بیشتر نرم افزارهایی که برای نسخه های قبلی ویندوز ایجاد شده‌اند، به خوبی در ویندوز ۱۰ هم اجرا می شوند. اما ممکن است شما برنامه های قدیمی تری داشته باشید که با سیستم عامل جدید خوب کار نمی کنند. برای حل این مشکل می توانید با ایجاد تغییر در تنظیم حالت سازگاری این برنامه ها، مشکلاتی که در اجرا این برنامه های قدیمی در ویندوز ۱۰ وجود دارد را برطرف کنید. اگر مشکلتان با این موارد هم حل نشد، باید نحوه باز کردن پورت در Windows Firewall را یاد بگیرید.

تنظیم حالت سازگاری

ویندوز یک ابزار داخلی به نام عیب یابی سازگاری برنامه (Program Compatibility Troubleshooter) دارد که می تواند به طور خودکار مشکلات سازگاری را برای شما برطرف کند. اگر عیب یابی نتواند مشکل را برطرف کند، می توانید به صورت دستی یک برنامه را در حالت سازگاری اجرا کنید تا برنامه با استفاده از تنظیمات نسخه قبلی ویندوز اجرا شود.

شما می توانید با استفاده از این قابلیت برنامه هایی را که در ویندوز ۱۰ دارای مشکل هستند یا عیب یابی دستی را بصورت خودکار روی یک برنامه خاص اجرا می کنند، پیدا کنید. در این مقاله نحوه انجام دادن هر دو این کارها را آموزش می دهیم.

نحوه استفاده از Program Compatibility Troubleshooter

  1. در کادر جستجو taskbar عبارت run programs را وارد کنید. سپس روی گزینه “اجرای برنامه های سازگار با نسخه های قبلی ویندوز (Run programs made for previous versions of Windows)” کلیک کنید.

تنظیم حالت سازگاری

  1. زمانی که روی Next کلیک کنید، عیب یابی سعی می کند تا مشکلات احتمالی برنامه های شما را تشخیص دهد.

تنظیم حالت سازگاری

  1. در صفحه بعدی برنامه‌ای را که مشکل دارد را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

تنظیم حالت سازگاری

 

  1. گزینه عیب یابی را انتخاب کنید. برای این کار می توانید از تنظیمات سازگاری پیشنهادی شده (recommended compatibility setting) یا تنظیمات سازگاری دلخواه خودتان (compatibility settings yourself) استفاده کنید.

تنظیم حالت سازگاری

 

اگر تصمیم به استفاده از تنظیمات پیشنهادی دارید، قابلیت عیب یابی تمام برنامه ها را با نسخه قبلی ویندوز تست می کند. بنابراین می توانید ببینید که آیا این مشکل برطرف شده است یا خیر.

Compatibility Mode

 

اگر گزینه choose to troubleshoot the app را انتخاب کنید، عیب یابی از شما سؤال می کند که چه مشکلی در سیستم وجود دارد. بسته به دلایل و مشکلات شما، عیب یابی پیشنهادات خود را برای حل این مشکل ارائه می دهد.

Compatibility Mode

  1. روی دکمه Test the program کلیک کرده و سپس Next را بزنید.

حالا می توانید تنظیمات برنامه را ذخیره کرده یا تنظیمات مختلف را امتحان کنید. حتی این امکان وجود دارد که مشکل را به مایکروسافت گزارش داده و مقالات راهنما را به صورت آنلاین مطالعه کنید.

Compatibility Mode

شما باید برای هر برنامه‌ای که مشکلاتی در سازگاری با ویندوز دارد، قابلیت عیب یابی را اجرا کنید.

نحوه اجرای یک برنامه در حالت سازگاری

شما حتی می توانید به قسمت ویژگی های یک برنامه رفته و تنظیمات حالت سازگاری آن را تغییر دهید. با حالت سازگاری می توانید یک برنامه را مجبور به استفاده از تنظیمات نسخه قبلی ویندوز کنید. همچنین می توانید تنظیمات صفحه نمایش و رنگ را برای یک برنامه تغییر دهید.

  1. روی برنامه کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. البته می توانید این کار را از میانبر برنامه یا با جستجو در File Browser انجام دهید.

Compatibility Mode

  1. تب سازگاری را انتخاب کنید. سپس کادر کنار “اجرای این برنامه در حالت سازگاری برای (Run this program in compatibility mode for)” را علامت بزنید.

Compatibility Mode

  1. از منو کشویی نسخه ویندوز مورد نظرتان را برای اجرا برنامه انتخاب کنید.

Compatibility Mode

  1. روی گزینه Apply کلیک کنید. سپس برنامه خود را اجرا کرده و ببینید آیا مشکلات برطرف شده است یا خیر

laptopmag

|برای مطالعه سایر مقالات ما به مجله کندل مراجعه نمایید|

|برای خرید محصولات دل کلیک کنید|

|کندل ، نمایندگی دل ایران|

نمایندگی دل ایران

نمایندگی دل ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید