حذف آنها گردد. در هنگام رخ دادن این اتفاقات احساس می کنیم که همه تصاویر و فیلم هایمان را از دست رفته، اما در اینجا با معرفی یک سری نرم افزارهای کاربردی و استفاده از آنها شما می توانید تصاویر، عکس ها و فیلم های حذف شده خود را بازیابی و ریکاوری نمایید. برای بازیابی عکس های حذف شده از اندروید، برنامه های متعددی وجود دارد اما بسیاری از آنها بدرد نمی خورند.

بنابراین در این مطلب، ما به شما خواهیم گفت که بهترین روش برای بازیابی و ریکاوری عکس ها و فیلم های پاک شده در گوشی های اندروید چیست. با استفاده از این نرم افزار، به راحتی می توانید عکس ها و ویدئوها را بازیابی نمایید، حتی اگر آنها را ماه ها قبل حذف کرده باشید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

مراحل بازیابی عکس های حذف شده در اندروید از طریق کامپیوتر

گام ۱ : ابتدا لازم است که نرم افزار Wondershare Dr. Fone را دانلود و نصب نمایید. بعد از آنکه آن را بر روی لپ تاپ خود نصب نمودید، گزینه USB debugging را بر روی اندروید خود فعال نمایید.

ریکاوری عکس و فیلم در اندروید

برای اندروید ۲.۳ یا پایین تر:

Settings > Applications > Development > USB debugging

برای اندروید ۳.۰ الی ۴.۱:

Settings > Developer options > USB debugging

برای اندوید ۴.۲ یا جدیدتر :

Settings > About Phone > Build number چند بار بر روی Build number کلیک کنید تا با پیغامی مواجه شوید که می گوید : “حالت توسعه دهنده فعال گردید” (You are under developer mode)

گام ۲ : حال گوشی اندروید خود را با کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید. لطفا اطمینان حاصل کنید که موبایل شما تا حدود ۳۰% شارژ داشته باشد و نیز مطمئن شوید که گزینه USB debugging را در گوشی هوشمند خود فعال نموده اید. حال از شما خواهد پرسید که گوشی شما را اسکن و آنالیز نماید. بعد از اینکه دکمه Next را زدید، اسکن انجام می شود. در اینجا از شما درخواست اجازه خواهد کرد که لازم است همه درخواست ها را تایید نمایید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

گام ۳ : حال از شما پرسیده خواهد شد که نوع فایل ترجیحی خود را برای اسکن انتخاب کنید. بنابراین اگر می خواهید که تصاویر و ویدیو های خود را اسکن نمایید، گالری را انتخاب کرده و دکمه Next را بزنید.

ریکاوری عکس و فیلم در اندروید

گام ۴ : در اینجا این دو گزینه ارائه خواهد شد: یکی آن است که حافظه را بدنبال فایل های حذف شده اسکن نماید و دیگری اینکه تمام فایل ها را اسکن نماید. لازم است که گزینه Scan for deleted files را انتخاب نمایید تا فایل های حذف شده را اسکن نماید. می توانید اسکن حافظه را به دو روش استاندارد و پیشرفته انجام دهید. حالت پیشرفته برای مواردی است که می خواهند اسکن به صورت عمقی انجام شود.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

گام ۵ : زمانی که اسکن کامل شد یک پیش نمایش کاملی از عکس ها و فیلم های حذف شده شما ارائه خواهد شد و می توانید هر کدام از آنها را به راحتی با کلیک بر روی دکمه Recover بازیابی نمایید و همه فایل های حذف شده خود را مجددا بدست آورید.

ریکاوری عکس و فیلم در اندرویدبازیابی عکس و فیلم در اندروید با استفاده از Yodot Android

این نرم افزار عملیات بازیابی عکس و فیلم در اندروید را به آسانی انجام می دهد. این برنامه حتی می تواند فایل ها را از کارت حافظه SD و همچنین حافظه داخلی گوشی شما بازیابی نماید. تقریبا می تواند همه انواع فایل ها را پوشش دهد. بیایید نگاهی بیندازیم به نحوه استفاده از این نرم افزار.

 • لازم است که نرم افزار بازیابی اطلاعات برای اندروید Yodot Recovery را دانلود نموده و بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید. حال بایستی گوشی اندروید خود را با ستفاده از کابل USB به دستگاه متصل نمایید. حال نرم افزار را اجرا نموده و منتظر شوید که Yodot  گوشی اندروید شما را شناسایی نماید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • زمانی که آن را شناسایی نمود، شما دو گزینه را برای بازیابی داده ها خواهید دید: Deleted file recovery و Lost file recovery که به ترتیب بازیابی فایل های حذف شده و بازیابی فایل های از دست رفته می باشند. بسته به موردی که دارید گزینه را انتخاب نمایید.

ریکاوری عکس و فیلم در اندروید

 • حال لازم است که درایوری را که مربوط به گوشی اندروید شما است را انتخاب نموده و صبر کنید تا فرآیند اسکن را انجام داده و به اتمام برساند.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • در این مرحله شما تمام تصاویری که می توانید بازیابی کنید را خواهید دید. می توانید فقط یک پیش نمایشی از آنها را ببینید یا اینکه خیلی ساده آنها را در کامپیوتر یا گوشی اندروید خود ذخیره نمایید.

تمام شد! به همین راحتی بازیابی انجام می شود. این روش یکی از آسان ترین روش ها برای ریکاوری فایل ها از گوشی اندروید شما است.

 

بازیابی عکس های حذف شده با استفاده از Fonepaw

نرم افزار کاربردی FonePaw که یک برنامه ریکاوری فیلم و عکس در اندروید است، یکی از بهترین نرم افزارهای پیشتاز در زمینه بازیابی داده های اندروید است که می توانید از آن برای بازیابی تصاویر حذف شده استفاده کنید. نکته قابل توجه در زمینه FonePaw آن است که می تواند هم بر روی کامپیوتر های ویندوز و هم بر روی Mac استفاده شود. این نرم افزار می تواند تقریبا هر فرمت تصویری را پوشش دهد.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • در مرحله بعد، نرم افزار را به راه انداخته و سپس گوشی اندروید خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل نمایید. اطمینان حاصل نمایید که حالت USB Debugging را بر روی اندروید روشن نموده باشید.

 • حال چند ثانیه صبر نمایید تا FonePaw بتواند گوشی اندروید متصل شده شما را شناسایی نماید. بعد از شناسایی به طور خودکار درایور را نصب خواهد نمود.
 • در گام بعد، از شما پرسیده می شود که نوع فایلی را که می خواهید بازیابی نمایید را انتخاب کنید. برای تصاویر لازم است که گالری را انتخاب نمایید و سپس Next را بزنید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • حال تا زمانی که FonePaw گوشی اندروید شما را برای یافتن فایل های حذف شده اسکن می کند، صبر کنید. بعد از اینکه اسکن را تمام نمود تمام فایل های رسانه ای را که قابل بازیابی هستند، بصورت لیست نشان خواهد داد. فقط لازم است که تصاویری را که می خواهید بازیابی نمایید، انتخاب نموده و سپس دکمه Recover را بزنید.

به این ترتیب شما می توانید با نرم افزار FonePaw که بر روی کامپیوتر خود نصب نموده اید تصاویر و فایل های ویدیویی حذف شده بر روی گوشی خود را بازیابی نمایید.

 

بازیابی با استفاده از DiskDigger

DiskDigger می تواند عمل عکس حذف (undelete) را انجام داده و فیلم ها و عکس های از دست رفته را از کارت حافظه داخلی و یا حافظه خارجی گوشی اندروید تان بازیابی نماید. فرقی نمی کند که شما تصادفی عکس ها یا تصاویر را حذف کرده باشید و یا اینکه حافظه خود را فرمت کرده باشید، نرم افزار بازیابی داده DiskDigger، با توانایی بالایی که دارد می تواند تصاویر از دست رفته را یافته و به شما اجازه می دهد که مجدداَ آنها را ذخیره نمایید.

 • DiskDigger با اینکه می تواند بر روی گوشی های هوشمند روت نشده هم کار کند. اما نکته حائز اهمیت این است که بر روی گوشی های اندروید روت شده بهتر کار می کند. بنابراین بهتر است که آن را بر روی گوشی اندروید هوشمند خود به صورت روت شده داشته باشید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • نرم افزار DiskDigger را دانلود نموده و بر روی گوشی هوشمند اندروید خود نصب نمایید.
 • حال برنامه DiskDigger را باز نموده و سپس گزینه Start Basic Photo Scan را انتخاب نمایید.

 • در این جا بایستی پارتیشنی را که می خواهید فایل های حذف شده آن را بازیابی نمایید، انتخاب کنید.

بازیابی عکس و فیلم در اندروید

 • چند ثانیه یا دقیقه صبر کنید تا اسکن انجام شود. برنامه به شما فایل های حذف شده آن درایو را نشان خواهد داد. می توانید فایل های مورد نظر را علامت گزاری کنید و سپس با زدن دکمه Recover بازیابی نمایید.

با این پنج گام شما می توانید فایل حذف شده خود را بازیابی نمایید. بهترین نکته این نرم افزار آن است که کاربر نیازی به کامپیوتر ندارد و می تواند فرآیند بازیابی داده ها را از روی گوشی موبایل خود انجام دهد.

 

بازگردانی با استفاده از بازیاب داده اندروید Minitool

نرم افزار بازیاب داده اندروید Minitool Android Data Recovery، یکی دیگر از بهترین نرم افزارها برای ریکاوری عکس و فیلم در اندروید است که برای نصب بر روی کامپیوتر های ویندوز در دسترس است. با استفاده از بازیاب داده اندروید Minitool، می توانید به آسانی فایل های حذف شده بر روی گوشی اندروید خود بازیابی نمایید. برای بازیابی فایل های خود با استفاده از نرم افزار Minitool مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا، نرم افزار بازیابی داده Minitool را دانلود و بر روی کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز خود نصب کنید. این برنامه را اجرا نموده و بر روی Recover from Phone کلیک کنید.

 • در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که گوشی خود را به کامپیوتر متصل کنید. گوشی را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.

 • بعد از این کار، حالت USB Debugging را بر روی گوشی اندروید خود فعال نمایید.

 • بعد از اتصال، از شما خواسته می شود که نوع فایلی را که می خواهید بازیابی کنید، انتخاب کنید. از میان لیست گزینه Gallery and Video را انتخاب کنید. و سپس Next را بزنید.

 • در این مرحله، تمام انواع فایل ها که می تواند بازیابی شود بصورت لیست نمایش داده می شود. فایل های مورد نظر را انتخاب نموده و دکمه Recover را بزنید.

به همین سادگی بازیابی عکس ها و فیلم های از دست رفته شما انجام می شود.

 

ریکاوری عکس و فیلم در اندروید با استفاده از Dumpster

آیا از این خسته شده اید که مدام بطور تصادفی فایل های مهم خود همانند عکس ها و ویدئو های خود را حذف می کنید؟ می توانید از نرم افزار Dumpster استفاده کنید. این نرم افزار اصولا همانند سطل آشغال (Recycle Bin) عمل می کند و در واقع فایل هایی که حذف می کنید برای همیشه حذف نمی شوند و می توانید دوباره آنها را بازیابی نمایید. به عبارتی یک پشتیبان تهیه نموده و تمام داده های جدیدا حذف شده شما را ذخیره می کند.

با کمک این نرم افزار شما می توانید به آسانی تصاویر و ویدئو های حذف شده خود را دوباره بازیابی کنید و در همان لحظه به گوشی خود ذخیره نمایید. بنابراین این برنامه می تواند یکی از بهترین برنامه های کاربردی برای بازیابی عکس های بر روی گوشی هوشمند اندروید باشد.

 • ابتدا، برنامه Dumpster را از فروشگاه گوگل پلی دانلود و بر روی گوشی اندروید خود نصب نمایید.
 • حال این نرم افزار را باز کرده و تمام شرایط خدمات رسانی آن را قبول کنید و اجازه هایی را که لازم دارد، به آن اعطا کنید. حال شما یک رابط کاربری مشابه زیر را مشاهده خواهید نمود. در پنجره شما می توانید نوع فایلی را که می خواهید ذخیره نمایید، انتخاب کنید.

 • بعد از انتخاب نوع فایل، شما هر فایلی از این نوع را که از حافظه داخلی یا حافظه خارجی گوشی خود حذف کنید، این برنامه آن را برای شما ذخیره خواهد کرد.

بایستی توجه نمود که این اپلیکیشن تنها فایل هایی را ذخیره می کند که بعد از نصب آن حذف شده باشند و قادر به بازیابی فایل هایی نیست که قبلاَ حذف شده اند.

 

روش های دیگر بازیابی عکس و فیلم در اندروید :

۱- DigDeep Image Recovery

بازیاب کننده تصاویر DigDeep یک نرم افزار بازیابی قوی و خارق العاده ای برای گوشی های اندروید است که از طریق آن می توانید در حافظه داخلی و یا کارت SD بدنبال عکس های حذف شده خود بگردید و به آسانی آنها را بازیابی نمایید.

کاربران فقط نیاز دارند که این اپلیکیشن را دانلود و نصب نمایند تا بتوانند تصاویر در حافظه داخلی و کارت حافظه خارجی گوشی خود اسکن نمایند. این اپلیکیشن، بدنبال عکس ها حافظه را اسکن می کند و به شما کمک خواهد کرد که آنها را بازیابی نمایید. این نرم افزار همانند سطل آشغال در کامپیوتر (recycle bin) عمل نمی کند.

۲- Restore Image

این برنامه دیگر نرم افزار مفید برای گوشی های اندروید است. اپلیکیشن Restore Image، توسط AlpacaSoft ایجاد شده است. از طریق آن می توانید به آسانی تصاویر را هم از کارت حافظه گوشی و هم از حافظه خارجی حذف نمایید.

این اپلیکیشن نیاز به دسترسی بصورت روت برای اجرا شدن ندارد و می توانید فایل های jpg و png را به آسانی با کمک اپلیکیشن اندرویدی Restore image بازیابی نمایید.

 

بوسیله این روش ها شما می توانید تصاویر خود را بصورت موثر بر روی گوشی اندروید خود دوباره بدست آورید و یا حتی تصاویری که خودتان بصورت تصادفی حذف نموده اید. این تصاویر حذف شده خیلی سریع و راحت بر روی کامپیوتر شما با استفاده از این نرم افزار بازیابی خواهند شد.

فراموش نکنید که این نوشته را به اشتراک بگذارید و در صورتی که در هر یک از گام ها با مشکلی مواجه شدید، حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|برای تعمیرات لپ تاپ کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید